Προς το περιεχόμενο

Αγορά πικάπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

συγκρινα τον ήχο του Hotel California  αναμεσα σε ενα Marantz CD player και κεφαλης VanDenHul Grasshopper σε πλατω VPI καμμια απολύτως σχέση ,το βινύλιο ήταν τρέλλα ,ακουγα πράγματα που στο cd....

 

είμαι πραγματικά (κατ ελάχιστον) περίεργος με ποιο Marantz CD player "συνέκρινες" μια κεφαλή που μαζί με ένα μέσο vpi πλατό-βραχίονα θα πέρναγε τα 10 χιλιάρικα ???...  αλήθεια και ποιο βινύλιο?... έκδοση?...  8) ;D

 

ΕΞΗΓΗΣΕ ΜΟΥ πρωτα τι εννοεις με τα εισαγωγικά στη λέξη "συνέκρινες" και μετα ισως απαντησω

 

Αλλα γιατι να μην απαντησω τώρα ; λοιπον με ενα entry level Marantz 68SE.

Φιλε ,μπορει η συγκριση να ειναι άνιση (*λόγω της τιμής αλλα εκεινο ήταν διαθέσιμο) όπως το αντιλαμβάνεσαι εσύ και ενδεχομενως η πλειοψηφία.Για την ενηερωση σου κα άλλος φίλος με SYSTEMDECK ΠΛΑΤΩ θεωρει οτι το συστημα βινυλίου του ειναι ασυγκριτο και απείρως ανώτερο απο οποιοδηποτε cd .Eγω μέχρι και σήμερα δεν έχω ακούσει απο κ α ν έ ν α  χαιφιντελίστα ότι οποιοδήποτε cd  ανεξάρτητως κατηγορίας τιμής μπορεί να συγκριθεί με τον ήχο του βινυλίου

 

Φυσικά δεν υπαρχει λόγος να μείνεις στα δικά μου λεγόμενα  : πηγαινε σε οποιοδηποτε σοβαρο dealer hi-fi και πες τους αν αμφιβάλλεις τι "νομίζουν" οτι ειναι καλύτερο.

ακομα και ενα φτηνο dual ,με μια σχετικα φτηνη κεφαλη ,εχει αναλογικό ήχο με ολη τη ζεστασια και τη γοτεία του.Αν βαριέσαι αγόρασε και συ ενα stereophile , και αν διαφωνεις στειλε email και πες τους να μαθουν και αυτοι να ξερουν οι άνθρωποι

 

ζητώ ταπεινά συγνώμη για το θράσος μου κύριε να βάλω εισαγωγικά... κάποια στιγμή θα ανακαλύψω  κι εγώ ένα stereophile και μετά ίσως αποκτήσω το ανάστημα και την γνώση που θα μου επιτρέψει να κατανοήσω στη βάση τους τα ενδελεχή σας ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ που προέρχονται από αναλόγως ευφυή επιχειρήματα...

 

αφού συγκρίνατε δύο πηγές με εικοσαπλάσια διαφορά τιμής, ακούσατε ένα φίλο σας και κάποιους dealers α! και μη ξεχάσω, διαβάσατε κι ένα περιοδικό ειδικού τύπου, τι να σας πω κι εγώ από την ζωή μου...

 

υποκλίνομαι και προς το παρόν πάω να πλέξω κάνα πουλόβερ...  έβαλε κρύο άλλωστε... 8)

 

ΥΓ. είδατε... ενώ μ΄έτρωγε να βάλω καμιά δεκαριά φορές δεν έβαλα ούτε μία, εισαγωγικά... τώρα θα μου πείτε για τα bold και το χρώμα... ε σιγά σιγά... μαθαίνω, μαθαίνω!!!...

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ενδιαφέρον νήμα, ας συνεχίσω στο ίδιο για να μην ανοίγω άλλο με το ίδιο ζήτημα. Σκέφτομαι και εγώ μέσα στην χρονιά να αγοράσω ένα αξιοπρεπές πικάπ. Τα δεδομένα:

 

Budget      : 300 ευρώ (για πικάπ / βελόνα / κεφαλή).

Ενισχυτής  :  ναι, υπάρχει, Marantz από το home cinema, 7.1

Ηχεία          : ναι, υπάρχουν JBL, επίσης από το home cinema

Συλλογή βινυλίων  : ναι, υπάρχει η μαγιά, καμιά 30-αριά δικά μου και καμιά 100-στή του πατέρα μου, που θα "υιοθετήσω".

Χρήση: αυστηρά οικιακή και περιστασιακή. Θέλω κάτι για να ακούω πότε-πότε τα βινύλια που έχω και δεν τα έχω σε CD / mp3.

 

 

Δεν με νοιάζει καν να έχει USB / bluetooth / ιστορίες, δεν θα μπω στη διαδικασία να μεταφέρω αρχεία όταν βρίσκω ό,τι θέλω σε download.

 

Οι καλύτερες επιλογές σε αυτά τα λεφτά;

 

Οποτε ανεβεις Ελλαδα ελα να παρεις ,τζαμπα φυσικα,το δικο μου που καθεται ,αφου χαρισα και τα 1000+ βινυλια μου σε ενα φιλο

 

https://www.amazon.com/Stanton-STR8-80-Turntable-Discontinued-Manufacturer/dp/B00006FXFU

 

χαρη θα μου κανεις,να αδειασει ο τοπος απο την παλιατζουρα... ;D

 

analog sound my ass... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζητώ ταπεινά συγνώμη για το θράσος μου κύριε να βάλω εισαγωγικά... κάποια στιγμή θα ανακαλύψω  κι εγώ ένα stereophile και μετά ίσως αποκτήσω το ανάστημα και την γνώση που θα μου επιτρέψει να κατανοήσω στη βάση τους τα ενδελεχή σας ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ που προέρχονται από αναλόγως ευφυή επιχειρήματα...

 

αφού συγκρίνατε δύο πηγές με εικοσαπλάσια διαφορά τιμής, ακούσατε ένα φίλο σας και κάποιους dealers α! και μη ξεχάσω, διαβάσατε κι ένα περιοδικό ειδικού τύπου, τι να σας πω κι εγώ από την ζωή μου...

 

υποκλίνομαι και προς το παρόν πάω να πλέξω κάνα πουλόβερ...  έβαλε κρύο άλλωστε... 8)

 

ΥΓ. είδατε... ενώ μ΄έτρωγε να βάλω καμιά δεκαριά φορές δεν έβαλα ούτε μία, εισαγωγικά... τώρα θα μου πείτε για τα bold και το χρώμα... ε σιγά σιγά... μαθαίνω, μαθαίνω!!!...

 

μια απο τις αρχες μου ειναι να μην ειρωνευομαι.αυτο μόνο εχω να απαντησω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ας μείνουμε στο θέμα, ήτοι αν έχουμε να προτείνουμε κάποιο πλατό έως 400,00 €.

 

Τι είναι καλλιτερο τι χειρότερο κ.λ.π, τα έχουμε εξαντλήσει 1000 φορές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μείνουμε στο θέμα, ήτοι αν έχουμε να προτείνουμε κάποιο πλατό έως 400,00 €.

 

Τι είναι καλλιτερο τι χειρότερο κ.λ.π, τα έχουμε εξαντλήσει 1000 φορές.

 

ok μεταχειρισμενο systemdeck η Τhorens me MM Ortofon OM5E ,RED.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε ανεβεις Ελλαδα ελα να παρεις ,τζαμπα φυσικα,το δικο μου που καθεται ,αφου χαρισα και τα 1000+ βινυλια μου σε ενα φιλο

 

https://www.amazon.com/Stanton-STR8-80-Turntable-Discontinued-Manufacturer/dp/B00006FXFU

 

χαρη θα μου κανεις,να αδειασει ο τοπος απο την παλιατζουρα... ;D

 

analog sound my ass... ;D

 

 

Είσαι άρχοντας και σε ευχαριστώ πολύ για την προσφορά. Αν έχω μέρες την επόμενη φορά στην Αθήνα, θα έρθω να γνωριστούμε, όχι για το πικάπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φθηνοτερο vpi ,βρισκεται στη κατηγορία C

http://www.stereophile.com/content/recommended-components-fall-2016-edition-turntables-tonearms-cartridges-etc#ou1UFFE2YHvXXL25.97

 

VPI Player: $995 $$$

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε ανεβεις Ελλαδα ελα να παρεις ,τζαμπα φυσικα,το δικο μου που καθεται ,αφου χαρισα και τα 1000+ βινυλια μου σε ενα φιλο

 

Hey Mr. Analog Ass, δώσε το Stanton στο φίλο μας κι εγώ θα σου πάρω την παλιατζούρα το Micro Seiki.

Άμα δεν βοηθάνε οι φίλοι, ποιος θα βοηθήσει;

 

Ειδική μνεία στο budget πικάπ του φίλου μου του Dkall που φυγε νωρίς. :'(

front.jpg

Το χαμε συγκρίνει με ένα dvd national από το Praktiker και το clearaudio ήταν καλύτερο.

'Αρα τα Praktiker είναι κoλωμάγαζα....

 

Κάθε φορά τα ίδια ρε παιδιά με τα πικάπ και του διάολου τα μηχανήματα..

Αντε να γράψω κανα sticky να τελειώνουμε

 

Τα rega να μην ξεχνάτε.

Και μόνο για τον βραχίονα δηλαδή .....

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φθηνοτερο vpi ,βρισκεται στη κατηγορία C

http://www.stereophile.com/content/recommended-components-fall-2016-edition-turntables-tonearms-cartridges-etc#ou1UFFE2YHvXXL25.97

 

VPI Player: $995 $$$

 

σκεψου τώρα , να παιζει και σύμφωνα με τη φήμη των vpi ..και σκέψου ...ωχ αμαν ,πάλι βλακεία ειπα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου