Προς το περιεχόμενο

Καρτα ηχου με πεταλακι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους! Ειμαι νεος στο forum και θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με την καρτα ηχου. Καταρχας εχω ενα πεταλακι EHX Metall Muff και εναν 15αρι ενισχυτη laney και σκεφτομαι να αγορασω μια καρτα ηχου για να εχω καλυτερο ηχο και για recording (μη φανταστειτε πολλα πολλα). Θα ηθελα να ρωτησω, αν παρω μια καρτα ηχου θα μπορεσω να αξιοποιησω το πεταλακι ή δεν θα λειτουργει? Εχω δει αυτη τη καρτα ηχου http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=98806

που εχει ενας φιλος μου, αλλα ο ηχος της δεν μου αρεσε πολυ... Εχετε να μου προτινετε κατι στα ιδια λεφτα ή καλυτερα αυτη? Ευχαριστω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια χαρά, την έχω τη Line6 και έχω να πω τα καλύτερα για τα χρήματα που έχει. Μπορείς να πετύχεις πολλούς συνδυασμούς. Έχει πολλές επιλογές σε πεταλάκια, προενισχύσεις, καμπίνες κτλ, σίγουρα θα βρεις συνδυασμούς που σου κάνουν. Νομίζω ότι για τον αρχάριο bedroom ηχολήπτη είναι ταμάμ.

Τώρα, βεβαίως μπορείς να χρησιμοποιήσεις το πετάλι σου, αν διαλέξεις ένα clean ήχο από το πρόγραμμα της κάρτας ήχου, και βάλεις το πετάλι μεταξύ της κιθάρας και της κάρτας ήχου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δω μεγαλη διαφορα ή λιγα πραγματα? Αν ειναι να δωσω πιο πολλα λεφτα να παρω κατι πιο καλο. Θελω οπωσδήποτε να πιανω ηχο iced earth και διαφορα αλλα  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε την καρτα ηχου καρφωσε την κιθαρα κατευθειαν πανω της και φτιαξε τον ηχο σου αποκλειστικα με free vst προσομοιωσεις...καλυτερο ηχο θα βγαλεις,μεγαλη ευελιξια και τζαμπα 8)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις μπερδεψει τα πραγματα και αυτο φαινεται αμεσως απο το πρωτο ποστ

 

Εχω δει αυτη τη καρτα ηχου http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=98806

που εχει ενας φιλος μου, αλλα ο ηχος της δεν μου αρεσε πολυ...

 

 

Πως το καταλαβες αυτο ? Με ποια κριτηρια ? Ακους ή θα ακους απο μονιτορ ή απο απλα ηχεια υπολογιστη ? Γνωριζεις τι κανει μια καρτα ηχου ?

 

Απαντα σε ολα τα παραπανω για να εχουμε μια βαση και μετα.........εδω ειμαστε  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις μπερδεψει τα πραγματα και αυτο φαινεται αμεσως απο το πρωτο ποστ

 

Πως το καταλαβες αυτο ? Με ποια κριτηρια ? Ακους ή θα ακους απο μονιτορ ή απο απλα ηχεια υπολογιστη ? Γνωριζεις τι κανει μια καρτα ηχου ?

 

Απαντα σε ολα τα παραπανω για να εχουμε μια βαση και μετα.........εδω ειμαστε  ;)

 

Προφανώς εννοεί τους ήχους του modelling plugin που είναι ενσωματωμένο στην κάρτα (pod farm)  ;D

 

Δεν νομίζω να μιλάει για προενισχύσεις, κονβέρτορες κλπ της κάρτας.... ;) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς εννοεί τους ήχους του modelling plugin που είναι ενσωματωμένο στην κάρτα (pod farm)  ;D

 

Δεν νομίζω να μιλάει για προενισχύσεις, κονβέρτορες κλπ της κάρτας.... ;) ;D

Εισαι σιγουρος ?  ;)

Αν και δεν ειναι ενσωματωμενοι. Το pod farm ενα απλο vst ειναι που λειτουργει και σαν stand alone (αν θυμαμαι καλα)

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σιγουρος ?  ;)

Αν και δεν ειναι ενσωματωμενοι. Το pod farm ενα απλο vst ειναι που λειτουργει και σαν stand alone (αν θυμαμαι καλα)

 

 

Ναι, εννοώ που δίνεται ως extra μαζί με την κάρτα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις μπερδεψει τα πραγματα και αυτο φαινεται αμεσως απο το πρωτο ποστ

 

Πως το καταλαβες αυτο ? Με ποια κριτηρια ? Ακους ή θα ακους απο μονιτορ ή απο απλα ηχεια υπολογιστη ? Γνωριζεις τι κανει μια καρτα ηχου ?

 

Απαντα σε ολα τα παραπανω για να εχουμε μια βαση και μετα.........εδω ειμαστε  ;)

 

Ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι με καρτες ηχου και δεν ξερω απολυτως τιποτα.. Επαιξα με την κιθαρα του φιλου μου με την καρτα ηχου συνδεδεμενη και ακουσα τον ηχο απο headset. Σε σχεση με τον ηχο που εχω εγω τωρα (ενισχυτη 15 watt και πεταλακι, οπως ειχα αναφερει παραπανω) δεν μου αρεσε τοσο πολυ, μου φανηκε πως ειχε πολυ λιγο gain και πολυ mid (προσπαθησα να τα ρυθμισω απο τον υπολογιστη, αλλα δεν ειδα μεγαλη διαφορα). Οσο για το απο που θα ακουω, εχω τα ηχεια του υπολογιστη και headset. Και οχι, δεν γνωριζω τι κανει ακριβως μια καρτα ηχου. Το μονο που ξερω ειναι οτι απλα ρυθμιζω τον ηχο που θελω για την κιθαρα και οτι μπορω να κανω record.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ then

Εχεις καποια πραγματα να διαβασεις και να κατανοησεις πριν (πεταξεις) δωσεις λεφτα για μια κρτα ηχου

  Θα κανω μια προσπαθεια να στα εξηγησω λιγακι μπακαλιστικα ειναι η αληθεια και οτι δεν καταλαβαινεις,you know!!! we are here again

  Πρωτα απ'ολα

Η καρτα ηχου μας δινει την δυνατοτητα το αναλογικο σημα (κιθαρα,μπασο κ.τ.λ.) να το κανει ψηφιακο για να το αναγνωριζει ο υπολογιστης.Αυτο επιτυγχανεται με 2 τροπους συνδεσης.

  1: Το γνωστο σε ολους μας καρφι (που εχεις και εσυ και συνδεεις τον ενισχυτη σου με την κιθαρα σου)

  2: Με XLR καλωδιο

Δεν θα μπω στις λεπτομερεις και τις διαφορές των 2 παραπανω γιατι ειναι αδικος κοπος.

 

Η καρτα ηχου του φιλου σου διαθετει ΚΑΙ τις 2 αυτες υποδοχες,ΑΛΛΑ στην περιπτωση του XLR καλωδιου η εταιρια εχει προβλεψει να εχει καλυτερη ανταποκριση αν συνδεσεις μικροφωνο.Εξου και τα διαφορετικα εικονιδια επανω στην καρτα οπου για καρφι σου δειχνει 1 κιθαρα και για μικροφωνο σου δειχνει το XLR.

 

  Η διαφορα τιμης που θα εχεις αναρωτηθει βλεποντας αλλες να κυκλοφορουν στο εμποριο στηριζεται καθαρα σε 5 παραγοντες

  1: Ποιοτητα προενισχυτων

  2: Ποιοτητα του "τσιπ" που μετατρεπει τον αναλογικο σε ψηφιακο ηχο

  3: Εισοδους

  4: Ποιοτητα κατασκευης

  5: Τροπος συνδεσης στον υπολογιστη (USB,firewire,PCI)

 

  Υπαρχει ομως μια "παγιδα" για τον νεο χρηστη σε ολα τα παραπανω

Η παγιδα ειναι οτι δεν θα καταλαβεις διαφορά στην ποιοτητα της ηχογραφησης που εχεις κανει γιατι χρειαζεσαι καποιου ειδους ΜΟΝΙΤΟΡ.

  Τα μονιτορ ειναι ειδικα διαμορφωμενα και κατασκευασμενα ηχεια για τον οσο το δυνατον λιγοτερο "χρωματισμο" του ηχου που αναπαραγουμε.Με αυτο το σκεπτικο αυτο που ακουσες δεν αντιστοιχει στην πραγματικοτητα.Αυτο δεν σημαινει ομως οτι ντε και καλα πρεπει να το παρεις επειδη στο λεμε εμεις ή καποιος αλλος.Πιθανολοντας (και θα ηθελα την τοποθετηση σου επι αυτου) οτι επαιζες μεσω του pod farm.Εκει ισως να βρισκεται και η κακη (εκ πρωτης οψεως) εντυπωση που σου εδωσε το μηχανημα (καρτα ηχου).Πολλα μπορει να ειχανε συμβει.Οπως π.χ. καποια λαθος ρυθμιση,λαθος ενισχυτης,καποια λαθος καμπινα κ.τ.λ.

 

  Οτι αναφερεται πιο πανω (λαθος ενισχυτης,καποια λαθος καμπινα κ.τ.λ. ) ειναι "προσωμοιωσεις" και θα δεις πολλες φορες να αναφερονται ως VST (Virtual Studio Technology) και μας δινουν την δυνατοτητα να "παιζουμε" με αυτα χωρις να εχουμε το κανονικο εργαλειο στο σπιτι μας.Υπαρχουν VST για καμπινες,για πεταλακια,για ενισχυτες,για οτι βαλει ο νους σου.Απλως συνδεεις την κιθαρα σου στην καρτα ηχου,ανοιγεις ενα VST και παιζεις.

 

  Για να ηχογραφησεις ειναι ενα αλλο καπελο το οποιο αμα θες θα το αναλυσουμε αν δεν εχεις πια απορειες με τα παραπανω  ;)

 

Υ.Γ. Συγχωρεστε με "γκουρου" της ηχοληψιας για τυχον "παρατυπιες" στις παραπανω διατυπωσεις μου αλλα επαναλαμβανω οτι "Θα κανω μια προσπαθεια να στα εξηγησω λιγακι μπακαλιστικα"

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου