Προς το περιεχόμενο

Για να ξέρετε πως εμφανίζονται οι διαφημίσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, trolley είπε

https://www.signaturevideogroup.com/2022/06/10-film-directors-you-didnt-know-made-commercials/

Είναι πολλοί, η λίστα αφορά μόνο αδιανόητα γνωστούς χολυγουντιανούς, φαντάσου πόσοι είναι στην Ευρώπη.

Για την ιστορία, στη συγκεκριμένη διαφήμιση του Ridley Scott (Chanel No.5) τη μουσική έγραψε ο Παπαθανασίου, ο οποίος έχει γράψει και για άλλες διαφημίσεις, όπως την παρακάτω πχ για τον Βρετανικό Σιδηρόδρομο το 1988. Τη σκηνοθεσία έκανε ο Hugh Hudson του "Chariots Of Fire". Το 2012 ο Παπ. ηχογράφησε μια παραλλαγή του θέματος αυτού, το χρησιμοποίησε για τη μουσική της θεατρικής παράστασης "Chariots Of Fire - The Play" και το κυκλοφόρησε σε CD.

 

 

 

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Για την ιστορία, στη συγκεκριμένη διαφήμιση του Ridley Scott (Chanel No.5) τη μουσική έγραψε ο Παπαθανασίου, ο οποίος έχει γράψει και για άλλες διαφημίσεις, όπως την παρακάτω πχ για τον Βρετανικό Σιδηρόδρομο το 1988. Τη σκηνοθεσία έκανε ο Hugh Hudson του "Chariots Of Fire". Το 2012 ο Παπ. ηχογράφησε μια παραλλαγή του θέματος αυτού, το χρησιμοποίησε για τη μουσική της θεατρικής παράστασης "Chariots Of Fire - The Play" και το κυκλοφόρησε σε CD.

 

Ο Ευάγγελος ξεκίνησε την καριέρα του σε μία πολύ διαφορετικής νοοτροπίας δεκαετία, αλλά μην αμφιβάλλεις ότι θα είχε οπωσδήποτε δοκιμάσει τη διαφήμιση σαν μείζον μέσο εισόδου στην αγορά, αν ξεκίναγε το 85 (π.χ.). Στην Ελλάδα, απορώ για όσους μουσικούς έχουν αυτή τη σχέση μίσους με ένα από τα ελάχιστα πράγματα που θα μπορούσαν να τους βοηθήσουν να βγουν από την αφάνεια. Τόόόόσο καινοτομικό είναι το υλικό που παράγουν, αναρρωτιέμαι.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, trolley είπε

Ο Ευάγγελος ξεκίνησε την καριέρα του σε μία πολύ διαφορετικής νοοτροπίας δεκαετία, αλλά μην αμφιβάλλεις ότι θα είχε οπωσδήποτε δοκιμάσει τη διαφήμιση σαν μείζον μέσο εισόδου στην αγορά, αν ξεκίναγε το 85 (π.χ.). 

Φυσικά. Και γιατί όχι? Δεν βλέπω κάτι το κακό στο να γράφει κανείς μουσική για διαφημίσεις ή να σκηνοθετεί διαφημίσεις. Δεν μπορώ να καταλάβω την αρνητικότητα προς αυτές από μερικούς, μια χαρά δουλειά είναι, μπορεί να δημιουργήσει κανείς μικρά διαμαντάκια, και συνήθως πληρώνονται αδρά. 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, trolley είπε

............. Στην Ελλάδα, απορώ για όσους μουσικούς έχουν αυτή τη σχέση μίσους με ένα από τα ελάχιστα πράγματα που θα μπορούσαν να τους βοηθήσουν να βγουν από την αφάνεια. ........

 

Δηλαδη τους το εχουν προτεινει και το αρνηθηκαν;

Μαλιστα.

Οι οποιοι ειναι;

  • Χαχα 1

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Φυσικά. Και γιατί όχι? Δεν βλέπω κάτι το κακό στο να γράφει κανείς μουσική για διαφημίσεις ή να σκηνοθετεί διαφημίσεις. Δεν μπορώ να καταλάβω την αρνητικότητα προς αυτές από μερικούς, μια χαρά δουλειά είναι, μπορεί να δημιουργήσει κανείς μικρά διαμαντάκια, και συνήθως πληρώνονται αδρά. 

 

 

  Να βλεπω διαφημισεις με εκνευριζει και εμενα ειναι η αληθεια, διοτι πεφτουν 20-20 μαζεμενες και πηγαινουν το μυαλο μου απο τα αναψυκτικα στις σερβιετες και καπακι στις οδοντοκρεμες και δε γινεται αυτο το πραγμα να το ανεχτω, τι ιστορια ειναι αυτη, εχει περιοδο η ετσι και το εριξα στο junk food να ξεχαστω και θα μου χαλασει τα δοντια; 😆

 

 Αλλα να φτιαξεις μουσικουλα για διαφημισεις μια χαρα, το εχω κανει και ειλικρινα δεν εχει και καμια διαφορα, ΟΚ ηταν πολυ πιο normal κομματακια βεβαια χωρις πολλα πολλα αλλα μια χαρα, καμια διαφορα με το να εκανα μουσικουλα με οποιοδηποτε αλλο κινητρο.

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Χάρης Ο είπε

Δηλαδη τους το εχουν προτεινει και το αρνηθηκαν;

Μαλιστα.

Οι οποιοι ειναι;

 

Αφελής γενίκευση εκ' μέρους μου....απολογούμαι.

 

Θα συμφωνήσεις πάντως ότι τόσα χρόνια, ζήτημα αν έχει αναφερθεί ως ρεαλιστική προοπτική καριέρας εδώ μέσα, μία-δύο φορές.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Χάρης Ο είπε

Δηλαδη τους το εχουν προτεινει και το αρνηθηκαν;

Μαλιστα.

Οι οποιοι ειναι;

Αυτοί οι οποίοι αν τους ζητούσε η Θεοδωρίδου ή ο Ρέμος να τους γράψουν κάνα ΣκυλοΤσιφτετελοΡαπΠόπ άσμα, θα έσπευδαν σε χρόνο ντετέ να το συνθέσουν. Θα τσέπωναν τα φράγκα, θα ήταν υπερήφανοι για την "επιτυχία" που έγραψαν και δεν θα έλεγαν όχι και σe κάνα MAD Award, κοτσάροντας το πάνω στο γραφείο τους και αναφέροντας το στο βιογραφικό τους.🤢

Αλλά όχι και να γράψουν για διαφημίσεις, οποία κατάντια. Τι θέμε δηλαδή, να καταντήσουν...Βαγγέλης Παπαθανασίου?😄

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ πάλι νομίζω ότι αυτό που συζητάτε τώρα, τα διαφημιστικά τζινγκλς, επίσης αφορούν άλλες δεκαετίες.

Πλέον εταιρείας που θα τα διάλεγαν αυτά, αρκούνται σε γνωστά (κυρίως ροκ) τραγούδια του παρελθόντος.

Δύο γρήγορα παραδείγματα που μου ήρθαν πρόχειρα στο μυαλό, 1) το whole lotta love στην διαφήμιση της dior ,για το homme masculino με τον Partinson και 2) το sauvage πάλι της dior με το wild thing και τον Depp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2023 στις 11:01 ΜΜ, Σαμη Παραγκα είπε

1. μια ζωή ήμουν έμπορος-πωλητής, κατά κάποιο τρόπο ΚΑΙ διαφημιστής δλδ. Δεν είναι με τη καμία δημιουργικό επάγγελμα ο διαφημιστής-πωλητής-έμπορος. Είναι-είμαι, απλά μεταπράτης, ΔΕΝ παράγω/γεις προιόν, παρτο χαμπάρι   

2. καμιά σχέση, δίδονται δωρεάν, ή σε χαμηλό κόστος, όποτε και αν κριθεί πως δεν θα τη βγάλουν καθαρή, άρα, ''δώστο, όσο όσο''

3. Μόνο και μόνο, επειδή δουλεύω μια ζωή στο συγκεκριμένο χώρο, απλά θα σε πω, πως το ''2+1 δώρο'' που επικρατεί στο χώρο είναι ο μοναδικός λόγος που δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να υπάρξει ανταγωνισμός όπως υποστηρίζεις, πόσο μάλλον να εμπεδωθεί.

4. ομολογώ πως ναι, υπάρχουν και ενδιαφέρουσες οπτικά και ηχητικά διαφημίσεις.

5.δυστυχώς ναι, διαμορφώνουν κουλτούρα και συνειδήσεις και επειδή, δεν είσαι ανόητος, γνωρίζεις, πως συνήθως η διαφήμιση, λειτουργεί σε στυλ Πέτρου Κωστόπουλου, μας ξεβλαχεύει

6 ημείς οι δεξιοί αγωνισταί κλπ κλπ, κουράζεις

7. δεν ξαναπήγα κινηματογράφο μετά το 99 νομίζω, όταν και φτιάχτηκαν τα μουλτιπλεξ, ή πως αλλιώς τα λένε. Μπαίνεις , δεν έχει διάλειμμα και σε πετάν σα κουράδα, από άλλη πόρτα, για να μπουν τα νέα πελατάκια

Είσαι φάουλ σε όλα

Δεν ξέρω, εγώ 35 χρόνια σχεδόν κάνω διαφημιστική φωτογραφία και καθημερινά έρχομαι σε επαφή με πελάτες που θέλουν να διαφοροποιήσουν το προϊόν τους σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Δε θεωρώ ότι η δουλειά που κάνω είναι παραγωγική, με την έννοια ότι δεν ταΐζω κόσμο, αλλά στην εποχή που ζούμε τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.

Μπορεί να παράγεις τρόφιμα αλλά αν ο εξοπλισμός σου είναι Γερμανικός, το καύσιμο και τα λιπάσματα σου Ρωσικά, περισσότερο κοστίζεις στο ΑΕΠ παρά συνεισφέρεις.

Ναι, παράγεις αλλά αν το προϊόν σου είναι χειρότερο και ακριβότερο ποιος ο λόγος;

 

Δυστυχώς, το αποτέλεσμα συνήθως είναι κακό, ένα μίγμα απόψεων με τις φοβίες του νομικού και μάρκετινγκ να υπερισχύουν. Καμία σχέση με τέχνη, καμία αυθεντικότητα, σαν τις παραγωγές του νέτφλιξ ένα πράμα. Και σίγουρα, πάντα υπήρχαν Μέδικοι, θρησκείες και σπόνσορες στις τέχνες αλλά το μήνυμα ήταν ξεκάθαρο.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, panorios είπε

Καμία σχέση με τέχνη, καμία αυθεντικότητα, σαν τις παραγωγές του νέτφλιξ ένα πράμα.

ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΠΡΟΣΒΟΛΑΑΑΑΑΑΑ! (Αυτό το χρήσιμο σχόλιο με ανέβασε σε noizholic.🧐)

Επεξεργασμένο από Ali Barout
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου