Προς το περιεχόμενο

Μια γνώμη για μια καινούρια μπάντα στα μουσικά δρώμενα


Ριχάρδος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ζωντανη μουσικη δεν ειναι μαθημα ωδειου.

Συμφωνω.

Περιεργο ε?

Με αυτο ως βαση, ειχα ακριβως την αντιθετη αποψη  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συμφωνω.

Περιεργο ε?

Με αυτο ως βαση, ειχα ακριβως την αντιθετη αποψη  :)

 

Οχι , ειμαι σιγουρος οτι καταλαβαινομαστε. Το σχολιο ηταν καπως γενικοτερο, για την διαχυτη ατμοσφαιρα των αποψεων και οχι συγκεκριμενα  ;D .

Εξ'αλλου δε θα μπορουσε κανεις απο εμας να εχει αποψη για το πως παιζουν τα παιδια live αν δεν ειμαστε στο live. Περισσοτερο εχουμε αποψη για το πως δειχνει και ακουγεται η συγκεκριμενη ομαδα σε video clip - που ειναι δοκιμο βεβαιως και επισης  :) . Οπως και αν εχει το σφιξιμο που ανεφερες και η ελλειψη αυτοπεποιθησης μπορουν ειναι πιθανα προβληματα - οχι απαραιτητα βεβαια. Σε μια συναυλια που θυμαμαι, κανοντας λογο για το αντιδιαμετρικα αντιθετο - την υπερχαλαροτητα - ο Θ. Παπακωνσταντινου αρχισε 5 φορες ενα κομματι- γελουσε, ξεχνουσε , σχολιαζε και ξαναρχιζε. Σουπερ συναυλια!! - μονο αυτο μου εμεινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ειναι το γνωστο λαικως: "υπαρχουν 50.000 κιθαριστες που ειναι τεχνικα κλασης ανωτεροι (σε αναγωγη κλασσικης μουσικης θεωριας)- απο τον bbking, τον clapton κλπ αλλα ποιος τους ξερεί? Κανενας απλος ακροατης δεν δινει ουτε μια δεκαρα για τις λεπτομερειες που κοιταμε σε αλλους μουσικους , εμεις οι ιδιοι οι μουσικοι.

 

 

Δεν δίνει δεκάρα γιατί αυτοί που αναφέρεις δεν είναι σε καμία περίπτωση άχρονοι..

 

Άλλο να γίνεται κάτι σαν αισθητική παρέμβαση και άλλο το κομμάτι να μην μπορεί να γκρουβάρει επειδή ο ένας πέφτει στο 1 και ο άλλος το 1 &.

 

Κανένας μεγάλος μουσικός δεν λειτουργεί έτσι.

 

 

Με λίγες πρόβες  τα παιδιά θα το βρουν και θα είναι μια χαρα.

 

 

 

;D

 

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα ελληνικα ειναι. Τα "μουσικα δρωμενα" δηλ. το συνολο του μουσικου γιγνεσθαι περιλαμβανει και την σφουγγαρα στο δρομο που παιζει φλογερα -ποσο μαλλον και μια ομοδα παιδιων που παιζουν ζωντανη μουσικη. Ειναι μερος στα μουσικα δρωμενα της πολης, τα παιδια- αφου κανουμε κριτικη στην διατυπωση.

 

Η κριτική μου δεν έγινε στη διατύπωση, είναι άσκοπο. Ουσιαστικά και ελπίζω να έγινα κατανοητός από τα παιδιά, είπα "Αφήστε το foxy lady και το simple man που τα έχουν παίξει ΟΛΟΙ (αν θέλετε να είστε κάτι διαφορετικό) και παίξτε δικά σας κομμάτια ή αν δεν έχετε/δεν μπορείτε/δεν θέλετε, ασυνήθιστες διασκευές."

 

Όσο περί μουσικών δρώμενων, αυτό που είπα νομίζω ότι είναι σαφές. Όταν διαβάζει κάποιος περί κάτι καινούριου στα μουσικά δρώμενα, περιμένει και να δει κάτι καινούριο. Όχι τα ίδια και τα ίδια.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Αφήστε το foxy lady και το simple man που τα έχουν παίξει ΟΛΟΙ (αν θέλετε να είστε κάτι διαφορετικό) και παίξτε δικά σας κομμάτια ή αν δεν έχετε/δεν μπορείτε/δεν θέλετε, ασυνήθιστες διασκευές."

 

To ερώτημα "παίζω άγνωστα κομμάτια για να ξεχωρίσω ή γνωστά για να αρέσω" νομίζω ότι λίγο πολύ έχει απασχολήσει όλες τις μπάντες διασκευών. Πραγματικά γουστάρουμε ψαγμένα κομμάτια (για αυτό άλλωστε έχουμε στο σετ μας το four horsemen των Aphrodite's Child ή το Heaven On Their Minds από JCS) αλλά το feedback από τον κόσμο δείχνει ότι περνάει καλύτερα με την πράγματι χιλιοπαιγμένη foxy lady. Προσπαθούμε να κρατήσουμε μια ισορροπία, αλλά μάλλον η λογική του παίζω αποκλειστικα ασυνήθιστες διασκευές καταλήγει σε τοίχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημερα να πω και εγω την γνωμη μου.Ενταξει ισως το ''αγχωσατε'' το live μονοι σας τραβωντας και προβαλοντας το βιντεο το οποιο ναι μεν ειναι καλο για αναμνηστικο(σαν πρωτο live) αλλα δειχνει και τις αδυναμιες σας.Καταλαβαινω και τον ενθουσιασμο σας αλλα και τα λαθη που ειναι φυσιολογικα.Απλα θελετε δουλεια ακομα και πολλα live για να παρετε τον αερα του .

Κατα τα αλλα ειστε καλοι (οπως αλλωστε και πολλες αλλες μπαντες της γενιας σας )Απλα να προσπαθησετε να αποκτησετε ενα δικο σας ''στυλ'' και στις διασκευες αλλα και σε μελλοντικα δικα σας κομματια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου