Προς το περιεχόμενο

Ο Αποχαιρετισμός του IxNiLaTiS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προτείνω ευγενικότατα τους site admin & modulators το "περί ανέμων" να μετονομαστεί σε περί μουσικής και λοιπών θεμάτων σχετιζόμενων μετ' αυτής. ή κάπως αλλιώς.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιχνηλάτη, κάνε ένα κόπο να μας πεις ποιος είναι αυτός στο άβαταρ; Γιατί το αποφεύγεις; Θα το πεις εσύ ή να το πω εγώ;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιχνηλάτη, θα σου πω κάτι και μιλάω σοβαρά. Η ελευθερία του λόγου είναι κάτι το γενικό. Δεν εξειδικεύεται σε κάθε επιμέρους σημείο. Εάν εγώ δημιουργήσω ένα forum μπορώ να βάλω όποιον κανόνα θέλω. Αν εγώ πω "φτιάχνω ένα forum και δεν επιτρέπω θρησκευτικές συζητήσεις" έχω κάθε δικαίωμα να το κάνω. Εαν δε σου αρέσει μπορείς απλά να μη γίνεις μέλος. Δηλαδή η ελευθερία του λόγου τι προστάζει; Να κάτσει ένας άνθρωπος να φάει δυο μήνες για να στήσει ένα site της προκοπής και να μπω εγώ να του το κάνω μπουρδέλο;;; (συγνώμη για τη λέξη, αλλά δεν υπάρχει πιο περιγραφική!) Δεν είμαι επιθετικός απέναντί σου, αλλά πραγματικά μου τη βαράει κάθε φορά που κάποιος βγαίνει και λέει αυτές τις μπούρδες περί ελευθερίας λόγου.

 

Και στην τελική αν διαφωνείς με το κλείδωμα ενός topic μπορείς πάντα να στείλεις ένα pm στους mods ή στον site admin, και να τους εξηγήσεις τη γνώμη σου, δεν είναι ανάγκη να τους φέρεις σε δύσκολη θέση ανοίγοντας ένα thread για το θέμα. Είμαι σ'ένα άλλο forum όπου έγινε κάποιο lock το οποίο θεώρησα λανθασμένο, έστειλα ένα σύντομο pm όπου εξηγούσα τη γνώμη μου σε 2-3 γραμμές και χωρίς να προσβάλω κανέναν ("δε σέβεστε την ελευθερία του λόγου" και άλλες τέτοιες βλακείες) και μου απάντησε πως έχω δίκιο και το έκανε unlock. Έτσι δουλεύει η κατάσταση στα forum, και σ'το γράφω εγώ που δεν ξέρω καν τους ιδιοκτήτες του site και είμαι γραμμένος εδώ ούτε μισό χρόνο.

 

Bottom line, εάν δε σου αρέσουν οι κανόνες ενός forum δε μπαίνεις. Από τη στιγμή που μπαίνεις οφείλεις να τους σεβαστείς. Μπορείς να ασκείς την κριτική σου στους κανόνες αυτούς, αλλά η ύπαρξή τους δε συνιστά προσβολή στην ελευθερία του λόγου σου, γιατί πολύ απλά δεν είσαι υποχρεωμένος να συμμετέχεις στο forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eye: το έγραψε ηδη, στο προηγούμενο post του ;)

 

Και κάτι άλλο προς τον ιχνηλάτη: φίλε μου, εγώ δε διαφωνώ ούτε με το να ανοίξεις ένα θέμα για φιλοσοφία, ούτε καν για θρησκεία εάν δε διαφωνούσαν οι mods. Αυτό που με ξενέρωσε σε όλα μα όλα τα posts σου ήταν μια πολύ και καλά ψαγμένη διάθεση και πολύ αφ'υψηλού υφάκι και η γλώσσα αλά Ζουράρις (sic). Δηλαδή για όνομα του θεού, κι εγώ έχω διαβάσει ένα σκασμό βιβλία στη ζωή μου, έχω πολύ συγκεκριμένες και τεκμηριωμένες απόψεις περί θρησκείας, φιλοσοφίας, ανθρωπίνων δικαιωμάτων, πολιτικών συστημάτων κλπ αλλά μπορώ να τις γράψω και χωρίς να μιλάω σαν πολιτικός του 1900.

 

Και επίσης, για να τελειώνω: τι μανία είναι αυτή ότι όλοι πέφτουν να σε φάνε; εδώ εγώ έκανα ένα post στο άλλο thread και μου απάντησες ότι αυτό που κάνω είναι βρώμικο και το κάνω για να δημιουργήσω αρνητικό κλίμα εναντίον σου. Δηλαδή δυο λεπτά: σε ξέρω από χθες;;; Γιατί να θέλω να κάνω κάτι τέτοιο;;; Βασικά είναι κλασσική περίπτωση όμως.... Μήπως θεωρείς κι ότι σε παρακολουθούν "οι Αμερικανοί" (sic);;; Σοβαρά τώρα, ούτε έχω ούτε και είχα τίποτα να χωρίσω μαζί σου, και εγώ δε βλέπω καν το λόγο να φύγεις απ'το forum. Και τις μουσικές συζητήσεις μας μπορούμε να κάνουμε, και τις φιλοσοφικές (αν δε διαφωνούν οι mods πάντα - κι αν διαφωνούν νομίζω ότι είναι στο χέρι μας να τους πείσουμε ότι δεν έχουν λόγο να ανησυχούν με μια όριμη συζήτηση). Όμως καλό θα ήταν να αφήσεις αυτό το και καλά ψαγμένο στυλάκι και να μιλήσουμε όλοι σαν άνθρωποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να εχω διαβασει τα παραπανω posts, και χωρις να ξερω ουσιαστικα τι ακριβως εχει γινει, που να σε οδηγησει σε μια τετοια αποφαση, θα ηθελα να σου πω Ιχνηλατη, πως καλως ή κακως, σε καθε forum υπαρχει καποια νοοτροπια και καποια αντιμετωπιση θεματων. Βασικα, ειναι μια κοινωνια σε μικρογραφια. Και καλως ή κακως, θα πρεπει να συμβιβαζομαστε με καποια πραγματα που ισως να μην ειναι συμβατα με τη νοοτροπια της "κοινωνιας".

Πιστευω οτι το να παραμεινεις θα προσφερε πολλα περισσοτερα στο site αυτο, απο το να αποχωρησεις. Σιγουρα, αισθανεσαι "εγκλωβισμενος", ομως θελω να πιστευω οτι για χαρη της μουσικης και των γνωσεων σου, θα παραμεινεις για να συμμετεχεις σε οσα θεματα μπορεις να βοηθησεις...

Τουλαχιστον δες τη θετικη πλευρα αυτης της "κοινωνιας"...δεν μπορουν να σε "κρεμασουν" πραγματικα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Ιχνηλατη...εισαι ο ηρωας μου.....μολις εσπασα ολα μου τα παιχνιδια και τοποθετησα το αβαταρ σου ψηλα..πανω απο τα Τζι Αι Τζο μου..

 

Μην μας εγκαταλειπεις.....

 

 

 

Α...και σταματα να αναφερεσαι στον εαυτο σου στο τριτο προσωπο..δεν εχεις ακουσει οτι αυτο εγκειται σε ψυχιατρικα διεγνωσμενη διαταραχη...

 

Σε αγαπω...

 

Ο Ψυχικα Διαταραγμενος Αντουαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιχνηλάτη' date=' κάνε ένα κόπο να μας πεις ποιος είναι αυτός στο άβαταρ; Γιατί το αποφεύγεις; Θα το πεις εσύ ή να το πω εγώ;[/quote']

 

Εμένα πάλι μου θυμίζει τον Γρίβα! Αλλά δεν έχω δει ποτέ φωτό του με κατάλευκα μουστάκια...

Λές? :roll:

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου