Προς το περιεχόμενο

Πειρατεια - απλα η γνωμη μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι χαζομάρα, βλακεία, ανοησία, υποκρισία, χάσιμο χρόνου, και ότι άλλο, να συζητάμε για πειρατεία στην μουσική από την στιγμή που υπάρχει ένα site το οποίο άπαντες το χρησιμοποιούν καθημερινά, και "βολτάρουν" μέσα σε αυτό για ώρες.

Ναι σωστά καταλάβατε, αναφέρομαι στο youtube, συγχωρέστε με αν έχει αναφερθεί-συζητηθεί ήδη, ομολογώ δεν διάβασα όλες τις σελίδες του θέματος.

Με την χρήση ενός εντελώς free μετατροπέα ο οποίος διατίθεται απλόχερα και, χωρίς καμία νομική προστασία, ελεύθερα στο νετ, μπορεί ο καθένας κάνοντας ένα απλό paste το youtube link μέσα σε αυτόν τον μετατροπέα, να κατεβάσει άμεσα όποιο κομμάτι γουστάρει και ακούσει εκεί μέσα, και μετά να το δημοσιεύσει και στο facebook άμα λάχει.

Έχουμε δηλαδή 2 πασίγνωστες πλατφόρμες τεράστιας διακίνησης παράνομων mp3 (σε βίντεο) με τεράστια επισκεψιμότητα σε καθημερινή βάση, και εμείς καθόμαστε και μιλάμε για πειρατεία στη μουσική.

Μια απλή σκέψη, συγνώμη αν έχει ήδη αναφερθεί και αναλυθεί το παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αλλο το σιγκλακι που ηταν προιμιο ενος αλμπουμ,

 

μεχρι και το 60 δεν υπηρχαν (ή ηταν πολυ λιγα) τα αλμπουμ,δεν ειναι υποχρεωτικο να βγαζει καποιος αλμπουμ...ισα ισα το βρισκω πολυ πιο ενδιαφερον να βγαζει συχνα singles μια και ετσι αποφευγονται τα album fillers.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εποχη του βινυλίου ημασταν ολοι πολυ πιο ικανοποιημενοι, και εμεις ως καταναλωτες και οι εταιρειες...

Μπααα, απλώς (πολύ) πιο νέοι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνω πιο μπάχαλο τη κουβέντα (και να ρίξω και 2 κλοτσές στον Τρόλλευ)

 

Κλωτσιές σε 'μένα δι' αυτού του ερωτήματος;

Μήπως θες να επαναδιατυπώσεις;

 

(αν και βλέπω ότι υπήρξαν απαντήσεις ήδη)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι χαζομάρα, βλακεία, ανοησία, υποκρισία, χάσιμο χρόνου, και ότι άλλο, να συζητάμε για πειρατεία στην μουσική από την στιγμή που υπάρχει ένα site το οποίο άπαντες το χρησιμοποιούν καθημερινά, και "βολτάρουν" μέσα σε αυτό για ώρες.

Ναι σωστά καταλάβατε, αναφέρομαι στο youtube, συγχωρέστε με αν έχει αναφερθεί-συζητηθεί ήδη, ομολογώ δεν διάβασα όλες τις σελίδες του θέματος.

Με την χρήση ενός εντελώς free μετατροπέα ο οποίος διατίθεται απλόχερα και, χωρίς καμία νομική προστασία, ελεύθερα στο νετ, μπορεί ο καθένας κάνοντας ένα απλό paste το youtube link μέσα σε αυτόν τον μετατροπέα, να κατεβάσει άμεσα όποιο κομμάτι γουστάρει και ακούσει εκεί μέσα, και μετά να το δημοσιεύσει και στο facebook άμα λάχει.

Έχουμε δηλαδή 2 πασίγνωστες πλατφόρμες τεράστιας διακίνησης παράνομων mp3 (σε βίντεο) με τεράστια επισκεψιμότητα σε καθημερινή βάση, και εμείς καθόμαστε και μιλάμε για πειρατεία στη μουσική.

 

Κοίτα, και τα μαχαίρια υπάρχουν, άλλοι κόβουν ψωμί και άλλοι κόβουν λαρύγγια. Το ότι υπάρχει κάποιο εργαλείο (καθ' όλα νόμιμο) που μπορεί και να χρησιμοποιηθεί κατά βούληση για κάτι "λάθος" δεν λέει κάτι απαραίτητα για το "λάθος" το ίδιο ή για την πράξη αυτή. Αυτό ισχύει τόσο για το youtube όσο και για τα προγράμματα downloading videos από το youtube.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλωτσιές σε 'μένα δι' αυτού του ερωτήματος;

H επόμενη ερώτησή μου είναι πιό τεχνική (και δεν έχω απάντηση, απλά απορία)...γι αυτό σε ξύπνησα 8)...Όταν φτιάχνω ένα σπίτι, σε μία κακόφημη περιοχή...δεν μπορώ να βάλω ένα συναγερμό ρε αδελφέ, μία καλύτερη κλειδαριά?

Μιλάω πάντα για το software...για το mp3 θεωρώ ότι έχει χαθεί η μπάλλα....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H επόμενη ερώτησή μου είναι πιό τεχνική (και δεν έχω απάντηση, απλά απορία)...γι αυτό σε ξύπνησα 8)...Όταν φτιάχνω ένα σπίτι, σε μία κακόφημη περιοχή...δεν μπορώ να βάλω ένα συναγερμό ρε αδελφέ, μία καλύτερη κλειδαριά?

Μιλάω πάντα για το software...για το mp3 θεωρώ ότι έχει χαθεί η μπάλλα....

 

Α... ναι, βεβαίως μπορείς.

Το κακό είναι ότι η καλύτερη κλειδαριά στοιχίζει ακριβότερα, και ελάχιστες εταιρείες μπορούν να την πληρώσουν Ή έχουν τόση φήμη ώστε να μπορούν να μετακυλίσουν το κόστος της κλειδαριάς στον τελικό πελάτη.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπααα, απλώς (πολύ) πιο νέοι.

 

ακριβως,ειμαι σιγουρος οτι θα προτιμουσες να ησουν 20 χρονια νεωτερος (δηλ. 58 αντι για 78 που εισαι τωρα) και να ακουγες μουσικη απο μονοφωνικο κασσετοφωνο Lucky & κασετα Agfa (απλη) παρα στα στερνα σου ,στη σημερινη σου ηλικια... ;D..που εχεις τη μιση Β&Ο στο σπιτι και την κοιτας... ;D  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α... ναι, βεβαίως μπορείς.

Το κακό είναι ότι η καλύτερη κλειδαριά στοιχίζει ακριβότερα, και ελάχιστες εταιρείες μπορούν να την πληρώσουν Ή έχουν τόση φήμη ώστε να μπορούν να μετακυλίσουν το κόστος της κλειδαριάς στον τελικό πελάτη.

Άρα λύση υπάρχει...Ας δούμε ένα παράδειγμα λοιπόν (για να καταλάβω τι σημαίνει ακριβότερα...).

To αγαπημένο μου Voices of Passion...(και αρκετά όπως βλέπω της soundsonline...)

http://www.soundsonline.com/Voices-Of-Passion

Όσο και να ψάξει κανείς, δεν υπάρχει σπασμένο...θα μου πείτε, κανείς δεν ενδιαφέρεται-κάτι που νομίζω ότι δεν ισχύει γιατί έχουμε δεί σπασμένα (σχεδόν) τα πάντα...Η τιμή του είναι 400$ ...καθόλου απαγορευτική δηλ...

Με λίγα λόγια, μήπως όντως είναι καλύτερα να μετακυλίσουν το κόστος της κλειδαριάς στον τελικό πελάτη παρά να κλαίγονται?

...σκέψεις κάνω...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..που εχεις τη μιση Β&Ο στο σπιτι και την κοιτας... ;D 

Οι Β&Ο είναι για Μάραθους και τρέντηδες. Όχι για λάτρεις του ήχου.  ;)

 

Για αυτό που είπε ο compact και τα βινύλια (pros & cons), τα χουμε ξαναπεί.

 

Αυτό όμως ξαναλέω που μου αρέσει πάρα πολύ σήμερα, είναι η πρόσβαση στη μουσική.

Κομμάτια που δεν έβρισκα, κομμάτια που δεν ήξερα, γκρουπ που δεν θα μάθαινα.

Και όχι απλώς να διαβάζω και να υποθέτω για αυτά από την ικανότητα περιγραφής του εκάστοτε δημοσιογράφου αλλά να ακούω την μουσική τους.

 

Βέβαια θα υπάρξει και ο αντίλογος ότι εδραίωσα τα φίλτρα μου με την τότε λιτή διαθέσιμη μουσική και μέσω παρεών και συζήτησης (η επί τούτου -και όχι παρεμπιπτόντως background- μουσική ακρόαση ήταν και κοινωνικό "άθλημα") και την σειριακή ανάγνωση του καλλιτεχνικού concept και ξέρω πλέον τι κοιτάω και ψάχνω και μπορώ να αναγνωρίσω, αντίθετα με τις πιο νέες γενιές και την υπερέκθεσή τους στην σύντομη πληροφορία.

 

Πολλά όμως από τα νέα παιδιά του Noiz με τις γνώσεις και τα φίλτρα τους, θα μπορούσαν να αντικρούσουν αυτόν τον αντίλογο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου