Προς το περιεχόμενο

Ελληνικό semi modular synthesizer !


Hysplex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σε σχέση με

αυτό

http://www.moogmusic.com/products/taurus/taurus-3-bass-pedals

 

Το φινίρισμα είναι καλύτερο αισθητικά της freaqbox υποκειμενικά, αλλά ειναι ικανό να αντισταθμίσει τις τιμές.

Προσωπικά δεν νομίζω

 

Δεν είπα ότι είναι πιο φθηνό από άλλα της κατηγορίας. Εχει και monosynths με 200€. Άλλο πραγμα ομως ενα χειροποίητο οργανο και άλλο ενα σε γραμμή παραγωγής.

 

Άλλο ένα οργανο που κουβαλάει έτοιμη μηχανή απο παλιότερες υλοποιήσεις, λίγο αλλαγμένη, και άλλο το πρώτο όργανο κάποιου κατασκευαστή που μπορεί να έχει κοστίσει μερικά χρόνια έρευνας, και καποια στάδια κατασκευής πριν το τελικό αποτέλεσμα.

 

Άλλο το μεγεθος της αγορας που απευθυνεται η Moog, άλλο ένας πρωτοεμφανιζόμενος (στο χωρο των συνθς) κατασκευαστής.

 

Με βαση τα παραπάνω, επιμένω ότι οι τιμές είναι απο λογικές εως χαμηλές.

 

Δε λέω σε καμιά περίπτωση ότι μπορω να παρω 2-3 άμεσα ;D Αλλα αυτό δεν είναι μέτρο εκτίμησης :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς χειροποίητο βασικά?

δεν νομίζω τα knobs-switches-πλακέτες να είναι χειροποίητα αλλά μόνο τα ξύλα δηλαδή οι αντίστοιχες μεγάλες εταιρείες dave smith και moog τα wood side panels τα φτιάχνει το εργοστάσιο? ή μήπως τα αναλαμβάνει κάποιος χειροποίητα και τα στέλνει στην εταιρεία όπως κάνει και η NORD.

Τέλος πάντων αυτό που θέλω να περάσω είναι ότι δυστυχώς η ελληνική εταιρεία (και λογικό είναι από τη μία) με τις τιμές αυτές κοιτάει την έξω Ελλάδας αγορά.

 

Προσωπικά μιας και τα ευρά στη χώρα βγαίνουν πολύ δύσκολα θα προτιμούσα ένα moog sub phaty παρά ένα Murmux Initiate Analog Synthesizer στα ίδια χρήματα.

 

Αν όμως το ελληνικό προιόν είχε πολύ προσιτή τιμή προς τα ελληνικά δεδομένα και για τις δυνατότητες που φέρει το machine σίγουρα θα είχα ένα λόγο παραπάνω να στηρίξω την εν λόγω εταιρεία.

 

Εύχομαι καλές πωλήσεις

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο βίντεο απο τη ΝΑΜΜ εξηγει πως όλα φτιάχνονται απο τον ιδιο, και τα cases από τον συνεργάτη. Που σημαίνει προφανώς πως ο ίδιος κολλαει τα εξαρτήματα στις πλακέτες.

 

Είναι λογικό κάποιος που θελει απλά ενα monosynth, να προτιμήσει το sub-phatty πχ, για πολλους λόγους. Πιθανότατα κι εγω να το προτιμουσα. Μπορει και όχι. Με ενα Murmux θα ακουγομουν όπως άλλοι 100, ενω με τα Sub, όπως αλλοι 10.000...Ολα παίζουν ρόλο...

 

Αλλα δε νομίζω ο στόχος να είναι η κοντρα με το sub. Αλλιως δε θα έβγαινε κανενα monosynth περα των Moog και του Mopho πχ.

 

Και δε βρίσκω το λόγο που η συζήτηση για την τιμή πρέπει να γίνεται με βάση τα ελληνικά οικονομικά δεδομένα. Ειναι μια σοβαρη κίνηση, που μπαίνει σε διεθνή χωράφια.

 

Κι εγω εύχομαι καλες πωλήσεις και σε λίγα χρόνια να γίνει απο τα μεγάλα ονοματα (σε ποιότητα οργανων) του χώρου, και να λέμε ότι κάποτε κάναμε παρατηρήσεις στον κατασκευαστή (και να γελάμε ντροπιασμένοι :D ) *

 

 

 

 

*Να τονίσω εδω ότι οι δικές μου αποψεις και παρατηρήσεις, γίνονται από την πλευρά του "πελάτη", οπότε αφορούν την τελική εικόνα του προϊοντος προς ενα δείγμα (εστω μοναδα) του κοινου που απευθύνεται. Ελπίζω λοιπόν να μην αποθαρρύνω τον Freqbox Pedals να συμμετέχει και να απαντάει στις (ίσως αστοχες) τοποθετήσεις μου ;D

 

 

Με χαροποίησε δε ιδιαίτερα πως πωλείται ξεχωριστά το -πολυ καλο οπως ακουγεται απο τα βιντεο- φίλτρο...Πάρα πολυ χρήσιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δίκιο σε πολλά αλλά δυστυχώς η τιμή είναι βασικό συστατικό στη συνταγή όλων των εταιρειών οι οποίες κατά τη γνώμη μου βλέπουν ότι τα ακριβά κομμάτια επι το πλείστον δεν ευδοκιμούν αρκετά και λανσάρουν νέα φθηνά σε κόστος κατασκευής synthesizers

moog sub phatty

moog sub 37

nord lead A1

prophet 12 RE

novation bs2

korg ms20 kit

κλπ κλπ

 

*Στο forum επιτρέπονται τα πάντα και ποτέ δεν ξέρεις μπορεί να βγει κάτι καλό από τα λεγόμενά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...βλέπουν ότι τα ακριβά κομμάτια επι το πλείστον δεν ευδοκιμούν αρκετά και λανσάρουν νέα φθηνά σε κόστος κατασκευής synthesizers...
Aσε το κοστος κατασκευης γιατι κανει "τζιζ". :P

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια και καλή επιτυχία.

 

Ερώτηση.

Το Midi In αφορά μόνο νότες ή και έλεγχο παραμέτρων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Συγχαρητήρια έτσι κι αλλιώς που διαλέξατε το "δύσκολο δρόμο" (και δεν ανοίξατε καφέ,σουβλατζίδικο, κομμωτήριο), καλή δημιουργική συνέχεια και κυρίως καλή δύναμη απέναντι στους "γνωστούς-άγνωστους είρωνες διαδικτυακούς πουθενάδες", που θα θελήσουν μίζερα να ακυρώσουν την προσπάθειά σας πριν μπουν καν στον κόπο να ακούσουν τα προϊόντα σας...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου