Προς το περιεχόμενο

Δημιουργικότητα και στούντιο ηχογράφησης:


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Το αποτέλεσμα της έρευνας θα πρέπει ν' ανέβει και εδώ φυσικά αφού χρησιμοποιείται το φόρουμ για τον σκοπό.

Εγώ δεν μπόρεσα ν' απαντήσω σωστά από την πρώτη ερώτηση καθώς δεν υπάρχει πολλαπλή επιλογή. Νομίζω ισχύει κυρίως στις 3 από τις 5 στην 1η σελίδα αλλά και σε μερικές παρακάτω. Ο συντάκτης δεν υπολόγισε κάθε πιθανό σενάριο. Πχ πολλοί μουσικοί σπούδασαν και εργάζονται σαν ηχολήπτες, ενώ αρκετοί κάνουν και "παραγωγές" (τι λέξη! :P ). Ασε δε που κάποιος που λειτουργεί σε δικό του project studio είναι δεδομένο πως κάνει και τα 3...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά είστε φοβεροί, σας ευχαριστώ όλους απ τα βάθη της καρδιάς μου! Και η συζήτηση που γίνετε είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον (δε θέλω να μπω κι εγώ για λόγους δεοντολογίας)....

 

Απλά δε μπορούσα να μην σχολιάσω...

Ασε δε που κάποιος που λειτουργεί σε δικό του project studio είναι δεδομένο πως κάνει και τα 3...

 

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα... Είσαι φοβερός!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου επιτίθεμαι διότι - έχοντας αποκλείσει, στο νου μου τη πιθανότητα να διεξάγεται αυτή η έρευνα επ' ονόματι Πανεπιστημίου - απομένει μόνο η πιθανότητα να διεξάγεται για να ικανοποιήσει την περιέργεια κάποιου ιδιώτη, ή να διεξάγει έρευνα αγοράς για κάποιον επιχειρηματία.

Κατά τη γνώμη μου, χρειαζόμαστε όλοι τις διευκρινήσεις που αποφέυγεις να προσφέρεις: τελικά έχεις σχέση με οποιοδήποτε Πανεπιστήμιο, και ποια ακριβώς είναι αυτή η σχέση; Σου έχει δοθεί εξουσιοδότηση να διεξάγεις έρευνες στην ελληνική επικράτεια στα πλαίσια κάποιας έρευνας, και ποιος ακριβώς είναι ο ιθύνων νους πίσω από την έρευνα;

Τέλος, είναι δεδομένο (εφ' όσον δεν υπάρχει κανένας μηχανισμός πιστοποίησης) ότι ΔΕΝ μπορείς να ξέρεις πόσες φορές κάποιος συμπλήρωσε τις φόρμες. Αν αναφέρεσαι στο ότι γνωρίζεις από ποιες IP διευθύνσεις συμπληρώθηκαν, σε ενημερώνων ότι κάνεις λάθος: εγώ π.χ. βρίσκομαι σε ένα χώρο με 12 υπολογιστές και όλους τους βλέπεις σαν την ίδια IP διεύθυνση.

Και για να συμπληρώσω τον πάνσοφο και παντογνώστη trolley:

Και που ξέρουμε πως είσαι αυτός που λες και ότι είσαι υποψήφιος διδάκτωρ και για πανεπιστήμιο μάλιστα  του Lancaster. Ποιανού Lancaster του Bart?

Και που ξέρουμε αν είσαι καν άντρας και όχι γυναίκα ή αν δεν είσαι καν άνθρωπος και είσαι εξωγήινος? Ή ακόμα χειρότερα ένα...........computer που του αρέσει η Κρήτη, και έχει δώσει στον εαυτό του ανθρώπινο ονοματεπώνυμο ? ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Υ.Γ. Καλή επιτυχία στην έρευνά σου. ;)

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπλήρωσα κι εγώ,άν και έχω αντιρήσεις,κυρίως:α)για την διατύπωση και την φύση των ερωτήσεων,β)γιατί είναι αδύνατο να επιλέξεις πάνω από μία απαντήσεις,γ)σε πολλά ερωτήματα οι επιλογές στις απαντήσεις είναι λίγες και απουσιάζει η εναλλακτική απάντηση "άλλο",και δ)δεν λαμβάνονται από τον χρήστη κάποια στατιστικά στοιχεία προκειμένου στο τέλος να βγούν κάποια συγκεκριμένα συμπεράσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αλλαγή URL.... To ερωτηματολόγιο μεταφέρθηκε εδώ https://spreadsheets0.google.com/embeddedform?formkey=dEk5NTRCbzNETjhNUk1SUUZPbkxKcGc6MQ .

 

Έχουν γίνει κάποιες διορθώσεις αλλά όσοι συμπλήρωσαν το πρώτο ερωτηματολόγιο δεν χρειάζεται να συμπληρώσουν κι αυτό.

 

ΥΓ. Υπάρχει τρόπος να κάνω τροποποίηση το πρώτο post μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτούς που απαντήσανε στο πρώτο ερωτηματολόγιο κάνω ενα copy το εισαγωγικό γράμμα (γιατί στο αρχικό site δεν μου έδινε αυτή τη δυνατότητα).

 

 

Εισαγωγικό σημείωμα

 

 

Αγαπητέ συμμετέχοντα

 

Ο στόχος της έρευνας:

 

Αυτή η έρευνα διεξάγεται απο τον υποψήφιο διδάκτορα Στέφανο Καλοτεράκη για το τμήμα Lancaster Institute of the Contemporary Arts του πανεπιστημίου του Λάνκαστερ για να κατανοήσουμε καλύτερα την επίδραση της διαδικασίας της ηχογράφησης στην δημιουργική διαδικασία. Ο σκοπός μας είναι να βοηθήσουμε τους μουσικούς και τους ηχολήπτες έτσι ώστε να μπορέσουν να εργαστούν σ ενα πιο δημιουργικό περιβάλλον. Στο προσεχές μέλλον η έρευνα αυτή θα δημοσιοποιηθεί και τα αποτελέσματα αυτής της έρευνας θα προέρχονται απο τα δεδομένα που εσείς, οι συμμετέχοντες αυτης της έρευνας, μας παρείχατε.

 

 

Τρόποι διεξαγωγής της έρευνας και χρονική διάρκεια ολοκλήρωσης:

 

Θα σας παρακαλούσα να συμπληρώσετε το ερωτηματολόγιο. Εφόσον το κύρος της έρευνας εξαρτάται απο τον αριθμό απαντημένων ερωτηματολογίων, η συμμετοχή σας είναι ιδιαίτερα συμμαντική για την επιτυχία της έρευνας. Ο χρόνος ολοκλήρωσης του ερωτηματολογίου είναι περίπου έξι μήνες.

 

 

Προσωπικά δεδομένα και πώς αυτά θα προφυλαχθούν.

 

Η επιστροφή του ερωτηματολογίου είναι ταυτόχρονα και η προσωπική σας δήλωση ενδιαφέροντος συμμετοχής στην έρευνα. Να είστε σίγουροι οτι όλες οι απαντήσεις σας θα είναι τελείως εμπιστευτικές. Όλες οι απαντήσεις σας θα περαστούν σε κατάλληλο λογισμικό και τα ερωτηματολόγια θα αποθηκευτούν για ένα σύντομο χρονικό διάστημα μετά την συλλογή των δεδομένων για ακαδημαϊκούς λόγους. Καμία πληροφορία προσωπικού δεδομένου δεν θα υπάρχει στην έρευνα όταν αυτή δημοσιοποιηθεί.

 

 

Οφέλη απο τα αποτελέσματα της έρευνας.

 

Τα πιθανά οφέλη απ την ολοκλήρωση της έρευνας είναι η καλύτερη κατανόησή μας στο τρόπο ηχογράφησης της μουσικής και πως αυτή η διαδικασία επιρεάζει την δημιουργική διαδικασία.

 

Οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να λάβουν ενημέρωση για τα αποτελέσματα της έρευνας στέλνοντας email στο [email protected].

 

 

Πληροφορίες και πιθανές ερωτήσεις. 

 

Εφ’ οσον έχετε ερωτήσεις σχετικά με αυτήν την έρευνα μπορείτε να επικοινωνήσετε με τον:

 

Όνομα: Στέφανος Καλοτεράκης

 

Email: [email protected]

 

Τα δεδομένα αυτής της έρευνας διέπονται από τις αρχές προστασίας προσωπικών δεδομένων όπως αυτές αναφέρονται στο Ν. 2742/97 και ολόκληρο το ερευνητικό σχέδιο και η επεξεργασία των πληροφοριών γίνεται σύμφωνα με τη δεοντολογία της επιστημονικής έρευνας η οποία εγγυάται την εμπιστευτικότητα και το απόρρητο των προσωπικών δεδομένων.

 

 

Ελπίζω να συμμετέχετε σ’ αυτήν την έρευνα.

 

 

 

 

Με ιδιαίτερη εκτίμηση,

 

Στέφανος Καλοτεράκης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου