Προς το περιεχόμενο

kurt cobain


sotoman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα είναι πως οι Nirvana ήταν η τελευτέα rock μπάντα που δημιούργησε ολόκληρη γενιά. Δυστυχώς τέτοια συγκροτήματα λείπουν απ'τις μέρες μας.

 

Λυπάμε που βλέπω εδώ μέσα άτομα τόσο κολημένα, και μετά καθόμαστε και κατακρίνουμε την ελληνική μουσική και την ελληνική πραγματικότητα. Συγνώμη αλλά εσύ οι """""μεταλάδες""""""" του τύπου που ανέφερε ο esp1982 είναι σε πολύ χειρότερη κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το θέμα είναι πως οι Nirvana ήταν η τελευτέα rock μπάντα που δημιούργησε ολόκληρη γενιά. quote]

 

 

Grunge θα ελεγα πιο πολυ...αν μου επιτρεπεις αλανιαρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που στα early 90s οι Nirvana και κάτι άλλοι άρχισαν να βάζουνε τις βάσεις για να γλυτώσουμε από το 80s poser και τα συναφή με αυτό kitsch μουσικά ιδιώματα. Είναι δικαίωμα του καθενός να επιλέγει τι του αρέσει να ακούει, αλλά ορισμένοι αρνούνται ότι ο ήχος των Nirvana (+Mudhoney, Pearl Jam, Screaming Trees) ανανέωσε το rock στα 90s. Μόνο κουφός μπορεί να λέει τέτοια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που στα early 90s οι Nirvana και κάτι άλλοι άρχισαν να βάζουνε τις βάσεις για να γλυτώσουμε από το 80s poser και τα συναφή με αυτό kitsch μουσικά ιδιώματα. Είναι δικαίωμα του καθενός να επιλέγει τι του αρέσει να ακούει' date=' αλλά ορισμένοι αρνούνται ότι ο ήχος των Nirvana (+Mudhoney, Pearl Jam, Screaming Trees) ανανέωσε το rock στα 90s. Μόνο κουφός μπορεί να λέει τέτοια!!![/quote']

 

 

John...εγω δεν θεωρω οτι μας γλυτωσε κανεις και απο τιποτα...λατρευω γκρουπ εκεινης της δεκαετιας που χαρακτηριζεις ως κιτσαρια κτλ(europe-firehouse-white lion κτλ..) κανενα μουσικο ιδιωμα δεν καταργει κανενα αλλο,,,εκτος αν αυτοι που ακουν ειναι υποκινουμενη μαζα..

Γουσταρω πολυ τους Nirvana,οσο γουσταρω και τα γκρουπ τοy τοτε...αλλα θεωρω οτι η Nirvana δεν ειναι απολυτως ροκ με την διαχρονικη εννοια της λεξεως...πιο πολυ εντασσονται σε ενα νεο ακουσμα που ονομαστηκε grunge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

John...εγω δεν θεωρω οτι μας γλυτωσε κανεις και απο τιποτα...λατρευω γκρουπ εκεινης της δεκαετιας που χαρακτηριζεις ως κιτσαρια κτλ(europe-firehouse-white lion κτλ..) κανενα μουσικο ιδιωμα δεν καταργει κανενα αλλο' date=',,εκτος αν αυτοι που ακουν ειναι υποκινουμενη μαζα..

Γουσταρω πολυ τους Nirvana,οσο γουσταρω και τα γκρουπ τοy τοτε...αλλα θεωρω οτι η Nirvana δεν ειναι απολυτως ροκ με την διαχρονικη εννοια της λεξεως...πιο πολυ εντασσονται σε ενα νεο ακουσμα που ονομαστηκε grunge[/quote']

 

Αλανιάρη antouan, τρελόπαιδο...δεν έπιασες την ειρωνία του πράγματος έτσι ;;; Και την εξηγώ από κάτω...δεν έχω τίποτα προσωπικό με τον maidenas αλλά η φράση του "μας απάλλαξε από την παρουσία του" με ενόχλησε κι ήθελα να δείξω έτσι ότι υπάρχει κι η άλλη πλευρά και μπορεί να γεμίζει posts με κακεντρεχή σχόλια.

Συμφωνούμε στην ουσία...κανείς δεν καταργεί κανέναν, η ιστορία της μουσικής αναγνωρίζει ή απορρίπτει σε βάθος χρόνου...[/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδέρφι αντώνη αυτό το γκρούντζ π' λες και το αλτέρνατιβ μάμησαν τη ροκιά.... (όχι πως δεν τ' ακώ και αυτά χε χε) αλλά πολύ θα γούσταρα ένα γρουπάκι ως συνέχεια των Europe ή των Mr. Big (late 80ς early 90ς) και όχι αυτά τα σκουπίδια που μας ταίζουν (μπορεί και να υπερβάλλω :roll: ) εννοώντας ότι πέρα από 2-3 καλές μπάντες 1995-2005 αυτή η δεκαετία για μένα ήταν κουφή! και αν ξεχώρησαν κάποιες μπαντούλες (με ΤΡΟΜΕΡΟ ΣΠΡΩΞΙΜΟ ΑΠΟ ΤΑ media) είναι γιατί υπήρξαν οι μονόφθαλμοι ανάμεσα στους στραβούς που έκαναν παραγωγές (wanna be something like rock) ξερω γω.... πολύ θεοποίηση και εξύψωση για κάποιους που συγκρινόμενοι άμμεσα με προηγούμενους μπορεί και να μην το άξιζαν Και δεν εννοώ Ιερά τέρατα όπως π.χ Hendrix - Led Zeppelin κλπ. Εννοώ αν οι nirvana π.χ που μυθοποιήθηκαν (καλώς ή κακώς) και τους πέρνω ως παράδειγμα, αν τους έβαζες δίπλα σε σούπεργκρουπ το 1985 όπως Iron Maiden - Metallica - Ozzy - Dio - Deep Purple - Helloween - Gary Moore και κάμποσοι άλλοι μάλλον Δεν Θα τους ήξερε η μάνα τους.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρε μπεμπηδες μου....μπερδευτηκα....τωρα με τις απαντησεις σας με αποπροσανατολισατε...ας μου πειτε λιγο τι νομιζατε οτι εννοουσσα...

 

 

Johnare ....δες και εγω ποσο μανουριασα με τον maidena..αρα συμφωνουμε τυρρανε μου!!

 

Απλα τυχαινει να καραγουσταρω και NIRVANA και White Lion και Rusty Cooley...λετε να τα χανω σιγα σιγα;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα τυχαινει να καραγουσταρω και NIRVANA και White Lion και Rusty Cooley...λετε να τα χανω σιγα σιγα;;;;;;;

 

 

Τελικά είσαι πολύ ΒΑΣΑΝΙΣΜΕΝΗ ύπαρξη antouan...για να έχεις φθάσει ως εκεί! Χαχαχαχα...

:D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χε χε βασανισμένη υπαρξη, και εγώ συμφωνώ με σας και γουστάρω Nirvana, αλλά απλά το "ρεύμα" που διμιούργησαν οι nirvana κάποιοι "μετέπειτα" αντί να το απογειώσουν το προσγείωσαν ανώμαλα! (νομίζω... :roll: )

Αυτό ήθελα να πω... και επίσης ίσως ήταν η εποχή που "τα παν" και να τους "πήγε" (που φυσικά πήγε γιατί επηρέασαν ένα κάρο μουσικούς) απλά αν τάριχναν με αυτό το στυλάκι το 1985 - 1989 (λίγο πρίν δηλαδή) το πιθανότερο νά τρωγαν πόρτα

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κάθεστε και συγκρίνετε και συγκρίνετε και συγκρίνετε και συγκρίνετε και σιγκρίνετε????????

 

Όλα μουσική είναι! Δεν είναι αγώνες δρόμου η μουσική για να λές ότι αν πάρεις αυτόν και τον βάλεις δίπλα στον άλλον θα τον σκίσει. Αυτά είναι παιδιαρίστικα!

 

Τaq αυτό που λές δεν έγινε με όλα τα ρεύματα? Με όλους όσους μιμύθηκαν κάποιους άλλους? Το "grunge" (συχαίνομαι αυτή την λέξη) έσωσε την ροκιά από την επανάληψη.

 

Kαι τώρα στην Ελλάδα θεοποιούν και μηθοποιούν τους Franz Ferdinard ως το σουπεργκρουπ. Που για μένα δεν είναι παρά άλλος ένας κλόνος των led zeppelin με την θετική έννια. Όπως ήταν και οι Nirvana ένα μείγμα των Led Zeppelin και των Pixies! Αν σου πετύχει η συνταγή όμως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου