Προς το περιεχόμενο

Πειρατεια - απλα η γνωμη μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

υστερα απο ΠΟΛΥ κοπο (λογω ελλειψης παραγραφων και τελειων) καταφερα να...αποκοψω αυτο το...διαμαντι απο τα γραφομενα σου..

 

Ευτυχώς που υπάρχουν μερικοί που πετάνε τους πολίτιμους ογκόλιθούς τους εδώ και εκεί

και μας φωτίζουν με το ακτινοβόλο τους Πνεύμα. Ασε λοιπόν τους χαρακτηρισμούς και πάμε στα επιχειρήματα και τον αντίλογο

 

απλα σε πληροφορω οτι οι ΠΩΛΗΣΕΙΣ των εταιρειων ηταν ΥΠΕΡΔΙΠΛΑΣΙΕΣ την εποχη του βινυλιου και οτι ΘΑ ΕΔΙΝΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΞΙ ΤΟΥΣ ΧΕΡΙ για να μπορουσαν να επαναφερουν το βινυλιο σαν το μοναδικο μεσο αναπαραγωγης ηχου.

Γιατί λοιπόν δεν το κάνουν? Μήπως ακριβώς επειδή χάνουν το δεξί τους χέρι? Και τι τους εμποδίζει τελικά, ελεύθερη αγορά έχουμε.Και τι σχέση έχουν οι πωλήσεις δίσκων της εποχής του 20' του 30' του 60' του 70' του 80' με τις σημερινές πωλήσεις και όλα τα ενδιάμεσα κέρδη απο τα τα ενδιάμεσα παράγωγα και τα λοιπά παρελκόμενα του σήμερα? Γιατί εαν ισχύει κάτι τέτοιο περι τα υπερδιπλάσια κέρδη του τότε που πολύ αμφιβάλω σε σχέση με το σήμερα, θα ισχύει μόνο για τις πωλήσεις βινυλίου όπως σωστά λες ήταν το μοναδικό μέσο αναπαραγωγής, και αυτό το στοιχείο το δικαιολογεί εν μέρει,και οχι για τα συνολικά κέρδη που αποκομίζονται απο τα κάθε φύσης-παραφύσης παρελκόμενα. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.

 

το οτι ειναι...υπευθυνες για το loudness war δεν ισχυει,αναλυσα γιατι καποια ποστ πισω,οπως και δεν ισχυει το οτι ΟΛΑ τα τραγουδια εχουν καραλιμιταρισμενο mastering ,ουτε ενα 20% της συνολικης μουσικης παραγωγης δεν ειναι και αυτο σε πολυ συγκεκριμενα ειδη. ....

Φυσικά και δεν ισχύουν για ΟΛΑ ουτε θεώρησα κάτι τέτοιο, το αν είναι υπεύθυνες ή συνυπεύθυνες λιγότερο ή περισσότερο ξαναδιάβασε λίγο την ανάλυση που κάνω (και συγνώμη απο μένα προς όλους για το δυσανάγνωτο της γραφής) και αν θες το συζητάμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γιατί λοιπόν δεν το κάνουν?

 

για τον ιδιο ακριβως λογο που τα ταχυδρομεια δεν μπορουν να επιβαλουν την αποστολη επιστολων αντι για την αποστολη e-mail...

 

Γιατί εαν ισχύει κάτι τέτοιο περι τα υπερδιπλάσια κέρδη του τότε που πολύ αμφιβάλω σε σχέση με το σήμερα,

 

να μην αμφιβαλεις ,δες μονο την τελευταια δεκαετια

 

 

chart_music.top.gif.scaled500.gif

 

τα παρελκομενα υπηρχαν και επι βινυλιου.

 

ΒΑΖΕ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥΣ...ΜΑΣ ΒΓΗΚΑΝΕ ΤΑ (ΓΕΡΙΚΑ) ΜΑΤΙΑ! ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...τι έγινε...λυποθύμησες? ;D ;D

 

Εχει βάλει placeholder text όπως βάζουν κάτι γέροι καρέκλα στο δρόμο να κρατάνε το parking*.  :D

 

Μην πολυανοίγεσαι κι εσύ, διότι μετά τις εταιρείες και τους μανατζαραιους (<--ΛΟΛ) σειρά έχουν οι διαφημιστές.  ;D

 

 

 

 

(sfaku σε πειράζω, αν κάτι συνέβη π.χ. με τη σύνδεσή σου και έχει παρέλθει ο χρόνος που μπορείς να διορθώσεις το ποστ και θέλεις, στείλε μου το κείμενο να το βάλω στη θέση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από λίγη αποκρυπτογράφηση.

 

Και επειδή εγώ (δηλαδή ο host) σου λέει οτι ξέρεις, θέλω να συνεχίσω να υπάρχω στην αγορά αυτή (της διακίνησης δεδομένων) γιατί θα κερδίσω όχι μόνο εγώ αλλά και εσύ ( εταιρίες,διαμελαβητές, ,προστάτες και νομικά πρόσωπα) δεν μας συμφέρει να κλείσουμε το μαγαζάκι μας γιατί θα χάσουμε όλοι μας περισσότερα, οπότε ας κάνουμε μαζί την εκστρατεία κατά της πειρατείας και το κυνήγι μαγισσών αλλά εγώ συνεχίζω να ευνοώ την πειρατεία στα κρυφά!

 

Όντως, ύψιστα υποκριτική στάση.

 

Αυτές λοιπόν οι πολιτικές κατά τη γνώμη μου παρακωλύουν την ανάπτυξη και της 'πραγματικής΄ τεχνολογίας αλλά και της πραγματικής οικονομίας, με λίγα λόγια επιβραδύνουν την ανάπτυξη της επιστήμης και της τεχνολογίας και λειτουργούν ως τροχοπέδη στην απελευθέρωσή τους.

 

Το 'χω ξαναπεί, το σύγχρονο marketing σκότωσε την επιστήμη (ή τουλάχιστον της έκλεισε την πόρτα). Όταν το απόλυτο τεχνολογικό αγαθό είναι το νέο ipad, τι περιμένεις;

 

Το παράδειγμα με το ηλεκτρικό αυτοκίνητο δεν είναι και τόσο αντίστοιχο, αφού εκεί τα συμφέροντα είναι πολύ, πολύ, πολύ λέμε μεγαλύτερα.

 

Στην άποψη λοιπόν οτι η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική που έχει γίνει και διαφημιστικό σποτ , θα απαντούσα οτι οι εταιρίες σκοτώνουν τη μουσική και την τέχνη και όχι οι 'πειρατές'.

 

Καταρχάς να ξεκινήσουμε από τα βασικά. Η Μουσική δεν μπορεί να σκοτωθεί. Ένα σλογκανάκι είναι κάπως δραματοποιημένο (κοινώς, πίπeς).

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πολυανοίγεσαι κι εσύ, διότι μετά τις εταιρείες και τους μανατζαραιους (<--ΛΟΛ) σειρά έχουν οι διαφημιστές.  ;D

Eγώ...είναι γνωστό ότι είμαι με το κεφάλαιο και τη καταπίεση :) ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα συμβάλλω στην κουβέντα με μια σουρεαλιστική εμπειρία που είχα πριν ένα χρόνο περίπου.

 

Googlaροντας το όνομα ενός cd που εβγαλαν κάποιοι φίλοι, για να δω κριτικές κτλ έπεσα σε ένα φόρουμ όπου κάποιος το έδινε μέσω rapidshare. Εγραψα στο θέμα, λέγοντας ότι το cd μπορεί κάποιος να το κατεβάσει και χωρίς αντίτιμο από το επίσημο site (ήταν με donation), και αυτό θα ήταν καλύτερο γιατί αν καταμετρούνται τα κατεβάσματα, θα δώσει τουλάχιστον την ηθική ικανοποίηση στους δημιουργούς και ένα δείγμα για τη δημοτικότητά του γκρουπ.

 

Και έλαβα ακριβώς τις ίδιες απαντήσεις σχετικά με τις εταιρείες που έπιναν το αίμα του κοσμάκη (σημ. αν και δεν επιναν το δικό μου, ωστοσο συμφωνω εν μερει με αυτο), και πως είτε μου αρέσει είτε όχι, η πειρατεία έχει επικρατήσει και ετσι είναι τα πράγματα.

 

Μετά το επόμενο μου ποστ, είχα φαει μπαν, κλείνοντας 3 ωρες στο εν λόγω φόρουμ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνω πιο μπάχαλο τη κουβέντα (και να ρίξω και 2 κλοτσές στον Τρόλλευ)...θεωρείτε ότι mp3 και software (μιλάμε πάντα για downloading)...είναι στην ίδια μοίρα? Και εκεί υπάρχουν εταιρίες που πίνουν το αίμα του κοσμάκη κλπ, κλπ?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνω πιο μπάχαλο τη κουβέντα (και να ρίξω και 2 κλοτσές στον Τρόλλευ)...θεωρείτε ότι mp3 και software (μιλάμε πάντα για downloading)...είναι στην ίδια μοίρα? Και εκεί υπάρχουν εταιρίες που πίνουν το αίμα του κοσμάκη κλπ, κλπ?

Πσστ δε πας μια ώρα αρχίτερα να κάνεις γαργάρες με τις Γαλλοπούλες που μου χεις κατσικωθεί για μπάχαλο από το πρωΐ;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σύμφωνα με αυτά http://grabstats.com/statcategorymain.asp?StatCatID=9                τα δεδομένα πάντως που αφορούν την world wide αγορά βλέπω αυξητικές τάσεις των κερδών στα ψηφιακά προιόντα και μείωση του τζίρου για τα αναλογικά μέσα (US Recording industry revenue (physical music) - (2003 - 2012)  ) ενώ η πρόβλεψη των κερδών για το 2015 για την ψηφιακή μουσική ανέρχεται στα 20δις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα συμβάλλω στην κουβέντα με μια σουρεαλιστική εμπειρία που είχα πριν ένα χρόνο περίπου.

 

Googlaροντας το όνομα ενός cd που εβγαλαν κάποιοι φίλοι, για να δω κριτικές κτλ έπεσα σε ένα φόρουμ όπου κάποιος το έδινε μέσω rapidshare. Εγραψα στο θέμα, λέγοντας ότι το cd μπορεί κάποιος να το κατεβάσει και χωρίς αντίτιμο από το επίσημο site (ήταν με donation), και αυτό θα ήταν καλύτερο γιατί αν καταμετρούνται τα κατεβάσματα, θα δώσει τουλάχιστον την ηθική ικανοποίηση στους δημιουργούς και ένα δείγμα για τη δημοτικότητά του γκρουπ.

 

Και έλαβα ακριβώς τις ίδιες απαντήσεις σχετικά με τις εταιρείες που έπιναν το αίμα του κοσμάκη (σημ. αν και δεν επιναν το δικό μου, ωστοσο συμφωνω εν μερει με αυτο), και πως είτε μου αρέσει είτε όχι, η πειρατεία έχει επικρατήσει και ετσι είναι τα πράγματα.

 

Μετά το επόμενο μου ποστ, είχα φαει μπαν, κλείνοντας 3 ωρες στο εν λόγω φόρουμ :D

 

 

Μα τι ειναι αυτα που λες; :o Δεν ντρεπεσαι λιγο; Δε χωρανε τετοια πραγματα στο noiz!

 

 

ban.jpg

 

banned.jpg

 

 

 ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου