Προς το περιεχόμενο

Το Moderation και το Noiz - Παρακαλώ τη γνώμη σας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μη μου το χαλάς' date=' ειδικά εσύ πιστεύω ότι θα συμφωνούσες με το γενικό νόημα του αμέσως από πάνω post μου... :wink:

[/quote']

 

'Ακου να δεις φίλε, αν διαβάσεις προσεκτικά θα δεις ότι δεν είπα ότι διαφωνώ...

 

 

Το θέμα είναι ότι όλα αυτά τα έχω περάσει πολλάκις παλαιότερα και σε μεγαλύτερο βαθμό.

 

Ξέρεις τι είναι να λες στο φόρουμ, άμα θέλετε να ψηφίσετε σε κάποιο συγκεκριμένο talent show, ψηφίστε την τάδε, και να σου απαντάει μοντεράτορας, ότι έβγαλα το γκομενάκι μου για να το ψηφίσουνε. Υπ όψιν είμαι παντρεμένος με δυο παιδιά..

 

Ή να κουβαλάς κιθάρα και και ενισχυτή στον ώμο από τα 13 σου για να παίζεις στις πλατείες, ναι, συνέβαιναν αυτά τότε, και να σου λέει μοντεράτορας ότι η κιθάρα που μου ταιριάζει έιναι η παγκοσμίως γνωστή "air guitar".

 

Ποτέ μου δεν ισχυρίστηκα ότι έχω τεχνικές γνώσεις, αντίθετα δεν έχω προσφέρει στο noiz ούτε το ένα χιλιοστό από όσα έχω πάρει, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορώ να λέω τη γνώμη μου και να απαιτώ να είναι σεβαστή.

 

Πίστεψέ με όμως δεν αξίζει να πορώνεσαι έτσι. Περνάς τη γραμμή, το ζείς παραπάνω από όσο πρέπει. Είναι κακό και για σένα γιατί καταναλώνεσαι άσκοπα. Πες τη γνώμη σου και να σαι σίγουρος ότι κάποια στιγμη θα φανεί το αν είχες δίκιο ή όχι...

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 137
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπάμπη λυπάμαι' date=' αλλά το post σου αντανακλά 100% την ισχύουσα νοοτροπία, όχι μόνο σ'αυτό το φόρουμ, αλλά και στο κοινωνικό ιστό εν γένει (όσο βαρύγδουπο κι'αν ακούγεται αυτό):

 

1) Έλα μωρέ, όλοι ίδιοι είναι...

2) Ωχ αδελφέ που θα κάτσω να μπλέξω

3) Θα το παίξω Κόφυ ¶νναν, μην στεναχωρήσω κανένα. Ίσες αποστάσεις και άγιος ο θεός.

 

Όλα καλά και όλα ωραία λοιπόν, αφού έτσι επιθυμείτε. Ας κλειδωθεί κι'αυτό το θέμα, να μην μας χαλάει και το φένκ σουι.[/quote']

 

Ναι με τη διαφορά ότι σε αυτό το forum αν πχ "την κάνει" ο Wow! και έρθει κάποιος "καλύτερος" πραγματικά πιστεύω ότι δεν πρόκειται να σταματήσουν οι καυγάδες ούτε θα γίνει το θαύμα και το noiz θα γίνει το ΑΠΟΛΥΤΟ forum.

 

Μπορεί η νοοτροπία όπως λες να είναι ίδια αλλά προτιμώ να κρατήσω την ενέργεια μου να πάω σε καμιά κατάληψη παρά να κάνω "κατάληψη" στο noiz.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@wasted_sunsets

Επειδή είμαστε και κοντά ηλικιακά (φαντάζομαι), καταλαβαίνω πολύ καλά τι θέλεις να πεις και τι σε κάνει να τα λες, και τα λαμβάνω υπόψη μου.

 

@janick

Ο τρόπος που βλέπεις τα πράγματα είναι απολύτως σεβαστός.

 

Κοιτάξτε τώρα γιατί ΟΛΟΙ μας έχουμε πιάσει λάθος το θέμα. Αυτό θα πω και δεν έχω τίποτε άλλο να προσθέσω:

 

Μιλάμε τόση ώρα για moderators, ενώ το Noiz έχει modulators.

 

Έκανε κανείς τον κόπο να διαβάσει το about?

 

Υποτίθεται ότι ο yameth συγκέντρωσε μια ομάδα ανθρώπων που εμπιστεύεται, για να συνδράμουν με τις γνώσεις και την εμπειρία τους, συμβουλεύοντας και επιμελλούμενοι των συζητήσεων, μια ομάδα 'wise old men' να το πούμε έτσι.

 

Και νομίζω είναι καθολική η πεποίθηση ότι σ'αυτό το ρόλο τα έχουν καταφέρει μια χαρά.

 

Υποψιάζομαι ότι η αρχική ιδέα ήταν να γίνει κάποια στιγμή self-moderated το forum. Έλα όμως που εδώ έχουμε να κάνουμε με μας τους ελληναράδες...

 

Και κάποιος πρέπει να υπενθυμίσει ότι δεν γράφουμε greeklish. Ότι δεν αναφέρουμε πηγές πειρατικού software. Κάποιος πρέπει να μπει στη μέση σε έναν καυγά. Αλλά και κάποιος πρέπει να φέρει σε πέρας τα καθαρά administrative καθήκοντα, να μεταφέρει ένα thread, να διορθώσει ένα link, κλπ κλπ. Θέλεις δηλαδή και κάποια 'inteligent watchdogs'. :)

 

Καλά λοιπόν να έχουν την πρωτοκαθεδρία κάποια άτομα (προς θεού, δεν το εννοώ με την έννοια της αυθεντίας, καταλαβαίνετε πιστεύω). Όταν αρχίζουν και έχουν τα ίδια άτομα και εξουσίες καθαρά διαχειριστικές, αρχίζει και χαλάει το γλυκό... Είναι, για να σε παραφράσω janick στον πολιτικό τομέα, σαν να έχεις δώσει υπουργεία σε ακαδημαϊκούς. :P

 

Μήπως λοιπόν, μιας και Superfunk και Eyeprotocol ήδη δήλωσαν πως πολύ θα ήθελαν να απαλλαγούν των άχαρων υποχρεώσεων τους, αυτές οι δύο ομάδες θα έπρεπε να διαχωριστούν; Υπάρχουν άνθρωποι εδώ που πολύ άνετα θα μπορούσαν να αναλλάβουν τέτοιο ρόλο, έχωντας επιδείξει την ανάλογη ωριμότητα και γνωρίζοντας άτομα και καταστάσεις.

 

Νομίζω πως μια τέτοια αλλαγή στον τρόπο λειτουργίας των πραγμάτων, ούτε θα πρόσβαλε κανέναν, ούτε θα κατέστρεφε κάτι από τα καλά που έχουν εδραιωθεί, αλλά θα έδινε και περισσότερη ευελιξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα καποιοι εχουν φαγωθει εδω και καιρο να αλλαξουν οι mods και δεν μπορω να καταλαβω γιατι..

ισως τους ζηλευουν και να θελουν να γινουν αυτοι mods...οσο γελοιο και αν ακουγεται αυτο πολυ πιθανον να σκεφτονται ετσι..

δεν στο λεω επιθετικα αλλα πραγματικα με απορια:δηλαδη ΤΙ θα αλλαξει ρε abraxas αν αλλαξουν οι mods?ΕΛΕΟΣ δηλαδη...

αν εξαιρεσει καποιος κατι αψυχολογητα κλειδωματα που εχει κανει ο Wow! ανα καιρους(τα οποια να ειναι το πολυ 3 στο συνολο),και ο Wow! αλλα και ΟΛΟΙ οι αλλοι κανουν ΜΙΑ ΧΑΡΑ την "δουλεια" τους...

ξαφνικα γιναμε και αναρχικοι και στο νοιζ και πρεπει να ξεσηκωθουμε ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ... :roll: :roll: :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

αν εξαιρεσει καποιος κατι αψυχολογητα κλειδωματα που εχει κανει ο Wow! ανα καιρους(τα οποια να ειναι το πολυ 3 στο συνολο)' date='και ο Wow! αλλα και ΟΛΟΙ οι αλλοι κανουν ΜΙΑ ΧΑΡΑ την "δουλεια" τους...

[/quote']

 

 

Κι όμως Τάκη, δεν είναι απλώς κάποια αψυχολόγητα κλειδώματα...

Από το συγκεκριμένο θέμα και μόνο αν πιαστώ, να κάποια πράγματα που θα με ενοχλούσαν από ένα modulator:

 

 

Αγαπητέ Alfasud' date=' [b']είμαι υποχρεωμένος ως moderator να προστατεύσω το φόρουμ από τις ανακριβείς πληροφορίες που παραθέτεις[/b].

 

 

Δεν ξέρω ποια ουσία είχε καταναλωθεί (είπαμε' date=' όχι αλκοόλ) όταν αποφασίσατε ότι το PlayStation είναι hi-end συσκευή, αλλά δυστυχώς αυτά τα πράγματα δεν ισχύουν.[/quote']

 

 

Όλα τούτα είναι ανοησίες.

 

 

 

Κι όλα αυτά, για ένα θέμα, που αποδείχθηκε ότι ο άνθρωπος τουλάχιστον δεν έλεγε ανοησίες....

 

 

Ευχαριστώ eye, δεν θα πάρω από την προστασία σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδυνατω και εγω να παρακολουθησω το απο που προεκυψε το συγκεκριμενο θεμα.......δε βλεπω καποια καταχρηση ουτε κατι μεμπτο απο πλευρας mods......ποσο μαλλον οταν πιστευω οτι υπαρχει μια σχετικη ωριμοτητα (ειδικα εν συγκρισει με αλλα (γειτονικα και μη ) φορουμ ωστε αν χρειαζοταν καποια αλλαγη, αυτη κατα τη γνωμη μου θα ηταν η παντελης απουσια mods και ,οπως καποιος αλλος ειπε, το φορουμ να γινονταν self-moderated.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Abraxas άντε και μπούνε καινούριοι moderators πιστεύεις πραγματικά θα αλλάξει κάτι;¶ντε και μπήκε ο τάδε moderator.Μπορεί εσύ να είσαι οκ αλλά κάποιος άλλος να έχει παράπονο σε βάθος χρόνου.

 

μη τρελενεστε.αυτα ποτε δε θα παψουν να υπαρχουν. υπηρξαν (και γινοταν ακριβως τα ιδια), υπαρχουν , και θα υπαρχουν (αμα γινει δηλαδη ο ιχνηλατης μοντ παλι τα ιδια δε θα γινονται? ) . δεν ειναι αυτο τελικα το προβλημα. νομιζω οτι πρεπει να το αποδεχτουμε.

 

Εχει δει κανεις "το πειραμα?" στα γερμανικα "ντας εξπεριμεντ" :lol: :lol: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apos σε αυτα που παραθεσες εχεις απολυτο δικιο..

 

πολλες φορες με κατι τετοιες εκφρασεις ο Wow! χανει το οποιο δικιο του...και το κανει ΠΟΛΥ συχνα αυτο αν και προσωπικα εμενα δεν με πειραζει γιατι σε συζητησεις απλες δεν κοιταω ποιος ειναι mod και ποιος οχι...

 

ειναι ομως ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ οταν κλειδωνει θεματα τραβωντας το σχοινι στα ακρα και οταν λεει εκφρασεις του τυπου:"είμαι υποχρεωμένος ως moderator να προστατεύσω το φόρουμ από τις ανακριβείς πληροφορίες που παραθέτεις"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου