Προς το περιεχόμενο

Ποια η διαφορά του SM 58 από το SM 57;


IxNiLaTiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι' date=' ναι...respect προς το μικρόφωνο. Το σχόλιο αφορά την εξωτερική εμφάνιση και μόνο. Εσύ ποιο έχεις;[/quote']

 

Εγώ πάντως έχω και SM58 και Beta58 (ακόμη καλύτερο κατά τη γνώμη μου για φωνή) και τώρα περιμένω και το SM57 για να το χρησιμοποιώ στον ενισχυτή ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εκτός απο τον γυμνασιάρχη σου έβγαζε λόγους και ο Jacker η Joplin o Bowie και γενικά σε όλα τα live αυτό χρησιμοποιούν για φωνές.

 

Ναι' date=' ναι...respect προς το μικρόφωνο. Το σχόλιο αφορά την εξωτερική εμφάνιση και μόνο. Εσύ ποιο έχεις;[/quote']

 

Τα έχω όλα και συμφέρει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ebay πάντως πουλάνε μαζικά (καινούρια) SM58 και SM57 σε πολύ καλές τιμές.

Μπορούν να μαζευτούν 3-4 άτομα και να πάρουν αν θέλουν ένα τέτοιο σετ-άκι ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω και SM58 και Beta58 (ακόμη καλύτερο κατά τη γνώμη μου για φωνή) και τώρα περιμένω και το SM57 για να το χρησιμοποιώ στον ενισχυτή ;)

 

Αδέλφια είναι και τα δύο.Αλλά το Beta58 είναι πολύ ευπαθές.Εάν σου πέσει καμιά φορά κάτω....την έκανες.Το 58άρι είναι σκύλος μοναχός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "κρεμάω μικρόφωνο απο χερούλι ενισχυτή" δεν είναι καθόλου καλαμπορτζιά. Είναι κλασική off-axis τοποθέτηση και την έχω δει σε live dream theater (οχι στο ελλάντα). Βέβαια είναι καλαμπορτζιά αν κάνεις ΜΟΝΟ αυτό. Αν όμως έχεις και μια δεύτερη καμπίνα οπου έχεις βάλει on-axis μικρόφωνο, τότε το κρεμασμένο μπορεί να φανεί πολύ χρήσιμο, καθώς μας επιτρέψει να κάνουμε πιο γλυκό και λιγότερο βαβούρα τον ήχο (με σωστή μίξη των 2).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν ειναι κλασσικη off axis τοποθετηση,ειπαμε να το βαλουμε Off axis αλλα οχι και εντελως ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ σε σχεση με το μεγαφωνο! :lol:

 

Κρεμωντας το συγκεκριμενο μικροφωνο (ισως οι DT χρησιμοποιουσαν αλλα μικροφωνα κρεμασμενα απο τα χερουλια,οπως τα senheiser 609 π.χ) ουσιαστικα "λαμβανουμε" μονο τα ΜΠΑΣΑ απο το μεγαφωνο (και τοσο τονισμενα που ουσιαστικα ειναι αχρηστα...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, σεβαστό. Αν το τοποθετήσεις στο ύψος του κέντρου του κώνου έχεις δίκιο, θα πάρουμε μπασσα και μάλιστα με proximity. Οι DT είχαν 58άρι (απ' ότι είδα) ΠΑΝΩ από το μεγάφωνο. Το έχω κάνει και εγώ και ήταν πολύ χρήσιμο. Επίσης μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να βγάλεις εκτός φάσης αυτές τις συχνότητες (πολύ καλύτερη μέθοδος από το eq). Γενικά όλα επιτρέπονται, αρκεί να ξέρεις τι κάνεις και γιατί το κάνεις. Προφανώς ο ηχολήπτης για τον οποίο μιλάμε (με το πειραγμένο :lol: ) ΔΕΝ ήξερε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ....ετσι παιζει.. :wink:

 

καλα σιγουρα δεν ηξερε τι εκανε ο καλαμπορτζης... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν ειναι κλασσικη off axis τοποθετηση' date='ειπαμε να το βαλουμε Off axis αλλα οχι και εντελως ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ σε σχεση με το μεγαφωνο! :lol:

 

Κρεμωντας το συγκεκριμενο μικροφωνο (ισως οι DT χρησιμοποιουσαν αλλα μικροφωνα κρεμασμενα απο τα χερουλια,οπως τα senheiser 609 π.χ) ουσιαστικα "λαμβανουμε" μονο τα ΜΠΑΣΑ απο το μεγαφωνο (και τοσο τονισμενα που ουσιαστικα ειναι αχρηστα...)[/quote']

 

Τώρα αν σου πω απο οτι μας είπαν κάτω μόνο μπάσα δεν είχαμε και ο ήχος ξύριζε θα με πιστέψεις;; :lol: :lol: :lol:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αν σου πω απο οτι μας είπαν κάτω μόνο μπάσα δεν είχαμε και ο ήχος ξύριζε θα με πιστέψεις;; :lol: :lol: :lol:

 

Μήπως όταν είπε ότι είναι πειραγμένο το 57άρι εννοούσε ότι ήταν χαλασμένο; :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου