Προς το περιεχόμενο

Αγορά πικάπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Έτσι ο οποιοσδήποτε στήνει με 300,00 € το πάρα πολύ (μπορεί να του βγει και 250) έναν συστηματάκι και χαίρεται πολύ καλά τους δίσκους του.

 

και τίποτα παραπάνω.

πως λεμε, απλά να πει...τόκανα κι αυτό!  :D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

και τίποτα παραπάνω.

πως λεμε, απλά να πει...τόκανα κι αυτό!  :D

 

Entry level είναι o OP.

Αν του αρέσει, ας προχωρήσει κατα το δοκούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να κανω μια ερώτηση (με bold)  που ίσως φανεί χρήσιμη και στη Στέλλα:

 

Αν κάποιος που θέλει ένα απλο πικαπ για να ακουει δίσκους σπίτι του, πάρει το ΑΚΑΙ - βαλίτσα που αναφεραμε πιο πανω και με τα δυο RCA στείλει σήμα στο οποιοδήποτε line in ενος στερεοφωνικού που έχει τέτοια είσοδο,  δεν μπορεί να ακούει τους δίσκους του και να χαίρεται; Δηλαδή πόσο χάλια μπορεί να είναι το όλο αποτέλεσμα;

 

Nομίζω ότι για την Στέλλα, και κάθε Στέλλα, Στέλιο κλπ που θέλουν να μπουν στο κόσμο του βινυλίου και του πικαπ, μπορούν  να αγοράσουν ένα τέτοιο, να το συνδέσουν, να κάνουν την τρέλα τους, να αγοράσουν δίσκους και όταν με το καλό χρειαστούν κάτι καλύτερο πανε σε κατι ακριβότερο...

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα ήθελα να κανω μια ερώτηση (με bold)  που ίσως φανεί χρήσιμη και στη Στέλλα:

 

Αν κάποιος που θέλει ένα απλο πικαπ για να ακουει δίσκους σπίτι του, πάρει το ΑΚΑΙ - βαλίτσα που αναφεραμε πιο πανω και με τα δυο RCA στείλει σήμα στο οποιοδήποτε line in ενος στερεοφωνικού που έχει τέτοια είσοδο,  δεν μπορεί να ακούει τους δίσκους του και να χαίρεται; Δηλαδή πόσο χάλια μπορεί να είναι το όλο αποτέλεσμα;

 

Nομίζω ότι για την Στέλλα, και κάθε Στέλλα, Στέλιο κλπ που θέλουν να μπουν στο κόσμο του βινυλίου και του πικαπ, μπορούν  να αγοράσουν ένα τέτοιο, να το συνδέσουν, να κάνουν την τρέλα τους, να αγοράσουν δίσκους και όταν με το καλό χρειαστούν κάτι καλύτερο πανε σε κατι ακριβότερο...

 

Τα πικάπ αυτά, έχουν ουσιαστικά μειονεκτήματα (ενδεικτικά αναφέρω)

 

1) είναι υλοποιήσεις κυρίως φτιαγμένες από πλαστικό (και ότι αυτό συνεπάγεται π.χ. αστοχία απορρόφησης κραδασμών)

2) Δεν μπορείς να προβείς σε ένα Minimum ρυθμίσεων , π.χ.  ρύθμισης της πίεσης της βελόνας ή βάρους βραχίονα (με αποτέλεσμα , πέρα από ανωμαλίες στο παίξιμο, να καταστρέψεις από την πίεση και τους δίσκους)

3) Συνήθως έχουν κεραμικές κεφάλες (με την προενίσχυση να γίνεται εσωτερικά στο πικαπ- και να είναι υποδεέστερη σε πιστότητα)

 

Η διαφορά στην ακρόαση , με το σύστημα των 250-300 ευρώ που πρότεινα, είναι χαοτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
το φθηνοτερο vpi ,βρισκεται στη κατηγορία C

VPI Player: $995 $$$

 

σκεψου τώρα , να παιζει και σύμφωνα με τη φήμη των vpi ..και σκέψου ...ωχ αμαν ,πάλι βλακεία ειπα ....

 

ε δεν τα γλυτώνεις τα εισαγωγικά ρε μπαγάσα ;D...

επιμένοντας το καις περισσότερο... ακόμα και με την προσπάθειά σου να "ρίξεις" το αρχικά φαινόμενο πολλαπλάσιο μέγεθος στο λόγο σύγκρισης πάλι επιεικώς ΑΤΟΠΑ πολλαπλάσιο παραμένει  για σοβαρά συγκριτικά συμπεράσματα...

 

που να "σκεφτείς" τώρα και πόσο "σχετικός" δείχνει με το "άθλημα" του Hi end o "φίλος" σου αφού είχε φορέσει(?) μια  Van Den Hul Grasshopper σε ένα entry level VPI Player (που αφαιρώντας τα ενσωματωμένα headphone amplifier-ναι αν έπαιρνε και μπαταρίες θα γινόταν walkman ;D-, phonostage και την pre-mounted Ortofon 2M Red καταλαβαίνει και ο πιο αδαής για πια κατηγορία πλατό-βραχίονα μιλάμε πλέον)... τραγικό matching κόντρα σε κάθε "λογική" ισορροπημένης αξιοποίησης δυνατοτήτων από κάποιον με έστω βασικές γνώσεις...


 

ναι... "Μεγάλη και παράλογη κουβέντα but it is the Hi end market" που είπε πολύ σωστά και ο συνγέρων παραπάνω και ας είμαστε περισσότερο φειδωλοί στις γενικεύσεις μας όταν είναι φανερό (δεν είναι κακό ;) ) ότι "δεν το χουμε" ακόμα...

 

δεν αμφισβητώ (ποτέ) τις καλές προθέσεις, αλλά οι "θέσεις" όταν συμμετέχουμε ανώνυμα σε ένα φόρουμ δεν έχουν "πρόσωπο" ώστε να προσβληθούν θυμικά... έτσι όταν είναι "ακραία αίολες" ε όσο νάναι δεν το γλυτώνουν εύκολα το τρολάρισμα τους...

 

αν θιγόμαστε ευκολα λοιπόν, ας δηλώνουμε κάποιοι εξ αρχής το θεμιτότατον στον "κόσμο του ευ ακούειν":

 

-προσωπικά μου αρέσει αυτό ή το άλλο, γι αυτόν ή τον άλλο λόγο

και φτάνει... είναι από μόνη της μια σοβαρή άποψη με το δικό της ειδικό βάρος για τον ερωτώντα κάθε φορά...


 

 

τέλος αν ενδιαφέρει την Στέλλα και η δική μου γνώμη, "ξερά" στο αρχικό της ερώτημα για το καλύτερο πικάπ περί των 400€ την έχω ξαναπεί (το πρότειναν και φίλοι παραπάνω) και είναι το αρκετά φθηνότερο best buy Essential II της Pro-Ject για το οποίο δεν μπορώ να φανταστώ άνθρωπο χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις που θα τον αφήσει παραπονεμένο...

βγαίνει και σε χρωματάκια να διαλέξει... :)

 

παράλληλα βέβαια της εφιστώ και γω την προσοχή... για να αξίζει την αγορά του πρέπει τα συνοδά του να το αξιοποιούν και να φτάνει στα αυτιά της η διαφορά από ένα φθηνό αλλά αξιοπρεπές Lenco ή από την πρόταση του Λάκη ας πούμε...

 

τέλος αν δεν γνωρίζει από ρυθμίσεις ή δεν έχει κάποιον να την βοηθήσει μακρυά από αγορές "ακριβών" μεταχειρισμένων που τους έχει αλλαχτεί η κεφαλή της μαμάς εταιρείας...

 

ατά... ;)

 

ΥΓ. α!...ας ρίξει και μια ματιά και στο πρόσφατο ανάλογο θέμα που έχει κατατεθεί αρκετή χρήσιμη πληροφορία...

 

Σκεφτομαι να επενδυσω σε βινυλιο και ηχεία in Περι ανέμων και υδάτων - Page 1 of 20

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω κι εγώ ένα piggy back στο θρεντ και να ρωτήσω.

Εγώ που δεν έχω στερεοφωνικό εδώ και χρόνια και ακούω μουσική μέσα από το σετάπ του πισιου με τα μόνιτορς, τι πικάπ/σετάπ μου αξίζει του ιερόσυλου αν θέλω να πάρω κάτι για να ακούω με κάποια άλφα αξιοπρέπεια τα λίγα βινύλια που μου έχουν μείνει μέσω της κάρτας ήχου;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε δεν τα γλυτώνεις τα εισαγωγικά ρε μπαγάσα ;D...

επιμένοντας το καις περισσότερο... ακόμα και με την προσπάθειά σου να "ρίξεις" το αρχικά φαινόμενο πολλαπλάσιο μέγεθος στο λόγο σύγκρισης πάλι επιεικώς ΑΤΟΠΑ πολλαπλάσιο παραμένει  για σοβαρά συγκριτικά συμπεράσματα...

 

που να "σκεφτείς" τώρα και πόσο "σχετικός" δείχνει με το "άθλημα" του Hi end o "φίλος" σου αφού είχε φορέσει(?) μια  Van Den Hul Grasshopper σε ένα entry level VPI Player (που αφαιρώντας τα ενσωματωμένα headphone amplifier-ναι αν έπαιρνε και μπαταρίες θα γινόταν walkman ;D-, phonostage και την pre-mounted Ortofon 2M Red καταλαβαίνει και ο πιο αδαής για πια κατηγορία πλατό-βραχίονα μιλάμε πλέον)... τραγικό matching κόντρα σε κάθε "λογική" ισορροπημένης αξιοποίησης δυνατοτήτων από κάποιον με έστω βασικές γνώσεις...


 

ναι... "Μεγάλη και παράλογη κουβέντα but it is the Hi end market" που είπε πολύ σωστά και ο συνγέρων παραπάνω και ας είμαστε περισσότερο φειδωλοί στις γενικεύσεις μας όταν είναι φανερό (δεν είναι κακό ;) ) ότι "δεν το χουμε" ακόμα...

 

δεν αμφισβητώ (ποτέ) τις καλές προθέσεις, αλλά οι "θέσεις" όταν συμμετέχουμε ανώνυμα σε ένα φόρουμ δεν έχουν "πρόσωπο" ώστε να προσβληθούν θυμικά... έτσι όταν είναι "ακραία αίολες" ε όσο νάναι δεν το γλυτώνουν εύκολα το τρολάρισμα τους...

 

αν θιγόμαστε ευκολα λοιπόν, ας δηλώνουμε κάποιοι εξ αρχής το θεμιτότατον στον "κόσμο του ευ ακούειν":

 

-προσωπικά μου αρέσει αυτό ή το άλλο, γι αυτόν ή τον άλλο λόγο

και φτάνει... είναι από μόνη της μια σοβαρή άποψη με το δικό της ειδικό βάρος για τον ερωτώντα κάθε φορά...


 

 

τέλος αν ενδιαφέρει την Στέλλα και η δική μου γνώμη, "ξερά" στο αρχικό της ερώτημα για το καλύτερο πικάπ περί των 400€ την έχω ξαναπεί (το πρότειναν και φίλοι παραπάνω) και είναι το αρκετά φθηνότερο best buy Essential II της Pro-Ject για το οποίο δεν μπορώ να φανταστώ άνθρωπο χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις που θα τον αφήσει παραπονεμένο...

βγαίνει και σε χρωματάκια να διαλέξει... :)

 

παράλληλα βέβαια της εφιστώ και γω την προσοχή... για να αξίζει την αγορά του πρέπει τα συνοδά του να το αξιοποιούν και να φτάνει στα αυτιά της η διαφορά από ένα φθηνό αλλά αξιοπρεπές Lenco ή από την πρόταση του Λάκη ας πούμε...

 

τέλος αν δεν γνωρίζει από ρυθμίσεις ή δεν έχει κάποιον να την βοηθήσει μακρυά από αγορές "ακριβών" μεταχειρισμένων που τους έχει αλλαχτεί η κεφαλή της μαμάς εταιρείας...

 

ατά... ;)

 

ΥΓ. α!...ας ρίξει και μια ματιά και στο πρόσφατο ανάλογο θέμα που έχει κατατεθεί αρκετή χρήσιμη πληροφορία...

 

Σκεφτομαι να επενδυσω σε βινυλιο και ηχεία in Περι ανέμων και υδάτων - Page 1 of 20

 

οκ με φιλικη διαθεση κ για να το διευκρινήσω

Αν ξαναδιαβασεις τι ακριβως εχω γράψει θα δεις ότι στην απαντηση μου στη στελλα ,δε συγκρινα το vpi player ,αλλά καποιο vpi

to player αναφερθηκε για να δειξω οτι εταιρειες οπως η vpi εχουν και entry level προτάσεις.ο φιλος είχε καποιο vpi που δε θυμαμαι το μοντέλο και όχι το player

Και για να το γραψω αυτό εδω φυσικά και θα ταν άτοπο αν είχε το player ,αλλά δεν εβαλε στο player μια grasshoper

αυτό που ήθελα να καταλάβει η Στελλα ,ειναι οτι το βινύλιο έχει ένα συγκεκριμένο ηχόχρωμα το οποίο ικανοποιεί κάποιους σε τόσο μεγάλο βαθμό ώστε άλλες ιδιότητες του ήχου είτε να αγνοούνται είτε να έρχονται σε δευτερη μοίρα.

καταλαβαίνω βεβαια οτι για τους περισσότερουςη συγκριση έχει νόημα  σε ενα πλαίσιο τιμής .

Βεβαιως και τα μεταχειρισμένα κρύβουν παγίδες.Αλλά  και απο την άλλη λίγη ερευνα δεν βλαπτει ,μπορεί καποιος να ανακαλύψει ευκαιρίες.

Και τώρα έρχομαι στο θέμα της RED.Αυτό που είπα ,ειναι οτι σε ενα αξιολογο μεταχειρισμένο (*σε καλη κατασταση,οπυ παραδεχομαι οτι δεν ειναι ευκολο να εκτιμησει καποιος που δεν εχει ασχοληθει)  που έστω δεν εχει κεφαλη ,μια αξιοπρεπής λύση κ σχετικα φτηνη ειναι η RED.

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου