Προς το περιεχόμενο

Ο αγαπημένος σας ελληνικός δίσκος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Έχω καμμιά 50αριά πρόχειρα, αβίαστα κι αβασάνιστα να τους πω αγαπημένους και  άμα έχετε όρεξη και κερνάτε, ρίχνω, χωρίς ζέσταμα, και κανα ημίωρο συζήτησης για τον καθένα (έχω προπονηθεί στα νιάτα μου) αλλά αν μου βάλει κανείς τον Καζαντζίδη στον κρόταφο για να επιλέξω μόνο έναν, μάλλον θα έλεγα τον δίσκο που έχω λιώσει ως έφηβος, υπό διάφορας ευχάριστας και δυσάρεστας συνθήκας και είναι ένας δίσκος που ακούνε και σήμερα τα παιδιά μου........

 

Τα Μπαράκια του Βαγγέλη Γερμανού (με μοναδική εξαίρεση το ομώνυμο τραγούδι που το ψιλοβαριέμαι). Ένας δίσκος ποίημα από πολλές απόψεις.

barakia.jpg

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Metro Decay-Υπέρβαση.

 

Εχω ακουσει πολλές φορές αυτον τον δισκο και δεν καταφερε ποτε να μου κεντρισει το ενδιαφερον..Ολοι μου ελεγαν οταν μεγαλωσεις θα καταλαβεις..

αλλα δεν καταλαβα εδω και 7 χρονια που τον εχω, σε original cd κιολας!

 

Κατα ταλλα μαλλον θα εβαζα κατι απο

Τρύπες

Ξύλινα Σπαθια

Διαφανα Κρίνα

Μωρα στη φωτιά

Αλκινοο Ιωαννίδη

Παυλο Σιδηρόπουλο

μην σας πω και Panx Romana, για το είδος τους έχουν κάποιες καταπληκτικές ιδέες...

 

και αλλα πολλα!  Είμαι αναποφάσιστος δεν μπορω να αποφασίσω! :P

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι που θα ξεφύγω από τα πεπατημένα, όλοι οι δίσκοι που έχετε γράψει όλοι οι φίλοι είναι άξιοι. Μερικοί είναι από τους πλέον αγαπημένου και εμένα.

ΟΜΩΣ εδώ έχουμε τον ένα και μοναδικό:

 

ΗΡΑΚΛΗΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΙΔΗΣ - ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΚΟΣΜΟΥΣ

 

Όποιος δεν τον έχει ακούσει έχει χάσει κάτι από το τί μαγικά μπορούν να κάνουν τα παιδιά αυτής της χώρας με ελάχιστα μέσα (και φράγκα)...

 

Πάρτε δείγμα εδώ:

 

http://www.youtube.com/watch?v=M7CUsXW0mu4

Iraklis_SeAlloysKosmoys.jpg.0a2c7df6f3e6e098fa894f1c2a0da3df.jpg

It ain't over till it's over.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΗΡΑΚΛΗΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΙΔΗΣ - ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΚΟΣΜΟΥΣ

 

Μερικές πληροφορίες για το δίσκο αυτό (από το Wikipedia, βαρέθηκα να τα ξαναγράψω μόνος μου...) - Υπογραμμίσεις και [σχόλια] δικά μου:

"...Ύστερα από ένα χρόνο ηχογραφήσεων, το Γενάρη του 1976 κυκλοφορεί σε διπλό άλμπουμ από την EMI, με παραγωγούς τον Τέρρενς Κουίκ και Γιάννη Κιουρκτσόγλου. Συμμετέχουν σαράντα μουσικοί, ανάμεσα τους πολλά μέλη από τα διάφορα σχήματα της Λερναίας Ύδρας, όπως, Μαγκλάρας (βιολί), Πρωτόπαπας (φλάουτο, πνευστά), Φιλιππίδης (Μπάσο), Θεολόγος Στρατηγός (κιθάρα). Χορωδίες, παραδοσιακά, κλασικά και ηλεκτρικά όργανα (συνολικά 80 τον αριθμό) και πολλοί τραγουδιστές σε τραγούδια και φωνητικά: Θρ. Αποστόλου, Γ. Ζώη, Ν. Ζιώγαλας, Π. και Χ. Κατσιμίχας, Χρ. Κουλουμπής, Μ. Ψάλτη, Δ. Πουλικάκος.

Ο Νίκος Ξυλούρης ήταν να τραγουδήσει το «Πανηγύρι», όμως τελικά η εταιρεία έφερε κώλυμα. Ο δίσκος αυτός για διάφορους λόγους δεν προωθήθηκε καθόλου. Ο Ηρακλής φεύγει για το Παρίσι και το Άμστερνταμ..."

 

Αυτό το τελευταίο δείχνει να μας συνδέει με το thread "Ζείτε εντός ή Εκτός"...

It ain't over till it's over.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξέρω ότι όταν λες Ελληνικό Metal (το είδος που ακούω εγώ δηλαδή),εννοείς Firewind,Rotting Christ και Septic Flesh.Ναι είναι κλασικοί στο ιδίωμα τους πάρα τα λίγα για σένα χρόνια παρουσίας,γιατί πριν από αυτούς δεν υπήρχε Metal σκηνή.Απλό είναι νομίζω!

 

Kαλά ναι, επειδή εδώ μιλάμε για το γούστο του καθενός και ποιός είναι ο αγαπημένος του δισκος και επειδή εσύ ακους μέταλ, κυρίως, το καταλαβαίνω. Εγω αν και παίζω τα τελευταία χρόνια ένα κάτι σαν μέταλ ;D δεν ακούω κυρίως μέταλ. Και απο όσους δίσκους έχω ακούσει στη ζωή μου απο έλληνες, άσχετα με το είδος, με τραβάει πιο πολύ αυτός που ανέφερα. Ξαναλέω ΑΣΧΕΤΑ με το τι ακούω ή τι παίζω. Για παράδειγμα πίσω απο αυτόν βάζω κάτι τελείως άσχετο και πάλι, το "9 πληρωμένα τραγούδια" των Τρύπες. +

Αυτά μπίλ...ευτυχώς δεν γίνεται να συμφωνούμε πάντα  :P :P

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου