Προς το περιεχόμενο

Few watt tube amp.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

H δικιά μου με απείλησε να φέρει για βοήθεια να μου τα πετάξει όλα και την πεθερά μου.... :-\

 

Με νυχτικιές και μπικουτί! Ωραία ιδέα για video clip  με στοιχεία ταινίας τρόμου!

Ωχ ωχ ωχ ωχ ωχ...

Παντόφλα και fischler τηγάνι!!

Rock on

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ποιός μίλησε για gain??

Εγώ είπα για ένα ενισχυτή που έχει επάνω τα πάντα..μην αναλύσω τα specs του τώρα περί 2 καναλιών...loop control..ISF control και τα σχετικά....και να σου πω το εξής...άλλο πράγμα το αστείο και άλλο το γελείο..πρόσεξε την διαφορά μην εκτεθείς..

Σπύρος

 

Εσύ συνέκρινες τις "βρωμιές" των δύο προαναφερθέντων ενισχυτών (victoria-blackstar), και επεσήμανα πως το "καλό το gain/drive/distortion/βρωμιά" υπόκειται καθαρά στο υποκειμενικότατο γούστο του καθενός.

 

Κατά τ'άλλα, μίλησα ΜΟΝΟ για drive και γούστα, δεν μίλησα για features ούτε και υποστήριξα κάτι συγκεκριμένο. Όσον αφορά την επιλογή των λέξεών μου, πάντως, επέτρεψέ μου να ξέρω να διαλέγω τη λέξη για την περίσταση, και να επιμείνω στον χαρακτηρισμό μου χωρίς να "εκτεθώ" (σε ποιόν? Είμαι στο guitar knowledge idol?). ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ κιθαρίστες θεωρούν τα drive των mesa/marshall/fender/orange/vox κ.ο.κ. υπερβολικά και γελοία σε φάσεις. Δεν θα προσβληθώ κιόλας αν κάποιος δεν αρέσκεται στη "βρωμιά" του ενισχυτή μου!

 

Και ξαναλέω πιο ξεκάθαρα το νόημα του προηγούμενου post μου:

 

Περί ορέξεως mesa-orange-fujitsu-κολοκύθια, και χρυσή λύση δεν υπάρχει, όσο κι αν φωνασκούν διάφοροι ντελάληδες για το αντίθετο με το στανιό. Κάτι που αρέσει σε μένα μπορεί να το σιχαίνεσαι εσύ και το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ συνέκρινες τις "βρωμιές" των δύο προαναφερθέντων ενισχυτών (victoria-blackstar), και επεσήμανα πως το "καλό το gain/drive/distortion/βρωμιά" υπόκειται καθαρά στο υποκειμενικότατο γούστο του καθενός.

 

Κατά τ'άλλα, μίλησα ΜΟΝΟ για drive και γούστα, δεν μίλησα για features ούτε και υποστήριξα κάτι συγκεκριμένο. Όσον αφορά την επιλογή των λέξεών μου, πάντως, επέτρεψέ μου να ξέρω να διαλέγω τη λέξη για την περίσταση, και να επιμείνω στον χαρακτηρισμό μου χωρίς να "εκτεθώ" (σε ποιόν? Είμαι στο guitar knowledge idol?). ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ κιθαρίστες θεωρούν τα drive των mesa/marshall/fender/orange/vox κ.ο.κ. υπερβολικά και γελοία σε φάσεις. Δεν θα προσβληθώ κιόλας αν κάποιος δεν αρέσκεται στη "βρωμιά" του ενισχυτή μου!

 

Και ξαναλέω πιο ξεκάθαρα το νόημα του προηγούμενου post μου:

 

Περί ορέξεως mesa-orange-fujitsu-κολοκύθια, και χρυσή λύση δεν υπάρχει, όσο κι αν φωνασκούν διάφοροι ντελάληδες για το αντίθετο με το στανιό. Κάτι που αρέσει σε μένα μπορεί να το σιχαίνεσαι εσύ και το αντίθετο.

Μπλιαχ

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που αρέσει σε μένα μπορεί να το σιχαίνεσαι εσύ και το αντίθετο.

Μα είναι τόσο απλό δεν είναι αστροφυσική...αυτό που αρέσει σε σένα εγώ το σιχαίνομαι..εσύ το είπες νομίζω

Και για την ιστορία δεν συνέκρινα drive όπως εσύ είπες..απλά την γνώμη μου εξέφρασα με τα δικά ΜΟΥ υποκειμενικότατα κριτήρια.

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από προσωπικά γούστα (περί drive κλπ), υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές για μικρό ενισχυτή λαμπάτο. Από που να αρχίσει κανείς... Εϊσαι βέβαια σε καλό δρόμο με τη σκέψη για καμπίνα-κεφαλή καθότι σου δίνει πολλές επιλογές συνδυασμού με άλλα κεφάλια/καμπίνες  και 12" μεγάφωνο για σωστό ήχο και όγκο ακόμη και για σπίτι.

Ενδεικτικά προτείνω αυτούς του 5W που έχω αγοράσει/δοκιμάσει

 

budget 5Watters: fame tube 5 (ίδιος με fender champ 600), epiphone valve jr.(american dark-tone classic...), harley benton ga-5 (=epi valve jr), harley benton ga15(value 4 money, 15W!. stompbox friednly)

 

μεγαλύτερου budget και δυνατοτήτων: blackheart bh5h (headroom, EQ, american tone, 10W peak power!), ibanez valbee (5W, 4-band eq, 2 channels, 6L6 tube!!!, high-gain!)

 

υπάρχουν βέβαια και πολλές άλλες καλές επιλογές για μικρό λαμπάτο.

Π.χ. ο VHT 5W,  peavey royal 8, bugera v5, για ό,τι μπάτζετ θέλει κανείς...

Αν θέλεις να χρησιμοποιείς πεταλιέρα για την προενισχυση της κιθάρας, μην ασχοληθείς με δικάναλα ακριβά μηχανήματα, πάρε έναν harley Β ga15 και καθάρισες.

Αν θέλεις πιο λίγα watt(και τα 15 μια χαρά είναι για σπίτι) , κλασσικά πήγαινε σε 5w HB GA-5 με καμπινούλα 1Χ12" και είσαι μια χαρά.

Αν θέλεις να μην παρεμβάλεις πεταλιέρες/πετάλια και να έχεις φυσικό λαμπάτο overdrive σε ένταση για το σπίτι, πηγαινε για 5W max. και κατά προτίμηση σε δικάναλο ενισχυτή ή έστω με ένα απλό EQ.

 

Καλες δοκιμές ευχομαι!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Θα προσθέσω κι εγώ my 2 cents στο thread επιστρέφοντας στο noiz μετά από πολύ καιρό...ως κάτοχος ενός Vox Night Train. Διάβασα άπειρα forum threads και είδα όσα videos μπορούσα να βρω στο youtube πριν επιλέξω, ήμουν και αρκετά τυχερός γιατί στην πόλη της Ολλανδιας που ζω υπάρχει ένα μαγαζί μεγέθους Thomann που μπορεί κανείς να δοκιμάσει σχεδόν όλες τις γνωστές low-wattage λύσεις.

 

Πέρασα εκεί μέσα ένα ολόκληρο πρωινό ταλαιπωρόντας έναν φοβερά υπομονετικό Ολλανδό υπάλληλο, τσεκάροντας με τη σειρά Von Night Train, Orange Tiny Terror, Egnater Rebel 20 και Engl Gig Master. Όλες τις κεφαλές τις δοκίμασα με μια σχετικά all-around καμπίνα Marshall 1960Α 4x12 σε booth ώστε να μπορώ να τσεκάρω μεγάλες εντάσεις με μια Epiphone Dot του μαγαζιού (παρόμοια δλδ με το δικό μου Hagstrom σκάφος). H μοναδική λύση που είχα στο μυαλό μου αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα να τσεκάρω ήταν ο Blackstar HT Studio 20.

 

Η πρώτη απογοήτευση ήταν ο Tiny Terror που δυστυχώς δεν έχει καθαρά για εντάσεις πρόβας ή live. "Σπάει" πάρα πολύ γρήγορα και παρά το γεγονός ότι το drive του είναι καταπληκτικό εφ'όσον δεν έχει fx loop είναι άχρηστος σε όσους παίζουν με πετάλια και ενδιαφέρονται για καθαρό κανάλι στον ενισχυτή.

 

Απογοητευτικός ήταν και ο Engl Gigmaster. Τα καθαρά του είναι "καμπάνα" και έχουν αρκετό headroom για πρόβες και live και φυσικά για recording αλλά ακούγεται κάπως "αποστειρωμένος" και ουδέτερος, χωρίς χαρακτήρα και punch. Τα βρώμικά του κατά την ταπεινή μου άποψη είναι συμπαθητικά εάν κανείς ζει στο Seattle των 90s ή στην NWOBHM εποχή. Επομένως κάπου εκεί έχασα το ενδιαφέρον μου...

 

Αρκετά καλύτερος ο Egnater Rebel 20 με το απαραίτητο headroom, πλεονέκτημα ότι έχει 2 6L6 και 2 EL84 στον τελικό δίνει φοβερή ποικιλία ήχων και στο bright κανάλι μπορεί να ακουστεί από Fender-like μέχρι Vox-like ανάλογα πως είναι ρυθμισμένο το tube mix. Για κάποιον που θέλει τη μεγαλύτερη ποικιλία ήχων είναι νομίζω ενδεδειγμένη επιλογή. Έφτασε στον "τελικό" και έχασε στις λεπτομέρειες ίσως και λόγω mojo... ;)

 

Τέλος ο Vox...Για όσους είναι οπαδοί του vox ήχου δεν τίθεται συζήτηση. Στο bright κανάλι και ρυθμισμένος στα 15W (δουλεύει και στα 7.5) μένει καθαρός με το gain ως το "12 o'clock", όσο για το volume οτιδήποτε πάνω από το "1 o'clock" είναι επικίνδυνο να προκαλέσει κώφωση! Όταν σπάσει (και αυτό επιτυγχάνεται πιο γρήγορα στο thick κανάλι) το overdrive είναι τυπικό των Vox ενισχυτών ίσως με κάπως λιγότερα μεσαία. Το EQ section πάντως ανταποκρίνεται πολύ καλά στις διαφορετικές ρυθμίσεις και ιδιαίτερα το MID knob μπορεί να δώσει 3-4 διαφορετικά voicings χωρίς να επηρεάζει σοβαρά το volume. Ηχητικά είναι ασφαλές να πει κανείς ότι πρόκειται για ένα AC15 και η ποιότητα κατασκευής του case box είναι εντυπωσιακή για made in China προιόν.

Headroom υπάρχει αρκετό για να εκνευρίσει ακόμα και drummer με ανεξέλεγκτες δυναμικές κατά τη διάρκεια πρόβας...;) Στην πρώτη πρόβα που τον χρησιμοποιήσα με την indie/math rock μπάντα που παίζω βγήκα με το gain "11o'clock" και το volume στη μέση από μια Marshall 1960A και η αλήθεια είναι πως στις πρόβες παίζουμε πιο δυνατά από όσο θα έπρεπε...αλλά ασ όψεται η ανάγκη για ξεγκ@#%^*α...

 

Όπως έγραψα και ποιο πάνω προσωπικά για εμένα μέτρησε πολύ το γεγονός ότι ήδη είμαι οπαδός του vox ήχου και ξέρω πως θέλω να βγάλω κάτι τέτοιο. Φαντάζομαι πως ψάχνοντας καλά τον Egnater θα είναι δυνατόν να βγει κάτι πολύ παρεμφερές όμνως εφ'όσον το είχα και ως "out of the box" επιλογή me οδήγησε στην προφανή επιλογή.

 

Ως οπαδός εδω και χρόνια της λογικής "τα πολλά watt δεν κάνουν τον κιθαρίστα" θεωρώ γενικά πως οι all-tube low-wattage λύσεις που πλέον έχουν κατακλύσει την αγορά είναι super και ο Nighttrain (όπως και ο Rebel 20 για να είμαι δίκαιος) ξεπερνά χωρίς προβλήματα κάθε πιθανή ένσταση για εντάσεις και headroom. Προτείνεται ανεπιφύλακτα ειδικά εάν το metal είναι εκτός ρεπερτορίου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου