Προς το περιεχόμενο

Δημιουργικότητα και στούντιο ηχογράφησης:


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κακώς το συμπλήρωσα λοιπόν

 

Κακώς το συμπληρώσαμε όλοι.

"Κακώς" γιατί με τον τρόπο που είναι στημένο είναι απίθανο να οδηγήσει σε χρήσιμα συμπεράσματα. Αν δε φαίνεται κάπως η ηλικιακή διασπορά, η φύση της σχέσης σου με το σπορ, το υπόβαθρό σου και μια σειρά από άλλα πράγματα...τί θα προκύψει; Ότι ένας επαγγελματίας ηχολήπτης με είκοσι χρόνια πείρα, ένας έφηβος μαθητής και ένας τριαντάρης semi-pro συμφωνούν στο ότι οι νέες τεχνολογίες "βοηθανε τους καλλιτεχνες στο να εκφραστουν πιο ευκολα";

 

Ε και;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κακώς το συμπληρώσαμε όλοι.

"Κακώς" γιατί με τον τρόπο που είναι στημένο είναι απίθανο να οδηγήσει σε χρήσιμα συμπεράσματα.

Συμφωνώ :)

Αναμένουμε την εξήγηση του δειγματολήπτη τώρα..

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ε και...κάποιοι δεν το ξέρουν!!!

 

Μια έρευνα είναι πιο χρήσιμη όταν μας λέει πράγματα που δεν ξέραμε σε σχέση με μια που επιβεβαιώνει πράγματα που πιθανολογούμε. Βέβαια κάτι τέτοιο καθιστά πολύ δύσκολη την σχεδίαση μιάς έρευνας που θα έχει τέτοιο αποτέλεσμα, αφού δεν μπορείς να στοχεύεις σε κάτι που δεν γνωρίζεις εκ των προτέρων. Ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο (και για πολλούς άλλους προφανώς) απαιτείται κάποια σχετική προσοχή στο στήσιμο της έρευνας.

 

Το ότι οι νέες τεχνολογίες βοηθάνε σε όλα τα κομμάτια της διαδικασίας δεν είναι και κανά σπουδαίο συμπέρασμα και σίγουρα από μόνο του όταν μετατραπεί σε ερώτημα το οποίο μια έρευνα προσπαθεί να απαντήσει, δεν παρουσιάζει κάποιο ενδιαφέρον. Στα πλαίσια μίας απλής συζήτησης, ΟΚ.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να πω ενα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους που έδωσαν λίγα λεπτά απο το χρόνο τους να συμπληρώσουν το ερωτηματολόγιο.

 

Να πω επίσης, πως ο σχεδιασμός του συγκεκριμένου ερωτηματολογίου προέκυψε μετά από αρκετά focus groups και δεν έγινε στην τύχη.

 

Όσον αφορά το συγκεκριμένο site δεν μου δίνει την δυνατότητα να έχω μία εξτρά σελίδα για το introductory statement (εισαγωγικό σημείωμα) αλλά μάλλον θα αλλάξω url και θα ανεβάσω την έρευνα σε δικό μου server.

 

Τέλος θα ήθελα να ευχαριστήσω και τα μέλη που μπορεί να είχαν κάποια αρνητική στάση γιατί με βοηθάνε να διορθώσω πιθανά λάθη και να αναφέρω ότι η συγκεκριμένη έρευνα έχει ακόμα πολύ δρόμο μέχρι να ολοκληρωθεί.

 

Με ιδιαίτερη εκτίμηση,

 

Στέφανος Καλοτεράκης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να αναφέρω ότι δεν ταιριάζει για όλους το συγκεκριμένο survey, κυρίως γιατί κάποιοι από εδώ έχουν παραπάνω από ένα home studio. για παράδειγμα το στούντιό μου δεν το θεωρώ home studio για πολλούς λόγους. αλλά έχει την πρακτικότητα του να είναι δικό μου και την άνεση που αυτό μου παρέχει...

 

Ευχαριστώ πολύ Νικόλα, το συγκεκριμένο θέμα που αναφέρεις είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον γιατί έχει να κάνει με το τι ονομάζουμε στην τελική "home studio". Τα αποτελέσματα των focus groups μου έδωσαν 100αδες διαφορετικούς ορισμούς. Στην συγκεκριμένη έρευνα προσπαθώ να δώσω έναν ορισμό ο οποίος να καλύπτει το μεγαλύτερο ποσοστό των απαντήσεων... Τώρα δεν θα ήθελα να αναρτήσω στο forum το συγκεκριμένο κεφάλαιο αλλά άμα υπάρχει ενδιαφέρον για το θέμα θα μπορούσα με το τέλος της έρευνας να ανέβει αυτούσια η έρευνα σε ένα pdf για όποιον θα θέλει να την διαβάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί μία έρευνα που διεξάγεται επ' ονόματι ενός Πανεπιστημίου, κάνει χρήση μίας τζαμπατζίδικης on-line, υπηρεσίας διεξαγωγής ερευνών, όπου ο ερωτόμενος καλείται να συμπληρώσει τη φόρμα εν' μέσω διαφημίσεων της Groupon.

 

Αγαπητέ Trolley, θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για τα σχόλια σου, αν και δε μπορώ να κατάλαβώ γιατί μου επιτίθεσαι... Τέλος πάντων, το συγκεκριμένο θέμα των διαφημίσεων έχει ήδη διορθωθεί και περιμένω απ το site να τις απομακρύνει.

 

Επίσης, από προγραμματιστικής (και λογικής) απόψεως, η φόρμα είναι κωμικοτραγική (π.χ. μπορείς να περάσεις από τη μία σελίδα στην επόμενη χωρίς να έχεις επιλέξει καμία από τις απαντήσεις, ενώ ούτε καν στο τέλος δε γίνεται έλεγχος για το αν έχει συμπληρωθεί καμία από τις απαντήσεις). Άσε που - ούτως ή΄άλλως - ο ερωτόμενος δεν παρέχει κανένα στοιχείο, ούτε δημογραφικό καν, οπότε τα στοιχεία που θα προκύψουν είναι παντελώς άχρηστα.

 

Το τι δεδομένα χρειάζομαι  για την έρευνα και ποιες ερωτήσεις είναι mandatory, είναι καθαρά θέμα του ερευνητή κι όχι του ερωτηθέντα.

 

Τέλος, ως κερασάκι στη τούρτα, δεν υπάρχει καμία μέριμνα για τη πιθανότητα κάποιος να πάει να τη συμπληρώσει 100 φορές, αν του κάνει κέφι.

 

Άμα κάποιος συμπληρώσει 100 φόρες το γνωρίζω και φυσικά ακυρώνονται οι 99 φορές που δεν έπρεπε να είχε συμμετάσχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καποιες δικες μου παρατηρησεις..

 

- Δε διαβασα πουθενα οτι τα αποτελεσματα θα κοινοποιηθουνε οπουδηποτε ή σχετικα με τη χρήση τους.

- Δε αναγραφεται πουθενα στα Αγγλικα ότι η ερευνα διεξαγεται από/για το πανεπιστημιο του Λανκαστερ.

- Το ερωτηματολογιο δε δεχεται στην ερωτηση 5 καποιος να γραφει 2 η περισσοτερα ειδη μουσικης.

- Μου κανει εντυπωση οτι το πανεπιστημιο του Λανκαστερ στηριζεται στο Ν. 2742/97 για μια ερευνα που γινεται σε server του εξωτερικου.

- Δεν υπαρχουν ερωτησεις σχετικα με δημογραφικα στοιχεια.

- Δεν αναφερεται τροπος επικοινωνιας με αυτον που διεξαγει την ερευνα.

- Κάπου γράφει το εξής "Συμμετεχοντες αυτού του συγκεκριμένου ερωτηματολογίου είναι μουσικοί και ηχολήπτες με εμπειρία στις ηχογραφήσεις" και πιο κάτω καποιος μπορει να συμπληρωσει οτι ειναι ερασιτεχνης ο οποιος δεν εχει ηχογραφησει ποτε του. Οποτε προκυπτει και το ερωτημα πως μπορουν να επιβεβαιωθουν τα αποτελέσματα αφου ο καθενας ανωνυμα συμπληρωνει οτι να ναι..

- Το ερωτηματολογιο ειναι ασοβαρο και μοιαζει να εχει γινει χωρις καθοδηγηση ή έλεγχο απο καθηγητη του Λανκαστερ. (Ποια σχολη, ποιο τμημα και ποιος καθηγητης άραγε?)

 

Αγαπητέ spewfy, όπως ανέφερα και παραπάνω τα συγκεκριμένα θέματα που αναφέρεις θα διορθωθούν μέσα σε λίγες μέρες και σε ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Στέφανε,

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το google docs (που είναι τσάμπα, αλλά ΜΑΚΡΑΝ καλύτερο από αυτό που έχεις τώρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου