Προς το περιεχόμενο

AUDIO PC ... From The Very Beginning


sakis_music

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς φίλε sakis_music δεν μας διευκρινίζεις ποια είναι η μέχρι τώρα σχέση σου με αυτά τα πράγματα: είσαι άσχετος, αρχάριος, ψαγμένος, προχωρημένος κλπ; Το ποσό των 10.000 ευρώ είναι πολύ μεγάλο για να είναι αντικείμενο περιστασιακής συζήτησης. Από μόνο του μπορεί να σου αγοράσει πολύ προσεγμένο sales consulting (σε διαβεβαιώνω ότι οι περισσότεροι υπάλληλοι στις περισσότερες αντιπροσωπείες θα αφιέρωναν τουλάχιστον ένα τετράωρο για να σε "συμβουλεύσουν" αν μυριζόντουσαν δέκα χιλιάρικα).

 

Για να αποφασίσεις τι θα αγοράσεις πρέπει να βρεις κάποιον που να έχει δώσει κάποιο παρόμοιο ποσό (όχι πολύ εύκολο) και να δεις α) τι έχει αγοράσει, β) πόσο ευχαριστημένος είναι, γ) τι θα άλλαζε αν μπορούσε εκ' των υστέρων, δ) ποιες ειδικές συμβουλές θα σου έδινε για τις δικές σου ανάγκες.

 

Αφού συγκεντρώσεις αυτές τις πληροφορίες και καταλήξεις σε δύο-τρεις διαφορετικές επιλογές, δεν θα βλάψει να τις παρουσιάσεις στο φόρουμ ώστε να έχουμε μία ευκαιρία να τις σχολιάσουμε, λίγο πριν πάρεις τις οριστικές αποφάσεις.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ πάλι γουστάρω να φάω τα 10000 χιλιάρικα του Σάκη:

 

Μοnitor Genelec 8050 = 2300e (εξαρτάται και απ'το μέγεθος του χώρου

σου)

 

PC

CPU Athlon X2 4600+

RAM 2GB (1GBx2)

HDD 2xRaptor 10000RPM 37GB + 2xseagate 250GB (ALL SATA)

MB ASUS (or MSI)

Silent psu 500-600W

PC case and liquid coolers

VGA PCIe 128-256MB

2xTFT 19"

wireless keybord-mouse...

 

Περίπου 2000e για το PC...

 

Eπειδή έχω μια υποψία πως θες χαρακτήρα στα vocals

 

Mικρόφωνο AKG SOLID TUBE

και προενυσχυτή mic Universal Audio LA-610

και τα δύο μαζί περίπου 2200e

 

Σιγουρα τον US-2400 της Tascam για control(κυρίως automation) 900e

 

Και εδώ ερχόμαστε στις κάρτες ήχου όπου θεωρώ δεδομένο

πως για synths ένα system by Cremware θα ήταν ιδανικό για σένα...

SCOPE professional Z-Link + LUNA 24/96 I/O-Box (8analog I/O)...

1800e...

 

Mπορείς να επενδύσεις τα υπόλοιπα σε software και μικρή βελτίωση

του χώρου όσο αφορά την ακουστική του...

 

Το θέμα είναι πως τα γα...... τα λεφτά τελειώνουν και αυτό είναι

ένα βασικό setup για electro-pop που υπολείπεται πολλών extras....

Μόνο για το pc είμαι σίγουρος...Τα υπόλειπα εξαρτώνται απ'το

επίπεδο παραγωγής που θες να κάνεις και σαφώς από το επίπεδο γνώσεων

που έχεις πάνω στην μουσική τεχνολογία...

Αν θες demo production,σαφώς την βγάζεις και με φτηνότερα συστήματα...

Αν θες το "προιόν" να πηγαίνει απευθείας για pre-mastering τότε

τα 10000 είναι ειλικρινά λίγα...Και πρώτα θα'πρεπε να κάνεις

ένα post για acoustical treatment πρωτού μιλήσουμε για θέματα

audio gear...Oι συνδιασμοί είναι πολλοί...Τα μηχανάκια που γράφω

είναι ενδεικτικά και πρώτα πρέπει να αποσαφηνήσεις σε μας το τι ακριβώς

θες....

Πάντως το pc μου "Σκίζει"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι γουστάρω να φάω τα 10000 χιλιάρικα του Σάκη:

 

Γιατί, σου είπε κανείς ότι εγώ δεν ξέρω να τα φάω ; ; :D :D :D :D

 

Απλά, όταν γίνονται τέτοιες ερωτήσεις συνήθως είναι η απαρχή μίας μαζικής ονείρωξης, στο στυλ "ποια είκοσι τοπ μόντελ θα θέλατε να σας τρίψουν την πλάτη;", οπότε νομίζω ότι καλύτερα είναι να μιλήσει κάποιος που έχει κάνει τέτοιες επενδύσεις, όχι κάποιος που ονειρεύεται πως θα ήταν αν τις έκανε. Δεν εννοώ εσένα Leondas ούτε κάποιον άλλον συγκεκριμένα (άλλωστε δεν ξέρω τι επενδύσεις έχει κάνει ο καθένας σας).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα για σένα Wow!,απλά ξεκίνησα έτσι το post μου...

Όσο αφορά το gear έχω μόνο το pc και έχω ακούσει το solid σε studio

plenty of times...Για τα υπόλοιπα μόνο reviews και demos of creamware

καθώς και σχόλια φίλων που κατέχουν less dsp creamware systems...

Aπό genelec,έχοντας κανει mix σε 1031Α,1038Β,1037C τί άλλο μπορώ

να πιστεύω για την τελευταία σειρά 80-.......

Μην θίγεσαι γιατί κι εγώ,όπως κι εσύ, ζητάω διευκρινήσεις στο post του

sakis.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην θίγεσαι γιατί κι εγώ' date='όπως κι εσύ, ζητάω διευκρινήσεις στο post του sakis.....[/quote']

 

Δεν θίγομαι καθόλου, πλακίτσα κάνω και εγώ :) :) :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί σύντροφοι, συναγωνιστές, μαχητές κατά των ηχογραφήσεων της κακιάς ώρας και του ερασιτεχνισμού, για ένα καλύτερο αύριο στη μουσική ηχογράφηση, υπέρμαχοι της ελευθερίας ( άσχετο ), ήγγηκεν η ώραν για τις απαραίτητες διευκρινίσεις.

 

 

Με πολύ απλά λόγια και για να γίνω απόλυτα κατανοητός...

 

Μέχρι σήμερα χρησιμοποιώ Music Workstations/Samplers, όλα σε Hardware μορφή. Ακουστικά και monitors μαζί. Χρησιμοποιώ το Sequencer που υπάρχει ενσωματωμένο στο κάθε workstation και αν το κομάτι ειναι instrumental καίω το CD στο CD Recorder του Workstation, ενώ αν είναι τραγούδι, πήγαινω σε επαγγελματικό studio, το οποίο χρησιμοποιεί ίδια workstations με μένα, με τη δισκέτα στην οποία έχω αποθηκευμένη την ενορχήστρωση, κάνουμε κάποιες απαραίτητες τελευταίες ρυθμίσεις στην ενορχήστρωση, ηχογραφούμε στο studio τα vocals, κάνουμε τη μίξη της ήδη υπάρχουσας ενορχήστρωσης με τις φωνές και καίμε σε CD το αποτέλεσμα.

 

..............

 

Ένα Sequencer ενός Workstation, ακόμα κι αν αυτό είναι το πιο κορυφαίο μηχάνημα, υστερεί και μάλιστα κατά πολύ σε δυνατότητες σε σχέση με τα Sequencers που συναντάμε στα PC, πχ Cubase. Επίσης, υπάρχει περιορισμός στον αριθμό των ήχων κλπ κλπ.

 

..............

 

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με PC, όσον αφορά σε μουσικές εφαρμογές.

 

 

Αυτό που θέλω από εδώ και πέρα να κάνω είναι το εξής:

 

Να χρησιμοπιώ τα workstations που έχω ήδη μόνο ως πηγές ήχου, να αγοράζω από εδώ και πέρα ό,τι hardware synth θέλω σε Rack μορφή, να χρησιμοποιώ τις ατέλειωτες Βιβλιοθήκες Ήχων που κυκλοφορούν για PC και φυσικά να χρησιμοποιώ ένα Sequencer με πάμπολλες δυνατότητες, όπως είναι το Cubase. Θέλω δηλαδή να έχω ως κέντρο το PC, με το Cubase και από εκεί και πέρα ό,τι ήχους μπορώ να αγοράσω. To PC το θέλω αποκλειστικά για digital ενορχήστρωση και μίξη και σε καμιά περίπτωση για audio. Επίσης, δεν με ενδιαφέρει να αγοράσω κάτι φθηνό, αλλά, την τελευταία λέξη της τεχνολογίας, μιας και είτε αγοράσω κάτι φθηνό είτε αγοράσω κάτι ακριβό και στις 2 περιπτώσεις θα φάω ατέλειωτες ώρες με το manual στο χέρι, το οποίο υπήρξε ανέκαθεν ο καλύτερός μου φίλος σε όλα τα μουσικά προιόντα που έχω αγοράσει ως σήμερα. Και αφού ούτως ή άλλως θα βγάλω τα μάτια μου στο διάβασμα και θα δώσω που θα δώσω κάποια λεφτά, δίνω κάτι παραπάνω και παίρνω το καλύτερο. Στο κάτω κάτω δεν νομίζω πως το γεγονός ότι δεν έχω ξανασχοληθεί με PC είναι σοβαρός λόγος για να αγοράσω κάτι φθηνό. Θέλω την πιο ακριβή λύση και να στρώσω τον κ*λο μου κάτω και να μάθω τα πάντα για τα προιόντα που θα έχω αγοράσει.

ΥΓ: Μη διανοηθεί κάποιος και μου πει ότι επειδή τώρα ξεκινώ όσον αφορά το PC, πρέπει να αγοράσω και μάπα μηχανήματα και software των 200 και 300 ευρώ, γιατί θα πλακωθούμε άγρια. :P

 

 

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ:

 

PC ως κεντρική μονάδα - CUBASE ως Sequencer - SYNTHESIZERS, RACKS, VST ως ήχοι - για electro-pop παραγωγές.

 

To Sequencer το βρήκαμε, κατασταλλάξαμε στο Cubase. Τα Synths τα έχουμε. Τα Racks και τα VST θα τα πάρουμε. Το PC, κάρτα ήχου κλπ και τα monitors είναι τα μόνα που με απασχολούν όσον αφορά τα χαρακτηριστικά τους, θέλω ό,τι πιο κορυφαίο υπάρχει.

 

ΤΕΛΟΣ ( όσοι άντεξαν και το διάβασαν ολόκληρο, κερδίζουν 3 μέρες ηχογράφησης στο home studio που ΘΑ φτιάξω )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Leondas...

 

1. Tο PC που περιγράφεις είναι TOP of the TOP ; Υπάρχει κάτι καλύτερο ; Αν δεν υπάρχει κάτι καλύτερο, τότε, κλείσαμε και το PC .

 

2. H KARTA HXOY που αναφέρεις, είναι και αυτή TOP of the TOP, ή υπάρχει κάποια καλύτερη και ακριβότερη ; Αν δεν υπάρχει, τότε, κλείσαμε και την ΚΑΡΤΑ.

 

3. Η GENELEC θέλω να πιστεύω πως είναι Κορυφή στο χώρο των MONITORS, γι αυτό και την αναφέρεις. To μοντέλο της που αναφέρεις είναι ό,τι καλύτερο έχει να επιδείξει σήμερα η GENELEC στα MONITORS ή υπάρχει και κάτι καλύτερο από την ίδια ή άλλη εταιρία ; ( πάντα για τον συγκεκριμένο σκοπό που τα θέλω )

 

4. Επίσης, μπορείς να μου προτείνεις Κορυφαίες Βιβλιοθήκες Ήχων, Κορυφαία Soft Synths, κλπ, όσον αφορά Ήχους Πιάνων, Strings, Drums, Basses, Pads, Synth Ήχους, κλπ ; Για κάποιον που θέλει να έχει sto ηχητικό του οπλοστάσιο ό,τι πιο δυνατό υπάρχει, τί μπορείς να προτείνεις;

 

5. Όσον αφορά Effects και EQ, θα είμαι πλήρως καλυμένος από το Cubase SX3, ή θα πρέπει να αγοράσω extra;

 

6. Για Mastering πρέπει να αγοράσω κάποιο άλλο συγκεκριμένο software ;

 

7. Για οθόνη; Τί προτείνεις; Touch screen TFT ; 17''/19''/μεγαλύτερη;

 

8. Όσον αφορά τα ακουστικά - όπως και με το Sequencer που κατέληξα στο Cubase SX3 - έχω καταλήξει στα SENNHEISER HD 650 και δεν σηκώνω κουβέντα! :P

 

 

ΥΓ: Δεν κατάλαβα τί είναι ακριβώς ο TASCAM US-2400 που αναφέρεις. Σε τί ακριβώς θα μου χρησιμεύσει ; Κρίνεται άκρως απαραίτητη η αγορά του για τη δική μου περίπτωση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε έχω την εντύπωση πως θα κάνεις μια τρύπα στο νερό. :roll:

 

Κορυφαίο PC δεν υπάρχει.

Κορυφαίο PC, είναι αυτό που ανταποκρίνεται στις ανάγκες σου.

 

Αφού λες πως θα το χρησιμοποιείς,

όχι για audio αλλά μόνο για “digital ενορχηστρώσεις, (προφανώς εννοείς MIDI)

τι να την κάνεις την κάρτα ήχου; :?:

 

Αν και φαίνεται «κουφό» να πάρεις ένα μηχάνημα

που να να κάνει και audio και να μην επωφεληθείς. 8O

 

Όοοοοοσα χρήματα και να δώσεις σήμερα για ένα κορυφαίο PC,

σε δύο χρόνια θα πρέπει να πάρεις άλλο. yup.gif

Επομένως είναι ΝΟΜΟΣ πως πρέπει να πάρεις κάτι

ώστε να κάνεις την δουλειά σου ΣΗΜΕΡΑ.

Αύριο παίρνεις άλλο. Το PC είναι είδος αναλώσιμο. yup.gif

 

Τώρα αν θέλεις την κορυφαία κάρτα ήχου,

δεν νομίζω πως φθάνουν 10.000 για αυτήν. (Πχ Pro Tools … λέμε τώρα… )

 

Σε συμβουλεύω να ξεκολλήσεις από αυτή την λογική.

Θα ξοδέψεις πολλά χρήματα σήμερα,

την στιγμή πού είσαι άσχετος με το αντικείμενο,

και αύριο που θα συγκεκριμενοποιήσεις τις ανάγκες σου,

θα λές: «άχ και να είχα σήμερα τα λεφτά που απερίσκεπτα πέταξα τότε». shakehead.gif

 

Τα χρήματα τα ξοδεύουμε πάντα με σεβασμό και σύνεση,

για να μην το μετανιώσουμε αργότερα.

 

Έχω την εντύπωση πως θα δώσεις 10.000 για να αγοράσεις ένα μάθημα.

Το μάθημα της εγκράτειας και της σύνεσης. :wink:

Πρόσεξε. 8)

 

Φιλικά πάντα.

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σάκη, προσπάθησα να σου εξηγήσω πιο πάνω ότι οι απόψεις αυτές είναι υποκειμενικές. Εγώ (για παράδειγμα) δε συμφωνώ με τις επιλογές του φίλου μας ούτε στον υπολογιστή (όπου δεν θα έβαζα επεξεργαστή της Amd), ούτε στην κάρτα ήχου (όπου δεν θα έβαζα Creamware). Αλλά δεν έχει σημασία τι πιστεύω εγώ.

 

Σημασία έχει τι πιστεύει κάποιος που έχει δώσει αυτά τα χρήματα (κάποιος επαγγελματίας δηλαδή). Κατάλαβέ το αυτό.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου