Προς το περιεχόμενο

M Audio fast track pro + Shure sm 57 problems


Xtasy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, εχω το εξής πρόβλημα ..

μόλις  αγόρασα ένα shure sm57 , και θέλω να κάνω μια ηχογράφηση ηλεκτρικής κιθάρας , από έναν ενισχυτή Peavey Vypyr 30 watt, ι κάρτα ήχου που έχω είναι M audio fast track pro, το πρόβλημα μου είναι πως , ο ήχος που παίρνω από το μικρόφωνο είναι πολύ χαμηλός, δηλαδή ακούγετε πολύ σιγά με το gain στην καρτα ήχου ήδη στο 80-85%, και αν αυξήσω το gain και άλλο (90-100%) , έχω  πολλά παράσιτα στο σήμα  στον ήχο , δηλαδή ακούγετε

πολύ βρώμικος ήχος, (αν με καταλαβαίνετε  ;D )  , και την ένταση του ενισχυτή την έχω ήδη αρκετά δυνατά, .. έχω δοκιμάσει τα πάντα , απο καλώδια, απόσταση μικροφώνου από το ηχείο , μέχρι και άλλο software ( με το sonar τα πράγματα ήτανε πολύ χειρότερα, με το reaper είναι κάπως καλύτερα .. ) τι μπορώ να κάνω για να διορθώσω αυτό το πρόβλημα ?

 

κάπου άλλου διάβασα πως δεν φτάνει το gain της εν λόγο κάρτας ήχου για να καλύψει ενα δυναμικό μικρόφωνο, σαν το sm57 , ισχύει κατι τέτοιο ? μήπως χρειάζεται εναν προενισχυτή ? και αν ειναι τον συνδέω πανο στην καρτα ηχου ? (συγγνώμη αν ειπα χαζομάρα, αλλα τώρα μπενο στο πνεύμα του home recording ) ..

 

Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάπου άλλου διάβασα πως δεν φτάνει το gain της εν λόγο κάρτας ήχου για να καλύψει ενα δυναμικό μικρόφωνο, σαν το sm57 , ισχύει κατι τέτοιο ?

 

Όχι δεν ισχύει.

 

μήπως χρειάζεται εναν προενισχυτή ?

 

Ναι χρειάζεται αλλά έχεις ήδη. Η κάρτα σου έχει ενσωματωμένους προενισχυτές.

 

 

Το μόνο που μπορώ να φανταστώ ότι συμβαίνει, πλην της περίπτωσης ελαττωματικού hardware, είναι ότι χρησιμοποιείς λάθος καλώδιο, με αποτέλεσμα να γίνεται bypass η προενίσχυση και ως αποτέλεσμα, να έχεις πολύ αδύναμο σήμα.

 

Το καλώδιο που χρησιμοποιείς για το μικρόφωνο είναι τέτοιου τύπου;

 

G113B.jpg

 

Αν ναι, πάτα το κουμπάκι, δίπλα στην υποδοχή που έχεις συνδέσει το μικρόφωνο, που γράφει (Inst-line). Με αυτό τον τρόπο, ενεργοποιείς την προενίσχυση χρησιμοποιώντας

καλώδιο καρφί.

 

Αν χρησιμοποιείς το παρακάτω όμως, κάτι άλλο συμβαίνει:

 

220px-Xlr-connectors.jpg

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλωδιο με το καρφι εχω.. Δοκιμασα και με το κουμπι πατιμενο και χωρεις.. Αλλα παλι τα ιδια :/

 

Είσαι σίγουρος ότι το καλώδιο κουμπώνει καλά μέσα στην υποδοχή; Δοκίμασες και την άλλη υποδοχή μικροφώνου με το κουμπάκι της; Κανονικά όταν το πατάς, θα πρέπει να υπάρχει μεγάλη διαφορά στο gain του σήματος.

 

Σε κάθε περίπτωση, προμηθεύσου ένα καλώδιο όπως της δεύτερης φωτογραφίας και χρησιμοποίησε αυτό. Λογικά θα λυθεί το πρόβλημά σου. Αν συνεχιστεί, σημαίνει ότι κάτι πάει στραβά με την κάρτα-drivers-σύστημά σου.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λειτουργικό έχει ο υπολογιστής σου;

 

Εάν έχεις windows πήγαινε: Πίνακας Ελέγχου --> Ήχος --> Εγγραφή

 

Στην καρτέλα Εγγραφή επίλεξε την κάρτα ήχου σου (πρέπει να την έχεις συνδεδεμένη στον υπολογιστή) και πάτα την επιλογή "Ιδιότητες".

 

Στο καινούριο παράθυρο πάτα την καρτέλα "Επίπεδα". Εκεί έλεγξε μήπως είναι το επίπεδο έντασης της κάρτας χαμηλό και προκαλείτε από εκεί το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτής σε τι ένταση παίζει; Αν τον ακούς οριακά εσύ μην περιμένεις και πολλά από το mic.. ;)

ο ενισχυτής παίζει σε αρκτα καλή ένταση ( αν τον ανεβάσω πολυ λιγο ακόμα , με ακούει ολο το τετράγωνο  ;D ) , το καλώδιο που εχω για το μικρόφωνο , εχει βύσμα jack και XLR θηλυκό,  και στην κάρτα ηχου το συνδέω με jack/xlr adaptor, λέτε απο εκει να υπάρχει θεμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες μήπως τυχόν έχεις πατήσει και το -10db pad που έχει κάτω από το line/inst κουμπί, και:

 

 

Σε κάθε περίπτωση, προμηθεύσου ένα καλώδιο όπως της δεύτερης φωτογραφίας και χρησιμοποίησε αυτό. Λογικά θα λυθεί το πρόβλημά σου. Αν συνεχιστεί, σημαίνει ότι κάτι πάει στραβά με την κάρτα-drivers-σύστημά σου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον φταιει το καλωδιο σου,αλλα κι εγω οταν ειχα παρει αυτη την καρτα ειχα ενα σωρο προβληματα μεχρι που την αντικατεστησα και ως διαμαγιας problem solved.Eιχα ηχογραφησει πολυ ωραια synths αλλα με κιθαρα δεν καταφερα ποτε να βγαλω κατι οφελημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου