Προς το περιεχόμενο

Με αφορμή την αγορά MacBook απο Καναδά.


ninja

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mα δεν τη συγκρινω μονο με τη Γερμανια...με τον υπολοιπο πολιτισμενο κοσμο τη συγκρινω,στον οποιο υποτιθεται οτι ανηκει...

 

Ε τοτε να σου πω και 'γω απο προσωπικη εμπειρια οτι στην Αγγλια τα τραινα ειχαν πολυ καλυτερη ποιοτητα εξυπηρετησης και συντηρησης οταν ηταν δημοσια.

 

Επισης οπως μου ελεγαν πολλοι Αγγλοι σχετικα με τη φοροδιαφυγη (οταν κανουν το tax return) "We don't lie, we just think clever". Αλλα λογια να αγαπιoμαστε δηλαδη. Φοροδιαφυγη υπαρχει σε καθε χωρα.

 

Anyway, δεν εχω σκοπο να συνεχισω μια τετοια κουβεντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 217
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Mα δεν τη συγκρινω μονο με τη Γερμανια...με τον υπολοιπο πολιτισμενο κοσμο τη συγκρινω,στον οποιο υποτιθεται οτι ανηκει...

 

Ισως και παραπανω αλλα παρολα αυτα ολα δουλευουν ρολοϊ,εξακολουθει να εχει εξαιρετικη ποιοτητα ζωης και για τους ανεργους υπαρχει κοινωνικο διχτυ προστασιας...εξαλλου μη ξεχανς οτι επι 50 χρονια το μισο ειχε κομμουνισμο και για να συνελθει οικονομικα απο αυτο το σοκ....θελει πολλα χρονια ακομα...(το ηξεραν αλλωστε ολοι οι Γερμανοι οταν εγινε η επανενωση ...ασε που δεν εγινε και με τους καλυτερους ορους...αλλα αυτο ειναι για το ΑΛΛΟ θεμα με τα στραβα της Γερμανιας.. ;D)..παντως μονο και μονο το γεγονος οτι καθημερινα συρρεουν σε αυτο εκατονταδες δημιουργικοι και νεοι ανθρωποι απο ολο τον κοσμο,εχει τα περισσοτερα παιδια ανα οικογενεια σε ολη τη Γερμανια και ενα εξαιρετικο εκπαιδευτικο συστημα..μονο καλο μελλον δειχνει για αυτη την πολη...

 

Ντάξει και στη Γερμανία υπαρχει διαφθορά, δεν κόβουν πάντα αποδείξεις, (πχ έκανα διορθώσεις στην κιθάρα μου, πλήρωσα 220Ε και για απόδειξη ούτε λόγος.. και προφανώς δεν υπήρξε προσυνεννόηση...) επίσης οι σε παρέα με 3 γερμανούς και άλλους τόσους έλληνες εν μέσω συζήτησης για το πόσο διεφθαρμένοι είναι οι έλληνες, οι γερμανοί τελικά δεν πλήρωναν ποτέ εισιτήριο στο λεωφ λέγοντας μάλιστα, "γιατί βλάκας είμαι?" οπότε.. παντού οι άνθρωπο τα ίδια είναι κατα τη γνώμη μου, αν βρούν ευκαιρία να την λασκάρουν, οι μισοί τουάχιστον θα το κάνουν...

 

[OFFTOPIC]

Superfunk, βερολίνο είσαι μόνιμα? Ελπίζω να αξιωθώ να στείλω μια άιτηση εκει ψηλά (είμαι κοντά στουττγάρδη τώρα, στο Tuebingen) καθότι απο σήμερα είμαι επίσημα άνεργος. Απλώς δεν την παλέυω με τόσο κρύο που έχει εκεί και σκέφτομαι να βρώ κάτι κάπου πιο ζεστά

 

[/OFFTOPIC]

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει και στη Γερμανία υπαρχει διαφθορά, δεν κόβουν πάντα αποδείξεις, (πχ έκανα διορθώσεις στην κιθάρα μου, πλήρωσα 220Ε και για απόδειξη ούτε λόγος.. και προφανώς δεν υπήρξε προσυνεννόηση...) επίσης οι σε παρέα με 3 γερμανούς και άλλους τόσους έλληνες εν μέσω συζήτησης για το πόσο διεφθαρμένοι είναι οι έλληνες, οι γερμανοί τελικά δεν πλήρωναν ποτέ εισιτήριο στο λεωφ λέγοντας μάλιστα, "γιατί βλάκας είμαι?" οπότε.. παντού οι άνθρωπο τα ίδια είναι κατα τη γνώμη μου, αν βρούν ευκαιρία να την λασκάρουν, οι μισοί τουάχιστον θα το κάνουν...

 

Ακριβως!!!......αυτο θελω να πω και εγω σε διαφορα post που διαγραφτηκαν , μαλλον για να μην φιξουν τον SF.....

Απο εμπειριας και χωρις πολλες φανφαρες σχετικα με το τι εκανα και λοιπα , θα σας πω οτι διαφθορα υπαρχει οπου υπαρχει και ανθρωπος....αυτη η εγωκεντρικη μανια του λαου μας να νομιζει οτι εχει την πατεντα ειναι απλα αστειο....

Οσο αναφορα την Γερμανια εκει δε οπως ειχα πει και πιο πριν, η φοροδιαφυγη θεωρειται τεχνη, και αρκετες γερμανικες εταιριες την εξασκουν. Kαι αυτο δεν το λεω απο την γκλαβα μου , ο συνχωρεμενος ο πατερας μου εκανε εξαγωγες κοσμηματων σε ολο σχεδον τον κοσμο απο το 82 εως και το 1999 οπου και πεθανε, και πιστεψτε με σε χωρες σαν την Γερμανια , την Γαλλια και την Αγγλια της περισσοτερες φορες η υποτιμολογιση ηταν το πρωτο πραγμα που απαιτουσαν η πελατες μας για να γλυτωσουν απο τα τοτε τελωνεια(για δες ειμαι και μεσα στο θεμα). Αυτο ειναι ενα παραδειγμα και υπαρχουν και αλλα οχι μονο απο τον μπαμπα μου αλλα και απο εμενα λογω της παραμονης μου σε χωρες της Ευρωπης, (εμενα στο Βελγιο καποια χρονια) αλλα και στην Αμερικη που περασα δυο υπεροχα χρονακια(εκει να δεις διαφθορα..δασκαλοι τον Γερμανων).

Με ολα αυτα δεν θελω να πω oτι δεν φταιμε εμεις και MONO για την κατασταση που επικρατει στην χωρα μας και φταινε οι Γερμανοι οι οποιος αλλος , απλα θελω να γινει σαφες οτι θεωρω περα για περα φαιδρο να νομιζει κανεις οτι εξω ολα ειναι τελεια και εδω ειναι ΟΛΑ στραβα.... Αν καποιος εχει ταξιδεψει το γνωριζει αυτο , οσο ποσο αν μενει σε μια ξενη χωρα. Λαμογια υπαρχουν παντου, δεν ειναι ελληνικο προιον μονο, σαν την μαστιχα η τον κροκο κοζανης.....το γιατι η χωρα ειναι ετσι, ειναι μεγαλη κουβεντα για να γινεται με πληκτρολογια και σιγουρα δεν εχει να κανει με την Γερμανια η την Ουκγαντα.....

Τελος Συγγνωμη αν σε εθιξα Νικο, bad moment.

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk, βερολίνο είσαι μόνιμα? Ελπίζω να αξιωθώ να στείλω μια άιτηση εκει ψηλά (είμαι κοντά στουττγάρδη τώρα, στο Tuebingen) καθότι απο σήμερα είμαι επίσημα άνεργος. Απλώς δεν την παλέυω με τόσο κρύο που έχει εκεί και σκέφτομαι να βρώ κάτι κάπου πιο ζεστά

 

για αρκετα χρονια ημουν μονιμα,τωρα πηγαινοερχομαι αλλα εχω σταθερη βαση εκει,τωρα για το θεμα που ρωτας η ζωη ειναι περιπου 40% φθηνοτερα απο τη Στουττγαρδη,ειδικα το φαγητο γιατι τα ενοικια εχουν αρχισει και ξεφευγουν με ολους αυτους τους Αμερικλανους trustafarians που εχουν γεμισει την πολη...

 

τωρα για το κρυο...3 μηνες διαρκει (Δεκ-Απριλιο) αλλα αν πιασει...πιανει...ακομα και φιλος μου απο το Σικαγο που ειχε μεινει ενα μηνα σπιτι μου περισυ το Φλεβαρη...εκλαιγε απο το κρυο..παντως σημερα ειναι μαμω 10 βαθμοι και ηλιοφανεια..(σποραδικη με λιγο...βροχη...καλοκαιρι κανονικο δηλαδη... ;D)...Ανοιξη-Καλοκαιρι και Φθινοπωρο ειναι μια χαρα παντως αλλα εχει τρομερη ζεστη και υγρασια τον Ιουλιο και τον Αυγουστο...μια χαρα θα περασεις και αν κινεισαι στο τεχνικο χωρο (ΙΤ-μηχανικος-designer κτλ. ή εισαι γιατρος-βιολογος κτλ.)..θα βρεις και ευκολα δουλεια...

 

τωρα στο θεμα της διαφθορας και της φοροδιαφυγης σιγουρα δεν εχουμε το μονοπωλιο ,ομως αλλο να φοροδιαφευγει το 10% και αλλο το 40% σε μια χωρα,και να ειναι και..περηφανο για αυτο ή να προσπαθει να το δικαιολογησει...ιδεολογικα..  (δεν τα λεω εγω οι επισημες στατιστικες και η καταστροφη της χωρας τα λενε)...αν μειωνονταν ακομα και στο μισο η φοροδιαφυγη και με λιγη σοβαροτητα και περικοπες στο δημοσιο (οχι με μειωσεις μισθων αλλα απολυσεις οπου επρεπε)  ουτε μνημονια ουτε σφαγη της κοινωνιας απο την υπερφορολογηση θα ειχαμε,αλλα τα ειπαμε..ηδη αυτα και δεν εχω δυναμη να τα ξαναλεμε (ουτε εσεις φανταζομαι... ;D)  

 

δυστυχως οι κυβερνωντες τη χωρα ,με την υποστηριξη βεβαιαως πολλων χιλιαδων εργατοπατερων και βολεμενων στο δημοσιο ,που ζουσανε ζωη και κοτα στην πλατη μας τοσα χρονια, εφαρμοσαν το "οποιος βαριεται να ζημωσει 5 μερες κοσκινιζει"....και για αυτο και φτασαμε στα απανθρωπα και ΗΛΙΘΙΑ  μετρα (αναφερομαι στα μετρα οπως οι καθετες μειωσεις μισθων και συνταξεων και η υπερφορολογηση οχι τα σωστα μετρα εξυγιανσης του πορνειου που λεγεται δημοσιο το οποιο  φυσικα και πρεπει να εξυγιανθει) που τσακισανε και τον ιδιωτικο τομεα ο οποιος τελικα πληρωσε και το μαρμαρο με 1 εκ ανεργους  ...

 

anyway...let's hope for the best...  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk χωρίς να  είμαι οπαδός του νεοφιλελευθερισμού συμφωνώ σε πολλά μαζί σου αλλά πες μου σε παρακαλώ, όταν νόμιμα κάποιος με 20.000.000 ετήσιο εισόδημα πληρώνει φόρο 14% στο Αμέρικα ή κάποιος άλλος με δισεκατομμύρια λέει ότι για να με φορολογήσεις πρέπει πρώτα να με βρεις νόμιμα κι αυτός, στο σύστημα ιεράρχησης των αξιών σου θα τοποθετήσουμε πρώτο αυτόν που θέλει να αποφύγει δασμούς σε ένα lap-top;

Πες μου αν θέλεις πόσο πληρώνει το πετρέλαιο ένας πλοιοκτήτης και πόσο η γριά στη Φλώρινα κι αν πιστεύεις ότι η νομιμότητα ισούται με δικαιοσύνη.

Και σε ποιο σημείο για σένα αναγκαστικά ξεκινά η απείθεια στους νόμους. Αν ποτέ; 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε ποιο σημείο για σένα αναγκαστικά ξεκινά η απείθεια στους νόμους. Αν ποτέ;  

 

Απείθεια στους νόμους σημαίνει αναρχία.

 

Δε συζητούμε (ούτε καμία οργανωμένη κοινωνία συζητά) γι' αυτό, αλλά για την πιθανότητα αντικατάστασης των νόμων που ισχύουν, με άλλους που να είναι περισσότερο δίκαιοι.

 

Δεδομένου του γεγονότος ότι στη χώρα μας έχουμε βουλευτικές εκλογές κάθε περίπου 2.5 χρόνια, θεωρώ απαράδεκτη οποιαδήποτε προτροπή για απείθεια στους νόμους, καθώς οι πολίτες έχουμε την ευκαιρία να αλλάζουμε τους κυβερνώντες με μία συχνότητα που είναι σχεδόν ανήκουστη. Το ότι κάποιοι δεν ικανοποιούνται με το εκλογικό αποτέλεσμα και προτρέπουν άλλους να απειθούν στους νόμους, αυτό δείχνει απλά τον λανθάνοντα(;) φασισμό τους, διότι είναι βέβαιο ότι αν οι ίδιοι ήταν στην εξουσία δε θα ανεχόντουσαν τέτοιες δημόσιες προτροπές (και ναι, εννοώ αυτούς που όλοι σκεφτήκατε, αλλά όχι μόνο αυτούς).

 

Σκοπός του οποιουδήποτε νόμου δεν είναι να είναι δίκαιος, όπως επιπόλαια πιστεύουν οι περισσότεροι αγράμματοι πολίτες: είναι να είμαστε όλοι ΙΣΟΙ απέναντί του: αυτό εξασφαλίζει τη λειτουργία της δικαιοσύνης και αυτό είναι που θα οδηγήσει στην αντικατάσταση του νόμου, αν αυτός είναι προϊόν παραλογισμού.

 

Οι Έλληνες, επειδή ακριβώς δεν πληρώνουν φόρους, μέχρι σήμερα δεν πολυ-ενδιαφερόντουσαν για το που πάνε οι φόροι τους. Τώρα, όπως θα διαπιστώσετε στις επόμενες εκλογές, ενδιαφέρονται πολύ περισσότερο και η μόνη πληροφορία που δεν γνωρίζουν ακόμη στην ολότητά της είναι το ότι οι φόροι τους πηγαίνουν σχεδόν εξ' ολοκλήρου για την πληρωμή των δημοσίων υπαλλήλων (η αντιπολίτευση το λέει, όταν θυμάται πως θέλει να ακυρώσει το μνημόνιο, ότι οι μισθοί και οι συντάξεις θα συνεχίσουν να πληρώνονται χωρίς τα δανεικά των ξένων, αλλά οι υποστηρίζοντες την αντιπολίτευση, δεν το "πιάνουν"... τους μπαίνει από το ένα αυτί και βγαίνει από το άλλο, καθώς φαίνεται). Οπότε, ακόμη και αν δεν πιστεύετε εμένα ή τους - κατ' όνομα - νεοφιλελεύθερους, πιστέψτε την αντιπολίτευση: οι φόροι μας πηγαίνουν στις αμοιβές των δημοσίων υπαλλήλων και ο μόνος τρόπος να πληρώνουμε λιγότερους φόρους είναι να έχουμε λιγότερους δημόσιους υπαλλήλους. Τελεία.

 

Τώρα, επί του ζητήματος για το πιο ποσοστό φόρου θα έπρεπε να πληρώνει ένας που έχει κέρδη 20.000.000 το χρόνο, η προσωπική μου απάντηση - παρ' ότι δεν με ρώτησαν - είναι ότι θα έπρεπε να πληρώνει 0%, υπό την προϋπόθεση ότι απασχολεί αντίστοιχο προσωπικό στα πλαίσια κάποιας εθνικής σύμβασης εργασίας που να εξασφαλίζει στους εργαζόμενούς του καλή ποιότητα ζωής σύμφωνα με το τρέχον κόστος ζωής. Θεωρώ πιο χρήσιμο να τον έχω πλούσιο, ευχαριστημένο και δίκαιο εργοδότη ικανών ανθρώπων, παρά να του πάρω π.χ. τα μισά και να τα πετάξω στο σκουπίδι που λέγεται ελληνικό δημόσιο.

 

Για το παληκάρι που θέλει να πάρει το Mac,  όπως εξήγησα και νωρίτερα, δεν έχει νόημα αυτό που ρώτησε (εκτός αν θέλει όντως να κάνει φοροδιαφυγή), αλλά ναι, συμφωνώ ότι δεν είναι φοροφυγάς με την κοινή έννοια του όρου.. είναι κάτι περισσότερο σαν το... στιγμιαίο λάθος του Πασχάλιους, αθώος μεν, αλλά προσωρινά ένοχος. Ας μην πληρώσει φόρο αν είναι να κάνει καμία μουσική της προκοπής και να βρει το δρόμο του (βέβαια, δεν ξέρει τι εστί Apple... τα λεφτά που θα γλυτώσει στο τελωνείο θα τα δώσει διπλά σε ένα μόλις μήνα απ' όσα παρελκόμενα θα χρειαστεί να πάρει... αλλά.. ας ρώταγε... αφού δεν ήξερε....)...

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλος,ασε τα μακ και παρε πισι να παιζει και κωλ οφ ντιουτυ φρη 4

Μετα απο 19 σελιδες, επιτελους και μια σοβαρη απαντηση.okay.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου