Προς το περιεχόμενο

Αγορά synth για portable καταστάσεις-Novation Mininova


Ligant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί να γίνονται από PC αλλά σε πάρα πολλές περιπτώσεις ο τριγύρω εξοπλισμός (π.χ. κάρτες ήχου - κονβέρτορες) είναι από συγκεκριμένων προδιαγραφών και άνω. Κάποιες από αυτές κοστίζουν πολύ παραπάνω από ένα hardware synth.
Μισό..κάπου το έχασα..όταν χρησιμοποιείς vst τι να τους κάνεις του convertores? αφού όλα προέρχονται απ' το vst και δεν υπάρχει καμία επαφή με τον "έξω" κόσμο;;

 

Το πιθανότερο είναι οτι αν, ΑΝ ισχυει η φάση με τα 500 ευρώ( και καλά), να του πήγαν του ανθρώπου πηγές, παιξίματα και ενορχήστρωση της πλάκας, και να θέλαν να βγει black album.

Από όσο ξέρω και στις δύο περιπτώσεις κάναν στο studio τις ηχογραφήσεις..απλά από όσο ξέρω και οι δύο ήταν ολίγον τι πως να το πω..anyway νόμιζαν ότι με το που ηχογραφείς σε μικρόφωνο studio θα γίνεις ο επόμενος star..πχ στον έναν υποτίθεται έβαλαν συνοδεία-πλάτες καθώς ήταν μονοφωνικό όργανο.. και αυτό που άκουσα ήταν ένα αρμόνιο που πατούσε ακόρντα- ε αυτό από όσο θυμάμαι το πλήρωσε χρυσό..

 

 

Nεκταριε για καποιους που ξερουν μπορει να θεωρουντε ολα αυτα αυτονοητα καποιοι ομως μπορει να μην ξερουν η να μαθαινουν τωρα πιστευω οτι αυτος ειναι και ο σκοπος αυτου του forum!(αν ειμαι λαθος διορθωστεμε)

Αν λειπων εχεις κουραστει μην απαντας και μην ασχολεισαι με το post του φιλου.

Δεν μπαινουμε εδω μεσα ουτε για να σπαζομαστε ουτε για μαλωνουμε,ειναι δικαιωμα σου αν θες να βοηθισεις η αν δεν θες.

πολυ φιλικα ολα αυτα και χωρις καμια παρεξηγιση.

Συμφωνώ

Δεν καταλαβαίνω ρε παιδιά αυτό το στυλ που βλέπω συχνά στο forum. Ρωτάς κάτι γιατί πραγματικά θες να μάθεις και να καταλάβεις τι παίζει..και σε ειρωνεύονται..οπότε όπως λέει ο Foxx μην απαντάς ή διέγραψε το thread μου ή ότι γουστάρεις..αλλά μη με ειρωνεύεσαι εφόσον εγώ δεν σε προκάλω..

 

Ligant έχεις κάτι να μου στείλεις δικό σου να ακούσω..? σε πμ...?
Δες inbox..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Έχω κουραστεί να ακούω ότι με τα vst κάνεις τα πάντα επειδή το έκανε και ο τάδε.

Δεν είναι ψέματα, αυτό τουλάχιστον πιστεύουν όλοι ή οι περισσότεροι. Δοκιμάζεις κι ανάλογα βλέπεις αν όντως μπορείς να κάνεις μόνος σου τα πάντα και κατά πόσο καλά.

 

Και ο τάδε ρε μεγάλε ευκολόπιστε στο στούντιο τα πήγαινε και θα τα πηγαίνει.

Από το σπίτι του τα midi παίρνει, δεν παίρνει τις κυματομορφές γιατί δεν κάνει convertion.

Έχει δεχτεί ότι κάποιοι άλλοι στο κόσμο τα κάνουν και τα ξέρουν καλύτερα κάποια πράματα.

Το θέμα είναι να το δεχτείς, να το χωνέψεις, αφού μετά τον "πειραματισμό", καταλάβεις πρώτα εσύ ο ίδιος, σε τι είσαι καλός τελικά.

 

Μανώλη εννοούσα ακριβά, αλλά μάλλον ο φίλος ΟΥΤΕ που το έχει ψάξει το θέμα και είπε έτσι μία τιμή στο βρόντο, άκου εκεί 500 ευρώ το track...

Εξαρτάται. Μπορεί να εννοεί κάτι άλλο. Μπορεί να έκανε πολλές ώρες για παράδειγμα (rec/mix/mastering), δεν το γνωρίζω.

 

Υ.Γ.

Μήπως η συζήτηση έχει πάει αλλού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ

Δεν καταλαβαίνω ρε παιδιά αυτό το στυλ που βλέπω συχνά στο forum. Ρωτάς κάτι γιατί πραγματικά θες να μάθεις και να καταλάβεις τι παίζει..και σε ειρωνεύονται..οπότε όπως λέει ο Foxx μην απαντάς ή διέγραψε το thread μου ή ότι γουστάρεις..αλλά μη με ειρωνεύεσαι εφόσον εγώ δεν σε προκάλω..

 

Mάλιστα, η γνωστή κατάληξη.

Δεν σε ειρωνεύτηκε κανείς, φυσικά ούτε και εγώ.

Ίσως άκουσες εσύ και ενδεχομένως και κάποιοι άλλοι μια διαφορετική γνώμη από αυτή που ακούς από τα παιδιά που παίζουνε trance.

Ότι σου είπα εγώ προσωπικά δεν το είπα για να σου κάνω επίδειξη γνώσεων ή για αντιπαράθεση και κόντρα.Δέχομαι ότι γενικώς δεν χαιδεύω αυτιά αλλά δεν έχει να κάνει με σένα ως άτομο.Ρωτάς κάτι υποτίθεται για να μάθεις, αλλά στο τέλος αντικρούεις την αντίθετη γνώμη του άλλου.Άκου την π@π@ρι@ την δική μου και του καθενός και αν δεν σε καλύπτει αστην να φύγει μακρυά.Άλλωστε εσύ ρωτάς.Ετοιμάσου να ακούσεις.

Χαρακτηριστικό ελληνικό γνώρισμα, όταν κάτι μας "ξεβολεύει" και μας ταρακουνάει τα νερά στις "σταθερές μας" το εκλαμβάνουμε σαν απειλή ή λάθος.

Cool, μάθε να ακούς, αν δεν ακούς τον συνομιλητή πως περιμένεις μετά να ακούσεις τι γίνεται σε εκείνο το καταραμένο το φάσμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλιστα, η γνωστή κατάληξη.

Δεν σε ειρωνεύτηκε κανείς, φυσικά ούτε και εγώ.

Ίσως άκουσες εσύ και ενδεχομένως και κάποιοι άλλοι μια διαφορετική γνώμη από αυτή που ακούς από τα παιδιά που παίζουνε trance.

Ότι σου είπα εγώ προσωπικά δεν το είπα για να σου κάνω επίδειξη γνώσεων ή για αντιπαράθεση και κόντρα.Δέχομαι ότι γενικώς δεν χαιδεύω αυτιά αλλά δεν έχει να κάνει με σένα ως άτομο.Ρωτάς κάτι υποτίθεται για να μάθεις, αλλά στο τέλος αντικρούεις την αντίθετη γνώμη του άλλου.Άκου την π@π@ρι@ την δική μου και του καθενός και αν δεν σε καλύπτει αστην να φύγει μακρυά.Άλλωστε εσύ ρωτάς.Ετοιμάσου να ακούσεις.

Χαρακτηριστικό ελληνικό γνώρισμα, όταν κάτι μας "ξεβολεύει" και μας ταρακουνάει τα νερά στις "σταθερές μας" το εκλαμβάνουμε σαν απειλή ή λάθος.

Cool, μάθε να ακούς, αν δεν ακούς τον συνομιλητή πως περιμένεις μετά να ακούσεις τι γίνεται σε εκείνο το καταραμένο το φάσμα;

 

 

Νεκταριε  εγω εκανα το παραπονο πρωτος ηταν οι χαρακτηρισμοι σου αυτοι που δεν μαρεσουν και δεν τους βρισκω σωστους. δεν ειμαι παιδι της trance αλλα λιγο εχει σημασια.

Αν θες να διορθωσεις κατι σταματα να εισαι αποτομος,καλα τα λες αλλα δεν ειναι ετσι οπως δεν εχω και καμια προθεση να κανω εχθρους και να τσακονομαι εδω μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μισό..κάπου το έχασα..όταν χρησιμοποιείς vst τι να τους κάνεις του convertores? αφού όλα προέρχονται απ' το vst και δεν υπάρχει καμία επαφή με τον "έξω" κόσμο;;

Αυτά που ακούς, από που τα ακούς; πού το γράφεις;

 

Δεν καταλαβαίνω ρε παιδιά αυτό το στυλ που βλέπω συχνά στο forum. Ρωτάς κάτι γιατί πραγματικά θες να μάθεις και να καταλάβεις τι παίζει..και σε ειρωνεύονται..οπότε όπως λέει ο Foxx μην απαντάς ή διέγραψε το thread μου ή ότι γουστάρεις..αλλά μη με ειρωνεύεσαι εφόσον εγώ δεν σε προκάλω..

Το πιστεύεις;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλιστα, η γνωστή κατάληξη.

Δεν σε ειρωνεύτηκε κανείς, φυσικά ούτε και εγώ.

Ίσως άκουσες εσύ και ενδεχομένως και κάποιοι άλλοι μια διαφορετική γνώμη από αυτή που ακούς από τα παιδιά που παίζουνε trance.

"Τα παιδιά της trance" τα ανέφερα για άλλο λόγο αρχικά αλλά anyway.. αναφέραμε ήδη αρκετά άλλα ήδη μουσικής που έχουν αντίστοιχη άποψη στη χρήση των vst και των συναφών..

 

Χαρακτηριστικό ελληνικό γνώρισμα, όταν κάτι μας "ξεβολεύει" και μας ταρακουνάει τα νερά στις "σταθερές μας" το εκλαμβάνουμε σαν απειλή ή λάθος.
Αμα ήμουν βολεμένος στις αντιλήψεις μου δεν θα ρωτούσα το ένα και το άλλο..

με την ίδια λογική και εσύ δεν μπορείς να ξεβολευτείς από τη δικιά σου αντίληψη ότι τα πράγματα ίσως έχουν αλλάξει με τα χρόνια..και δεν χρειάζεται να έχεις τη στουντιάρα για να βγάλεις αξιόλογη μουσική..δεν θέλω να σε προσβάλω αλλά αυτό μου λέει η λογική μου..

 

Δεν σε ειρωνεύτηκε κανείς, φυσικά ούτε και εγώ.
ρε μεγάλε ευκολόπιστε
μάλλον παρεξήγησα τότε..

 

Αυτά που ακούς, από που τα ακούς; πού το γράφεις;
Αν ας πούμε τα περνάς με midi; και οι ήχοι είναι του προγράμματος; δηλαδή για να γίνω κατανοητός..αν εγώ έχω τα monitor μου των 100 ευρώ και εσύ έχεις των 1000 ευρώ ίδιος ήχος δεν θα βγει με το export; άσχετα άμα εσύ έχεις πολύ καλύτερη αντίληψη του ήχου λόγω καλύτερων ηχείων..δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις..

 

Το πιστεύεις;
?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

με την ίδια λογική και εσύ δεν μπορείς να ξεβολευτείς από τη δικιά σου αντίληψη ότι τα πράγματα ίσως έχουν αλλάξει με τα χρόνια..και δεν χρειάζεται να έχεις τη στουντιάρα για να βγάλεις αξιόλογη μουσική..

 

 

Ειδικά στην ηλεκτρονική μουσική, αυτό είναι κάτι το αυτονόητο. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε χρειάζονται "επενδύσεις" σε σοβαρά μηχανήματα, monitors, ηχοδιαμόρφωση, χρόνο για μελέτη και πειραματισμό κλπ κλπ.

 

Ούτε σημαίνει ότι μπορείς να κάνεις παραγωγή ΣΕ ΚΑΘΕ είδος μουσικής με ένα laptop, χωρίς live room, καλά μικρόφωνα, convertors, ΓΝΩΣΗ κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά στην ηλεκτρονική μουσική, αυτό είναι κάτι το αυτονόητο. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε χρειάζονται "επενδύσεις" σε σοβαρά μηχανήματα, monitors, ηχοδιαμόρφωση, χρόνο για μελέτη και πειραματισμό κλπ κλπ.

 

Ούτε σημαίνει ότι μπορείς να κάνεις παραγωγή ΣΕ ΚΑΘΕ είδος μουσικής με ένα laptop, χωρίς live room, καλά μικρόφωνα, convertors, ΓΝΩΣΗ κλπ κλπ.

Προφανώς..όλα πάνε ανάλογα με τις ανάγκες..και όχι μόνο στην ηλεκτρονική μουσική..(είπαμε και τα soundtrack πχ) αν όμως σε καλύπτουν πλήρως αυτά τα λίγα που έχεις νομίζω ότι αρχίζεις και χάνεις το παιχνίδι όταν θα αρχίσεις να αγοράζεις νομίζοντας ότι με το τάδε βαρβάτο synth θα βγάλεις κομματάρες.. χωρίς να έχεις μάθει καλά καλά αυτά που έχεις..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν ας πούμε τα περνάς με midi; και οι ήχοι είναι του προγράμματος; δηλαδή για να γίνω κατανοητός..αν εγώ έχω τα monitor μου των 100 ευρώ και εσύ έχεις των 1000 ευρώ ίδιος ήχος δεν θα βγει με το export; άσχετα άμα εσύ έχεις πολύ καλύτερη αντίληψη του ήχου λόγω καλύτερων ηχείων..δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις..

1. Το αρχείο (ψηφιακό) που ακούς, περνάει μέσα από κονβέρτορα για να γίνει αναλογικό και να καταλήξει στα ηχεία σου, έστω στα ίδια ηχεία με τα δικά μου.

 

Το ίδιο κάνω κι εγώ με το ίδιο αρχείο.

Ερώτηση. Εμείς οι δύο έχουμε τους ίδιους κονβέρτορες;

 

2. Άσε τους κονβέρτορες. Τα monitors, ο ενισχυτής κ.α. κατά την εγγραφή, mix κλπ δεν παίζουν κανένα ρόλο;

 


 

Προφανώς..όλα πάνε ανάλογα με τις ανάγκες..και όχι μόνο στην ηλεκτρονική μουσική..

Σαφώς.

 

...νομίζω ότι αρχίζεις και χάνεις το παιχνίδι όταν θα αρχίσεις να αγοράζεις νομίζοντας ότι με το τάδε βαρβάτο synth θα βγάλεις κομματάρες.. χωρίς να έχεις μάθει καλά καλά αυτά που έχεις..

Μην το νομίζεις. Να είσαι σχεδόν σίγουρος. Τα μηχανήματα δεν γράφουν κομματάρες. Οι άνθρωποι τις γράφουν. Τα μηχανήματα απλά είναι το μέσον ή απλά βοηθούν.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το αρχείο (ψηφιακό) που ακούς, περνάει μέσα από κονβέρτορα για να γίνει αναλογικό και να καταλήξει στα ηχεία σου, έστω στα ίδια ηχεία με τα δικά μου.

 

Το ίδιο κάνω κι εγώ με το ίδιο αρχείο.

Ερώτηση. Εμείς οι δύο έχουμε τους ίδιους κονβέρτορες;

 

2. Άσε τους κονβέρτορες. Τα monitors, ο ενισχυτής κ.α. κατά την εγγραφή, mix κλπ δεν παίζουν κανένα ρόλο;

 

κάτσε ρε συ με μπέρδεψες..είπαμε μιλάμε για μουσικής που φτιάχνεις με vst..είτε εσύ έχεις απίστευτο κονβέρτορα D/A σε σχέση με μένα..το αρχείο που θα βγάλουμε θα είναι το ίδιο..αν πχ εγώ το κάνω export και το δώσω σε σενα θα ακούμε το ίδιο πράγμα άσχετα που φτιάχτηκε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου