Προς το περιεχόμενο

Few watt tube amp.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ξεκινήσω παραθέτοντας ένα video(συμφωνώ με τον Sottos) και κάνοντας γνωστό ότι έχουν περάσει σχεδόν όλα τα μικρά κεφάλια από τα χέρια μου και θα προσπαθήσω με λίγες λέξεις να σας περιγράψω τα + και - του κάθε ενός..

Φυσικά είναι η ΔΙΚΗ ΜΟΥ άποψη με τα δικά ΜΟΥ αυτιά...

Orange Tinny Terror Παίζει τα πάντα ικανοποιητικά και παίζει καλά και με πετάλια Μείον:1.Μονοκάναλος 2.Απουσία Reverb 3.AΠουσία FX Loop  7/10

Egnater Rebel 20 Κάτι σε ENGL μου θυμίζει όλο τον ψάχνεις και όλο κάτι του λείπει Φιλικός με τα πετάλια.Μείον:1.Μονοκάναλος 2.Aπουσία Reverb 3.Aπουσία FX Loop 6/10

Βlackstar HT-5 Θα τον αγαπήσουν οι περισσότεροι Marshallaκηδες και Boogιδες οι Fenderάκηδες και oi Voxιανοί με τα καθαρά τους μακριά από δω...Τρελό γκάζι Δικάναλος και FX Loop..Φιλικός με τα πετάλια στή λούπα ΜΟΝΟ. 8/10 για το μέτριο καθαρό του κανάλι την απουσία Reverb και την αδυναμία(στο όριο) για πρόβα με κάφρο ντράμερ

Vox Night Train Πολύ καλά καθαρά και συμπαθητικό drive(λοξοκοιτάει πρός Marshall μεριά)..Που είναι η λούπα?Που είναι το Reverb οέο?? 7/10

 

Harley Benton..Fame..etc ας μην ασχοληθούμε θέλουν λίγο αναβάθμιση για να παίξουν καλά... :-\

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To πιο σημαντικό είναι πως αυτή η κλάση ενισχυτών πέρα από προσωπικά γούστα αφορά κυρίως όσους δεν χρειάζονται fx loop δλδ χρησιμοποιούν μονάχα το καθαρό κανάλι, μιας και 4/5 προτάσεις δεν διαθέτουν fx loop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πιο σημαντικό είναι πως αυτή η κλάση ενισχυτών πέρα από προσωπικά γούστα αφορά κυρίως όσους δεν χρειάζονται fx loop δλδ χρησιμοποιούν μονάχα το καθαρό κανάλι, μιας και 4/5 προτάσεις δεν διαθέτουν fx loop.

Δεν συμφωνώ μαζί σου το πρώτο που κοιτάει ο αγοραστής που αγοράζει μικρό Head ενισχυτή είναι το πόσα κανάλια έχει(οπότε αυξάνεται η ευχέρεια των ήχων που μπορούμε να έχουμε και δεν χρειάζεται να χρησιμοποιούμε πετάλια και λοιπά καλώδια) αν μπορεί να βγεί και στην πρόβα κι αν έχει ποιοτικό και ποσοτικό drive(καθότι το καθαρό κανάλι πάνω κάτω δεν έχει τεράστιες αλλαγές όσο το drive)...λούπες,reverb,αυξομείωση watt έρχονται μετά..οι ΜΟΝΟκάναλοι είναι ΜΟΝΟΔΙΑΣΤΑΤΟΙ practice...

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ΜΟΝΟκάναλοι είναι ΜΟΝΟΔΙΑΣΤΑΤΟΙ practice...

 

σ'αυτό θα διαφωνήσω.

 

οι περισσότεροι απο μας έχουμε ένα SD-1 ή κάτι παρόμοιο, το οποίο μπορεί να παρέχει μπουστ+ντράιβ που θα κάλυπτε πολύ κοσμο.

 

σίγουρα το δεύτερο κανάλι είναι μεγάλο ατου, αλλά ανεβάζει την τιμή και αχρηστεύει σε κάποιο ποσοστό την ήδη υπάρχουσα επένδυση σε κάποιο ντράιβ πετάλι.

 

επομένως αυτό που λες δεν ισχύει πάντα. Κάποιες φορές ίσως.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ'αυτό θα διαφωνήσω.

 

οι περισσότεροι απο μας έχουμε ένα SD-1 ή κάτι παρόμοιο, το οποίο μπορεί να παρέχει μπουστ+ντράιβ που θα κάλυπτε πολύ κοσμο.

 

σίγουρα το δεύτερο κανάλι είναι μεγάλο ατου, αλλά ανεβάζει την τιμή και αχρηστεύει σε κάποιο ποσοστό την ήδη υπάρχουσα επένδυση σε κάποιο ντράιβ πετάλι.

 

επομένως αυτό που λες δεν ισχύει πάντα. Κάποιες φορές ίσως.

Θα συμφωνήσω ότι όλοι έχουμε πετάλια για drive και σίγουρα όχι μονο ένα..αλλά μιλάμε γι αυτούς καθε αυτούς και ΜΟΝΟ σαν ενισχυτές τι μπορούν να προσφέρουν..και στην προκειμένη περίπτωση ο Blackstar είναι και ο πιό οικονομικός και προσφέρει πιό πολλά...

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διορθώνω στο ότι ο Rebel 20 έχει FX Loop.

Γενικά το θεωρώ τραγικό σε όποιον ενισχυτή μικρό ή μεγάλο έχει ώραια παραμόρφωση να μην του βάζουν οι εταιριες FX loop. Απλά αχρηστεύεις το drive του ενισχυτή. Θέλω στον ήχο μου ένα chorus και λίγο delay άρα τι να το κάνω το drive του Nightrain ή του tiny terror. Μεγάλη τους μ@$^%#α. Εδώ δεν βάλανε στο Mesa Transantlantic.

 

Συμφωνώ και εγώ με τον Spiros69

μονοκάναλοι με ένα volume και tone control και καλό καθαρό ήχο υπάρχουν πολλοί και μπορείς με τα πετάλια σου να τους φέρεις στα μέτρα σου , αλλά όταν πληρώνεις κάτι παραπάνω σε ένα ενισχυτή όπως καλό drive κανάλι το κανεις γιατι θέλεις ευελιξία στον ήχο που μπορεί να σου προσφέρει και στις όποιες έξτρα δυνατότητες του.

 

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμφωνώ μαζί σου το πρώτο που κοιτάει ο αγοραστής που αγοράζει μικρό Head ενισχυτή είναι το πόσα κανάλια έχει(οπότε αυξάνεται η ευχέρεια των ήχων που μπορούμε να έχουμε και δεν χρειάζεται να χρησιμοποιούμε πετάλια και λοιπά καλώδια) αν μπορεί να βγεί και στην πρόβα κι αν έχει ποιοτικό και ποσοτικό drive(καθότι το καθαρό κανάλι πάνω κάτω δεν έχει τεράστιες αλλαγές όσο το drive)...λούπες,reverb,αυξομείωση watt έρχονται μετά..οι ΜΟΝΟκάναλοι είναι ΜΟΝΟΔΙΑΣΤΑΤΟΙ practice...

 

Δεν κοιτάνε όλοι οι αγοραστές το ίδιο... ;) Πολλοί (όπως κι εγώ) προτιμάνε μονοκάναλο με καθαρά που να μ'αρέσουν 100% και πετάλια για όλα τα υπόλοιπα. Άλλοι πάλι όχι...περί ορέξεως...

 

αλλά μιλάμε γι αυτούς καθε αυτούς και ΜΟΝΟ σαν ενισχυτές τι μπορούν να προσφέρουν..και στην προκειμένη περίπτωση ο Blackstar είναι και ο πιό οικονομικός και προσφέρει πιό πολλά...

 

Κι εδώ θα διαφωνήσω...τουλάχιστον η δική μου άποψη δεν οδηγεί σε επιλογή με βάση ποιος προσφέρει πιο πολλά (fx loop, 2 κανάλια, κλπ.) και κοστίζει λιγότερα, αλλά με βάση ποιος ακούγεται καλύτερα γι'αυτό που θέλει να παίξει κανείς. Εάν ο ήχος δεν είναι αυτό που θέλεις τι να τις κάνεις τις πολλές επιλογές... Εάν πάλι δεν χρησιμοποιείς ποτέ fx loop ή drive ενισχυτών γιατί να σε πειράξει η έλλειψή του?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κοιτάνε όλοι οι αγοραστές το ίδιο... ;) Πολλοί (όπως κι εγώ) προτιμάνε μονοκάναλο με καθαρά που να μ'αρέσουν 100% και πετάλια για όλα τα υπόλοιπα. Άλλοι πάλι όχι...περί ορέξεως...

 

+1

 

ένας ενισχυτής με βρώμικο κανάλι θα σου δώσει ένα συγκεκριμένο ύφος βρώμικου ήχου, όταν με πετάλια ή πεταλιέρα έχεις την ευκαιρία να βγάλεις δεκάδες διαφορετικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κοιτάνε όλοι οι αγοραστές το ίδιο... ;) Πολλοί (όπως κι εγώ) προτιμάνε μονοκάναλο με καθαρά που να μ'αρέσουν 100% και πετάλια για όλα τα υπόλοιπα. Άλλοι πάλι όχι...περί ορέξεως...

 

Κι εδώ θα διαφωνήσω...τουλάχιστον η δική μου άποψη δεν οδηγεί σε επιλογή με βάση ποιος προσφέρει πιο πολλά (fx loop, 2 κανάλια, κλπ.) και κοστίζει λιγότερα, αλλά με βάση ποιος ακούγεται καλύτερα γι'αυτό που θέλει να παίξει κανείς. Εάν ο ήχος δεν είναι αυτό που θέλεις τι να τις κάνεις τις πολλές επιλογές... Εάν πάλι δεν χρησιμοποιείς ποτέ fx loop ή drive ενισχυτών γιατί να σε πειράξει η έλλειψή του?

 

Eίσαι απο τους αγοραστές εξαίρεση που επιβεβαιώνουν τον κανόνα..

+1

 

ένας ενισχυτής με βρώμικο κανάλι θα σου δώσει ένα συγκεκριμένο ύφος βρώμικου ήχου, όταν με πετάλια ή πεταλιέρα έχεις την ευκαιρία να βγάλεις δεκάδες διαφορετικά

Μιλάμε για αυτό που σου προσφέρουν οι ενισχυτές αυτοί καθε αυτοί και ΜΟΝΟ.

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για αυτό που σου προσφέρουν οι ενισχυτές αυτοί καθε αυτοί και ΜΟΝΟ.

 

...και πάνω σ' αυτό ακριβώς παρατήρησα πως ένας ενισχυτής αυτός καθεαυτός σου προσφέρει ένα ύφος παραμόρφωσης, άντε δύο ή τρία το πολύ, ενώ μπορεί να χρειάζεσαι αρκετά, κατά περίπτωση, απόδειξη το πλήθος πεταλιών boost που χρησιμοποιούν τόσοι και τόσοι επαγγελματίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου