Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα. Η θήκη μου βρωμάει τσιγαρίλα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στον τοιχο? Φουλ στην υγρασια δηλαδη! Ποτε δε βαζω οργανα και ενισχυτες στον τοιχο διπλα για κανενα λογο..

 

Δεν μπορεις να αφησεις μια θηκη 2 εβδομαδες στο μπαλκονι γιατι,12 ωρες ηλιος,12 ωρες το αντιθετο+ την υγρασια,ειναι το χειροτερο που μπορεις να κανεις στη θηκη..

 

Σε πληροφορω πως την ειχα αφησει καταλαθος μια μερα στον ηλιο και μυριζε περισσοτερο τσιγαρο!  :-[

 

Θελουν προσοχη αυτα τα πραγματα γιατι δεν κοστιζουν 5-10 ευρω,που ακομα κι αυτα εχουν πλεον μεγαλη αξια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Στον τοιχο? Φουλ στην υγρασια δηλαδη! Ποτε δε βαζω οργανα και ενισχυτες στον τοιχο διπλα για κανενα λογο..

 

Δεν μπορεις να αφησεις μια θηκη 2 εβδομαδες στο μπαλκονι γιατι,12 ωρες ηλιος,12 ωρες το αντιθετο+ την υγρασια,ειναι το χειροτερο που μπορεις να κανεις στη θηκη..

 

Σε πληροφορω πως την ειχα αφησει καταλαθος μια μερα στον ηλιο και μυριζε περισσοτερο τσιγαρο!  :-[

 

Θελουν προσοχη αυτα τα πραγματα γιατι δεν κοστιζουν 5-10 ευρω,που ακομα κι αυτα εχουν πλεον μεγαλη αξια!

 

Δεν είναι τόσο ευαίσθητα όλα αυτά όσο νομίζεις . Στην Αμερική μέσα στα μαγαζιά τους έχουν κιθάρες τεράστιας αξίας χιλιάδων ευρώ και δεν παθαίνουν τίποτα . Επίσης ένας από τους ειδικούς στον χώρο ο Πάνος οικονομικής γράφει στο σάιτ του ότι πολύ περισσότερη υγρασία έχει μια κιθάρα αν μετά από το παιξιμο την βάλεις μέσα στην θήκη από τα ιδρωμενα χέρια . Ο ίδιος υποστηρίζει ότι η τελεια θέση και για το μανίκι είναι κρεμασμένο σε τοίχο και οπωσδήποτε εκτός θηκης . Προσωπικά έχω κρεμασμένες όλες μου τις κιθάρες χρόνια τώρα σε τοίχο και είναι σε άριστη κατάσταση . Η δε τζακσον USA την έχω εδώ και ένα χρόνο χωρίς να την κουρδισω και δεν έχει χάσει ούτε μισό hz ...

 

Σημειώτεων ότι μένω π.φαληρο και μπροστά στην θάλασσα

 

Επίσης αναφορικά με την θήκη δεν παθαίνει απολύτως να απολύτως τίποτα αν την αφήσεις μερικές μέρες στο μπαλκόνι . Είναι προορισμένες για πολύ σκληροτερη χρήση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γκεγκεν αυτο?

Σε μαγαζια με μουσικα οργανα γιατι δεν ανοιγουν air conditions? ή οσοι ανοιγουν ειναι λαθος πληροφορημένοι διοτι υγρασια-υγασια, σκευρωνει το μπρατσο και τα ξυλα κανουν παρτυ..

 

Ενας γνωστος μου ειχε την κιθαρα κρεμασμενη στον τοιχο ενα χρονο που ηταν στο εξωτερικο και μολις γυρναει,το χρωμα της κιθαρας ειχε "κρυσταλλωσει" και υπηρχαν παντου ρωγμες επιφανειακες στα χρωματα..Με λιγα λογια "πεταξε" ακομη και το βερνικι!

 

Αλλωστε δεν εχουμε λογο να ερχομαστε σε ριξη μιας και τα ποσοστα υγρασιας σε καθε περιοχη,σε καθε σπιτι και καθε μερα ειναι διαφορετικα στον καθενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γκεγκεν αυτο?

Σε μαγαζια με μουσικα οργανα γιατι δεν ανοιγουν air conditions? ή οσοι ανοιγουν ειναι λαθος πληροφορημένοι διοτι υγρασια-υγασια, σκευρωνει το μπρατσο και τα ξυλα κανουν παρτυ..

 

Ενας γνωστος μου ειχε την κιθαρα κρεμασμενη στον τοιχο ενα χρονο που ηταν στο εξωτερικο και μολις γυρναει,το χρωμα της κιθαρας ειχε "κρυσταλλωσει" και υπηρχαν παντου ρωγμες επιφανειακες στα χρωματα..Με λιγα λογια "πεταξε" ακομη και το βερνικι!

 

Αλλωστε δεν εχουμε λογο να ερχομαστε σε ριξη μιας και τα ποσοστα υγρασιας σε καθε περιοχη,σε καθε σπιτι και καθε μερα ειναι διαφορετικα στον καθενα!

 

Μιλάς για σπίτι που ήταν για ένα χρόνο κλειστό . Δηλαδή εγκλωβιζε την υγρασία όπως κάνει και η θήκη όταν κλείνει ... Ενα σπίτι σε μια κανονική περιοχή που ανοίγει και αεριζεται από την Ελληνίδα μάνα η γυναίκα σε τακτά χρονικά διαστήματα πόση υγρασία να κρατήσει ... Η κιθάρα του φίλου σου αν κρίνω από την περιγραφή σου πρέπει να είχε νιτρο ... Οτι και να κανείς το νιτρο κάποια στιγμή θα σκάσει θες δεν θες ...

 

Αν πάντως θες να είσαι 100% σωστός παίρνεις έναν αφυγραντιρα αν νιώθεις ότι το σπίτι σου έχει παραπάνω υγρασία από τα φυσιολογικά . 

 

Ρίξε μια ματιά κι εδώ

 

http://www.enigmagt.gr/html/care.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σπιτι εμεναν κανονικα!

Ευχαριστω για το λινκ,ενδιαφερον αν και ειναι γνωστα,θα ριξω μια ματια και στα υπολοιπα!

 

Αυτο με το νιτρο δεν το ηξερα να σου πω την αληθεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ζεις σε κάποιο νησί ,πχ στα Κυκλαδονήσια που κινούμαι συχνά και οι τοίχοι στάζουν μούχλα με το νοτιά ,τότε ναι θα υπάρξει πρόβλημα ,όχι μόνο με τα κιθαρόμπασα ,αλλά και με τους οργανισμούς μας ;D .

Πέραν αυτού τα κιθαρόμπασά μου στέκονται κρεμασμένα στο σπίτι απ τα τσιγκέλια και δεν έχουν κανένα θέμα ,πλην ολίγων μεταβολών εξαιτίας συστολών-διαστολών στο κούρδισμα ,εξαιτίας των διακυμάνσεων της θερμοκρασίας ,καθότι λείπω τακτικά και το σπίτι μου ,ούτε θερμένεται,ούτε αερίζεται..............αλλά ΔΕΝ έχει υγρασία .

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ζεις σε κάποιο νησί ,πχ στα Κυκλαδονήσια που κινούμαι συχνά και οι τοίχοι στάζουν μούχλα με το νοτιά ,τότε ναι θα υπάρξει πρόβλημα ,όχι μόνο με τα κιθαρόμπασα ,αλλά και με τους οργανισμούς μας ;D .

Πέραν αυτού τα κιθαρόμπασά μου στέκονται κρεμασμένα στο σπίτι απ τα τσιγκέλια και δεν έχουν κανένα θέμα ,πλην ολίγων μεταβολών εξαιτίας συστολών-διαστολών στο κούρδισμα ,εξαιτίας των διακυμάνσεων της θερμοκρασίας ,καθότι λείπω τακτικά και το σπίτι μου ,ούτε θερμένεται,ούτε αερίζεται..............αλλά ΔΕΝ έχει υγρασία .

Και τι μας νοιαζει ρε φιλε για το σπιτι σου ?  :P :P :P

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι μας νοιαζει ρε φιλε για το σπιτι σου ?  :P :P :P

 

Να μη ξέρεις ρε φίλε αν έχεις μια κόρη πχ ,ότι σα γαμπρός ,έχω μια έπαυλη ευάερη ευήλια και χωρίς υγρασία?

Ντροπής ,που θα το δώσεις το κορτσούδι ,στο πρώτο τυχόντα άστεγο?  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα την εβαζα σε δυνατο ηλιο για καμια βδομαδα...

δε νομιζω να υπαρχει μυρωδια που μπορει να αντισταθει.

 

τουλαχιστον σε καινουριες θηκες που βρωμανε κολλες ή νιτρο πιανει σε δυο μερες εχει ξεμυρισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η μυρωδιά της κόλλας και του νίτρου μου αρέσει πολύ  ;)

 

Αντιθέτως, η τσιγαρίλα είναι αισχρή (αν και καπνιστής).

 

Top λύση ο "βιολογικός" καθαρισμός με ατμό σε πλυντήριο αυτοκινήτων.

 

40 μόνοι μας-37 όλοι σας  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου