Προς το περιεχόμενο

Με αφορμή την αγορά MacBook απο Καναδά.


ninja

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 217
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σου εξηγω ΞΑΝΑ οτι μια χρηματιστηριακη προβλεψη (που εξαρταται ΑΠΟΛΥΤΑ απο την κυβερνητικη σταθεροτητα και τη ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ στη διαχειρηση μιας κρισης),ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση εχει με τη γνωση της μακροοικονομιας αλλα και κατι τοσο ΑΠΛΟΥ και ξεκαθαρου οσο το χρεος ή η ΔΙΑΦΘΟΡΑ σε μια χωρα...

 

 

Αλλωστε δεν ειμαι και ο μονος οικονομολογος που πεφτει εξω σε μια ΠΡΟΒΛΕΨΗ (επι τη ευκαιρια να σου συστηθω γιατι ..ΕΙΜΑΙ οικονομολογος με μεταπτυχιακο στη μακροοικονομια απο το ΝΥ Stern University) ..εδω ο Ρουμπινι με 45 νομπελ (ηταν και καθηγητης μου ;D) και μας εχει βγαλει απο το ευρω καμμια 30αρια φορες απο το 2009...

 

Ποσο μαλλον ενας..ταπεινος Υοπερφανκιος  ;D που απο καποια στιγμη και μετα με ολα αυτα τα ΨΥΧΕΔΕΛΙΚΑ που συνεβαιναν και συνεχιζουν να συμβαινουν ειχε χασει καποια στιγμη τελειως τη μπαλα (οπως και ΟΛΟΙ οι Ελληνες...) μια και γυρω του  ολοι οι "εμπλεκομενοι" στην διαχειρηση τηε κρισης συμπεριφερονταν σαν μαστουρωμενοι...

 

Επειδη η ασυληπτη βλακεια των κυβερνωντων χαντακωσε και τις τραπεζες (εκτος απο το συνολο της οικονομιας ) δεν...φταιω εγω... ;D...εδω αυτοι οι καραγκιοζαιοι κοντεψανε να φερουνε στη κυβερνηση τον Σταλιν και στην Αντιπολιτευση τον..Χιτλερ....εγω σε χαλασα που επεσα εξω στην προβλεψη μιας μετοχης? παντως εβγαλα προσωπικα καλα λεφτακια με τις διακυμανσεις της συγκεκριμενης μετοχης τα τελευταια χρονια..δεν εχω κανενα παραπονο...αλλωστε απο καποια στιγμη και μετα δεν ηταν και τοσο δυσκολο..αγοραζες οταν...βγαιναμε απο το ευρω και πουλαγες οταν...ξαναμπαιναμε ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη συνέχεια όσων γράφτηκαν, θα επιστρέψω σε ένα μικρό (όπως προκύπτει) αλλά σημαντικό ζήτημα: ας μην έχουμε καμία αμφιβολία ότι ο OP αναζητούσε πληροφορίες για φοροδιαφυγή, παρά τους σαρκασμούς που ακολούθησαν και τον τρόπο με τον οποίο επέλεξε να παίξει με την όλη ιδέα.

 

Γιατί; Διότι αν δεν προτίθεσαι να αποπειραθείς φοροδιαφυγή, δεν υπάρχει κανένας (μα κανένας) λόγος να "φέρεις" ένα Mac από τον Καναδά, καθώς με τους φόρους η τιμή θα φτάσει (και μάλλον θα ξεπεράσει) την τιμή στην οποία το Mac ήδη διατίθεται στη χώρα μας.

 

Αυτός είναι ο λόγος που ο νους όλων μας πήγε στη πιθανότητα φοροδιαφυγής, απλά ο OP συμμαζεύτηκε απότομα όταν είδε ότι έγινε θόρυβος. Και βέβαια, υπό αυτή την αντίληψη πραγμάτων, καθίσταται ακόμη πιο σαφές ότι η απάντηση του Harilatron ήταν η αρμόζουσα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθίσταται ακόμη πιο σαφές ότι η απάντηση του Harilatron ήταν η αρμόζουσα.

 

+1000..

 

 

 

Kαι για να σταματησουμε να μαλωνουμε παραδεχομαι οτι η Ελλας ΔΕΝ ειναι διεφθαρμενη χωρα,οι ΔΥ σκοτωνονται στη δουλεια και εξυπηρετουν τους πολιτες ,λαδωματα και τετοιες αηδιες δεν υπαρχουν πουθενα,το επιδομα ανεργιας διαρκει 456 χρονια και ειναι 4500 ευρω το μηνα,η Ελλας ΔΕΝ ΧΡΩΣΤΑΕΙ δεκαρα μια και εχει πεσει θυμα των καπιταλιστων που θελουν να μας παρουν τα...πετρελαια και μας εχουν φορτωσει με ενα...ψευτικο χρεος,κανεις Ελλην δεν φοροδιαφευγει,ο Πανηλιακος θα νικησει τη Μπαρτσελονα και ο σοσιαλισμος θα μας οδηγησει σε μια ακομα νικη κατα των κακων Ευρωπεον που μας ζηλευουν,γιατι αφτοι δεν εχουν ζωη,ενω φυσικα η μπυρα ΜΥΘΟΣ ειναι κλασεις ανωτερη απο τις αηδιαστικες γερμανικες μπυρες τυπου Kostritzer..

 

Ενταξει..Γιωργακη και ..Καταρακτη?Ευχαριστηθηκατε? ;D

 

 

(οντως παραδεχομαι οτι εδω στο Βερολινο τα σναπς τα αρχιζουμε απο νωρις την περιοδο των εορτων και ο φρικτος,ζηλοφθονας και..διερφθαρμενος Γερμαναρας γειτονας μου μου εκανε δωρο ενα τρομερο Williamsbirne τα Χριστουγεννα και το εχω τσακισει... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως παραδεχομαι οτι εδω στο Βερολινο τα σναπς τα αρχιζουμε απο νωρις την περιοδο των εορτων και ο φρικτος,ζηλοφθονας και..διερφθαρμενος Γερμαναρας γειτονας μου μου εκανε δωρο ενα τρομερο Williamsbirne τα Χριστουγεννα και το εχω τσακισει... ;D)

Δοσίλογε, μονοφαγά...για μας τίποτα  ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα μονο τις 2 πρωτες σελιδες και δεν μου μενει κουραγιο να να δω ολα τα σχολια. Ειναι απλα τραγικο το πως σκεφτονται ακομα καποιοι ελληναρες. Τεσσερα χρονια βουτηγμενοι στον πατο (<--κομψοτις) και ακομα θεωρουν κάποιοι, οχι μονο οτι το κρατος τους κλεβει. Αλλα και οτι κατι τέτοιο τους δινει δικαιωματα να κλεβουν με την σειρα τους. Αυτα δεν εχουν να κανουν με συσταση χώρας, έθνους ποσο μαλλον με συνθήκες αναπτυξης. Ολα αυτα θυμιζουν περισσότερο νομαδες τυχοδιώκτες του χειρότερου επιπέδου που απλως αλλωνιζουν σε μια ομορφη χώρα αλλα πατριδα τους παντοτινή ειναι μονο η δικη τους τσεπη. Ελπιζω καποτε να καταλαβει η πλειοψηφια οτι το κρατος ΔΕΝ ειναι αλλοι απο εμας που γεννηθηκαμε και ζουμε σε αυτον το τοπο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος να μου απαντησει, κυρίως αυτοι που κραζουν ολους εμας που δεν πληρωσαμε τον φορο που μας αναλογουσε οταν ηρθαν τα πραγματα απο το Αμερικα και δεν ημασταν σωστοι πολίτες αυτου του τοπου.

 

Ποσοι απο εσας στο παρελθον (δεν λεω για περυσι, βαλε και καποια χρονια πισω) εχουν ψωνισει απο εξω και δεν εχει περασει τελωνειο αυτο που αγορασαν? Εδω στο φορουμ πααααααααρα πολλοι (μη σου πω και καποιοι που κραζουν τωρα)

Το επιστρεψαν και ζητησαν να πληρωσουν τον φορο? Δεν νομιζω.

Επισης ποσοι ζητησαν απο τον πωλητη να τους γραψει GIFT πανω στο κουτι και διαφορα τετοια?

Ετσι απλα ρωταω και δεν κρινω τι ειναι σωστο και τι οχι.

 

ή δεν το βλεπετε να γινεται ποτε?smiley-gen121.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

krknow δεν σου απαντάει κανείς γιατί το θέμα της συζήτησης είναι άλλο.

Το κεντρικό θέμα της διαφωνίας δεν είναι η ίδια η φοροδιαφυγή όσο η αναζήτηση "θεωριών" για τη δήθεν ηθική της νομιμοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος να μου απαντησει, κυρίως αυτοι που κραζουν ολους εμας που δεν πληρωσαμε τον φορο που μας αναλογουσε οταν ηρθαν τα πραγματα απο το Αμερικα και δεν ημασταν σωστοι πολίτες αυτου του τοπου.

 

ή δεν το βλεπετε να γινεται ποτε?smiley-gen121.gif

 

Υπαρχει κατι στο σκεπτικο σου που καθαγιαζει την λαθραια εισαγωγη; Κατι που να δειχνει οτι ενα εκατομμυριο ελληνες ταξιδιωτες , δικαιουνται να μην πληρωσουν φορο στο κρατος τους αλλα στο αλλο που τους ερχεται πιο φτηνα. Κατι που να δειχνει οτι οι ταξιδιωτες γυριζοντας πισω με λαθραια τεραστιας συνολικης φορολογικης αξίας θα πρεπει να περιμενουν απο το κρατος τους, να τους παρεχει και υπηρεσιες υψιστης ποιοτητος; παροτι, το ταμειο του εχει πληγεί απο τις διεκς τους πραξεις. Και τελος. θεωρεις οτι δεν εχει ερθει ο καιρος να αλλαξει μυαλα ο ελληνας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου