Προς το περιεχόμενο

φορ φακ'ς σεικ....Μάλαμας & Ματσούκα-Μια φυσαρμόνικα που κλαίει


dr.peters

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ιούλιος 2008, παράσταση Βατρα-Χ του Δημήτρη Λιγνάδη, Επίδαυρος, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών, άρα την παράσταση την επέλεξε και ο Λούκος

Μάιος 2007, παράσταση Πολύ κακό και τίποτα, θέατρο Χώρα

 

Πέμπτη, ανέβηκε στη σκηνή και είπε ΕΝΑ τραγούδι, εν είδει happening

 

Τελευταία τηλεοπτική εμφάνιση...παλιά

Τελευταία γυμνή φωτογράφιση...παλιότερα

Δεν ξέρω, δε με νοιάζει, αν χρειαστει βρίσκεται

 

Δεν ξέρω πότε θα της επιτρέψεις να κάνει στροφή στην καριέρα της κι αυτό μια ταμπέλα είναι.Μακάρι για την ίδια και για όλους να έχουν το δικαίωμα της επιλογής...και να βιοπορίζονται από αυτό που γουστάρουν

 

Όμως επιμένω, αν ο Μάλαμας ξεπουλήθηκε, αλλοτριώθηκε και όλα αυτά επειδή έγινε αυτό,

ΆΡΑ και η Ματσούκα αυτόματα έγινε σοβαρή, του εντέχνου , κουλτουριάρα. Για μένα η απάντηση είναι κοινή και στις δύο περιπτώσεις. Για σένα;

 

για μενα οχι!

καταρχην η ματσουκα ΔΕΝ εγινε σοβαρη επειδη επαιξε σε δυο θεατρικες παραστασεις που ειχαν μια πιο ποιοτικη ματια απο τις παλιες δουλειες της!

και φυσικα ΔΕΝ εγινε σοβαρη επειδη ανεβηκε σε ενα λαιβ και ειπε ενα τραγουδι χωρις προβα και μαλιστα ασχημα!

σοβαροι ειναι οι ανθρωποι που μοχθουν για αυτο συχνοτερα και κανουν προβες ωρες ολοκληρες για μερες για να παρουσιασουν ενα αρτιο αποτελεσμα!

 

κοινως, αυτο που προσπαθω να σου πω, ειναι πως για μενα η ματσουκα δεν αντιπροσωπευει μια ηθοποιο που προσπαθει να κανει αυτο που την ευχαριστει (ποιοτικες παραστασεις-τραγουδι)και που τοσα χρονια εκανε δουλειες του κωλoυ γιατι επρεπε να ζησει.

αντιπροσωπευει μια γυναικα που κανει  δουλειες του κωλoυ και απο σποντα επεσε σε κανα δυο ποιοτικα σκηνικα.

 

φυσικα καταλαβαινω πως οταν αποφασισεις να ζησεις απο εναν κλαδο των ''καλων τεχνων'' οποιος και αν ειναι αυτος, δεν σε παιρνει να αποφευγεις προτασεις.

το αντιθετο μαλλον.

για αυτο και αν ειδατε, το θεμα του αν η ματσουκα ειναι η οχι ταλαντουχα, ειναι η οχι καλη στη δουλεια της η και εγω δεν ξερω τι αλλο δεν με ειχε απασχολησει ποτε.ποσο μαλλον τοσο ωστε να ανοιξω και θεμα στο νοιζ.

ξεκαθαρισα απο την αρχη πως το προβλημα μου ηταν με τον μαλαμα.

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 258
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Διαβασα μονο την πρωτη σελιδα, και δηλωνω παραπονουμενος!

Ο Σαββοπουλος οταν ανεβασε την καλομοιρα γιατι δεν εφαγε τοσο κραξιμο?

 

γιατι χεστηκ@με για τον σαββοπουλο.

εχει φτυσει και ξεπουλησει αυτο που ηταν χρονια τωρα.

και γιατι καποτε εγραφε τραγουδια, ενω τωρα κανει διακοπες!

και γιατι δεν το χα μαθει οταν ειχε γινει, αλλα πολυ αργοτερα! :P :P :P

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just for the record.... Με ένα ψαξιματάκι τώρα βρήκα ότι υπάρχει θέμα για τον Σαββόπουλο με την Καλομοίρα, αλλά είναι ένα τίποτα μπροστά στον πίνακα σουρεαλισμού που έχει γίνει αυτό το θέμα.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=786.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα και εκεινο απο σουρεαλισμο καλα πηγαινε απο οτι βλεπω!

 

P.s. εχουν περασει 6 χρονια απο τοτε?

θα βαζα το χερι μου στην φωτια πως ηταν μονο δυο τρια χρονια.....!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά το 2004 ήταν πιο χαλαρό το κάψιμο φαίνεται ;D

 

Βρήκα και καλύτερο θέμα

http://www.noiz.gr/index.php?topic=165133.0

 

Αν το έκανα νεκρανάσταση θα συμπλήρωνα τον Λαζάνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω το λινκ σου.

και στο ανεβαζω (οπως λενε στο ποκερ)με την συμβουλη να κοιταξεις την πρωτη σελιδα και να βρεις αλλο ενα λινκ, το οποιο θα σε οδηγησει εδω....

 

Στελιος Καζαντζιδης.Για μενα ο μεγαλυτερος τραγουδιστης που εχει τραγουδισει ποτε πανω σ'αυτον τον πλανητη.Πιστευω πως δε θα ξεπεραστει ποτε απο κανενα.

 

στειλτο στον εβρη!

μετα απο αυτο σιγουρα δεν θα κρατηθει και θα μπει να γραψει...

ηδη βλεπω την σκηνη....!

 

''ο στελιος...

του νεοελληνα...

οι φετες στα βαρελια...

του στελιου....''

(ολα αυτα να τα λεει ο εβρης εκτος εαυτου, οσο χανει τα λογια του και κοκκινιζει και γυαλιζουν τα ματια του) :P

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά σχόλια (ελπίζω, ενδιαφέροντα):

 

α) Σχετικά με το Σαββόπουλο, νομίζω ότι είναι απάνθρωπη και σκληρή η απαίτησή μας (από οποιονδήποτε) να τηρεί λεγόμενα και γραφόμενα πριν μισό σχεδόν αιώνα, ειδικά όταν εμείς οι ίδιοι έχουμε σοβαρό πρόβλημα να κόψουμε το τσιγάρο ή να αρχίσουμε μία δίαιτα (δηλ. πράγματα που δεν απαιτούν και καμία ιδιαίτερη ιδεολογική συνέπεια - απλά είναι για το καλό μας). Δεν έχουμε ιδέα πως θα σκεπτόμαστε εμείς στην ηλικία του Σαββόπουλου, ο οποίος δεν μας έκανε τη χάρη να πεθάνει προκειμένου να μην προδώσει αυτά που νομίζουμε ότι πρέσβευε.

 

β) Σχετικά με τη Ματσούκα, είμαι εκνευρισμένος για το ότι κάποιοι την αναφέρουν σα "γκομενάκι", κρύβοντας ότι πολύ θα ήθελαν να πάνε για καφέ μαζί της και ότι έχουν ικετεύσει για ραντεβού, γυναίκες που μοιάζανε με τη παρκετέζα τους. Αν θέλετε να είστε σεξιστές (το οποίο είναι απαράδεκτο) τουλάχιστον αποδώστε τα εύσχημα: η γυναίκα είναι γκομενάρα, όχι γκομενάκι. Εκτός αν μοιάζει κάποιος από εσάς με τον Μπραντ Πιτ, τουλάχιστον παραδεχτείτε την παρανοϊκή ζήλεια που διαγράφεται από τα ποστ σας διότι οι πιο πολλοί από εσάς (εμάς) δεν έχουμε τέτοιες παρουσίες ούτε στο κοινό μας (δηλ. να έρθουν-να μας δουν-να φύγουν με άλλον). Μην το παίζετε τόσο υπεράνω, είναι αηδία.

 

γ) Σχετικά με το Μάλαμα, τα είπα πιο πάνω. Όταν ο Cave συνεργάστηκε με την Minogue (άλλη περίπτωση κυρίας που όλοι είχαμε κάθε δίκηο να νομίζουμε ότι δεν έχει τίποτε παραπάνω εκτός από σεξ-απήλ), φρόντισε να το κάνει με τέτοιο τρόπο και τέτοια ποιότητα που ακόμη και σκληροί κτηνώδεις οπαδοί (όπως εγώ), καταπιήκαμε τη γλώσσα μας. Τώρα, ο Μάλαμας... ή νομίζει ότι είναι μεγαλύτερος από τον Cave (οπότε, "αφού είμαι τόσο μεγάλος, μπορώ να σηκώσω και τη μουσική μετριότητα της Ματσούκα στη σκηνή"), ή δεν ξέρει τι του γίνεται (σκηνικώς μιλώντας), ή είναι καψούρης, ή απλά δεν είναι αρκετά επαγγελματίας. Αλλά όπως είπα... δεν ασχολούμαι με ελληνική σκηνή.

 

δ) Σχετικά με τον Nikolas (έκπληξη, έκπληξη...), πολύ σκληρός είσαι αρχηγέ με τη φωνή της Ματσούκα.  Αντιλαμβάνεσαι τον υπαινιγμό;

 

ε) Σχετικά με την βλακώδη προκατάληψη ότι σύγχρονο τραγούδι = καλλιφωνία.. καλά ρε παιδιά, σε ποιον αιώνα αρμενίζετε; Δηλαδή, σοβαρά τώρα πιστεύετε ότι η σύγχρονη τραγουδοποιία έχει οποιαδήποτε σχέση με "καλή φωνή"; Αφού - ούτως ή άλλως - από τον Μάλαμα, μέχρι τον τελευταίο εδώ μέσα (εμένα δηλαδή), το μόνο που μας απασχολεί είναι τα δυτικώς φερόμενα πρότυπά μας, ροκομπούρδες, πανκοπανικός, χεβιλακαμισμός... Σιγά τη "μουσική παράδοση" που πρέπει να προασπίσει ο Μάλαμας, και σιγά μη γρατσουνίσετε τα αυτάκια σας επειδή θα ακούσετε και πέντε φάλτσα.

 

Αυτά έχουν προ-πολλού υποχωρήσει ως αξίες, μπροστά στη παντοδυναμία του βίντεο, τη "μαγκιά" του να "εκφράζεσαι" γράφωντας στίχους, τα κοστούμια που φορούν οι πάντες στη σκηνή (απο τους Σάμπαθ μέχρι τη Καλομοίρα)... η "καλή φωνή" που δεν έχει η Ματσούκα σας ενόχλησε;

 

Εκεί φαίνεται ότι σας έχει πιάσει σεξιστικός πανικός: δηλαδή από ένα ασχημομούρη όπως ο Τζάγγερ, δεχόμαστε ότι δεν πειράζει να μην έχει "καλή φωνή" εφ' όσον τα τραγούδια λένε κάτι της προκοπής... αν στη θέση του Τζάγγερ βάζαμε τη φάτσα του Κλούνευ (και όλα τα άλλα ίδια), θα λέγατε "μα τι μας πουλάει ο χλεχλές;".

 

Φαίνεται ότι η εμφανισιακή ασχήμια και η "ποιότητα" πάνε παρέα στα μυαλά πολλών από εμάς: η ιδέα ότι μία κουκλάρα όπως η Κέητη Πέρρυ μπορεί να είναι φανταστική φωνάρα και θαυμάσια μουσικός (όπως όντως είναι)... κάπου δεν μας κάθεται καλά ρε παιδί μου..

 

Τι φόλα είμαστε εμείς οι έλληνες πάντως ε;... είχαμε πείσει όλο το κόσμο ότι καταλαβαίνουμε από έρωτα και ομορφιά...

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαινω απολυτα τον Αλεξανδρο και συμφωνω εν μερει, η εικονα τη απομυθοποιησης ειναι πολυ ασχημο πραγμα. Αλεξανδρε θα σε συμβουλευα ομως πολυ ταπεινα και φιλικα (βαζω και τον εαυτο μου μεσα φυσικα) μην παμε στο αλλο ακρο και γινομαστε τοσο αυστηροι με τους ανθρωπους που εκτιμαμε ειτε ειναι μουσικοι ειτε κρεοπωληδες.

Σιγουρα εχουμε απαιτησεις απ αυτους οταν προφανως εχουν μιλησει λιγο πολυ στη καρδια μας και εχουν πει πραγματα που μας εκφραζουν αλλα πρεπει κι εμεις απο μερια μας να ειμαστε πιο ελλαστικοι και να εχουμε απαιτησεις πιο σοβαρες και να ξεχωριζουμε το πολυ σοβαρο λαθος απ το μη.

 

Εμενα προσωπικα δε με πειραξε το Μωρο (κι οχι γκομενακι, που πολυ σωστα λεει ο trolley) γιατι δεν ηταν προκλητικη, σιγουρα συμφωνω και με τον προηγουμενο συμφορουμιτη (Bassbill) για το οτι οι εκπτωσεις εχουν χαλασει την Ελληνικη μουσικη και πρεπει να ειμαστε αυστηροι αλλα στη συγκεκριμενη φαση ειναι ακραιο να το λεμε.

Ποιο πολυ μ εχει απογοητευσει ο Μαλαμας που πινει τον ποπο του και χανει τη σοβαροτητα του παρα αυτο !

 

Τωρα οποιος λεει οτι ο Μαλαμας δεν εχει προσφερει στην Ελληνικη μουσικη απλα ειναι ασχετος ο ιδιος απο μουσικη κι αυτο το λεω γιατι ο ανθρωπος πολυ απλα εχει αντικειμενικα ουσια και στη μουσικη του και στο στιχο του.

Τωρα το αν αυτος δε σ αρεσει ειναι σεβαστο και μη κατακριτεο αλλα το να υποβαθμισεις κατι που εχει ουσια μαλλον κανει εσενα ανουσιο.

κι εμενα δε μ αρεσει ο ταδε μουσικος αλλα σιγουρα τον σεβομαι εφοσον κανει κατι που εχει αισθητικη αξια και σε καμια περιπτωση δεν εχω δικαιωμα να τον διαγραψω ετσι, αντιθετα προσπαθω να κερδισω και να καταλαβω απ αυτον!

Πιστευω οτι θα παμε μπροστα μονο αν σκεφτομαστε με ανοιχτο μυαλο , χωρις ταμπελες και χωρις φασιστικη νοοτροπια!

 

ΥΓ οχι, οχι δεν ειμαι πολιτικος ουτε βγαζω πολιτικο λογο!  ;D

Eric Laptop με RME Multiface!!! Θα δουλεψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

β) Σχετικά με τη Ματσούκα, είμαι εκνευρισμένος για το ότι κάποιοι την αναφέρουν σα "γκομενάκι", κρύβοντας ότι πολύ θα ήθελαν να πάνε για καφέ μαζί της και ότι έχουν ικετεύσει για ραντεβού, γυναίκες που μοιάζανε με τη παρκετέζα τους. Αν θέλετε να είστε σεξιστές (το οποίο είναι απαράδεκτο) τουλάχιστον αποδώστε τα εύσχημα: η γυναίκα είναι γκομενάρα, όχι γκομενάκι. Εκτός αν μοιάζει κάποιος από εσάς με τον Μπραντ Πιτ, τουλάχιστον παραδεχτείτε την παρανοϊκή ζήλεια που διαγράφεται από τα ποστ σας διότι οι πιο πολλοί από εσάς (εμάς) δεν έχουμε τέτοιες παρουσίες ούτε στο κοινό μας (δηλ. να έρθουν-να μας δουν-να φύγουν με άλλον). Μην το παίζετε τόσο υπεράνω, είναι αηδία.

 

Καλά. Χαλάρωσε τώρα, μην κάψεις κανά ρελέ. (Και μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια...) :P :D

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά. Χαλάρωσε τώρα, μην κάψεις κανά ρελέ. (Και μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια...) :P :D

 

Δυστυχώς για 'σένα, δεν κρίνω εξ' ιδίων τα αλλότρια (όσοι με γνωρίζουν προσωπικά, το γνωρίζουν).  Είναι δείγμα του κομπλεξισμού με τον οποίο έχεις δηλητηριάσει τη συζήτηση, ότι ενώ εγώ δεν είπα τίποτε προσωπικά για 'σένα (άλλωστε δεν είσαι ο μόνος που έβγαλε τέτοιες ιδέες), εσύ απαντάς και μάλιστα επί προσωπικού.

 

Μια λοιπόν και νομίζεις ότι ξέρεις κάτι για 'μένα (π.χ. ότι έχω ρελέδες), επίτρεψέ μου να νομίζω και εγώ ότι ξέρω κάτι για 'σένα και να σου προτείνω να κόψεις τη βραδυνή και να αρχίσεις να διαβάζεις άλλη.

 

Αν θες περισσότερα, πες το μου με π.μ.

 

Ξέρεις τι είναι π.μ. ή μόνο το noizbox έχεις κατανοήσει στα 15 χρόνια ζωής σου;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου