Προς το περιεχόμενο

Ο Hammet ο Slash και οι 7 νάνοι!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Ρε whiteNoise το οτι ο Friedman ειναι καλυτερος κιθαριστας απο τον Hammett δε σημαινει οτι ο Hammett ειναι αχρηστος. Και οι Metallica ειναι πολυ μεγαλυτερη μπαντα απο τους Megadeth. Σημαινει κατι αυτο? Εμενα το αγαπημενο μου metal album ειναι το Rust in Peace. Ομως καταλαβαινω οτι δεν ειναι Black Album(μιας και καπου αναφερθηκε αυτο το album, δεν εχει απλα "μεγαλη" αξια αλλα ειναι οροσημο απο ολες τις αποψεις). Και ατακες του στυλ "Αυτο δεν ειναι Metallica" ειναι τουλαχιστον αστειες!

 

  • Στο προηγουμενο ποστ μου ξεχασα και τον Michael Shenker. Προς μεγαλη μου απογοητευση ουτε αυτος εχει αναφερθει. Και μιας και καποιοι ειπανε για κιθαριστες γενικα(βλ. Paco De Lucia) για ακουστε Tommy Emmanuel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ειναι διασημοτεροι αλλα οχι καλυτεροι οι metallica..

οπως πολυ σωστα σχολιασε καποιος γνωστος μου "οι metallica ειναι οι πυξ-λαξ της αμερικης" :D :D :D

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραβλεποντας το γεγονος οτι οι Megadeth εχουν πουλησει 15.000.000 album και οι Metallica 90.000.000, παραβλεποντας και το οτι οι Megadeth υπαρχουν λογω των Metallica(ο ιδιος ο Mustaine εχει πει οτι τους δημιουργησε για να παει κοντρα στη παλια του μπαντα) μπορουμε απλα να πουμε οι Metallica εχουν επηρεασει πολυ περισσοτερες μπαντες αφου εχουν επηρεασει ακομα και αλλα ειδη μουσικης. Αυτο πεστο οπως θες. Καλυτεροι, σημαντικοτεροι, πιο επιδραστικοι κλπ. κλπ.

 

Πολλα πραγματα στη μουσικη δεν ειναι υποκειμενικα. Οι Beatles με κουραζουν αν εξαιρεσεις καμια 10-αρια τραγουδια. Ομως δε μπορω να μη πω οτι ειναι απο τις μεγαλυτερες μπαντες που εχουν υπαρξει(για να μη πω η μεγαλυτερη).

 

Οσο για αυτο που ειπε ο γνωστος σου δυστυχως καταλαβαινω ολο και περισσοτερο οτι εχουμε πηξει στους metaloπατερες! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ο ιδιος ο Mustaine εχει πει οτι τους δημιουργησε για να παει κοντρα στη παλια του μπαντα)

επειδή τυνχανει να είμαι παλιός οπαδός των megadeth (γεράσαμε πλέον και ακούμε λιγότερο μεταλ :lol: ) θέλεις να μου πεις ποτέ είπε κάτι τέτοιο ο mustaine?(ειδικα ο mustaine τέτοια κουβέντα?? 8O )

τέλος πάντων εγώ κρίνω απο αυτά που ακούω(τεχνική, συναίσθημα, στίχος, ικανότητες, πρωτοτυπία, πάθος ) και πάντα έκλινα προς αυτή την μπάντα αλλα γούστα ειναι αυτά.. 8)

κανείς πάντως δεν είπε πως δεν είναι σπουδαία μπάντα οι metallica αλλά για μένα έχει πάρει περισσότερα απο όσα έχει δώσει.. :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπράβο whitenoise' date=' συμφωνώ απόλυτα αν συγκρίνεις τον Friedmanάκο με τον άλλο 8) πρέπει να έχεις χάσει κάποια επεισόδια, δεν εξηγείτε διαφορετικά :?

 

[/quote']

εμαθε κιθαρα ο hammet??πιθανον να βελτιωθηκε απτην τελευτεα φορα που τον ακουσα και επαιζε στον γαμο του καραγκιοζη.. :twisted: :D :D

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμαθε κιθαρα ο hammet??πιθανον να βελτιωθηκε απτην τελευτεα φορα που τον ακουσα και επαιζε στον γαμο του καραγκιοζη.. :twisted: :D :D

 

οκ κανεις και λιγο χιουμορ και καλα κανεις.. :) αλλα νομιζω οτι θα μπορουσαμε να κραταμε μερικες κουβεντες για εμας οταν βαζουμε στο στομα μας κιθαριστες οπως ο Hammet ο οποιος εχει παιξει και εχει συμβαλλει και συνθετικα στις δισκαρες ride the lighting,master of puppets αλλα και το kill em all και and justice for all... :wink:

Υ.Γ.τον hammet δεν μπορω να τον ακουσω και απεχθανομαι αυτο το ΑΠΑΙΣΙΟ vibrato του αλλα...λιγο σεβασμος δεν βλαπτει(ωχ..μηπως κανω και εγω το ιδιο με εσενα whitenoise λεγωντας για το vibrato του κτλ...; :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι τον ξέρετε σίγουρα είναι ένα απτά είδωλα σας .όσοι πάλι δεν...μόλις άλλαξε η ζωή σας....ο λόγος για των κύριο VINNIE MOORE....

(κατεβάστε το video πρώτα)

 

διαβασα 3-4 σελιδες απο αυτα που γραφονται εδω περα....νομιζω πως τα περισοτερα ειναι ανουσια και δεν οδηγουν πουθενα.Ασε που ξεχασαν οι περισσοτεροι τον τιτλο του topic.Εγω θελω να πω πως ο Vinnie Moore ειναι ενας πολυ καλος κιθαριστας και προσωπικα με βοηθησε παρα πολυ στο παρελθον. Ακουγοντας τη μουσικη του,μου εδωσε πολες ιδεες και πολη εμπνευση.προσωπικα πιστευω οτι αν ο VINNIE εχει να πει κατι το "διαφορετικο" και το δικο του αυτο το εκανε με το δισκο "the maze" ο οποιος κατα τη γνωμη μου ειναι καταπληκτηκος και συνδυαζει αψογα την "τεχνικη" με τη μελωδια,συναισθημα κλπ..(στο συγκεκριμενο ειδος μουσικης παντα) Πιστευω οτι οποιοσδηποτε ασχολειται σοβαρα με τη "rock" κιθαρα εχει να κερδισει κατι ακουγοντας αυτο το δισκο 8)

 

 

και κατι που απευθυνεται προς τον SUPERFUNK..

 

επειδη ειδα οτι ψαχνεσαι αρκετα,εαν δεν εχεις ακουσει σου προτεινω να ακουσεις: Jeff Linsky kai Bireli lagrene 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε ειπε κατι τετοιο ο Mustaine???? Tο εχει πει σε συνεντευξη του οταν ειχε πρωτοδημιουργησει τους Megadeth(ειχε αναφερει κιολας οτι οι Metallica δεν ειναι τπτ μπροστα στη δικια του true metal band 8O ). Αλλα φαινετε οτι εχεις αφησει το μεταλ :P αφου αν ειχες δει το "Some Kind of Monster" θα εβλεπες τον Mustaine να λεει στον Urlich: "οτι πιανεις εσυ γινετε χρυσος και οτι πιανω εγω γινεται σκατα" και μετα να κλαιει. Δυστυχως οσο καλος κιθαριστας ειναι ο Mustaine αλλο τοσο βλακας ειναι.

 

Τα αλλα που ανεφερες οτι σου αρεσουν(αισθητικη, feeling κλπ) ειναι καθαρα υποκειμενικα. Το ποσο σημαντικη ειναι η μπαντα η ο κιθαριστας(για τη μουσικη σκηνη), δεν ειναι υποκειμενικα. Διαβασα εδω πολλους να λενε για τον Malmsteem. Αν εξαιρεσω τα πρωτα του 2(που ουτε αυτα μου αρεσουν) τον θεωρω ανουσιο, βαρετο, με αισθητικη 0 και οτι αλλο ασχημο μπορεις να σκεφτεις. Ομως ειναι τεραστιος κιθαριστας μιας και υπαρχουν τοσα ατομα που τον προσκυνανε. Αλλα οπως ειπες γουστα ειναι αυτα :wink:

 

Κανε μου μια χαρη. Κατεβασε το The Pain(Live) απο τον Pat Travers και πες μου τη γνωμη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο λόγος που έφυγε απτούς metallica είναι επειδή είναι όντως ξεροκέφαλος και εγωιστής, για τον ίδιο λόγο δεν θα έλεγε ποτέ τις κουβέντες αυτές, αλλα ασ μην σταθούμε εδώ.

φυσικά και η άξια ενός κιθαρίστα πολλές φορές ειναι αντικειμενικό και με βασικές γνωσεις ξεχωρίζεις την τεράστια διαφορά του friedman απτών κουλό hammet που έχουμε να ακούσουμε σολο live της προκοπής.χρονια!!! (ας κλείσει επιτέλους αυτό το WAH)

κατά την γνώμη μου οι megadeth έπαιζαν πάντοτε πολύ πιο "ψαγμένα" πράγματα (μουσικά και στιχουργικά) και η μουσική τους προοριζόταν για άλλου επιπέδου metal κοινό, και τα κατάφεραν μια χαρά(και χωρίς τον bob rock να τους κρατά απτο χεράκι).

Γνώμη μου…

ξανα λεω φιλε μου πως κανενας δεν ειπε πως οι metallica δεν αξιζουν...

δεν ειναι τυχαιο που προτιμας τον rust in peace παρολο την αιδιαστικη του παραγωγη..(θεικη δισκαρα!!!)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου