Προς το περιεχόμενο

Καρτα ηχου με πεταλακι


JonSchafferGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Tυχαια τα samples (αλλα ενδεικτικα) και το συμπερασμα μου ειναι οτι οι τυποι ουτε ηχους ξερουν να φτιαχνουν αλλα το βασικότερο ειναι οτι καλυτερα να κανουν καριερες σε αλλα οργανα γιατι κιθαρα ΔΕΝ.

Δεν λεω ολο και καποιος θα εχει φτιαξει κατι της προκοπης αλλα αποψη μου ειναι οτι αυτο το trend των ειμαι λιγο κιθαριστας (ο θεος να με κανει) και παλευω με μπλιμπλικια σε Drop Z κουρδισμα δεν λεει και πολλα πραγματα. Εγω προσωπικα οσους κιθαριστες της προκοπης ξερω δεν εχουν ιδεα απο αυτα τα πραγματα. Η guru θα εισαι λοιπον σε ολα αυτα τα τεχνικα θεματα η θα εισαι καλος κιθαριστας.

Θα συμφωνήσω με τον woodaki στο εξής : όσο περισσότερο στρέφεις την προσοχή σου μόνο στην κιθάρα τόσο περισσότερο θα βελτιωθείς . Επίσης πριν από 4-5 χρόνια  για να βγάλεις ήχο από το pc με τα vst της εποχής έπρεπε να κουζουλαθείς λίγο. Προσωπικά  πλέον μπορώ να φτιάξω ήχους που μου αρέσουν στο τσακ μπαμ ίσως και λόγω εμπειρίας αλλά κυρίως λόγω των σημερινών vst ,έχω μάθει να παίζω και να φτιάχνω ήχους  και μουσική για μπάσο και για drums(έστω να τα προγραμματίζω...) ξέρω ότι δεν έχω γίνει ο κιθαρίστας που θα μπορούσα να γίνω αλλά δεν με νοιάζει .Σημασία έχει να χαιρόμαστε ότι κάνουμε.  ;)

 

 

Εγω προσωπικα οσους κιθαριστες της προκοπης ξερω δεν εχουν ιδεα απο αυτα τα πραγματα.

Ευτυχώς κιθαρίστες υπάρχουν πάρα πολλοί, μα πάρα πολλοί ,μα πάρα πολλοί !!!Να έχεις τα αυτιά σου ανοιχτά !!! 8)

 

 

Και εγω δεν σχολιαζω τπτ γενικα 10 μυνηματα εχω ολα κι ολα εδω μεσα και ειμαι καμποσο καιρο γραμμενος ποσο μαλλον ηχητικες πιστοτητες απο rig εδω και εκει.

Κιθαριστας ειμαι ... ουτε engineer ουτε ηχοληπτης ουτε θαμωνας στο νοιζ.  

Εδω στην Ελλαδα υπαρχει αυτη η ταση των guru ... που δεν ξερουν ουτε μιση πεντατονικη να παιξουν καλα καλα αλλα ειναι ειδημονες σε πεταλια λαμπες ενισχυτες μαγνητες...

Μισο ακορντο δεν ειναι ικανος να αλλαξει σωστα ο αλλος οι λαμπατες κεφαλες τον μαραναν και οι NOS λαμπες καλοκαιρινης σοδειας του 1967 :P

Ελεος!!!

 

ότι ευχαριστεί τον καθένα φίλε μου... την επιτυχία και την ευτυχία την καθορίζει ο καθένας μόνος του . αν δεν μας αρέσει κάτι ...ε τι να κάνουμε έτσι είναι η ζωή  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω που ειναι το προβλημα σας. Τι σχεση εχει με το αν καποιος θα αγορασει ή θα κατεβασει 1 VST για να παιζει, με το να μαθει κιθαρα ή οτι αλλο οργανο θελει ? Θα τον εμποδισει το VST να ασχοληθει παραπανω απο αυτο που ηδη γνωριζει να παιζει ? ΟΧΙ.....Μονο καλο μπορει να του κανει εγω πιστευω γιατι με τα διαφορα μπλιμπλικια που κυκλοφορουν σε VST στις μερες μας ισως θα ειναι και πιο κατασταλαγμενος οταν θα αγορασει κανονικο πλεον gear.Οποτε κατι τοποθετησεις του τυπου

Ειπα οτι ειναι trend και ο καθε πικραμενος με ζαλιζει στο utube με το drop z κουρδισμα του και την κουλαμαρα του.

ΚΑΙ.........

Eγω ειμαι plug n play καθοτι 80s-90s παιδι. Εμεις ειχαμε τη μοδα με τα rack ψυγεια τοτε που μοιαζαν σαν coin-ops της Nintendo. Eιναι οπως μαθει κανεις ... Ειναι σαν να πω εγω σε ενα 15 χρονο τωρα οτι εμεις αντιγραφαμε κασσετες. Δεν ειναι θεμα purism λοιπον ειναι θεμα γενιας και εξελιξης της τεχνολογιας. Παντως ενα marshall stack με 4χ12 τιγκαρισμενο δεν το αγγιζει κανενα μπλιμπλικι.

Προσωπικα τα θεωρω ακυρα

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω που ειναι το προβλημα σας. Τι σχεση εχει με το αν καποιος θα αγορασει ή θα κατεβασει 1 VST για να παιζει, με το να μαθει κιθαρα ή οτι αλλο οργανο θελει ? Θα τον εμποδισει το VST να ασχοληθει παραπανω απο αυτο που ηδη γνωριζει να παιζει ? ΟΧΙ.....Μονο καλο μπορει να του κανει εγω πιστευω γιατι με τα διαφορα μπλιμπλικια που κυκλοφορουν σε VST στις μερες μας ισως θα ειναι και πιο κατασταλαγμενος οταν θα αγορασει κανονικο πλεον gear.Οποτε κατι τοποθετησεις του τυπου ΚΑΙ......... Προσωπικα τα θεωρω ακυρα

 

Οτι γουσταρεις ... Who cares ??

Και εγω αυτα που λες εσυ τα θεωρω κατι αλλο χειροτερο. Το δικο σου προβλημα ποιο ειναι ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι γουσταρεις ... Who cares ??

Και εγω αυτα που λες εσυ τα θεωρω κατι αλλο χειροτερο. Το δικο σου προβλημα ποιο ειναι ?

Σαφως και καλα κανεις και τα θεωρεις οπως τα θεωρεις.Το δικο μου προβλημα ειναι οτι χωρις τεκμηριωμενες αποψεις προσπαθεις να αποτρεψεις καποιον απο το να κανει αυτο που θελει.Μια υγιης συζητηση εχει και αντιστοιχα επιχειρηματα,το να λες στον αλλον"μην παρεις καρτα γιατι θα κατεβαζεις VST και ως εκ τουτου θα υπαρχει αλλος ενας στο youtube που θα μου σκοτιζει τα αρχιδια".....με συγχωρεις παρα πολυ αλλα δεν ειναι επιχειρημα.

  Αρα....τεκμηριωσε αυτο που θες να πεις με επιχειρηματα για να μπορουμε να καταλαβαινομαστε  ;)

 

  Φιλικα Χρηστος

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβες μαλλον καν το σκεπτικο μου . Ειπα οτι το 90% οσων εχω ακουσει να ασχολουνται με τετοια... απο το utube κυριως ... παιζουν μα@@@ιες. Λυπαμαι αλλα δεν μπορω να συγκρινω αυτον ...

με αυτον ας πουμε

(που δεν ειναι και κανας βιρτουοζος)

Τι να κανουμε οσο και να προσπαθησα δεν μπορεσα να βρω καποιον που να ασχολειται με αυτη την τεχνολογια και να μην ειναι απαραδεκτος σαν παιχτης. Ισως ολοι αυτοι ψαχνουν να βρουν το τελειο palm muted ηχο. Δεν ακουσα ουτε ενα σολο ουτε εναν ηχο της προκοπης

Αν στο παιδι αρεσουν αυτα και αυτα θελει να παιζει τοτε its ok.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφου λοιπον κολλας σε μεμονομενες περιπτωσεις και απο αυτες βγαζεις συμπερασματα οριστε

Για να θυμουνται οι παλιοι και να μαθαινουν οι καινουργιοι,ο τυπος στο βιντεο ειναι τυφλος

 

Have a nice day

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ηταν μια εξαιρεση ...

Respect στο παιδι αλλα μη μου πεις οτι κανει και tweak στα τα presets και ο ιδιος ...

Ο τυπος ξερει να παιζει ... Το παιδι που του γ....με το θεμα θελει να εχει γαματο ηχο οπως λεει με τα ηχεια απο το pc και τα ακουστικα του.

Εγω για να κλεισει το θεμα εδω του προτεινω με αυτα που εχει να τους αλλαξει τα φωτα στο παιξιμο και οταν νιωσει πως το gear του δεν τον καλυπτει και θα εχει αποκτησει και την αναλογη εμπειρεια στα ηχοχρωματα της κιθαρας να αναζητησει τα επομενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ψαχνεις ρε Χρηστο?

Δεν το ξερεις το μικροβιο του NOiz?

Κλασικα αντι να βοηθησουν, και γαμ... τη συζητηση και γραφουν οτι εξυπναδα και μαλ.. τους κατεβει.

Συνεχισε να βοηθας το παλικαρι στις αποριες του χωρις να τους δινεις σημασια.

 

Φιλαρακι ψαξε τον ηχο που γουσταρεις με αυτους που ΘΕΛΟΥΝ να σε βοηθησουν και μην ασχολεισαι με αυτους που δεν θελουν γιατι δεν θα βγαλεις ακρη και θα χαλιεσαι κι ολλας.

 

Υ.Γ. Κι ο Λακης με τα ψιλα ρεβερ και ο ΠΛιατσικας εχουν τον ηχο τους, τι παει να πει οτι ειναι γκουρου της κιθαρας? :)

Ναι ρε φιλαρακο σκασε 1500 ευρω να παρεις ενα καλο κεφαλι και ασε τα VST και τις μαλ...κιες.

Τι σιγκρινουμε? ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, για να καταλαβαινομαστε. Εγω δεν εχω σε αντιρηση σε καποια που λεει ο woodaki, αλλα δεν κολλανε στο θεμα. Συμφωνω βεβαια οτι οι κανονικοι ενισχυτες εχουν πιο ωραιο ηχο κλπ, ΑΛΛΑ για να δωσω ποσες εκατονταδες ευρω για ενισχυτες και κεφαλες κλπ αποκλιεται! Αν καποτε μαζεψω τα λεφτα και εχω την ανεση να το κανω, μπορει να το κανω, αν και δεν νομιζω... Δεν μπορω ομως να καταλαβω που θες να καταληξεις. Προτινεις να μαζεψω 1000+ ευρω για να αγορασω εξοπλισμο με πιο "κλασσικο" ηχο? Εγω αυτο το βρισκω αρκετα περριτο για καποιον που ασχολειται ερασιτεχνικα. Επισης, ανεφερες πως ο ηχος που χρισιμοποιουν ολα τα συγκροτηματα ειναι για φτυσιμο. Πραγματικα, ακους τι λες?? Τα κουρδισματα drop z οπως τα λες ειναι απλα για μεγαλυτερο ευρος και ποικιλια στα τραγουδια που συνθετουν. Πρωσωπικα, τα τραγουδια σε drop z κουρδισματα δεν μου αρεσουν οπως τα αλλα σε standard, αλλα δεν μπορεις να αμφισβητησεις για παραδειγμα το παιξιμο και την ποικιλια των Machine head  που παιζουν σε drop b. Α και να σου θυμησω, αυτος που γ**σε το θεμα εισαι εσυ..

 

Για να κλισουμε, υπαρχει μια καρτα ηχου που μου προτινει καποιος για να πιανω καλο ηχο και για να ηχογραφω ή να επιμινω στην αρχικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ηταν μια εξαιρεση ...

Respect στο παιδι αλλα μη μου πεις οτι κανει και tweak στα τα presets και ο ιδιος ...

Υπαρχουν πολλες "εξαιρεσεις" σαν αυτον στο youtube,απλως δεν εκατσες να τις ακουσεις και τις περασες στο ντουκου,και ΝΑΙ ο ιδιος κανει τα tweaks και ολα.

 

Για να κλισουμε, υπαρχει μια καρτα ηχου που μου προτινει καποιος για να πιανω καλο ηχο και για να ηχογραφω ή να επιμινω στην αρχικη?

Στο ξαναλεω.Καλο ηχο δεν θα ακουσεις με τα ηχεια του υπολογιστη ή τα ακουστικα σου.Αυτο το ξεκαθαρισα νομιζω στο κειμενο μου στην αρχη.Αν ρωτας καθαρα για καρτα στα "μετρα" σου τοτε αυτη που ποσταρες line6 UX2 ειναι αν οχι η καλυτερη που μπορεις να παρεις για αρχη αλλα μια απο τις καλυτερες  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου