Προς το περιεχόμενο

Καρτα ηχου με πεταλακι


JonSchafferGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οκ!!! Θα γινω κακος αλλα ειναι και αυτο μια αποψη ... Με βαση το nick σου και τα λεγομενα σου υποθετω οτι εισαι νεαρος σε ηλικια οπαδος των iced earth και θες εναν ηχο chug-chug για να παιζεις οπως το ειδωλο σου ο schaffer=5 ακορντα καλα παιγμενα ρυθμικα και στακατα=δισκογραφια. Δεν τον μειωνει αυτο ουτε υποτιμω την συνθετικη του ικανοτητα και το ρυθμικο του παιξιμο. Αλλα βρε αγορι μου τι τα θες τα Plug ins και τις καρτες και ολα αυτα ??? Μονος σου το ειπες οτι θες καλυτερο (τσαγκα τσουγκα palm muted ηχο) με εναν μικρο ενισχυτη και μια κιθαρα που δεν μας ειπες τι και ποια ειναι. Ε να στο πω για να μη χανεις και την ωρα σου ... ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!!

Ρίχτο στην εξάσκηση και γινε εναν καλος και ολοκληρωμενος κιθαριστας και ασε τον schaffer γιατι αυτος ειναι ενας και μοναδικος οπως και ο καθε κιθαριστας σε αυτον τον πλανητη pro η Bedroom player. Αν αυτα που σου ειπα δεν σου αρεσαν no hard feelings παρε κανα τζιτζιγκο πεταλο (βρωμαει ο τοπος) και χτυπα power chords για ολη σου τη ζωη. Γουστα ειναι αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γινω και εγω "κακος" με την παρτυ σου ?  ;) :P (πλακα κανω φυσικα)

 

  Που κολλαει το να χρειαζεται καποιος τον συγκεκριμενο ηχο με το να θελει να ηχογραφησει τον εαυτο του ή να παρει μια καρτα ηχου ? Σε πληροφορω οτι τα σημερινα VST's μπορουν ΑΝΕΤΑ να βγαλουν ΟΠΟΙΟΝ ηχο θες (αμα δεν τα εχεις σε τοση εκτημηση) απο οποιονδηποτε κιθαριστα και απο οποιαδηποτε χρονια.Φυσικα αυτο απαιτει να ξερεις τι κανεις......Αρα το να παει και να παρει ΟΤΙ εξοπλισμο (κιθαρα,ενισχυτη,πεταλια) εχει ο schaffer δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ οικονομικο  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ!!! Θα γινω κακος αλλα ειναι και αυτο μια αποψη ... Με βαση το nick σου και τα λεγομενα σου υποθετω οτι εισαι νεαρος σε ηλικια οπαδος των iced earth και θες εναν ηχο chug-chug για να παιζεις οπως το ειδωλο σου ο schaffer=5 ακορντα καλα παιγμενα ρυθμικα και στακατα=δισκογραφια. Δεν τον μειωνει αυτο ουτε υποτιμω την συνθετικη του ικανοτητα και το ρυθμικο του παιξιμο. Αλλα βρε αγορι μου τι τα θες τα Plug ins και τις καρτες και ολα αυτα ??? Μονος σου το ειπες οτι θες καλυτερο (τσαγκα τσουγκα palm muted ηχο) με εναν μικρο ενισχυτη και μια κιθαρα που δεν μας ειπες τι και ποια ειναι. Ε να στο πω για να μη χανεις και την ωρα σου ... ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!!

Ρίχτο στην εξάσκηση και γινε εναν καλος και ολοκληρωμενος κιθαριστας και ασε τον schaffer γιατι αυτος ειναι ενας και μοναδικος οπως και ο καθε κιθαριστας σε αυτον τον πλανητη pro η Bedroom player. Αν αυτα που σου ειπα δεν σου αρεσαν no hard feelings παρε κανα τζιτζιγκο πεταλο (βρωμαει ο τοπος) και χτυπα power chords για ολη σου τη ζωη. Γουστα ειναι αυτα.

 

Ναι ειμαι οπαδος των iced earth, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι παιζω μονο iced earth!! Τον ηχο τουσ τον ανεφερα επειδη ειναι ενας "καλος" ηχος οπως καθε αλλου συγκροτηματος - καλλιτεχνη. Θα μπορουσα να πω οτι θελω να πετυχω και των ηχο των metallica, αλλα απλα ανεφερα τους iced earth (δεν νομιζω να ειναι τοσο κακο αυτο). Πεταλακι εχω, μην στεναχωριεσαι και για το τι θα παιζω, αν ειναι power chords ή οτιδηποτε αλλο δεν νομιζω να κολλαει στο θεμα... Οσο για την κιθαρα ειναι η Epi SG Special. Το ξερω οτι δεν ειναι η καλυτερη αλλα την δουλεια της την κανει για ενα τοσο φθηνο οργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mesa Boogie Metal Tone - Freeware VST Plugins

 

Tυχαια τα samples (αλλα ενδεικτικα) και το συμπερασμα μου ειναι οτι οι τυποι ουτε ηχους ξερουν να φτιαχνουν αλλα το βασικότερο ειναι οτι καλυτερα να κανουν καριερες σε αλλα οργανα γιατι κιθαρα ΔΕΝ.

Δεν λεω ολο και καποιος θα εχει φτιαξει κατι της προκοπης αλλα αποψη μου ειναι οτι αυτο το trend των ειμαι λιγο κιθαριστας (ο θεος να με κανει) και παλευω με μπλιμπλικια σε Drop Z κουρδισμα δεν λεει και πολλα πραγματα. Εγω προσωπικα οσους κιθαριστες της προκοπης ξερω δεν εχουν ιδεα απο αυτα τα πραγματα. Η guru θα εισαι λοιπον σε ολα αυτα τα τεχνικα θεματα η θα εισαι καλος κιθαριστας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mesa Boogie Metal Tone - Freeware VST Plugins

 

Tυχαια τα samples (αλλα ενδεικτικα) και το συμπερασμα μου ειναι οτι οι τυποι ουτε ηχους ξερουν να φτιαχνουν αλλα το βασικότερο ειναι οτι καλυτερα να κανουν καριερες σε αλλα οργανα γιατι κιθαρα ΔΕΝ.

Δεν λεω ολο και καποιος θα εχει φτιαξει κατι της προκοπης αλλα αποψη μου ειναι οτι αυτο το trend των ειμαι λιγο κιθαριστας (ο θεος να με κανει) και παλευω με μπλιμπλικια σε Drop Z κουρδισμα δεν λεει και πολλα πραγματα. Εγω προσωπικα οσους κιθαριστες της προκοπης ξερω δεν εχουν ιδεα απο αυτα τα πραγματα. Η guru θα εισαι λοιπον σε ολα αυτα τα τεχνικα θεματα η θα εισαι καλος κιθαριστας.

 

Πως το συμπαιρανες οτι δεν ξερουν να φτιαχνουν ηχους? Εγω απο' τι ακουσα οι ηχοι τους ειναι μια χαρα. Εκτος απο το τριτο βιντεο που ειναι καπως διαφορετικος, αλλα αυτο ειναι λογω του ειδους. Συμφωνω οτι υπαρχει η μοδα να παιζει καποιος κιθαρα αλλα παρε παραδειγμα πολλα νεα ελλινικα συγκροτηματα που εχουν προχωρισει σημαντικα! Και εγω παιζω μπουζουκι αλλα απο τη στιγμη που δεν μου αρεσει η πλειονοτητα των τραγουδιων που παιζονται με μπουζουκι, δεν ασχολουμαι περαιτερω. Οσο γι'αυτο που ειπες στο τελος, προσωπικα ξερω εναν πολυ καλο κιθαριστα, ο οποιος και ξερει καλα κιθαρα, αλλα και ξερει απο ηχοληψια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Tυχαια τα samples (αλλα ενδεικτικα) και το συμπερασμα μου ειναι οτι οι τυποι ουτε ηχους ξερουν να φτιαχνουν αλλα το βασικότερο ειναι οτι καλυτερα να κανουν καριερες σε αλλα οργανα γιατι κιθαρα ΔΕΝ.

Δεν λεω ολο και καποιος θα εχει φτιαξει κατι της προκοπης αλλα αποψη μου ειναι οτι αυτο το trend των ειμαι λιγο κιθαριστας (ο θεος να με κανει) και παλευω με μπλιμπλικια σε Drop Z κουρδισμα δεν λεει και πολλα πραγματα. Εγω προσωπικα οσους κιθαριστες της προκοπης ξερω δεν εχουν ιδεα απο αυτα τα πραγματα. Η guru θα εισαι λοιπον σε ολα αυτα τα τεχνικα θεματα η θα εισαι καλος κιθαριστας.

 

Μαλλον τα εχεις μπερδεψει λιγουλακι....γιατι o anal guru gear head ειναι αυτος που αλλαζει τους ενισχυτες και τα πεταλια σαν τα πουκαμισα και οχι ο τυπακος που εξασκειται στο δωματιο με δωρεαν vst.Ο δευτερος μαλιστα εχει περισσοτερες πιθανοτητες να ειναι παιχταρας γιατι φορτωνει τον ηχο που θελει και παιζει και δεν μας τα ζαλιζει για ωρες με την "ηχητικη πιστοτητα" του καθε rig ενω παιζει μονο 10 λεπτα blues lickaκια και ξανακρεμαει την κιθαρα ευχαριστημενος οτι ειναι...."πολιτικα ορθος".

 

Οσο για τον αν ειναι καλος ο ηχος των plugin τρανη αποδειξη ειναι τα τοσα group που γραφουν με αυτα χωρις να τα παιρνει κανεις χαμπαρι πολλες φορες...Tσεκαρε τι λεει ο Phil Collen των Def Leppard αφου παρουσιαζει το live rig του λεει χωρις κομπλεξ οτι τα τελευταια τους αλμπουμ γραφτηκαν με το guitar rig και μαλιστα φιλος του πιουριστας ;D(καλη ωρα σαν και σενα) που νομιζε οτι θα βρει το "ψευτικο" εφαγε ψηφιακη...φαπα στα εκπαιδευμενα του αυτια.....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα εγω οτι δεν ειναι καλα τα Plugins η οτι δεν τα χρησιμοποιει ο κοσμος ???

Ειπα οτι ειναι trend και ο καθε πικραμενος με ζαλιζει στο utube με το drop z κουρδισμα του 

και την κουλαμαρα του. Σιγουρα θα εχουν και πολυ καλη επαγγελματικη εφαρμογη απο και για ανθρωπους που ξερουν να παιζουν.

Schaffer αν αυτοι η ηχοι σου αρεσουν no problem γουστα ειναι αυτα. Για μενα ειναι για φτυσιμο. Ο ηχος ειναι υποκειμενικος ετσι και αλλιως.

Purist εγω?? Oυτε καν ... Eγω ειμαι plug n play καθοτι 80s-90s παιδι. Εμεις ειχαμε τη μοδα με τα rack ψυγεια τοτε που μοιαζαν σαν coin-ops της Nintendo. Eιναι οπως μαθει κανεις ... Ειναι σαν να πω εγω σε ενα 15 χρονο τωρα οτι εμεις αντιγραφαμε κασσετες. Δεν ειναι θεμα purism λοιπον ειναι θεμα γενιας και εξελιξης της τεχνολογιας. Παντως ενα marshall stack με 4χ12 τιγκαρισμενο δεν το αγγιζει κανενα μπλιμπλικι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω δεν σχολιαζω τπτ γενικα 10 μυνηματα εχω ολα κι ολα εδω μεσα και ειμαι καμποσο καιρο γραμμενος ποσο μαλλον ηχητικες πιστοτητες απο rig εδω και εκει.

Κιθαριστας ειμαι ... ουτε engineer ουτε ηχοληπτης ουτε θαμωνας στο νοιζ. 

Εδω στην Ελλαδα υπαρχει αυτη η ταση των guru ... που δεν ξερουν ουτε μιση πεντατονικη να παιξουν καλα καλα αλλα ειναι ειδημονες σε πεταλια λαμπες ενισχυτες μαγνητες...

Μισο ακορντο δεν ειναι ικανος να αλλαξει σωστα ο αλλος οι λαμπατες κεφαλες τον μαραναν και οι NOS λαμπες καλοκαιρινης σοδειας του 1967 :P

Ελεος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα εγω οτι δεν ειναι καλα τα Plugins η οτι δεν τα χρησιμοποιει ο κοσμος ???

Ειπα οτι ειναι trend και ο καθε πικραμενος με ζαλιζει στο utube με το drop z κουρδισμα του  

και την κουλαμαρα του. Σιγουρα θα εχουν και πολυ καλη επαγγελματικη εφαρμογη απο και για ανθρωπους που ξερουν να παιζουν.

Schaffer αν αυτοι η ηχοι σου αρεσουν no problem γουστα ειναι αυτα. Για μενα ειναι για φτυσιμο. Ο ηχος ειναι υποκειμενικος ετσι και αλλιως.

Purist εγω?? Oυτε καν ... Eγω ειμαι plug n play καθοτι 80s-90s παιδι. Εμεις ειχαμε τη μοδα με τα rack ψυγεια τοτε που μοιαζαν σαν coin-ops της Nintendo. Eιναι οπως μαθει κανεις ... Ειναι σαν να πω εγω σε ενα 15 χρονο τωρα οτι εμεις αντιγραφαμε κασσετες. Δεν ειναι θεμα purism λοιπον ειναι θεμα γενιας και εξελιξης της τεχνολογιας. Παντως ενα marshall stack με 4χ12 τιγκαρισμενο δεν το αγγιζει κανενα μπλιμπλικι.

 

Και εγω 80s παιδι ειμαι και plug and play  χωρις αμφιβολια.Αλλα η κουλαμαρα που λες δεν εχει να κανει με κατι.Ερχεται ο φιλος και ρωταει για λυσεις για το δωματιο... τι σχεση εχει ενα marshall stack 4x12 πχ για δωματιο?Ουτε να το τιγκαρει μπορει,ουτε ισως να το αγοράσει,ουτε ευελιξια στην ηχογραφη και ποικιλια διαθετει εναντι των δωρεαν plugin που ουτε χωρο πιανουν και ποικιλια εχουν,και τον τιγκαρισμενο ηχο ενισχυτων σε ανθρωπινες εντασεις πετυχαινουν αλλα και την ποιοτητα  τουλ κατα 90% των κανονικων.

 

Οσο για το αν θα αναγνωρισεις το κανονικο marshall απο την προσομειωση μεσα απο μια ηχογραφηση εγω δεν θα ορκιζομουνα κιολας.....ειδες ο φιλος του Phil Collen τι επαθε.... 8).

 

ΥΓ Ως προς το παικτικο γενικα που αναφερεσαι συμφωνω απολυτα μαζι σου αλλα δεν εχει σχεση με το θεμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου