Προς το περιεχόμενο

Διορθώνεται η χροιά της φωνής μου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα ΕΙΝΑΙ ευπεπτος ποπ τραγουδιστης για κοριτσακια.

 

Αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι εξαιρετικος τραγουδιστης.

 

Και η Beyonce ειναι ευπεπτη ποπ τραγουδιστρια ,που τραγουδαει ,κατα το πληστον ,μπουρδες για λιγουρηδες που κοιτανε τα μπουτια της (και οχι μονο.. ;D) ,ειναι ομως και ΤΕΡΑΣ τραγουδιστρια.

 

Μη μπερδευεις το ρεπερτοριο και το image ενος τραγουδιστη με τις ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ του.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

για εξηγησε μας εσυ που καταλαβες λοιπον....

 

γιατι εγω,που ειμαι και λιγο αργος...ΔΕΝ καταλαβα κατι αλλο απο αυτο που εγραψα στο πρωτο μου ποστ εδω μεσα.

 

ειναι ας πουμε σαν να ρωταω πως θα διορθωθει ο ηχος μου στην κιθαρα και να λεω οτι "παιδια το παιξιμο μου ειναι χαλια,λιγο καλυτερο απο του Μαλμστην ,αηδια δηλ,πως θα βγαλω καλυτερο ηχο στην κιθαρα?"

 

εγώ που είμαι ούτε ένα μήνα εδώ και το βλέπω εντελώς στην απ' έξω.. αν κ ρισκάρω να με κακοχαρακτηρίσετε οι παλιοί...ελπίζω τέσπα να μη με παρεξηγήσετε γιατί δε θέλω να πάρω το μέρος απλώς σα νέο μέλος να σας πω χωρίς να κάνω το συνήγορο ΚΑΝΕΝΟΣ τη γνώμη μου..θα μου πείτε στα @@ σας βέβαια..δεκτό και αυτό..

 

ο νηματοθέτης λέει δεν του αρέσει η χροιά του..κ μετά λέει αυτό για τον bieber.. εγώ καταλαβαίνω ότι δε λέει ότι ο πιτσιρικάς δεν τραγουδάει καλά..απλώς λέει  ---> δε μ αρέσει η χροιά μου και θεωρεί αστεία/κακή/κάτι τέτοιο τη χροιά του bieber και παρομοιάζεται με αυτόν ως προς τη χροιά -ΕΓΩ ΤΟ ΒΛΕΠΩ- ως αυτοσαρκασμό χωρίς να σκέφτηκε πολύ αυτό που είπε και χωρίς να ήθελε να πει οτι δεν τραγουδάει καλά.. κάτι που φαίνεται κ από τον τρόπο που λέει μετά ''ματώνω αυτιά''.. εγώ ψίλο γέλασα βασικά..

 

Τώρα αυτό που λέει από πάνω το άλλο μέλος ''καταλαβαίνετε τι θέλει να πει'' ΠΙΣΤΕΥΩ θέλει να πει ότι: μη γελιόμαστε..σε ένα site που οι περισσότεροι παίζουν με gibson, λαμπάτους ή δεν ξέρω τι, ακούνε rock/heavy/death metal.. ε φαίνεται αστεία μία χροιά παιδική.. συγγνώμη κιόλας ρε σεις αλλά δεν είχα ιδέα τι είναι αυτός ο bieber και πάτησα το βίντεο και το κλεισα αμέσως..  

 

γενικά καλά τα λέτε εδώ και το λέω σαν παρατηρητής αφου δεν έχω καν μήνα εδώ και ακόμα μαθαίνω τι παίζει και μάλιστα ρισκάροντας με αυτό που γράφω - καθώς θεωρώ αδύνατο να μη με παρεξηγήσετε - αλλά αυτό το σχόλιο περί μαθήματα ταπεινότητας μου φαίνεται υπερβολικό..στην τελική δεν ήταν προσωπικό σχόλιο..

 

όπως επίσης το σχόλιο προς κάποιο μέλος σχετικά με το νοα13 που έγινε από admin.. όταν κοιτάς ένα σχόλιο και λες μα καλά Admin το είπε αυτό ?? δεν είναι καλό...

 

πρέπει να κρατάμε τύπους και να μην προσβάλλουμε -δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε εξάλλου- όπως επίσης και παραθέτω τη φράση '' Καλό είναι να μην θεωρούμε τον εαυτό μας σημείο αναφοράς για το επίπεδο όσων διαβάζουν''  νομίζω ισχύει εκατέρωθεν..και για κάποιον που κάνει ένα σχόλιο και για κάποιον που απαντάει σε ένα σχόλιο..αν βγω εγώ και πω ο hetfield δεν έχει ιδέα πώς γράφονται κομμάτια δεν προσβάλω κανένα μέλος..

 

τέσπα δεν ξέρω τι μ έπιασε και τα έγραψα όλα αυτά αλλά ήθελα να πω τη γνώμη μου γιατί δεν είναι ωραίο να υποδεικνύουμε να μην τσακωνόμαστε και να μην προσβάλλουμε τους άλλους και μετά να κάνουμε το ίδιο πράγμα..

 

υγ. ο hetfield ξέρει να γράφει κομμάτια προς θεού έτσι..αλλά και να βγει κανείς να το πει και να το εννοεί προσωπικά σεβαστό..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ΕΙΝΑΙ ευπεπτος ποπ τραγουδιστης για κοριτσακια.

 

Αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι εξαιρετικος τραγουδιστης.

 

Και η Beyonce ειναι ευπεπτη ποπ τραγουδιστρια ,που τραγουδαει ,κατα το πληστον ,μπουρδες για λιγουρηδες που κοιτανε τα μπουτια της (και οχι μονο.. ;D) ,ειναι ομως και ΤΕΡΑΣ τραγουδιστρια.

 

Μη μπερδευεις το ρεπερτοριο και το image ενος τραγουδιστη με τις ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ του.

ok συνεχιζεις να μην καταλαβαινεις τι εννοω,η να κανεις οτι δεν καταλαβαινεις...πονταρω στο 2ο!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως,σχετικα με το θεμα χροια, αν καταλαβαινω την εννοια χροια οπως το θετει το παληκαρι,εχω να πω πως στα δικα μου αυτια(που δεν ειναι και τα καλυτερα)αλλιως μου ακουγεται ο leonard cohen του 60' με το cohen του 80' οπως και ο tom waits αλλιως στα τζαζε και αλλιως στα αβαγκαρντε.

 

Αλλα κυριως ο cohen.ειναι σαν να ακουω αλλο τραγουδιστη.Αρα με τον καιρο μαλον αλαζει η χροια σε καποιους πολυ σε αλλους λιγοτερο.Ειναι αναλογα και τι ζωη κανει ο καθενας.Ουτε γω ουτε κανενας μας πιστευω ακουγεται οπως στα δεκαξι,Σιγουρα ομως υπαρχει μια βαση,που δεν αλαζει καθολου και στη φωνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Καλά κάνεις και λες τη γνώμη σου nick_ls.

Απλά προσπαθούμε να αποφύγουμε το λεγόμενο hi-jacking, όπου η κουβέντα πάει αλλού σε σχέση με τον "νηματοθέτη".

Το να μπορείς να έχεις κάποια τεκμηριωμένα στάνταρντς επίσης είναι και κάτι που προωθούμε εδώ.

 

Συγγνώμη αν φαίνεται πως παραφέρθηκα, αλλά οι κουβέντες δεν μπορούν να έχουν λογική και παραγωγική εξέλιξη με θέσφατα, όπως

Biber > 12χρονο τραγουδάει > κοριτσάκια κλαίνε > αρα κακός τραγουδιστής.

 

Ναι. Δεν μ' αρέσει το είδος και σίγουρα δεν απευθύνεται σ' εμένα.

Μπορώ όμως να αναγνωρίσω πως τραγουδάει σωστά. Τελεία.

 

Τέλος πάντων, μέχρι εδώ. Το θέμα έχει να κάνει με τη χροιά. Ελπίζω να κατάλαβε ο "νηματοθέτης" πως δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Εδώ ο Τσιτσάνης και ο Bob Dylan τραγουδούσε... Συνθεταράδες και όχι τραγουδισταράδες και οι δύο με μέχρι ενός σημείου σωστή τεχνική αλλά ένρινη χροιά, χωρίς όγκο. Δέστε όμως τι έχουν αφήσει πίσω τους.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ειναι ας πουμε σαν να ρωταω πως θα διορθωθει ο ηχος μου στην κιθαρα και να λεω οτι "παιδια το παιξιμο μου ειναι χαλια,λιγο καλυτερο απο του Μαλμστην ,αηδια δηλ,πως θα βγαλω καλυτερο ηχο στην κιθαρα?"

 

δε μου φαίνεται περίεργο, και γιατί όχι δηλαδή, σε μουσικό φόρουμ γράφει, σου δίνει και clue λέει δε θέλει να έχει χροιά μπιμπερ, και μπορεί να το κάνει γιατί έτσι είναι η φύση της μουσικής αλλά και της τέχνης εν γένει και δεν υπάρχει νομοτελειακή συνάφεια για τον τρόπο που ο καθένας ατομικά την εκλαμβάνει, παράδειγμα είναι όντως χάλια ο μάλμστην άμα εμένα το αυτί μου ζητάει

ήχο απογυμνωμένο και γεμάτο "λάθη", καθαρά θέμα αισθητικής, αλλά κατά πάσα πιθανότητα κανείς δε θα πει "φίλε καταλαβαίνω τι κάνει και το κάνει σωστά", γιατί αυτό που βλέπεις είναι ενας χόμπο με κιθάρα. Δε μπορώ να δικαιολογήσω όλο αυτό το μη μου άπτου για τους καλλιτέχνες και το βλέπω συχνά σε θρέντ αλλά και irl. οχι δέ πρόκειται να είμαι respectfull για την τέχνη του οποιουδήποτε και δε ξέρω κατά πόσο είναι δόκιμο να μιλάμε για τεκμηριωμένα στάνταρντς στη μουσική, μιας και υπάρχουν πολλά και δε συμφωνούν μεταξύ τους.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κάνεις λάθος HDHO. Ο κύριος που παράθεσες κάνει ΜΠΑΜ! οτι είναι κιθαρισταράς. Αυτό που παίζει χαρακτηρίζεται Ατονάλ και το ξέρεις. Και μπορεί εμένα πάλι προσωπικά να μην μου αρέσει σαν είδος ΑΛΛΑ... απο τον τρόπο που πατάει τις χορδές, το βιμπράτο και την δυναμική ανάπτυξη του κομματιού, εμένα μου λέει πως είναι καλός παίκτης με τεχνική γνώση και ας μην ακούγεται ούτε ένα ακόρντο εκει μέσα.

Υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια για το πότε κάποιος ξέρει να κάνει αυτό που κάνει και ιδιαίτερα στις τέχνες. Πρέπει να γνωρίζεις πρώτα τους κανόνες για να τους σπάσεις. Αν μας αρέσει το αποτέλεσμα (σαν έργο) είναι άλλο θέμα. Δεν τα ισοπεδώνουμε όλα. Ζητήθηκε τεχνική υποστήριξη. Οχι υποκειμενική.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η Beyonce ειναι ευπεπτη ποπ τραγουδιστρια ,που τραγουδαει ,κατα το πληστον ,μπουρδες για λιγουρηδες που κοιτανε τα μπουτια της (και οχι μονο.. ;D) ,ειναι ομως και ΤΕΡΑΣ τραγουδιστρια.

 

Εμένα μου αρέσουν και τα τραγούδια της εκτός του ότι έχει ΦΩΝΑΡΑ (και μπουτ@ρες)

 

Τώρα όσον αφορά το θέμα μας νομίζω ότι θα ήταν καλό να ακούσουμε ένα δείγμα ώστε να έχουμε αποψη για τη φωνη του φιλου που το άνοιξε.Εγώ νομίζω πάντως ότι η χροιά είναι και κάτι υποκειμενικό,σε αντίθεση με τις κατα τα άλλα φωνητικές σου ικανότητες που δεν είναι, αλλά και ότι μπορείς να ''φτιάξεις'' κάπως τη χροιά σου γενικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διορθώνεται η χροιά της φωνής μου;

Η χροιά δεν αλλάζει.

 

Μπορείς να αναπτύξεις δεκάδες τεχνικές πάνω στο παίξιμο της ακουστικής κιθάρας σου και να αλλάξεις τον ήχο σου αλλά η χροιά του οργάνου παραμένει μία.

Το ίδιο και στη φωνή σου.

 

Η χροιά δεν έχει να κάνει όμως. Περισσότερο η χρήση της φωνής είναι το ζήτημα. Αν έχεις ακούσει Dr John, Dylan ή ακόμα Blossom Dearie (και δεκάδες άλλους με ποικίλες χροιές) θα καταλάβεις τι εννοώ.

 

Το ότι ματώνεις αυτιά στις ψηλές ΔΕΝ έχει να κάνει με την χροιά σου.  ;)

Οι μπάσες για 2α φωνητικά;

 

Η σύγκριση και μόνο με άλλες φωνές, ειδικά σε θέματα χροιών, είναι τουλάχιστον άστοχη (αν μη τι άλλο)

 

Από την στιγμή που δεν ανεβάζεις και τίποτα να ακούσουμε, μάλλον όρεξη για χαβαλέ είχες......

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μου επιτραπει να πιστευω οτι ο φιλος θελει απλα να αυξησει την εκταση του και να τραγουδαει ψηλα χωρις να ακουγεται ισχνός,χωρις ογκο.. :-X

Αυτο φιλε μου δεν ειναι η χροια της φωνης που εχεις αλλα της φωνης που δεν εχεις αλλα μπορεις να αποκτησεις.

 

Ειναι λογικο να συμβαινει οταν εξαντλεις τα ορια της εκτασης σου και αρχιζεις τις ψευτικες ιδιως αν δεν ξερεις να τις διαχειριστεις σωστα.

 

Με μαθηματα και ασκησεις μπορεις να επεκτεινεις την εκταση σου και να μαθεις τεχνικες να χρησιμοποιεις τις ψευτικες με τροπο που να μην ακουγονται σαν χαλασμενη μπετονιερα...

 

Χρειαζεσαι τον καταλληλο δασκαλο και αρκετα μαθηματα(μην πω πολλα)για να φτασεις σ αυτο το σημειο.

Δεν το χω κανει ποτε αλλα σε μια φιλη-συνεργατιδα που κανει μαθηματα εδω και 3 χρονια,ακουω ΜΕΓΑΛΗ διαφορα.Περισσοτερο βεβαια σε επιπεδο σωστου πατηματος τονου και vibrato,αναπνοων,παρα σε εκταση που ειδα λιγη διαφορα.(αλλα αισθητη).

 

Αν παντως θες να τραγουδας οπως καποιοι τσιριδες-ποζεραδες-μεταλ τραγουδιστες(αυτο πιστευω οτι θες) θελει ΠΟΛΛΗ δουλεια με γνωση και προσοχη αλλιως θα κανεις ζημια σε βαθος χρονου.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου