Προς το περιεχόμενο

Με τι ξυρίζεστε?


ex-Ritchie77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Το δέρμα μου είναι πιο σκληρό και από την καρδιά μου και έτσι δεν προβληματίζομαι ιδιαίτερα για τη μέθοδο.

Ξυρίζομαι σχεδόν κάθε μέρα δηλαδή έχω ξυριστεί ίσως και 3000 φορές από τότε που έγραψα τελευταία φορά σε αυτό το νήμα. 

Πιστεύω ότι ο άντρας από μια ηλικία και μετά (π.χ. 21) πρέπει να είναι ξυρισμένος - η αξυρισιά είναι για τους φοιτητές και τους νεαρούς. 

Χρησιμοποιώ μονό ξυράφι, νομίζω τα διπλά "στουμπώνουν". Έχω μια μηχανή τύπου "πεταλούδα", αν δω και δεν κόβει καλά πιάνω μια μπικ ΜΕΤΑΛ να τελειώσω τη δουλειά - την άλλη μέρα θυμάμαι και βάζω φρέσκο ΞΟΥΡΑΦΙ. Βαζω το σαπούνι (σήμερα έβαλα κρεμοσάπουνο για τα χέρια), το αφήνω 1-2 λεπτά όσο βουρτσίζω δόντια και μετά αφαιρώ το σαπούνι με το ξυράφι. Ενα πέρασμα και τέλος  - ξέρω όλες τις γωνίες με muscle memory.  3 λεπτά μαζί με τα δόντια. Αν είναι Σάββατο και βαριέμαι κάνω ΣΠΑ με το πινέλο και τα ειδικά σαπούνια. ΝΑ ΞΥΡΙΖΕΣΤΕ, έρχονται οι επενδυτές στην Αθήνα και οι φάτσες είναι 90% middle east 😄

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Αναλογα
Καθε 2 μερες συνηθως

Με τόσα μπλιμπλικια και αξεσουάρ θα παρακαλάς να μεγαλώσουν γρήγορα....να τα χρησιμοποιήσεις 😁

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, LK είπε

Αν δεν γίνομαι αδιάκριτος κάθε πότε ξυριζεσαι;

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ καθε μερα. Εχω αυτοσεβαΖμο...στην ηλικια μου να τριγυρναω σαν τον Ντον Τζονσον στα 80s   ειναι λιγο γελοιο θεαμα..... ασε που ταξιδευω συχνα στα εκΣωτερικα και με την αραβοΦατσα που εχω ετσι και μεινω ακΣουριστος μια μερα...με σταματανε σχεδον παντα για ελεγΧο...🤣

 

Aσε που γιατι να στερησω την ΑΠΟΛΑΥΣΗ που λεγεται ξυρισμα απο τον εαυτο μου? Μια ζωη την εχουμε σε οσες περισσοτερες ΗΔΟΝΕΣ υποκυπτουΜΑΙ τοσο το καλυτερο.... 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

υ να τριγυρναω σαν τον Ντον Τζονσον στα 80s  

O Ντον Τζονσον ΠΑΝΤΑ ξυρισμένος ήταν, μοναδική εξαίρεση το harley davidson and the marlboro man (1991)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, LK είπε

Με τόσα μπλιμπλικια και αξεσουάρ θα παρακαλάς να μεγαλώσουν γρήγορα....να τα χρησιμοποιήσεις 😁

Πες το ψέματα. Μέχρι τώρα έλεγα θα ξυριστώ βράδυ για να κρατήσει και 3η μέρα. Τώρα δεν βλέπω την ώρα πότε θα υπάρχει αρκετό δείγμα τρίχας που να δικαιολογεί ξύρισμα και να μην έχουμε περίεργα βλέμματα από το έτερον ήμισυ. 😁

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί της ευκαιρίας, σήμερα το πρωί έκανα ένα απολαυστικό ξύρισμα, αφού ξύπνησα πρωί και είχα χρόνο μετά το μπανάκι, να ασχοληθώ διεξοδικά.

 

Έβαλα λίγο Artisan κύβο για pre shave και χρησιμοποίησα το νεοαποκτηθέν μούφα vegan Mitchell's wool fat  σαπούνι, που μη έχοντας εμπειρία με το tallow MWF, δεν με χάλασε. Ωραίο μου φάνηκε. 

Άρωμα καθαρού σαπουνιού, παχύς αφρός.

Ένα νεοαποκτηθέν πινέλου χοίρου Gustav nom, οικονομικότατο, στο οποίο έκανα fast brake in, με μια μέθοδο που είδα στο YT όπου το βάζεις στο ψυγείο σε ποτήρι με νερό και μαλακτικό για 3-4 μερες και το βγάζεις κάθε μέρα για λουσιματάκι και δεκάλεπτο τρίψιμο.

 

Ξαναδοκιμάσω την φόνισσα Muhle R41.

Αυτή τη φορά έβαλα λεπίδα wizamet iridium super, αλλά με το που ξεκίνησα ένιωσα αρκετό feedback (αντίσταση από την τρίχα), όπως και στο πρώτο που είχα δοκιμάσει Bic Chrome Platinum και αμέσως έβαλα μια permasharp που είχα ήδη χρησιμοποιήσει δύο φορές με την Rockwell 6s και ήταν καλύτερα. Όμως έχοντας πληθώρα επιλογών, σκέφτηκα την ακραία λύση .... Feather.

 

Φόνισσα μηχανή με φόνισσα λεπίδα. 

Κι όμως ήταν το απολαυστικότερο ξύρισμα που έχω κάνει.

Δύο χέρια, το πρώτο WTF και το δεύτερο μίξη XTG και ATG και λίγα μερεμετάκια σε κάποια σημεία. 

Έγινε BBS (baby butt smooth).

Έβαλα και alum, έτσουξε λίγο, φυσιολογικό μετά από τέτοια εμπειρία.

Και Nivea balm  για after shave και έγινα τζετ.

Μου'ρχεται να με φιλήσω 🤣

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LK είπε

O Ντον Τζονσον ΠΑΝΤΑ ξυρισμένος ήταν, μοναδική εξαίρεση το harley davidson and the marlboro man (1991)

 

Miami Vice δεν εβλεπες ε? Δεν ειχες γεννηθει ακομα? 🤣

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Επί της ευκαιρίας, σήμερα το πρωί έκανα ένα απολαυστικό ξύρισμα, αφού ξύπνησα πρωί και είχα χρόνο μετά το μπανάκι, να ασχοληθώ διεξοδικά.

 

Έβαλα λίγο Artisan κύβο για pre shave και χρησιμοποίησα το νεοαποκτηθέν μούφα vegan Mitchell's wool fat  σαπούνι, που μη έχοντας εμπειρία με το tallow MWF, δεν με χάλασε. Ωραίο μου φάνηκε. 

Άρωμα καθαρού σαπουνιού, παχύς αφρός.

Ένα νεοαποκτηθέν πινέλου χοίρου Gustav nom, οικονομικότατο, στο οποίο έκανα fast brake in, με μια μέθοδο που είδα στο YT όπου το βάζεις στο ψυγείο σε ποτήρι με νερό και μαλακτικό για 3-4 μερες και το βγάζεις κάθε μέρα για λουσιματάκι και δεκάλεπτο τρίψιμο.

 

Ξαναδοκιμάσω την φόνισσα Muhle R41.

Αυτή τη φορά έβαλα λεπίδα wizamet iridium super, αλλά με το που ξεκίνησα ένιωσα αρκετό feedback (αντίσταση από την τρίχα), όπως και στο πρώτο που είχα δοκιμάσει Bic Chrome Platinum και αμέσως έβαλα μια permasharp που είχα ήδη χρησιμοποιήσει δύο φορές με την Rockwell 6s και ήταν καλύτερα. Όμως έχοντας πληθώρα επιλογών, σκέφτηκα την ακραία λύση .... Feather.

 

Φόνισσα μηχανή με φόνισσα λεπίδα. 

Κι όμως ήταν το απολαυστικότερο ξύρισμα που έχω κάνει.

Δύο χέρια, το πρώτο WTF και το δεύτερο μίξη XTG και ATG και λίγα μερεμετάκια σε κάποια σημεία. 

Έγινε BBS (baby butt smooth).

Έβαλα και alum, έτσουξε λίγο, φυσιολογικό μετά από τέτοια εμπειρία.

Και Nivea balm  για after shave και έγινα τζετ.

Μου'ρχεται να με φιλήσω 🤣

 

 

Αυτο δεν ειναι ξυρισμα, αυτο ειναι 8ωρο με υπερωριες σε ορυχειο.

 

Και επι τη ευκαιρια, ποσες φορες την εβδομαδα ασχολειστε με το σπορ, γιατι εγω ειμαι στο μια φορα ανα μιαμιση/δυο εβομαδες.....

Επεξεργασμένο από fenderiarhs

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου