Προς το περιεχόμενο

Garry Moore sustain


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον, πίσω στο αρχικό θέμα (περίπου, γιατί στο κομμάτι στο οποιο αναφέρομαι δεν έχει τρελό sustain), βρήκα μια ακόμα πληροφορία. Στο τεύχος του Guitar Techniques που έχει transcribed το Walking by myself παιγμένο απο Γκάρυ Μούρη λέει :

 

"Moore played this track on his 1959 ex-Peter Green Les Paul, through a JTM 45 Marshall amp into a Marshall 4x12 cabinet fitted with EV 12M speakers. The only effects used were a Marshall Guvnor MK I pedal (for extra sustain)."

 

Αλλού αναφέρει τη χρήση ανα περίσταση compressor, TS-9, και OD-1 στα live γενικώτερα.

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

"Moore played this track on his 1959 ex-Peter Green Les Paul' date=' through a JTM 45 Marshall amp into a Marshall 4x12 cabinet fitted with EV 12M speakers. The only effects used were a Marshall Guvnor MK I pedal (for extra sustain)."

 

Αλλού αναφέρει τη χρήση ανα περίσταση compressor, TS-9, και OD-1 στα live γενικώτερα.[/quote']

 

1959 Les Paul : 100-120.000 Ευρώ

60's JTM : 1800-3500 Ευρώ

 

Εδώ δεν μιλάμε για sustain πλέον, αλλά για δύο υποθήκες και τουλάχιστον 2 με 3 ξευγάρια νεφρά :D :D :D

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πολυ λιγα λες!

 

http://www.gbase.com/Stores/Gear/GearDetails.aspx?Item=870489

 

δεν νομιζω να υπάρχει αυθεντικη στοκ Les Paul του 59 κατω απο 250.000 ευρω αυτη τη στιγμη πουθενα στον κοσμο :!:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ωρε αδέλφια, δεν είναι ανάγκη να αγοράσει κάποιος αυτά τα πράγματα για να έχει τον ίδιο ήχο... ας πάρει μια epiphone custom, ένα marshall guvnor, και έναν jtm του 90.... όλα μαζί 1000 ευρώ θα του πάνε πάνω κάτω.

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν αγοράσεις...ενα soldanaki...SLO και μια Gibson η οποία να παίζει (σπάνιο είδος) και επίσης ..

 

σπανιο ειδος ειναι να βρεις καποιες που να μην παιζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα ειναι βασικα ΡΟΚ κιθαρες δηλ. ο ΜΟΝΟΣ τροπος για να τις χρησιμοποιησεις σωστα ειναι να τις χωσεις σε εναν τιγκαρισμενο Marshall & να πλακωθεις στα ριφς και τα σολα.

Στα καθαρα (τουλαχιστον αυτα που εννοω εγω καθαρα) παιρνουν μηδεν ειδικα στα ακκορντα.

 

οχι ρε νικοοοο... :)

καταρχας ειναι και ΤΡΟΜΕΡΑ μπλουζαδικες κιθαρες και οχι μονο για rock,riffs και σολα... :?

και σε ακορντα ειναι απιστευτη αφου αν παιξεις και λιγο με το tone σου δινει την αισθηση..σκαφους...γεμιζει ολο το δωματιο..

γιατι μου δινεις την εντυπωση οτι δεν εχεις ασχοληθει πολυ με les paul? :lol: :P

whitenoise:les paul με prs=ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ :!:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τάκη μη κατηγοριοποιείς τις Les Paul ως π.χ τρομερα μπλουζάδικη κλπ κλπ κλπ, τα πάντα παίζεις με les paul, τα πάντα με prs, στρατ, κτλ, "βγάζεις" το feel από μέσα σου αναλόγως το παίξιμο σου. Απλά επειδή αυτές οι κιθάρες έγραψαν την ιστορία του ροκ - μπλούζ, βάζουμε κακώς την ταμπέλα καμιά φορά λέγοντας είναι μόνο γι' αυτό ή μόνο για κείνο. Ο Andrian Smith των Iron Maiden είχε Les Paul Gold top στην περιοδεία του Power slave (μαζί φυσικά με 1-2 Gibson explorer) αλλά έπαιζε Heavy metal.

Το μόνο σίγουρο είναι και έχεις δίκιο φίλε Τάκη ότι ΝΑΙ Les Paul & PRS = καμία συγγένεια ούτε και από φάλτσο :wink:

Ο Νικ έχει δίκιο σε μεγάλο ποσοστό όταν λέει ότι είναι πιό..... "ροκάδικη" χωρίς να αναιρεί όσα λέω παραπάνω για τις κατηγοριοποιήσεις, από την άποψη ότι το ροκ - heavy ροκ, ναι Θέλει 2πλούς, σαστέιν, και όγκο δηλαδή τα χαρακτηριστικά της Gibson. To μπλούζ κάποτε παίζονταν με ακουστικές - κλασικές κιθάρες με χορδές συρμάτινες (τόοοοσο παλιό, σε σχέση με το ροκ :lol: ) μπλούζ μπορεί να παίξεις με σκαφάκι επίσης ή με κλασικότατη τέλε, ή στρατ, η Gibson Les Paul στο μπλούζ απλά δίνει "νέα διάσταση" γιά όσους την χρησιμοποίησαν και μάλιστα άκρως επιτυχημένη! αλλά οι κλασικές ηχογραφήσεις μπλούζ π.χ BB King και άλλων καλλιτεχνών μπλούζ της δεκαετίας 50-60 ήταν περισσότερο με άλλου τύπου κιθάρες της Gibson φαντάζομαι και όχι με Les Paul.

Και επειδή γράφοντας ο μ...κς μπορεί και να ξέφυγα, αυτό που θέλω τες πα να πω με δυό λόγια είναι, παίξτε μωρ' αδέρφια!! λιώστε τις κιθάρες στο παίξιμο!!!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ρε Τακη που δεν εχω ασχοληθει ΕΓΩ :lol: με Λες Πωλ!!

 

κοιτα τι ειχα & μου την κλεψανε πριν 9 χρονια!! :evil:

 

http://www.gbase.com/Stores/Gear/GearDetails.aspx?Item=865987

 

απο τοτε οποια Λες Πωλ & να επαιξα μου φαινονταν κουπι.... :cry:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου