Προς το περιεχόμενο

Αγορα monitors


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και χαρά σας.

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για ένα ζευγάρι monitors, αλλά στο συγκεκριμένο τομέα προς το παρόν είμαι άσχετος. Θα ήθελα να ρωτήσω, λοιπόν, κάτι που μπορεί να ακούγεται (και να είναι) χαζό:

 

Αν κάποιος καταλήξει στη λύση

Alesis Monitor One II Passive + Alesis RA 300

 

γιατί να μην πάρει τα Active Alesis M1 II, που έρχονται στην ίδια τιμή με το σύνολο passive+amp;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Από την μεριά μου σε παραπέμπω σε προηγούμενο post που καταχώρησα σ'αυτήν την κατηγορία και επιμένω...Τ΄αυτιά σου :wink: παραμάσχαλα με τα cdακια σου και καλές ακροάσεις...Αυτό το γιατί "αυτό" και όχι "εκείνο" μου θυμίζει λίγο την κλασσική "κολοκυθιά"....Δυστυχώς σ'αυτήν την κατηγορία τιμής το πρόβλημα δεν είναι πιο ηχείο είναι "καλό", αλλά πιο είναι το λιγότερο "κακό"(πάντα για τις μόνιτορ ιδιότητές του μιλώντας..)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

3.Τα active κατά κανόνα και αναλογικά πάντα της της τιμής τους' date=' είναι καλύτερα από ανάλογα set passive και ενισχυτικών. (Για πολλούς αντικειμενικούς πλέον λόγους).

.[/quote']

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

npap, σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

 

Τα προηγούμενα Post τα είχα διαβάσει όλα προσεκτικά (μαζί και το δικό σου).

Όμως, μάλλον δεν κατάλαβες ακριβώς τι ήθελα να μάθω.

Δε ρωτάω τι είναι προτιμότερο απ'τα δύο.

Απλώς αναρωτιέμαι προς τι η ύπαρξη (από την ίδια εταιρεία) και των δύο ταυτόχρονα.

 

Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου (κι εφόσον μιλάμε ουσιαστικά για το ίδιο μοντέλο, αλλά σε

 

active), όλοι θα΄πρεπε να προτιμούν το active. Γιατί όμως υπάρχει και το

 

Passive+RA300; Μάλλον προτρέχω και απαντάω μόνος μου πως:

α) μπορεί η passive εκδοχή να κυκλοφόρησε πρώτη ή

β) στο τελικό αποτέλεσμα,τα ηχεία να ακούγονται τελείως διαφορετικά (αν και πρόκειται

 

για ίδια μοντέλα), οπότε είναι θέμα γούστου κλπ, ή

γ) προσφέρεται και η επιλογή (μέσω passive) να χρησιμοποιήσεις καλύτερο ενισχυτή.

 

Τι στο καλό; Κάποιο θα το πέτυχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Απ'ότι θυμάμαι ο 300 κυκλοφορεί αρκετά χρόνια (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος) ,οπότε δεν φιάχτηκε ως ταίρι των monitor one και αποτελεί απλά ένα ακόμα προιόν στην γκάμα της εταιρείας.Το κατά πόσο ταιριάζουν ηχητικά και τι αποτέλεσμα δίνει ο συνδυασμός τους δεν μπορώ να το ξέρω αν δεν ακούσω.Η απλή λογική υποδεικνείει ότι αν το τελικό κόστος είναι ίδιο και στις δυό περιπτώσεις κάποιο λάκο έχει η φάβα..Φαντάσου μόνο ότι σαν κόστος παραγωγής ένας ενσωματωμένος τελικός, είναι απαλαγμένος από το σασί που θα φιλοξενηθούν τα ηλεκτρονικά κυκλώματα (το οποίο είναι σεβαστό σαν ποσοστό) τα ξεχωριστά manual , την ξεχωριστή συσκευασία ,το κόστος μεταφοράς και διανομής δύο προιόντων αντί ενός κλπ

Με τον ανταγωνισμό που υπάρχει βγαλε τα συμπερασματά σου.

Αντικειμενικά τώρα η ιδέα των active στηρίζεται στην προσπάθεια των σχεδιαστών να "πάρουν" το μέγιστο ηχητικής απόδοσης των μεγαφώνων του ηχείου τους, χρησιμοποιώντας ιδανικά σε χαρακτηριστικά ηλεκτρονικά για τις ανάγκες τους.Πάντα με το κόστος παραγωγής μεγάλο εχθρό τους.

Ένα χαρακτηριστικο παράδειγμα τα φημισμένα ATC.Πάρε ένα passive της εταιρείας και προσπάθησε να το ταιριάξεις με τελικό οπιασδήποτε κατηγορίας τιμης, και συγκρινέ το με το αναλογό του active...Σταυρόλεξα για δυνατούς λύτες και πάντα υπάρχει αυτή η περίεργη δισύλαβη λεξούλα που δεν συνδιάζεται και τάφήνει έστω και παρά λίγο άλυτα...

Ελπίζω να βοήθησα λίγο περισότερο τώρα :wink:

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η κατασκευή ενός ζευγαριού active monitors ίσως να είναι και ακριβότερη από εκείνη ενός passive με ξεχωριστό τελικό διότι ο χώρος είναι πολύ περιορισμένος και η ακουστική της καμπίνας χρειάζεται περισσότερη προσοχή με έναν ενισχυτή ενσωματωμένο + ψύκτες κλπ.

Έχω αγοράσει ακριβώς αυτόν τον συνδυασμό (Monitror One και RA300) και μπορώ να πω ότι συνεργάζονται αρκετά καλά μεταξύ τους. Βέβαια δεν πρόκειται ποτέ να φτάσουν την ποιότητα του αντίστοιχου active ζευγαριού διότι στα active υπάρχουν 2 μονάδες ενισχυτών ανά ηχείο, μια για το woofer και μια για το tweeter, και δεν χρειάζεται να τα χωρίζει crossover. Οπότε αν είσαι μεταξύ αυτών των δύο συνδυασμών καλύτερα να επιλέξεις τα active. Βέβαια όντως τίποτα δεν θα σε πείσει περισσότερο από μια ακρόαση και των δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aor_dreamer, σ'ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Και να σκεφτείς ότι μόλις ετοιμαζόμουν να σου γράψω, γιατί είχα διαβάσει ότι έχεις τα passive...

 

α) Αλήθεια, γιατί δεν προτίμησες τα active; Ο Thomann τα έχει 345€ (από μεταφορικά, μήπως θυμάσαι πόσα έδωσες;)

 

β) Διαβάζω στο internet ότι πρέπει να είσαι τυχερός για να σου'ρθει καλό κομμάτι, ότι συνήθως έχουν προβλήματα, οπότε μπλέκεις με επιστροφές κλπ. Έχεις άποψη επ' αυτού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Αλήθεια' date=' γιατί δεν προτίμησες τα active; Ο Thomann τα έχει 345¤ (από μεταφορικά, μήπως θυμάσαι πόσα έδωσες;)

[/quote']

 

Καλή ερώτηση :!: :oops:

Βασικά δεν ασχολήθηκα καθόλου με τα active γιατί έτσι όπως είναι προς το παρόν διαμορφωμένος ο χώρος μου θα είχα πρόβλημα. Αν και nearfield τα χρησιμοποιώ εντελώς λάθος (πολύ κοντά σε τοίχο, γύρω στα 3 μέτρα απόσταση από εμένα) αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο προς το παρόν.

 

Προσωπικά δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με την μεταφορά ή την ποιότητα των ηχείων. Από τον thomann τα μεταφορικά ήταν γύρω στα 45-50ευρώ (2 πακέτα) με τα οποία ήρθαν ο τελικός, τα ηχεία, 2 di, μια phase 28 ακουστικά, καλώδια κλπ. Αν πάρεις μόνο τα ηχεία τα μεταφορικά μάλλον θα είναι τα μισά (γύρω στα 23 ευρώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδες. Πριν απο 2 βδομαδες παρηγγηλα απο το Digital Village ενα ζευγαρι Mackie HR624. Στις συσκευασιες μεσα δεν βρηκα sales receipt (αποδειξη). Θα πρεπει να ανυσυχώ; Sto site της Mackie λεει ότι για να ισχύει η εγγύηση πρέπει να την έχω.

 

Any clues;

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου