Προς το περιεχόμενο

Colored Lines....cigaret13


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φώτη πολύ ωραίο το κομμάτι! Ωραία μέρη τα οποία σύνδεσες με τον γνωστό πλέον progressive τρόπο σου. ;)

Δημήτρη μάλλον, "αρτσούμπαλος" τρόπος, ταιριάζει καλύτερα..... 8)  Ό progressive  πέρασε και δεν ακούμπησε.... :P ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Amaj11

Επειδής το χειρότερό μου είναι η 11η καθαρή πάνω από maj συγχορδία, δεν σας πειράζει ελπίζω να το ακούω ως Dmaj#11/A έτσι? ;D ;D ;D

 

Φώτη μου .... welcome to the magical fourths' world. :D

 

 

progressive  πέρασε και δεν ακούμπησε....

Λάθος κάνεις.

Για τα γούστα μου είναι το πιο prog (πραγματικά) κομμάτι που έχεις γράψει.

Ακόμα και Camel μου θύμισε σε σημεία.

Πραγματικά όμορφο, και με πολύ smooth περάσματα από το ένα θεματάκι στο άλλο.

 

ΕΥΓΕ!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μου άρεσε πάρα πολύ-μάλλον περισσότερο από κάθε άλλο. Πολύ ωραία

τα θέματα-πολύ του γούστου μου, σίγουρα και, μια και αναφέρθηκε, κι εγώ

άκουσα Wishbone Ash και Camel. Και, ας το βάλουμε καλά στο μυαλό μας,

ο Φώτης δεν συνδέει. Ο Φώτης παραθέτει. ;D

 

Το αργό σημείο με τις πονηρές συγχορδίες-ατιμούτσικο-είναι πολύ ωραίο. Στις

πρώτες τρεις εναρμονίζεις C# Φρυγικό με ακόρντα από τέταρτες-και πολύ με

στεναχώρησες που δεν το έκανες και στην τελευταία  ;D ,στο Ρε.  Κι αν και

καταλαβαίνω τι εννοεί ο Στράτος, στη συγκεκριμένη περίπτωση το ακούω κι εγώ

σαν Λα-είναι πολύ δυνατή η κίνηση του μπάσου και το συγκεκριμένο voicing είναι

μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο Φώτη. Στρωμένη σύνθεση, ρέει χωρίς "μπαλώματα". Αν έχω μια παρατήρηση, είναι καθαρά θέμα προσωπικού γούστου και έχει να κάνει με το ότι στα 4 λεπτά και 20 δεύτερα, θεωρώ ότι δύο θέματα είναι αρκετά. Επίσης θα ήθελα μια trademark μελωδία η οποία να επαναλαμβάνεται πού και πού και να δίνει ταυτότητα. Αλλά μην πολυδίνεις σημασία, εγώ είμαι ποπ ως γνωστόν.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω με τον φιλο 'αποπανω' , μου αρεσαν τα παντα , δεν με ενοχλησε ο ηχος της ντραμς (που ομως δεν ειμαι ειδημων σε κανενα τομεα ) ,ολες οι λεπτομερειες μου  αρεσαν .

 

αν κατι θα παρατηρουσα ειναι αυτο που ειπωθηκε , οτι θα μπορουσαν τα θεματα να 'συμπικνωθουν ' οποτε να ειναι ειναι πιο περιεκτικο το κομματι .Οτι ειναι να πεις , το εχεις πει .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδής το χειρότερό μου είναι η 11η καθαρή πάνω από maj συγχορδία, δεν σας πειράζει ελπίζω να το ακούω ως Dmaj#11/A έτσι? ;D ;D ;D

Φώτη μου .... welcome to the magical fourths' world. :D

Ναι βρε Στράτο κι εγώ σαν Dmaj#11/A την ήξερα.... :P :P :P. Για να πω την αλήθεια σε B dorian έπαιζα και "έπιασα" μερικά "πατήματά" της... :-\ ::) 8)

ο Φώτης δεν συνδέει. Ο Φώτης παραθέτει. ;D

Ακόμα γελάω.... ;D ;D ;D

Στις πρώτες τρεις εναρμονίζεις C# Φρυγικό με ακόρντα από τέταρτες-και πολύ με

στεναχώρησες που δεν το έκανες και στην τελευταία  ;D ,στο Ρε.

Στην τελευταία, στο αρχικό ακόρντο είχα αντί για Σολb,  "καθαρή" Σολ (12ο τάστο στην σολ και όχι 11ο), αλλά τα αυτιά μου ακόμα δεν..... ::)    Το ατιμούτσικο... :D :D :D  

Αν έχω μια παρατήρηση, είναι καθαρά θέμα προσωπικού γούστου και έχει να κάνει με το ότι στα 4 λεπτά και 20 δεύτερα, θεωρώ ότι δύο θέματα είναι αρκετά . Επίσης θα ήθελα μια trademark μελωδία η οποία να επαναλαμβάνεται πού και πού και να δίνει ταυτότητα. Αλλά μην πολυδίνεις σημασία, εγώ είμαι ποπ ως γνωστόν.

Σπύρο εάν ένα κομμάτι μου δεν έχει τουλάχιστον τέσσερα (4) θέματα, δεν είναι κομμάτι μου.... 8) :o ;D Όσο για την επαναλαμβανόμενη μελωδία, είπαμε είμαι prog.... ::) :P ;D  

αν κατι θα παρατηρουσα ειναι αυτο που ειπωθηκε , οτι θα μπορουσαν τα θεματα να 'συμπικνωθουν ' οποτε να ειναι ειναι πιο περιεκτικο το κομματι .Οτι ειναι να πεις , το εχεις πει .

Το ξεχείλωσα έ... ::)  Μάλλον έχεις δίκιο alpatman (όπως και ο Jazzjoker), αλλά ήθελα να εμπεδώσετε  καλά τις υπέροχες μελωδίες μου..... ;D ;D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Στην τελευταία, στο αρχικό ακόρντο είχα αντί για Σολb,  "καθαρή" Σολ (12ο τάστο στην σολ και όχι 11ο), ....

 

Μιας κι έπαιζες σεB dorian , θα έπρεπε να παίξεις σολ#,στο 13ο. Είναι όλα τα λεφτά, χωρίς πλάκα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Στην τελευταία, στο αρχικό ακόρντο είχα αντί για Σολb,  "καθαρή" Σολ (12ο τάστο στην σολ και όχι 11ο), αλλά τα αυτιά μου ακόμα δεν..... ::)  

Λάθος μου, Σπύρο, στο 13ο ήταν, Σολ# και όχι Σολ, στο 12ο που έγραψα....

Μιας κι έπαιζες σεB dorian , θα έπρεπε να παίξεις σολ#,στο 13ο. Είναι όλα τα λεφτά, χωρίς πλάκα. :)

 :-X :-X :-X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιο ειναι Φωτη.

 

Τι σχολιο ειναι αυτο παλι?

Πες κατι για το μπασο εσυ  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου