Προς το περιεχόμενο

Αγορά πικάπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και για να δείξω γιατι μίλησα για μεταχειρισμένα, ενα παραδειγμα  :

Rega RP1 235 λίρες (270.3 ευρω)

http://www.ebay.com/itm/Rega-RP1-Turntable-/142313984590?hash=item212293124e:g:Q-QAAOSw2gxYyQQ0

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

να και ενα thorens 147 ξεκιναει απο 399

 

http://www.ebay.com/itm/THORENS-TD-147-JUBILEE-Turntable-Limited-Edition-/201850930755?hash=item2eff40c643:g:hzEAAOSwImRYZq3u

και αυτη οσο και η προηγουμενη προταση ειναι ενδεικτικες ,τα μεταχερισμενα μπορει να εμπεριεχουν παγίδες ,τα  2 παραδειγματα απο το ΕΒΑΥ  ειναι καθαρα για να δειξουν τι υπαρχει διαθεσιμο ΚΑΙ ΔΕΝ τα προτεινω προς αγορα απλα δειχνω τι μπορει να βρει κανεις

 

και κάτι τελευταίο : Όπως βλέπετε τοσο αυτό όσο και το προηγούμενο παράδειγμα απ το Ebay , έχουν κεφαλές και μαλλον  η αντικατασταση τους δεν επείγει.Και τα δύο όμως ,μπορουν να υποστηριξουν μελλοντικα μια καλύτερη κεφαλή (αντε να το γραψω σε λογικα πλαισια και εως 400 ευρω) και να ναι ενα πραγματικό hifi πικαπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ πάλι, χθες και σήμερα, άκουσα σε cd και σε LP, ότι κοινό τίτλο είχα.

 

Μου άρεσε πιο πολύ η κασσέτα (που τα έχω γράψει)  ;D ;D ;D ;D ;D

Αυτό το tape saturation είναι ασύγκριτο :D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θα ηθελα να επισημανω στον ολο διαλογο σχετικα με το βινυλιο η τα ψηφιακα μεσα αναπαραγωγης , σε προσωπικο παντα επιπεδο, ειναι η αφοσιωση στη διαδικασια της ακροασης. Τα mp3s, το youtube, ακομη και τα cds, στο περιορισμενο attention span που εχω, συχνα καταληγουν στο να προσπερνουνται τα κομματια το ενα μετα το αλλο , χωρις καν να ολοκληρωνονται. Αντιθετα, το LP, εχει ξαναπροσδιορισει αυτη την  συνειδητοποιημενη ας πουμε ακροαση ενος ολοκληρου δισκου.

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σε πιστεύω!

Αφού και κάνα  mp3 να κατεβάσω,  πρώτα το γραφω  σε κασσετα,  και μετά το ακούω  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτο που θα ηθελα να επισημανω στον ολο διαλογο σχετικα με το βινυλιο η τα ψηφιακα μεσα αναπαραγωγης , σε προσωπικο παντα επιπεδο, ειναι η αφοσιωση στη διαδικασια της ακροασης. Τα mp3s, το youtube, ακομη και τα cds, στο περιορισμενο attention span που εχω, συχνα καταληγουν στο να προσπερνουνται τα κομματια το ενα μετα το αλλο , χωρις καν να ολοκληρωνονται. Αντιθετα, το LP, εχει ξαναπροσδιορισει αυτη την  συνειδητοποιημενη ας πουμε ακροαση ενος ολοκληρου δισκου.

Δεν είναι μόνον αυτό,  που φυσικά είναι.  Είναι η όλη διαδικασία. .....το ritual.  Και στο pc μπορείς να γράψεις κείμενο,  αλλά,  άλλη η kavla της γραφομηχανής π.χ. Όταν γράφω σε pc ,αισθάνομαι ότι "διεκπεραιώνω".Πίσω από τη γραφομηχανή. ....."δημιουργώ "  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως, έριξα μια ματιά το Σάββατο, στις τιμές στα καινούργια βινύλια (εννοώ sealed- όχι απαραίτητα νέες κυκλοφορίες) , και με έπιασαν τα γέλια.

 

Από 30 euro και πάνω.

Μέχρι και 55,00 € είδα.

Προφανώς….αστειεύονται.

 

Επίσης, αστειεύονται (στις τιμές τους) και τα καταστήματα με Used δίσκους.  ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, έριξα μια ματιά το Σάββατο, στις τιμές στα καινούργια βινύλια (εννοώ sealed- όχι απαραίτητα νέες κυκλοφορίες) , και με έπιασαν τα γέλια.

 

Από 30 euro και πάνω.

Μέχρι και 55,00 € είδα.

Προφανώς….αστειεύονται.

 

Επίσης, αστειεύονται (στις τιμές τους) και τα καταστήματα με Used δίσκους.  ;D ;D ;D

 

 

 

Μαλλον κοιταξες σε λαθος μερος. Οι τιμες ειναι κατα προσεγγιση ενα 10ευρω κατω απο την τιμη που ανεφερες. Προφανως υπαρχουν και ακριβοτερες εκδοσεις αλλα νομιζω οτι κατα μεσο ορο κινουμαστε γυρω στα 20-22 ευρω.

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μαλλον κοιταξες σε λαθος μερος. Οι τιμες ειναι κατα προσεγγιση ενα 10ευρω κατω απο την τιμη που ανεφερες. Προφανως υπαρχουν και ακριβοτερες εκδοσεις αλλα νομιζω οτι κατα μεσο ορο κινουμαστε γυρω στα 20-22 ευρω.

 

Νομίζω για την ίδα πόλη μιλάμε και οι δύο.

3 - 4 μέρη είναι που έχουν δίσκους,

 

Καινούργιους δε, νομίζω ένα.  ;)

 

Αλλά και στους ακριβούς να έπεσα (δειγματοληπτικά κοίταξα).....και να είναι πιο φθηνοί....πάλι ακριβοί είναι. ;D ;D

Τα χρόνια που αγόραζα,, με 50 ευρώ, αγόραζα τουλάχιστον 50 δίσκους  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου