Προς το περιεχόμενο

Αγορά πικάπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Αποφάσισα προσφατα να αγορασω ενα πικαπ (ειτε καινουριο ειτε μεταχειρισμενο σε καλη κατασταση), ωστοσο δεν γνωριζω σχεδον τιποτα για το πως να διακρινω τα "καλα"!

 

στην αρχη σκεφτηκα τα crosley, αλλα τα εχω αποκλεισει για πολλους λογους που ειμαι σιγουρη οτι ξερετε καλυτερα απο εμενα

 

θα ηθελα να μου επιστησετε την προσοχη σε τι πρεπει να με απασχολει σε σχεση με τα χαρακτηριστικα του, και αν εχετε και προτασεις για συγκεκριμενα μοντελα ή εταιρειες ακομα καλυτερα!

 

γενικα, με ενδιαφερει περισσοτερο να ειναι καλη η ποιοτητα του ηχου αντι της εμφανισης, ωστοσο αν καποιο μοντελο συνδυαζει και τα 2 σιγουρα θα ειναι μπονους!

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Στελλα ,

 

το βινύλιο έχει μια συγκεκριμένη γοητεία.για ορισμένους έχει απλά τον καλύτερο ήχο ,αλλά αυτό είναι μια συζήτηση που δεν θα θελα να ανοίξω.

Μπορείς να αγοράσεις 10 δίσκους κα έχοντας επλέξει τους κατάλληλους να εχεις μια άλλη εμπειρία.

Χωρίς να εξηγήσω γιατί και πως δίσκοι που εχουν γραφτει με πλρως αναλογικό εξοπλισμο, θα παιζουν πολυ ομορφα κα πιο ζεστά απο digital.

 

Τώρα τι πικαπ να πάρεις με 400 ευρώ ; αυτή ειναι μια δύσκολη ερώτηση Στέλλα .Για να τη θέσεις όμως καλύτερα θα πρέπει να σκεφτείς τι πικαπ και τι ΚΕΦΑΛΗ θα πάρεις με σύνολο 400 - εκτός αν θελεις να επενδύσεις extra χρημα για κεφαλή.

Μια καλή ιδεα θα ταν να διαβασεις το τελευταιο τεύχος του περιοδικου Stereophile.Εκει ,με μια απλή αναγνωση θα ξέρεις οτι τα 400 ευρώ που διαθέτεις ειναι entry level .Απο καιρό σε καιρο καποια τεύχη έχουν τα recommended components ,με κατηγοριες ποιοτητας.

Eνδεχομένως θα βρεις  κάτι μεταχειρισμένο που θα έπρεπε να δωσεις πολλά παραπάνω απο 400 .

Τωρα τι πρέπει να σε απασχολεί σε ενα πικαπ ... μεγάλη συζητηση επίσης

επιγραμματικα όμως ,το πλατό αυτο καθαυτο ,ο βραχίονας του ,και η κεφαλη του.Εγω όταν είχα την ασθενεια του hi-fi ήθελα πάντα μια καλή κεφαλη movng coil στο συστημα μου, και ακουγα με μια λαμπάτη προενίσχυση *οι κεφαλες moving coil χρειάζονται προενισχυτή κεφαλής.

Θυμαμαι ότι πριν  πολλά χρονια συγκρινα τον ήχο του Hotel California  αναμεσα σε ενα Marantz CD player και κεφαλης VanDenHul Grasshopper σε πλατω VPI

καμμια απολύτως σχέση ,το βινύλιο ήταν τρέλλα ,ακουγα πράγματα που στο cd....

αφου ενδιαφέρεσαι πήγαινε σε ενα καταστημα έχοντας αγοράσει ένα δίσκο που να σου αρέσει και ακουσε τον εκει.επειδη ισως δεν ειναι σωστο να γραψω εδω καποιο καταστημα που να μπορεις να κανεις ακροαση δίσκου στειλε μυνημα αν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Θυμαμαι ότι πριν  πολλά χρονια συγκρινα τον ήχο του Hotel California  αναμεσα σε ενα Marantz CD player και κεφαλης VanDenHul Grasshopper σε πλατω VPI

καμμια απολύτως σχέση ,το βινύλιο ήταν τρέλλα ,ακουγα πράγματα που στο cd....

 

είμαι πραγματικά (κατ ελάχιστον) περίεργος με ποιο Marantz CD player "συνέκρινες" μια κεφαλή που μαζί με ένα μέσο vpi πλατό-βραχίονα θα πέρναγε τα 10 χιλιάρικα ???...  αλήθεια και ποιο βινύλιο?... έκδοση?...  8) ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Αποφάσισα προσφατα να αγορασω ενα πικαπ (ειτε καινουριο ειτε μεταχειρισμενο σε καλη κατασταση), ωστοσο δεν γνωριζω σχεδον τιποτα για το πως να διακρινω τα "καλα"!

 

θα ηθελα να μου επιστησετε την προσοχη σε τι πρεπει να με απασχολει σε σχεση με τα χαρακτηριστικα του, και αν εχετε και προτασεις για συγκεκριμενα μοντελα ή εταιρειες ακομα καλυτερα!

 

Γεια χαρα - Δεν εχω ιδεα αλλα το πιο σημαντικο ειναι τα ηχεια και οχι τοσο το πικαπ κατα την ταπεινη μου γνωμη παντα.

Οποτε ο,τι και να παρεις θα προτεινα να χωσεις πιο πολλα γκαφρα σε καλα ηχεια και οχι τοσο στο πικαπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον νήμα, ας συνεχίσω στο ίδιο για να μην ανοίγω άλλο με το ίδιο ζήτημα. Σκέφτομαι και εγώ μέσα στην χρονιά να αγοράσω ένα αξιοπρεπές πικάπ. Τα δεδομένα:

 

Budget      : 300 ευρώ (για πικάπ / βελόνα / κεφαλή).

Ενισχυτής  :  ναι, υπάρχει, Marantz από το home cinema, 7.1

Ηχεία          : ναι, υπάρχουν JBL, επίσης από το home cinema

Συλλογή βινυλίων  : ναι, υπάρχει η μαγιά, καμιά 30-αριά δικά μου και καμιά 100-στή του πατέρα μου, που θα "υιοθετήσω".

Χρήση: αυστηρά οικιακή και περιστασιακή. Θέλω κάτι για να ακούω πότε-πότε τα βινύλια που έχω και δεν τα έχω σε CD / mp3.

 

 

Δεν με νοιάζει καν να έχει USB / bluetooth / ιστορίες, δεν θα μπω στη διαδικασία να μεταφέρω αρχεία όταν βρίσκω ό,τι θέλω σε download.

 

Οι καλύτερες επιλογές σε αυτά τα λεφτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o marantz έχει phono input?

αν έχει μάλλον θα είναι ΜΜ.

αν δεν έχει θελεις και Phono stage.

Οπότε ξεκινάς και από εκεί, και φυσικά με επιλογή κεφαλής ΜΜ ή MC?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να ρωτήσω εγώ κάτι; Έχω γύρω στους 200 δίσκους (στο Γέρακα, αλλά δε μένω πια εκεί). Αν δεν έχουν πεταχτεί τους θέλει να τους δει κάποιος (σε διαφορετικές ποιότητες... *αχεμ*) και αν θέλει να κεράσει μία μπύρα και ένα σουβλάκι ή κάτι τέτοιο? Γιατί τώρα πάνε χαμένοι...

 

Κώστα; Έκτορα; Κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω εγώ κάτι; Έχω γύρω στους 200 δίσκους (στο Γέρακα, αλλά δε μένω πια εκεί). Αν δεν έχουν πεταχτεί τους θέλει να τους δει κάποιος (σε διαφορετικές ποιότητες... *αχεμ*) και αν θέλει να κεράσει μία μπύρα και ένα σουβλάκι ή κάτι τέτοιο? Γιατί τώρα πάνε χαμένοι...

 

Κώστα; Έκτορα; Κάποιος;

 

δυστυχώς Θεσσαλονίκη (ανήκω στους κάποιους)  ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o marantz έχει phono input?

αν έχει μάλλον θα είναι ΜΜ.

αν δεν έχει θελεις και Phono stage.

Οπότε ξεκινάς και από εκεί, και φυσικά με επιλογή κεφαλής ΜΜ ή MC?

 

Ωχ, θέλω μετάφραση. MM / MC?

 

 

το back panel του είναι αυτό:

 

Marantz_SR4500_2nd_b3_700x348_pixels.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω εγώ κάτι; Έχω γύρω στους 200 δίσκους (στο Γέρακα, αλλά δε μένω πια εκεί). Αν δεν έχουν πεταχτεί τους θέλει να τους δει κάποιος (σε διαφορετικές ποιότητες... *αχεμ*) και αν θέλει να κεράσει μία μπύρα και ένα σουβλάκι ή κάτι τέτοιο? Γιατί τώρα πάνε χαμένοι...

 

Κώστα; Έκτορα; Κάποιος;

 

Ευχαριστώ για την προσφορά Νικόλα, αλλά... μόνιμος κάτοικος Κύπρου, εδώ και χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ωχ, θέλω μετάφραση. MM / MC?

MM=  moving magnet=Κεφαλή κινητού μαγνήτη

MC=moving coil=Κεφαλή κινητού πηνίου

 

Συνηθως η ενσωματωμένη  είσοδος phono σε hi-fi ενισχυτές είναι για moving magnet

Αλλιως θελεις (για κινητου πηνιου κεφαλή ) ένα εξωτερικό κουτακι (phono stage/προενισχυση)

 

Από ό,τι βλέπω στο rear panel του ενισχυτή σου ΔΕΝ έχεις phono είσοδο, άρα θα χρειαστείς phono stage, ανάλογα με τι τυπο κεφαλής , κατα τα ανωτέρω, επιλέξεις.

 

 

EDIT:

ΕΔΩ έχει αρκετές πληροφορίες για το θέμα :

http://echelongreece.blogspot.gr/2015/09/blog-post.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου