Προς το περιεχόμενο

Αγορά πικάπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν έχεις phono in.

Συνεπώς θες εξωτερικό.

Υπολογίζεις κόστος από 50 -2000 ( ;D) ευρώ.

Κεφαλή

ΜΜ οι φτηνότερες και πιό παλιές στην πιάτσα. Από 50-80 ευρώ για ξεκίνημα. Εως πάνω από 500. Πλεονέκτημα. Αλλάζουν βελόνα φτηνά και εύκολα. Παίζουν ....ικανοποιητικά έως πάρα πολύ καλά.

MC οι ακριβότερες και υψηλών απαιτήσεων. Από 200-5000 ευρώ. Δεν αλλάζουν βελόνα. Γίνεται κάτι σαν ρεκτιφιέ  ;D σχεδόν στα μισά λεφτά ή παραπάνω ανάλογα με τη μάρκα. Παίζουν από πάρα πολύ καλά έως θεϊκά.

Το ποιά θα χρησιμοποιηθεί εκτός από θέμα χρημάτων είναι άμεση συνάρτηση με το πικάπ και τον βραχίονά του.

 

τα γράφω λίγο μπακάλικα ΟΚ?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Sonicapg φίλε μη τη μπερδεύεις τη κοπέλα με hi-end καταστάσεις βλέπεις δε σκαμπάζει μία από πικάπ απλά θέλει κάτι φτηνό και όμορφο να παίζει δίσκους.

 

Πιθανώς πιο πολύ θα σκέφτεται αν θα πηγαίνει με τις κουρτίνες-έπιπλο-χαλί το χρώμα παρά για τον βραχίονα κεφαλή ;D

 

Η δική μου πρόταση είναι για μεταχειρισμένο SL1200 τα οποία υπάρχουν από 350 σε αγγελίες, το καινούργιο ξεκινάει στις 2 χήνες πλέον, σαφώς μπορεί να βολευτεί με κάτι πολύ φτηνότερο, απλό και τύπου minimal οπότε ας κρατήσουμε προτάσεις εκεί κοντά.

 

όσο για το πόσους δίσκους έχει δεν έχει σημασία αυτό χτίζεται σιγά σιγά...

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να προσγειωθούμε τώρα.

 

αυτό σε καλύπτει με το παραπάνω γι αυτό που θες.

https://www.turntablelab.com/products/pro-ject-essential-ii-usb-turntable-white

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ευχαριστώ πολύ Λάκη, βοήθησες τα μέγιστα.

 

Τίποτις, καλές αγορές  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι πραγματικά (κατ ελάχιστον) περίεργος με ποιο Marantz CD player "συνέκρινες" μια κεφαλή που μαζί με ένα μέσο vpi πλατό-βραχίονα θα πέρναγε τα 10 χιλιάρικα ???...  αλήθεια και ποιο βινύλιο?... έκδοση?...  8) ;D

 

ΕΞΗΓΗΣΕ ΜΟΥ πρωτα τι εννοεις με τα εισαγωγικά στη λέξη "συνέκρινες" και μετα ισως απαντησω

 

Αλλα γιατι να μην απαντησω τώρα ; λοιπον με ενα entry level Marantz 68SE.

Φιλε ,μπορει η συγκριση να ειναι άνιση (*λόγω της τιμής αλλα εκεινο ήταν διαθέσιμο) όπως το αντιλαμβάνεσαι εσύ και ενδεχομενως η πλειοψηφία.Για την ενηερωση σου κα άλλος φίλος με SYSTEMDECK ΠΛΑΤΩ θεωρει οτι το συστημα βινυλίου του ειναι ασυγκριτο και απείρως ανώτερο απο οποιοδηποτε cd .Eγω μέχρι και σήμερα δεν έχω ακούσει απο κ α ν έ ν α  χαιφιντελίστα ότι οποιοδήποτε cd  ανεξάρτητως κατηγορίας τιμής μπορεί να συγκριθεί με τον ήχο του βινυλίου

 

Φυσικά δεν υπαρχει λόγος να μείνεις στα δικά μου λεγόμενα  : πηγαινε σε οποιοδηποτε σοβαρο dealer hi-fi και πες τους αν αμφιβάλλεις τι "νομίζουν" οτι ειναι καλύτερο.

ακομα και ενα φτηνο dual ,με μια σχετικα φτηνη κεφαλη ,εχει αναλογικό ήχο με ολη τη ζεστασια και τη γοτεία του.Αν βαριέσαι αγόρασε και συ ενα stereophile , και αν διαφωνεις στειλε email και πες τους να μαθουν και αυτοι να ξερουν οι άνθρωποι

 

Και επειδη ξεχασα, συνέκρινα το Hotel California album, us έκδοση ομώνυμο κομματι ,στο VPI του φίλου μου .σημειωνω οτι και ενα systemdeck πλατω το οποιο συγκριναμε και οι 3  με το marantz ,το systemdeck μας φανηκε καλύτερο και πιο αναλογικο.

Εγω όσα ειπα στη Στελλα τα είπα με καλή προθεση για να την ενημερώσω .Ουτε το παιζω ειδικός ,ούτε χαιφιντελιστας ,ουτε ασχολουμαι πλεον με βινύλιο.Εχω όμως 200 βινύλια και ενα Thorens TD147 ,με μια ΜΜ Goldring που παιζει πολυ αναλογικά και ζεστά.Νομιζω λοιπόν οτι αν η συγκεκριμενη θελει να το ψάξει μπορει να βρεικατι καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sonicapg φίλε μη τη μπερδεύεις τη κοπέλα με hi-end καταστάσεις βλέπεις δε σκαμπάζει μία από πικάπ απλά θέλει κάτι φτηνό και όμορφο να παίζει δίσκους.

 

Πιθανώς πιο πολύ θα σκέφτεται αν θα πηγαίνει με τις κουρτίνες-έπιπλο-χαλί το χρώμα παρά για τον βραχίονα κεφαλή ;D

 

Η δική μου πρόταση είναι για μεταχειρισμένο SL1200 τα οποία υπάρχουν από 350 σε αγγελίες, το καινούργιο ξεκινάει στις 2 χήνες πλέον, σαφώς μπορεί να βολευτεί με κάτι πολύ φτηνότερο, απλό και τύπου minimal οπότε ας κρατήσουμε προτάσεις εκεί κοντά.

 

όσο για το πόσους δίσκους έχει δεν έχει σημασία αυτό χτίζεται σιγά σιγά...

 

με 400 παιρνει σιγουρα ενα μεταχειρσμένο ΤHORENS και αν δε εχει κεφαλη το μεταχειρισμένο , μια αξιοπρεπης MΜ βρισκειςευκολα με 80 περιπου ευρω καινουργια

 

και επειδη συζηταμε ας συγκρινει ενα THORENS ΜΕ ΚΕΦΑΛΗ ΤΩΝ 80-100 ΕΥΡΩ ΜΕ CD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διευκρίνηση , ειναι απολύτως εφικτό και εύκολα ,να αποκτήσεις ενα hi-fi πλατω Στέλλα , με τα 400 ευρώ που διαθέτεις.Εκτός απο τις αγγελίες ,υπάρχει συγκεκριμένο καταστημα στηνν Αθήνα αλλά κ Θεσσαλονίκη το οποίο διαθέτει γκαμα μεταχερισμενων πικαπ στην τιμη.

 

το Technics ειναι ενα εξαιρετικό πλατω που σχεδιάστηκε για DJs και όχι για hi-fi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου