Προς το περιεχόμενο

Μια γνώμη για μια καινούρια μπάντα στα μουσικά δρώμενα


Ριχάρδος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν το μπορώ ρε συ. Δλδ τόσο δύσκολο είναι ο τραγουδιστής να μάθει δέκα-είκοσι κομμάτια; Οι υπόλοιποι μουσικοί σκοτώνονται να τα μάθουν όλα απέξω και ο frontman να βγαίνει με αναλόγιο; Σόρρυ αλλά με τρελλαίνει αυτό το πράγμα. Και άντε τα παιδιά παίζουν πιο ελαφρά ροκάκια. Εδώ στο Noiz έχουμε δει και hard rockers με αναλόγιο. Δλδ έλεος...

η αληθεια ειναι οτι δεν δινει καλη εικονα αλλα ποιος ξερει μπορει το παιδι να ηταν καινουργιος στην μπαντα και να μην ειχε προλαβει ,η να μην ειχε χρονο λογω δουλειας κτλπ νταξει δεν νομιζω να μην ξερει οτι ειναι αντιαισθητικο για καποιους . αλλα και παλι ρε παιδια το θεμα ειναι να περασουμε καλα ξερω γω ή κανω λαθος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ότι δεν είναι ότι καλύτερο το αναλόγιο είναι γεγονός ...

Απ'την άλλη οι τραγουδιστές με το άγχος μην ξεχάσουν τους στίχους και τους λούσει κρύος ιδρώτας .... θυσιάζουν λίγο απ'το image τους ...

Όταν είσαι άπειρος και νέος στο κουρμπέτι δικαιολογείται νομίζω .

 

Τη γνώμη μου τα παιδιά την ξέρουν από πρώτο χέρι  ;) ... περιμένουμε μεγάλα πράγματα

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούmε ωραία μουσική , το αναλόγιο mας πείραξε?Αλλά εντάξει κάτι πρέπει να πούμε και εμείς και δε βρίσκουμε κάτι πέρα από αυτό!  ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ακούmε ωραία μουσική , το αναλόγιο mας πείραξε?Αλλά εντάξει κάτι πρέπει να πούμε και εμείς και δε βρίσκουμε κάτι πέρα από αυτό!  ;) ;)

Όχι με ειλικρινά καλή πρόθεση το είπα, σκεφτόμενος σαν επισκέπτης σε αυτό το Bar, και όχι για να βρω κάτι «για να την πω» στα παιδιά, φυσικά λαμβάνοντας το ρίσκο να χαρακτηριστώ «παράξενος» πελάτης. Τελικά από ό,τι φάνηκε μπορεί αυτό (το αναλόγιο) να  «ενοχλεί» και άλλους, οπότε δεν τρέχει και κάτι που αναφέρθηκε. Αν θέλουν τα παιδιά, ας το σταθμίσουν σαν πρόταση και ας κρίνουν αυτά, διότι αν μη τι άλλο εκεί που παίζουν μπορεί να είναι και άλλοι «παράξενοι»  πελάτες.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, η δική μου διαφωνία δεν είναι ούτε στο αναλόγιο ούτε στη σκηνική παρουσία (τα οποία μετράνε φυσικά αλλά το βασικό είναι άλλο).

 

Είδα τον τίτλο του θρεντ και περίμενα να ακούσω μια μπάντα με ορίτζιναλ συνθέσεις και ενδεχομένως κάποιο προσωπικό ύφος. Αντ' αυτού είδα μια μπάντα η οποία παίζει Hendrix, Skynyrd και λοιπά χιλιοπαιγμένα και χιλιοδιασκευασμένα κομμάτια. Κανένα πρόβλημα με αυτό. Απλώς δεν γίνεστε "καινούρια μπάντα στα μουσικά δρώμενα" έτσι.

 

Κατά τ' άλλα θα συμφωνήσω με προλαλήσαντες ότι ο τραγουδιστής ξεχωρίζει και το έχει ενώ οι κιθάρες θέλουν δουλειά.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι με ειλικρινά καλή πρόθεση το είπα, σκεφτόμενος σαν επισκέπτης σε αυτό το Bar, και όχι για να βρω κάτι «για να την πω» στα παιδιά, φυσικά λαμβάνοντας το ρίσκο να χαρακτηριστώ «παράξενος» πελάτης. Τελικά από ό,τι φάνηκε μπορεί αυτό (το αναλόγιο) να  «ενοχλεί» και άλλους, οπότε δεν τρέχει και κάτι που αναφέρθηκε. Αν θέλουν τα παιδιά, ας το σταθμίσουν σαν πρόταση και ας κρίνουν αυτά, διότι αν μη τι άλλο εκεί που παίζουν μπορεί να είναι και άλλοι «παράξενοι»  πελάτες.  ;)

LK είσαι πραγματικά ο τελευταίος για τον οποίο πήγαινε το σχόλιό μου...Απλά οι άλλοι υπερέβαλαν λες και ΔΕΝ υπάρχει μέλλον επειδή ο τραγουδιστής χρησιμοποιεί αναλόγιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

LK είσαι πραγματικά ο τελευταίος για τον οποίο πήγαινε το σχόλιό μου...Απλά οι άλλοι υπερέβαλαν λες και ΔΕΝ υπάρχει μέλλον επειδή ο τραγουδιστής χρησιμοποιεί αναλόγιο...

 

Δεν το πήρα προσωπικά, απλά επειδή εγώ το ξεκίνησα  ;D, είπα να γίνω πιο σαφής κυρίως για  την μπάντα.  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τα καλά λόγια, αλλά κυρίως για τις επισημάνσεις-παρατηρήσεις! Πράγματι το αναλόγιο είναι θεματάκι, αλλα νομίζω ότι το χρησιμοποιεί ο τραγουδιστής μας για ασφάλεια λόγω άγχους (πρώτα μας λαιβ γαρ) κι όχι επειδή δεν έχει μάθει τους στίχους...

 

 

Είδα τον τίτλο του θρεντ και περίμενα να ακούσω μια μπάντα με ορίτζιναλ συνθέσεις και ενδεχομένως κάποιο προσωπικό ύφος. Αντ' αυτού είδα μια μπάντα η οποία παίζει Hendrix, Skynyrd και λοιπά χιλιοπαιγμένα και χιλιοδιασκευασμένα κομμάτια. Κανένα πρόβλημα με αυτό. Απλώς δεν γίνεστε "καινούρια μπάντα στα μουσικά δρώμενα" έτσι.

 

 

Έχεις ένα δίκιο εδώ. Πράγματι ο τίτλος ίσως να παραπέμπει αλλού, δε το σκέφτηκα έτσι. Μακάρι πάντως να έρθουν έτσι τα πράγματα ώστε αργότερα να προχωρήσουμε και σε δικές μας συνθέσεις... ;)

 

Θα μιλησω ειλικρινα οπως παντα, χωρις μαρμελαδες, για να ειναι και χρησιμο το ποστ.

 

Ο τραγουδιστης με επεισε αμεσως.

Σωστος στις νοτες, με καλη χροια και ερμηνεία και σχετικα καλη ελευθερια εκφρασης.

Τυμπανα μπασο με καλο feel και θετικοι στο συνολο.

Οι κιθαρες .... προσπαθησα ακουγωντας σχεδον ολα τα τραγουδια για να βρω καλα στοιχεια αλλα δεν ...

Πολυ "σφιγμενοι", και παιζετε αχρονα μεταξυ σας.

Παιζετε περισσοτερα εκει που δεν πρεπει και λιγοτερα εκει που πρεπει.

Μη παιζετε πιο δυσκολα πραγματα απο αυτα που μπορειτε να παιξετε ανετα, για να βγαινει αβιαστα το αποτελεσμα.

Πρεπει να ακουτε τη μουσικη σαν ακροατες την ωρα που παιζετε.

Ο ηχος στις κιθαρες θελει βελτιωση.

 

Ρεπερτοριο, απο τα αγαπημενα μου κομματια.

 

Η αποψή σου με προβλημάτισε αρκετά, και πραγματικά ευχαριστώ για το χρόνο που αφιέρωσες. Είναι πράγματα που όντας από μέσα πολλές φορές δεν τα προσέχεις...Ας πούμε, ξέρω ότι εγω ατομικά χρειάζομαι (πολλή) δουλειά, αλλα θεωρούσα ότι η συνεργασία μας σαν 2 κιθάρες είναι οκ. Anyway, I'll keep your words in mind  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πολυ "σφιγμενοι", και παιζετε αχρονα μεταξυ σας.

 

 

 

Γίνεται αισθητό από το πρώτο άκουσμα ότι χρονικά δεν συμβαδίζεται όχι μόνο μεταξύ σας αλλά και με τα υπόλοιπα όργανα.

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα τον τίτλο του θρεντ και περίμενα να ακούσω μια μπάντα με ορίτζιναλ συνθέσεις και ενδεχομένως κάποιο προσωπικό ύφος. Αντ' αυτού είδα μια μπάντα η οποία παίζει Hendrix, Skynyrd και λοιπά χιλιοπαιγμένα και χιλιοδιασκευασμένα κομμάτια. Κανένα πρόβλημα με αυτό. Απλώς δεν γίνεστε "καινούρια μπάντα στα μουσικά δρώμενα" έτσι.

 

Απλα ελληνικα ειναι. Τα "μουσικα δρωμενα" δηλ. το συνολο του μουσικου γιγνεσθαι περιλαμβανει και την σφουγγαρα στο δρομο που παιζει φλογερα -ποσο μαλλον και μια ομοδα παιδιων που παιζουν ζωντανη μουσικη. Ειναι μερος στα μουσικα δρωμενα της πολης, τα παιδια- αφου κανουμε κριτικη στην διατυπωση.

 

Εγω θα διαφωνησω και με την κριτικη για τις κιθαρες, αλλα αυτο ειναι προσωπικη αποψη. Η ζωντανη μουσικη δεν ειναι μαθημα ωδειου. Η ζωντανη μουσικη εχει μια υπερβατικη διασταση- ακομα και οταν οι ερμηνευτες ειναι ανυποψιαστοι και χωρις τετοιες προθεσεις - που  μπορει το τελικο ακουσμα να ειναι απολαυστικο - ευστοχο κλπ ακομα και αν τα ξεχωριστα μερη  ειναι εκτος θεωρητικου τελειολογικου πλαισιου. Εγω τα παιδια τα βρηκα μια χαρα -overall. Ειναι το γνωστο λαικως: "υπαρχουν 50.000 κιθαριστες που ειναι τεχνικα κλασης ανωτεροι (σε αναγωγη κλασσικης μουσικης θεωριας)- απο τον bbking, τον clapton κλπ αλλα ποιος τους ξερεί? Κανενας απλος ακροατης δεν δινει ουτε μια δεκαρα για τις λεπτομερειες που κοιταμε σε αλλους μουσικους , εμεις οι ιδιοι οι μουσικοι.

Tο αναλογιο τωρα, εαν εισαι σαν τον κλαπτον σε ενα unplugged, μπορει οπως και τα γυαλια να δωσει χαρακτηρα. Στην συγκεκριμενη περιπτωση ηταν οντως καπως foul.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου