Προς το περιεχόμενο

Αγορα monitors


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά δεν ασχολήθηκα καθόλου με τα active γιατί έτσι όπως είναι προς το παρόν διαμορφωμένος ο χώρος μου θα είχα πρόβλημα.

 

Τι πρόβλημα πιστεύεις ότι θα είχες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βασικά δεν ασχολήθηκα καθόλου με τα active γιατί έτσι όπως είναι προς το παρόν διαμορφωμένος ο χώρος μου θα είχα πρόβλημα.

 

Επειδή, απ' ό,τι κατάλαβα, η επιλογή passive/active σχετίζεται και με το χώρο, μήπως θα μπορούσες να με παραπέμψεις σε κάποιο site για να μάθω τη διαφορά και να δω τι θα "λειτουργήσει" στο δικό μου χώρο; Τα active θέλουν μεγάλους χώρους;

 

Θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, επειδή ανέφερες την phase 28: Η σύνδεση των monitor (ή του ενισχυτή, στη δική σου περίπτωση) με την κάρτα πρέπει να είναι balanced ή δεν παίζει ρόλο; Για τη σύνδεση χρειάζεται να προσέξω κάτι ή γίνεται όπως και η απλή σύνδεση με τα κοινά ηχεία του υπολογιστή; Τι είθισται να είναι τα inputs των monitors; (rca, jack κλπ)

 

Και, τέλος, μια ερώτηση που απευθύνεται σε όλους: Πολλοί στο internet αναφέρουν ότι όταν αγοράζεις καινούρια monitor ή ακουστικά, χρειάζονται σωστό "burn" (ή κάπως έτσι τέλος πάντων), για να μπορύν να αποδώσουν σωστά. Σε μαγαζιά που ρώτησα υπήρχε πλήρης άγνοια (ως συνήθως). Απ' ό,τι καταλαβαίνω, χρειάζονται κάποιο "στρώσιμο" στην αρχή. Μήπως ξέρει κάποιος πώς γίνεται αυτό;

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αλλά μάλλον δεν διατύπωσα καλά το θέμα "πρόβλημα χώρου". Δεν εννοώ ότι η ακουστική του χώρου μου δεν είναι κατάλληλη για active monitors (η ακουστική του χώρου μου δεν είναι κατάλληλη καν για monitors :cry:) αλλά ότι επειδή δεν έχω διαμορφώσει το δωμάτιό μου για home studio χρήση δεν έχω εύκολη πρόσβαση από εκεί που δουλεύω στα ηχεία, καθώς και ο χώρος που τα έχω ακουμπισμένα εκτός απ' το ότι θεωρείται εγκληματικός για nearfield δεν είναι αρκετός ούτε για τα passive. Αυτή τη στιγμή τα χρησιμοποιώ σαν ηχεία βιβλιοθήκης για παράδειγμα.

 

Τώρα όσον αφορά για την επιλογή ως προς τον χώρο δυστυχώς δεν γνωρίζω κάτι σχετικό (και γω νέος είμαι στον χώρο) αλλά δε νομίζω ότι έχει ιδιαίτερη σημασία.

Φαντάζομαι ότι στους reference τελικούς οι είσοδοι συνηθίζουν να είναι balanced. Τουλ. στον RA300 είναι πολύ ανεκτικός με ό,τι τύπο θες να χρησιμοποιήσεις, αφού έχει balanced jack και xlr, αλλά και unbalanced rca για είσοδο. Απο ότι είδα στο manual των active έτσι ακριβώς είναι και η σύνδεση σ' αυτά.

Τέλος το burn μάλλον είναι η διαδικασία για το "στρώσιμο" των ηχείων και τουλ. εγώ αυτό που έχω ακούσει είναι το προφανές δλδ. να μην τσιτώσεις την έντασή τους πολύ στην αρχή, φαντάζομαι και να αποφεύγεις τις πολύ μπάσσες συχνότητες για να μην βλάψουν τον κώνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η συνήθης πρακτική για το στρώσιμο στα ηχεία, ειναι να τ΄αφήσεις να παίξουν σε χαμηλές προς μέτριες εντάσεις γύρω στις 30 ώρες..( εκτός αν ο κατασκευαστής προτείνει κάτι διαφορετικό ) Όταν ο ήχος που παράγουν σταθεροποιηθεί συχνοτικά, είσαι έτοιμος να τα "χώσεις" ελεύθερα.. :wink:

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ο aor ξέχασε να σου πει ότι τα όποια ρυθμιστικά ( volume , eq etc ) στα active βρίσκονται στο πίσω μέρος των ηχείων, οπότε θα δυσκόλευε την ζωή του... :)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ναι, γιατί τυπικά δεν υπάρχει καμία σχέση διαμόρφωσης χώρου με active ή passive ηχεία. Απλά, τα active συνίστανται σαν λύση διότι (συνήθως) οδηγούν καλύτερα τα συγκεκριμένα μεγάφωνα.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο aor ξέχασε να σου πει ότι τα όποια ρυθμιστικά ( volume ' date=' eq etc ) στα active βρίσκονται στο πίσω μέρος των ηχείων, οπότε θα δυσκόλευε την ζωή του... :)[/quote']

 

Ακριβώς. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Μια ερώτηση :Όπως έχω γράψει παλιότερα έχω τα EVENT TR 6 και έχω ένα πρόβλημα, ακούω λίγο τονισμένα τα μπάσα …Μήπως φταίει ο χώρος , μήπως επειδή (αν και τα έχω ένα χρόνο περίπου)δεν έχω κάτσει να τα στρώσω ακόμα? :oops:

Αλήθεια πως μπορεί κάποιος να στρώσει σωστά ένα monitor?

χι greeklish, στο forum του NOIZ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 'στρώσιμο' γίνεται όπως και στα αυτοκίνητα: όταν είναι καινούρια. Τώρα ξέχνα το.

Ο χώρος σου είναι ακουστικά διαμορφωμένος;

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου