Προς το περιεχόμενο

Πειρατεια - απλα η γνωμη μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι Β&Ο είναι για Μάραθους

ούτε και γι αυτούς....οι Μάραθοι βολεύονται με ένα iPod...γιατί από τη μουσική με ενδιαφέρει κυρίως η δημιουργική σκέψη και όχι τόσο το αποτέλεσμα...

Όχι για λάτρεις του ήχου.

...αυτοί κι αν είναι θύματα... ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ούτε και γι αυτούς....οι Μάραθοι βολεύονται με ένα iPod...γιατί από τη μουσική με ενδιαφέρει κυρίως η δημιουργική σκέψη και όχι τόσο το αποτέλεσμα......αυτοί κι αν είναι θύματα... ;D ;D

Αν δεν ήσουν (κατά τις δηλώσεις σου πάντα) κουφός, ίσως και να επιχειρηματολογούσα.

 

Εξάλλου έχω εκφράσει πολλάκις την απορία μου για την υστερική αντίφαση του "τρελλαίνομαι μέχρι ψείρας πως θα γράψω την μουσική μου" με το "τι με νοιάζει από που ακούω.... όπως και όπου να ναι". Λες και είναι διαφορετικά πράγματα.

 

Βέβαια και αυτό είναι ένα πρόβλημα σήμερα όπως είπε ο Trolley πριν λίγες σελίδες και ίσως εννοεί ο compact. To value for money αλλά και η αντιμετώπισή μου απέναντι του ίδιου του υλικού (όχι του περιεχομένου) που μου δίδεται σήμερα σε σχέση με αυτό που παραλάμβανα πριν 20 χρόνια.

Άστο όμως, μη λέμε τα ίδια.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα λύση υπάρχει...Ας δούμε ένα παράδειγμα λοιπόν (για να καταλάβω τι σημαίνει ακριβότερα...).

To αγαπημένο μου Voices of Passion...(και αρκετά όπως βλέπω της soundsonline...)

http://www.soundsonline.com/Voices-Of-Passion

Όσο και να ψάξει κανείς, δεν υπάρχει σπασμένο...θα μου πείτε, κανείς δεν ενδιαφέρεται-κάτι που νομίζω ότι δεν ισχύει γιατί έχουμε δεί σπασμένα (σχεδόν) τα πάντα...Η τιμή του είναι 400$ ...καθόλου απαγορευτική δηλ...

Με λίγα λόγια, μήπως όντως είναι καλύτερα να μετακυλίσουν το κόστος της κλειδαριάς στον τελικό πελάτη παρά να κλαίγονται?

...σκέψεις κάνω...

 

Ε, καλά τώρα... πες στον santso να δώσει 400 ευρώ για κάτι και θα σε μπινελικώσει (εμένα με είπε troll, αλλά για τη ταμπακέρα τσιμουδιά). Φαντάσου να έκανε και 700 ευρώ ή όσο είχα πάρει εγώ το Nuendo II (πάνω από 1500). Οπότε, πως να μετακυλήσουν οι άνθρωποι το κόστος στον πελάτη;

 

Το πρόβλημα είναι ότι άνθρωποι που δεν μπορούν να βγάλουν αρκετά χρήματα (για όποιο λόγο θες πες ότι δεν μπορούν.. αλλά πάντως δεν μπορούν), ισχυρίζονται ότι πρέπει να απολαμβάνουν το ίδιο επίπεδο ζωής με εκείνους που μπορούν. Άρα, αν το καλοσκεφτείς, η κλοπή είναι η μόνη λύση, και είναι η λύση στην οποία πάντοτε ανά τους αιώνες κατέφευγαν οι άνθρωποι που έχουν τέτοιες αντιλήψεις.

 

Τη μεγάλη ζημιά την έκανε ο Ουγκώ με το Γιάννη Αγιάννη... κάθε ελληνίσκος όταν απλώνει το χεράκι του φαντασιώνεται ότι κλέβει από αναγκαιότητα, ενώ στην ουσία κλέβει διότι είναι ανέντιμος.

 

Υπάρχουν εξαιρέσεις; Ασφαλώς υπάρχουν... π.χ. ένας αγαπημένος μου σκηνοθέτης (ο Βέρνερ Χερτζογκ) προκειμένου να φτιάξει μία από τις αγαπημένες μου ταινίες (το "Αγκίρε, η Μάστιγα του Θεού")... έκλεψε την κινηματογραφική μηχανή που δεν είχε χρήματα να αγοράσει, από την αποθήκη της σχολής στην οποία φοιτούσε.

 

Όμως, τις επόμενες δεκαετίες έκανε πολλές ταινίες με αυτήν ακριβώς τη μηχανή, μερικές από τις οποίες είναι αναγνωρισμένα αριστουργήματα παγκοσμίως και (πρόσεξε το αυτό) έκλεψε ΜΙΑ μηχανή, όχι τετρακόσιες, να έχει μία στο αυτοκίνητο, μία στο μπάνιο και μία στο εξοχικό του.

 

Τις βλέπεις τις διαφορές santso ή είναι αλήθεια ότι τυφλώνει; ***

 

 

*** η απληστία, εννοείται.

 

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, καλά τώρα... πες στον santso να δώσει 400 ευρώ για κάτι και θα σε μπινελικώσει (εμένα με είπε troll, αλλά για τη ταμπακέρα τσιμουδιά).

μα δεν θα του πώ τίποτις...εάν το θέλει και είναι κλειδωμένο, θέλει δεν θέλει, θα σκάσει τα τετρακόκια (γιατί θα το έχει και το διπλανό παιδάκι και εκείνος δεν θα το έχει)...το πολύ πολύ να μην το έχει ποτέ και να φταίει η πτάνα η κενωνία....Προσπαθώ να καταλάβω τι συμφέρει...να το έχουν πολλοί (όλοι) τζάμπα ή λίγοι και πληρωμένο...

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, και τα μαχαίρια υπάρχουν, άλλοι κόβουν ψωμί και άλλοι κόβουν λαρύγγια. Το ότι υπάρχει κάποιο εργαλείο (καθ' όλα νόμιμο) που μπορεί και να χρησιμοποιηθεί κατά βούληση για κάτι "λάθος" δεν λέει κάτι απαραίτητα για το "λάθος" το ίδιο ή για την πράξη αυτή. Αυτό ισχύει τόσο για το youtube όσο και για τα προγράμματα downloading videos από το youtube.

 

Δεκτόν.

Αφού είναι καθ' όλα νόμιμο, νόμιμη είναι λοιπόν και η χρήση ενός free (νόμιμου) mp3 youtube downloader-converter, όπου μετατρέπει τα νόμιμα uploaded videos σε μορφή mp3.Aδερφέ μου χίλια ευχαριστώ, μου έδιωξες ένα άγχος, πάνω που νόμιζα ότι όλη αυτή η διαδικασία θεωρείται κάπως παράνομη.Άνοίγω αμέσως youtube να κατεβάσω από εκεί κάτι δισκάκια που μου λείπουνε.Κάτω η πειρατεία της μουσικής λοιπόν.Παλιάνθρωποι εσείς που το κάνετε. >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο ξέρω (από τα δικά μου) σήμερα τα δημοτικά δίνουν ελέγχους, άρα έχουν half day.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

...τι έγινε...λυποθύμησες? ;D ;D

;D ;D ;D ;D ;D

 

Όχι εγώ, ο firefox! Πάτησα κατά λάθος δημοσίευση και στο καπάκι κόλλησε, ε μετά με φώναξε το αφεντικό μου, μετά πείνασα και ζέστανα κάτι γίγαντες... καταλαβαίνεις τώρα...

Αλλά το φοβερό είναι ότι η φράση μου υποσχόταν... ανάπτυξη του θέματος!

;D ;D ;D

 

(sfaku σε πειράζω, αν κάτι συνέβη π.χ. με τη σύνδεσή σου και έχει παρέλθει ο χρόνος που μπορείς να διορθώσεις το ποστ και θέλεις, στείλε μου το κείμενο να το βάλω στη θέση του.

Χαρίλατρε δεν παρεξηγήθηκα, είχε πλάκα. Για τους διαφημιστές μετά από 7 χρόνια στο χώρο σαν δημιουργικός και άλλα 6 σαν πελάτης διαφημιστικών, και με δυο κολλητούς σε στελεχιακές θέσεις μεγάλων εταιρειών, ξέρω πολλά να πω και δεν θα είναι τα γνωστά κλισέ, ούτε τα επαναστατικά τσιτάτα  ;).

Ξανα...δράττομαι της ευκαιρίας να επανέλθω λοιπόν εδώ, διότι το αρχικό ποστ δεν θα το δει κανείς πλέον.

 

Εδώ συμφωνώ μαζί σου. Το καλλιτεχνικό έργο έχει γίνει αγαθό ευτελούς αξίας. Για το γεγονός αυτό έχουν ευθύνη κυρίως αυτοί που παρέχουν το έργο σαν προιόν στο κοινό. Και δυστυχώς είναι ένα γεγονός που δεν γυρνάει πίσω. Αν κάτι έχει παγιωθεί στο μυαλό μας ως προσβάσιμο μαζικά και δωρεάν, δεν υπάρχει περίπτωση να το δούμε ξανά ως κάτι το οποίο στοιχίζει και απαιτεί κάποιες θυσίες από μέρους μας.

 

Και η τεχνολογία προφανώς έχει παίξει ρόλο στην αλλαγή της εικόνας που έχουμε για το όποιο άυλο αγαθό, προφανώς όχι με αρνητική προδιάθεση. Αρχεία συμπιεσμένα, κάρτες μνήμης, terabytes σε δίσκους, ταχύτατα ασύρματα και ενσύρματα δίκτυα, κ.α., όλα έχουν πλάσσει έναν κόσμο όπου κάποια πράγματα είναι πανταχού παρών (μάλιστα στην επιστήμη των υπολογιστών υπάρχει ο όρος ubiquitous computing).

Η κουβέντα είναι τεράστια και πολλά πράγματα που λέω απλώς απόψεις μου και όχι απτά αποτελέσματα έρευνας.

 

Δευκρινίζω: δεν πιστεύω ότι η μουσική "χάλασε". Η μουσική δεν παθαίνει τίποτε γιατί πάντοτε ο άνθρωπος θα έχει ανάγκη να εκφράζεται μουσικά, και πάντοτε θα υπάρχει καλή μουσική σε κάποια αναλογία προς την κακή, άσε που τα τελευταία 10 χρόνια ακούμε και θαυμάσια μουσική για πολλούς λόγους, από πολιτικούς (οι εποχές έντασης ή ακόμη και δυστυχίας, δίνουν έμπνευση στους δημιουργούς) μέχρι πολιτισμικούς (τα μουσικά είδη έχουν κάνει τους κύκλους τους και τώρα βγαίνουν ωραία και φρέσκα crossover).

 

Αλλάζει όμως το perception για τη μουσική και τη χρήση της, και αυτά τολμώ να πω ότι έχουν "χαλάσει" κιόλας ή απορρυθμιστεί. Και αυτό επηρεάζει την οικονομική δραστηριότητα σε σχέση με τη μουσική.

 

Έχει διαφοροποπιηθεί δραματικά ο τρόπος που ακούμε μουσική, που βλέπουμε ταινίες, που διαβάζουμε κείμενα, λόγω της ψηφιακής εποχής. Απέχοντας από οποιονδήποτε "λουδιτισμό" καθότι αγαπώ την τεχνολογία, σε μερικά πράγματα η αλλαγή μπορεί να είναι προς το χειρότερο, χωρίς να θέλω να ακούγομαι απαισιόδοξος, διότι αυτό μπορεί να είναι απλώς ένα στάδιο προς τη βελτίωση και την εύρεση μιας ισορροπίας. Πάντως ζητήματα υπάρχουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι άνθρωποι που δεν μπορούν να βγάλουν αρκετά χρήματα (για όποιο λόγο θες πες ότι δεν μπορούν.. αλλά πάντως δεν μπορούν), ισχυρίζονται ότι πρέπει να απολαμβάνουν το ίδιο επίπεδο ζωής με εκείνους που μπορούν.

 

κατσε ρε φιλος δηλαδη εγω,που με αδικησε η ζωη και βγαζω λιγα λεφτα  ενω επρεπε τωρα να ειμαι εκατομμυριουχος, δεν δικαιουμαι το ιδιο επιπεδο ζωης με τον Bill Gates,τον Bruce Springsteen & τον Λατση?

 

μενω αφωνος με το θρασος σου και την κοσμοθεωρια σου.... εσυ δεν εισαι ανθρωπ(Α)ς ,εχθρος του λαου εισαι..ου να μου χαθεις....

 

 

Άρα, αν το καλοσκεφτείς, η κλοπή είναι η μόνη λύση, και είναι η λύση στην οποία πάντοτε ανά τους αιώνες κατέφευγαν οι άνθρωποι που έχουν τέτοιες αντιλήψεις.

 

δεν ειναι κλοπη ρε φιλως..ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ειναι..

 

 

Τη μεγάλη ζημιά την έκανε ο Ουγκώ με το Γιάννη Αγιάννη... κάθε ελληνίσκος όταν απλώνει το χεράκι του φαντασιώνεται ότι κλέβει από αναγκαιότητα, ενώ στην ουσία κλέβει διότι είναι ανέντιμος.

 

 

το κακο ειναι οτι ο καθε Ελληνισκος ποτέ δεν υπαρχει περιπτωση να σωσει καποιον αλλον αν ειναι να αποκαλυφθει η απατεωνια του (οπως εκανε ο Αγγιαννης) επισης κανενας Ελληνισκος δεν προκειται να κλεψει....ψωμι μια και εδω και χρονια τρωει μονο παντεσπανι..  

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτόν.

Αφού είναι καθ' όλα νόμιμο, νόμιμη είναι λοιπόν και η χρήση ενός free (νόμιμου) mp3 youtube downloader-converter, όπου μετατρέπει τα νόμιμα uploaded videos σε μορφή mp3.Aδερφέ μου χίλια ευχαριστώ, μου έδιωξες ένα άγχος, πάνω που νόμιζα ότι όλη αυτή η διαδικασία θεωρείται κάπως παράνομη.Άνοίγω αμέσως youtube να κατεβάσω από εκεί κάτι δισκάκια που μου λείπουνε.Κάτω η πειρατεία της μουσικής λοιπόν.Παλιάνθρωποι εσείς που το κάνετε. >:(

 

Όχι αδερφέ, δεν με κατάλαβες. Ένα εργαλείο μπορεί να είναι νόμιμο και να χρησιμοποιηθεί για μια παράνομη πράξη. Το ένα είναι τελείως ανεξάρτητο απ' το άλλο και το ένα δεν δικαιολογεί το άλλο. Κοινώς, η ύπαρξη των εργαλείων και των μέσων που αναφέρεις ΔΕΝ μπορούν να μας πούν ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα για την πράξη του παράνομου downloading υλικού αυτή καθ' εαυτή. Άλλωστε κανείς από αυτούς που μας παρέχουν τα εν λόγω εργαλεία δεν λέει ανοιχτά ότι η χρήση τους μπορεί να είναι και αυτή για τους ευνόητους λόγους.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτόν.

Αφού είναι καθ' όλα νόμιμο, νόμιμη είναι λοιπόν και η χρήση ενός free (νόμιμου) mp3 youtube downloader-converter, όπου μετατρέπει τα νόμιμα uploaded videos σε μορφή mp3.Aδερφέ μου χίλια ευχαριστώ, μου έδιωξες ένα άγχος, πάνω που νόμιζα ότι όλη αυτή η διαδικασία θεωρείται κάπως παράνομη.Άνοίγω αμέσως youtube να κατεβάσω από εκεί κάτι δισκάκια που μου λείπουνε.Κάτω η πειρατεία της μουσικής λοιπόν.Παλιάνθρωποι εσείς που το κάνετε.

 

δηλ.επειδη ειναι νομιμη η κατοχη κυνηγετικης καραμπινας θεωρεις οτι ειναι και νομιμο να πυροβολησεις την πεθερα σου με αυτην? (και εγω το εχω σκεφτει πολλες φορες οποτε πες μου αν εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι ειναι νομιμο για να ξεμπερδεψω και με αυτο το discrepancy στη ζωη μου και να ζησω ευτυχισμενος ... ;D,μονο να εισαι απολυτα σιγουρος θελω αδερφε μου γιατι καπου εχω ακουσει οτι η δολοφονια ειναι εγκλημα και τιμωρειται καπως αυστηρα...μην εχω τιποτα...προστιμα και δεν κραταω πανω μου ψιλα....  )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου