Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

καλα εγω κανω τα μεγαλυτερα λαθη ειδικα στο πιανο.....

Είπαμε, μην ανησυχείς, είσαι ακόμα στην αρχή.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι όντως πολύ νωρίς ακόμα, για να αγχώνεσαι.

 

Αλήθεια με ποιο τρόπο μαθαίνεις? Με δάσκαλο ή μονος? Και από που διαβαζεις τις ασκήσεις που κάνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι όντως πολύ νωρίς ακόμα, για να αγχώνεσαι.

 

Αλήθεια με ποιο τρόπο μαθαίνεις? Με δάσκαλο ή μονος? Και από που διαβαζεις τις ασκήσεις που κάνεις?

μαθαινω με μια φιλη μου που διδασκει πιανο....εχω βιβλιο για πιανο και ηδη κανω τις πρωτες ασκησεις δεν δυσκολευομαι τοσο...αλλα με εβαλε να παιξω και με αριστερο και με μπερδεψε λιγο και διαπιστωσα οτι δεν μπορω να ελεγξω τα χερια μου...μαλλον φταιει επειδη ειμαι αρχαρια? η απο την αρχη μπορεις να ελεγξεις τα χερια?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

μαθαινω με μια φιλη μου που διδασκει πιανο....εχω βιβλιο για πιανο και ηδη κανω τις πρωτες ασκησεις δεν δυσκολευομαι τοσο...αλλα με εβαλε να παιξω και με αριστερο και με μπερδεψε λιγο και διαπιστωσα οτι δεν μπορω να ελεγξω τα χερια μου...μαλλον φταιει επειδη ειμαι αρχαρια? η απο την αρχη μπορεις να ελεγξεις τα χερια?

Μιας και είμαι καθηγητής πιάνου, ας πω δυο κουβέντες.

 

Εξαρτάται από το τι σου ζητάτε να παίξεις.

 

* Αρκετοί μικροί μαθητές βολευόνται να παίζουν τα ίδια στα δύο χέρια ως καθρέφτη. Δηλαδή 2ο δακτυλό και στα δύο χέρια, κλπ.

* Όσο μεγαλώνουν όμως και καταλαβαίνουν τον ρόλο των νοτών το πάνε στο να παίζουν τις ίδιες νότες.

* Μετά και αφού ηρεμήσουν τα πράγματα, μετά τα χέρια αρχίζουν να ανεξαρτητοποιούνται (<- πόσα ορθογραφικά εδώ; ).

 

Παίζεις μία βδομάδα. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ανησυχείς. Αν επιμείνεις, όπως φαίνεται ότι κάνεις, σύντομα θα έχεις την πρώτη σου κατάκτηση, και μετά σιγά σιγά και άλλα. Δε ξέρω πόσο χρονών είσαι, αλλά δε βλέπω λόγο να μην έχεις όνειρα να παίξεις καλά. Πέραν από πράγματα που δεν ελέγχουμε (την προδιάθεση ας πούμε στη μουσική), τα υπόλοιπα τα ελέγχουμε. Αν μελετάς (λέω τώρα) 2 ώρες κάθε μέρα (λέω τώρα, είπα), πολύ σύντομα θα δεις αποτελέσματα.

 

Και, όχι, από την αρχή ΔΕ μπορείς να ελέγξεις τα χέρια σου. Μάλιστα αρκετός κόσμος πολύ απλά δε μπορεί (απλό παράδειγμα η Vanessa May που δήλωσε ότι ποτέ της δε κατάλαβε πως παίζεται το πιάνο, όταν και τα δύο χέρια κάνουν το ίδιο πράγματα και μπερδευοταν! Ενώ στο βιολί το κάθε χέρι έχει το ρόλο του και έτσι τα πράγματα είναι ξεκάθαρα)!

 

Τι βιβλίο/α κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαθαινω με μια φιλη μου που διδασκει πιανο....εχω βιβλιο για πιανο και ηδη κανω τις πρωτες ασκησεις δεν δυσκολευομαι τοσο...αλλα με εβαλε να παιξω και με αριστερο και με μπερδεψε λιγο και διαπιστωσα οτι δεν μπορω να ελεγξω τα χερια μου...μαλλον φταιει επειδη ειμαι αρχαρια? η απο την αρχη μπορεις να ελεγξεις τα χερια?

 

Ποιο βιβλίο έχεις?

 

Οχι, μην ανησυχείς είπαμε..είναι πολύ πολύ νωρίς ακόμα. Καλά κάνεις και παίζεις τα ίδια και με τα 2 χέρια προς το παρον. Βοηθάς την εκγύμναση του αριστερού, που είναι εξίσου σημαντικό. Σταδιακά θα μπαίνεις σε ευκολες ασκήσεις ανεξαρτησίας, και θα προχωράς.

 

Προπαντώς μη βιάζεσαι. Είναι απαιτητικό όργανο το πιανο (και ποιο δεν είναι?), αλλά με σοβαρή ενασχοληση, τα αποτελέσματα θα φανούν.

 

Με λίγα λόγια δεν ισχυει ότι εχεις κάποιο πρόβλημα εσυ...όλοι μπορουν να παίξουν πιανο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και είμαι καθηγητής πιάνου, ας πω δυο κουβέντες.

 

Εξαρτάται από το τι σου ζητάτε να παίξεις.

 

* Αρκετοί μικροί μαθητές βολευόνται να παίζουν τα ίδια στα δύο χέρια ως καθρέφτη. Δηλαδή 2ο δακτυλό και στα δύο χέρια, κλπ.

* Όσο μεγαλώνουν όμως και καταλαβαίνουν τον ρόλο των νοτών το πάνε στο να παίζουν τις ίδιες νότες.

* Μετά και αφού ηρεμήσουν τα πράγματα, μετά τα χέρια αρχίζουν να ανεξαρτητοποιούνται (<- πόσα ορθογραφικά εδώ; ).

 

Παίζεις μία βδομάδα. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ανησυχείς. Αν επιμείνεις, όπως φαίνεται ότι κάνεις, σύντομα θα έχεις την πρώτη σου κατάκτηση, και μετά σιγά σιγά και άλλα. Δε ξέρω πόσο χρονών είσαι, αλλά δε βλέπω λόγο να μην έχεις όνειρα να παίξεις καλά. Πέραν από πράγματα που δεν ελέγχουμε (την προδιάθεση ας πούμε στη μουσική), τα υπόλοιπα τα ελέγχουμε. Αν μελετάς (λέω τώρα) 2 ώρες κάθε μέρα (λέω τώρα, είπα), πολύ σύντομα θα δεις αποτελέσματα.

 

Και, όχι, από την αρχή ΔΕ μπορείς να ελέγξεις τα χέρια σου. Μάλιστα αρκετός κόσμος πολύ απλά δε μπορεί (απλό παράδειγμα η Vanessa May που δήλωσε ότι ποτέ της δε κατάλαβε πως παίζεται το πιάνο, όταν και τα δύο χέρια κάνουν το ίδιο πράγματα και μπερδευοταν! Ενώ στο βιολί το κάθε χέρι έχει το ρόλο του και έτσι τα πράγματα είναι ξεκάθαρα)!

 

Τι βιβλίο/α κάνεις;

ευχαριστω πολυ για την απαντηση με βοηθησατε πολυ....ειμαι 15 χρονων και πηγαινω σχεδον καθε μερα στην φιλη μου και παιζω περιπου 2 ωρες και μπορω και περισσοτερες γιατι εχω θεληση να μαθω...αλλα σημερα που προσπαθησα να παιξω ενα κομματι με αριστερο χερι και με δεξι δεν μπορουσα και απογοητευτικα πολυ και γυρισα σπιτι κλαιγοντας που δεν μπορεσα να βγαλω το κομματι(εχω και λιγο πεισμα) :) επισης ξεκινησα πολυ καλα και δεν θελω να σταματησω συντομα θα παω και δε ωδειο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου