Προς το περιεχόμενο

AUDIO PC ... From The Very Beginning


sakis_music

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ixnilatis, σε ευχαριστώ, αλλά, δεν βοηθάς. Μάλλον προκαλείς σύγχυση.

 

Σαφώς και το PC του σήμερα θα θεωρείται ξεπερασμένο σε 2 χρόνια, γι αυτό και τότε θα αγοράσουμε άλλο και πάει λέγοντας. Η Mουσική Τεχνολογία εξελίσσεται, δεν είναι στάσιμη. Ωστόσο, είναι ανόητο, εξαιτίας αυτού του γεγονότος εν έτει 2006 να αγοράζουμε τεχνολογία πχ 2004 !!!

 

Κορυφαίο PC υπάρχει, όπως υπάρχουν και Kορυφαία Μonitors, και Κορυφαία Κάρτα Ήχου και Κορυφαία Music Workstations και πάει λέγοντας. Αν δεν υπήρχαν Κορυφαία Μηχανήματα και Software, τότε θα είχαν όλα την ίδια τιμή. Για να μου ζητάει η ίδια εταιρία πχ για τη μια της κάρτα ήχου 250 ευρώ και για την άλλη 1.000 ευρώ... δεν σου λέει τίποτα αυτό; Ό,τι πληρώνεις, παίρνεις! Χωρίς να θέλω να σου την πω, μην δώσεις συνέχεια στο Θέμα, γιατί είσαι εκτός Θέματος, αποπροσανατολίζεις. No offense, ok? :wink:

 

 

Leondas, περιμένω απαντήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eyeprotocol, αν ήμουν ξεροκέφαλος και ξερόλας, δεν θα έμπαινα καν στη διαδικασία να υποβάλλω τις ερωτήσεις μου και τις απορίες μου στο noiz. Μου είναι άκρως ενδιαφέρουσες οι απόψεις των νέων παιδιών που είναι χρήστες Audio PC και κυρίως των επαγγελματιών του χώρου. Εύχομαι να με βοηθήσει με τις απόψεις του και κυρίως την εμπερία του και κάποιος επαγγελματίας που μπαίνει στο noiz. Θα του ήμουν ιδιαιτέρως ευγνώμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eyeprotocol' date=' αν ήμουν ξεροκέφαλος και ξερόλας, δεν θα έμπαινα καν στη διαδικασία να υποβάλλω τις ερωτήσεις μου και τις απορίες μου στο noiz. [/quote']

 

Επειδή είμαι σίγουρος ότι δεν είσαι ξεροκέφαλος ή ξερόλας, γι' αυτό σου έγραψα αυτό που σου έγραψα. Η εμπιστοσύνη σου στο φόρουμ μας τιμά όλους, αλλά επειδή τα χρήματα είναι πολλά και οι προθέσεις σου σοβαρές, γι' αυτό σου απευθύνομαι με αυτά τα λόγια. Μην με παρεξηγείς.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά! Δεν σε παρεξηγώ. Σου έχω αδυναμία... :wink:

 

 

Θέλω να φτιάξω ένα Home Studio, όσο πιο Professional μπορεί να είναι αυτό ( άλλωστε όταν ο χώρος δεν είναι από την αρχή κατάλληλα διαμορφωμένος αποκλειστικά για studio χρήση, καταλαβαίνεις, έχει ως ένα βαθμό μια αρνητική επίπτωση ) και γι αυτό ακούω όλες τις προτάσεις. Ο οποιοσδήποτε μπορεί να συνεισφέρει με τις προτάσεις του, είναι ευπρόσδεκτος να το κάνει. Πως λέμε "έχε τα μάτια σου 14", εγώ έχω αυτιά 14 και μάτια 14 αυτή τη στιγμή, σύνολο 28 ! :) Ψάχνω την Κορυφαία Λύση, αν ο οβολός μου δεν τη φτάνει, ε, αναγκαστικά θα κατέβω ένα δυο σκαλοπάτια, αλλά, ως εκεί, μπορεί, όμως και να τη φτάνει, γι αυτό και ζητάω να μάθω τις TOP εταιρίες και το ποια είναι τα TOP μοντέλα τους φέτος και φυσικά τις τιμές τους. Δεν θέλω το 2006 να στήσω ένα Home Studio πχ του 2003.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβες γρί από ότι σου είπα ρε γμτ.banghead3.gif

 

Σου είπα εγώ να πάρεις PC του 2004; bash.gif

¶λλωστε και να ήθελες τέτοιο, δεν υπάρχει.

 

Από την μία θέλεις κορυφαίο μηχάνημα

και από την άλλη ρωτάς αν το τάσκαμ

 

Κρίνεται άκρως απαραίτητη η αγορά του για τη δική μου περίπτωση ;

 

Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω, bash.gif

ότι θα στήσεις το σύστημά σου σιγά σιγά ανάλογα με τις ανάγκες σου.

 

Αν ζητούσες πχ κορυφαίο αυτοκίνητο με 200.000

άλλος θα σου πεί ένα Land Cruiser,

άλλος για νταλίκα Scania,

και άλλος για φεράρι.

Όλα αυτά είναι κορυφαία αυτοκίνητα, αλλά δεν θα σου κάνουν όλα.

Αν μάλιστα κινείσαι αποκλειστικά στην πόλη

και δεν κουβαλάς άτομα παρά μόνον την κοπέλα σου,

το κορυφαίο για σένα θα ήταν το Smart.

Οπότε δεν σημάνει πως επειδή έχεις 200.000 για ξόδεμα

θα πρέπει και να τα ξοδέψεις.

 

Οκ σταματάω για να μην αποπροσανατολίζω την συζήτηση. bonk.gif

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:) Ixnilatis, αν διαβάσεις όλα τα posts μου ως τώρα, θα διαπιστώσεις ότι ήμουν και είμαι σαφέστατος στο τί ακριβώς θέλω να κάνω και ποιες είναι οι ανάγκες μου. Αν δεν είχα συγκεκριμενοποιήσει τις ανάγκες μου και τί ακριβώς θέλω να κάνω θα ήταν τουλάχιστον ανόητο εκ μέρους μου να σας ταλαιπωρώ και εσάς άδικα. Αφού ούτως ή άλλως θα ξεσκιστώ στη μελέτη, θα κάνω νέους κολλητούς φίλους ( τα νέα Μanuals ) :) και αφού θα δώσω που θα δώσω πολλά χρήματα, δίνω και κάτι παραπάνω και πέρνω ό,τι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή που μιλάμε. Αυτό που θα ήθελα από τους γνώστες και ήδη χρήστες του αντικειμένου, είναι συγκεκριμένες προτάσεις για συγκεκριμένες κορυφαίες εταιρίες, τα κορυφαία τους μοντέλα και τις τιμές τους. Αυτά... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, βρε παιδιά, με όλη την καλή διάθεση που έχω, θέλω να παρακαλέσω για κάτι.

Τo συγκεκριμένο Θέμα το δημιούργησα για ένα συγκεκριμένο λόγο. Ψάχνω την πιο ακριβή λύση που υπάρχει στο χώρο των Audio PCs.Από ένα σημείο και μετά όλες οι απαντήσεις που δόθηκαν στο Θέμα είναι 100% εκτός Θέματος. Έθεσα συγκεκριμένα ερωτήματα, όποιος φίλος καλός - επαγγελματίας ή μη - επιθυμεί να απαντήσει, κάνοντας συγκεκριμένες προτάσεις αγοράς, ας το κάνει. Από εκεί και πέρα ο,τιδήποτε άλλο περιττεύει. Πχ οι αναλύσεις που έκανε ο Ixnilatis, δεν εξυπηρετούν σε κάτι το Θέμα αυτό. Θα μπορούσε να ανοίξει ένα άλλο Θέμα, γράφοντας ένα κατεβατό ολόκληρο, εκθέτοντας τις απόψεις του. Έχουν τεθεί συγκεκριμένα ερωτήματα, όποιος έχει την καλή διάθεση να βοηθήσει ας το κάνει τώρα, διαφορετικά ας σιωπήσει για πάντα ( κάτι μου θυμίζει αυτό ). :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αγαπητέ φίλε.

 

Έχεις δημιουργησει ένα ουτοπικό θέμα με υποθέσεις που στηρίζεις σε μια λογική που δεν μοιράζομαι 48 χρόνια τώρα σαν άνθρωπός και σαν επαγγελματίας.

Επειδή φαίνεται ότι κανείς δεν μπορεί να σου δώσει ικανοποιητική απάντηση (όχι γιατί δεν γνωρίζει το αντικείμενο, αλλά επειδή δεν είσαι διατεθειμένος να ξεκινήσεις από το Α, σαν αρχάριος που είσαι) σου θέτω έγω μια ερώτηση γιατί ίσως έτσι καταλάβεις τι ζητάς αλλά και να δούν και οι υπόλοιποι που βασίζεται το σκεπτικό σου.

 

Αφού μέχρι τώρα χρησιμοποιείς keyboards για τη δουλειά σου, ποιό είναι το καλύτερο keyboard;

 

Κορυφαίο pc δεν υπάρχει. Αυτό που είναι σήμερα στο σπίτι κάποιου και "πετάει", ξεκινά από τη συνεργασία των εξαρτημάτων (κορυφαίων και μη) που επέλεξε και έτυχε να είναι αγαστή. Κάτι που δεν ισχύει πάντα, εκτός κι αν αγοράσεις έτοιμη λύση (IBM, Dell, Packard κλπ) που έχουν υπολογίσει εκείνοι αυτό το κομμάτι.

Προσωπικά λοιπόν (αν και δεν είμαι φαν) θα σου έλεγα πάρε ένα κλειστό κουτί (το ακριβότερο για να ικανοποιήσεις και τα θέλω σου) όπως Mac.

 

Tα pc είναι οι "φτηνές" λύσεις για όσους θέλουν και έχουν το χρόνο τη γνώση να πειραματιστούν και ταυτόχρονα να κάνουν τη δουλειά τους χωρίς να ξοδέψουν μια περιουσία.

 

Τα μόνιτορ είναι μια απλή διαδικασία.

Διάβασε τα σχετικά άρθρα.

Τίποτα δεν έχει αλλάξει στη λογική επιλογής τους.

Εδώ σου ανέφεραν κάποιες μάρκες που χρησιμοποιούνται στα στούντιο.

Κάνε μια βόλτα και άκουσε με ένα cd δικό σου!

 

Η κάρτα ήχου που εσύ ζητάς για τις εφαρμογές σου είναι η απλούστερη υλοποίηση. Midi και stereo audio.

Διάβασε το σχετικό άρθρο, "Επιλέγοντας κάρτα ήχου".

Θα σε βοηθήσει να καταλάβεις κάτι παραπάνω.

 

Αν πάλι θες consulting υπάρχουν αρκετοί ενδιαφερόμενοι που με ένα ποσοστό του ποσού που διαθέτεις είναι σίγουρα πρόθυμοι να σου υποδείξουν τα "καλύτερα" για να σε ικανοποιήσουν.

Απλά να ελπίζεις ότι θα είναι και επαγγελματίες παράλληλα και να σου στήσουν κάτι που θα δουλεύει κιόλας.

 

Με αυτά και μ' αυτά θέλω να σου διευκρινήσω ότι δεν υπάρχει κάτι απόλυτο όπως σε κάθε τι στη ζωή, για να απαντήσει στα ερωτήματα σου.

 

Διάβασε, ρώτα (όπως πολύ σωστά έκανες) και θα πας στην πόλη. :wink:

 

Φιλικά

yameth

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αφού μέχρι τώρα χρησιμοποιείς keyboards για τη δουλειά σου' date=' [b']ποιό είναι το καλύτερο keyboard;[/b]

 

yameth

 

 

Το κορυφαίο keyboard ( Music Workstation ) της Κορυφαίας Εταιρίας του χώρου είναι της KORG το OASYS 88, τιμή 8.000 euros.

Εάν δεν μπορείς να διαθέσεις 8.000 ευρώ, η αμέσως επόμενη λύση είναι το κορυφαίο keyboard ( Music Workastion ) της επίσης Κορυφαίας Εταιρίας του χώρου της ROLAND, το FANTOM X8, τιμή 3.200 euros.

Και πάει λέγοντας...

 

Ως κορυφαίο και καλύτερο, ορίζεται το πιο ακριβό στην κατηγορία του κάθε hardware και software της εκάστοτε Κορυφαίας στο χώρο Εταιρίας.

 

Αυτό ακριβώς θέλω να μου πουν και οι γνώστες του αντικειμένου.

H τάδε Κορυφαία Εταιρία, έχει αυτό το Κορυφαίο Hardware, έχει το τάδε Kορυφαίο Software κλπ. Σε αυτό το σημείο, που είναι και το πιο κρίσιμο, είναι πολύ χρήσιμη η συμμετοχή ενός επαγγελματία, διότι δεν αρκεί να έχεις αγοράσει τα καλύτερα, αλλά, το σημαντικότερο είναι να συνεργάζονται άψογα μεταξύ τους. Θα μπορούσα κάλλιστα να πάω σε 10 διαφορετικές εταιρίες και να αρχίσω να αγοράζω ό,τι κορυφαίο και πιο ακριβό έχουν. Δεν είναι, όμως, έτσι. Γι αυτό και ζητώ την άποψη όσων ασχολούνται ήδη.

 

Η λογική που κρύβεται πίσω από το Θέμα που ανέβασα είναι να στηθεί ένα Audio Pc με τα πιο ακριβά υλικά που υπάρχουν, συνεργαζόμενα τέλεια μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.apple.com/macpro/

 

φρέσκο & ότι πιο γρήγορο υπαρχει αυτή την στιγμή στον χώρο των υπολογιστών.

αν πάρεις το πιο ισχυρό μοντέλο με τα 16gb μνήμης τα χρήματα που διαθετεις δε θα σου φτάσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου