Προς το περιεχόμενο

Αγορά πικάπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα πάει να πάρει crosley στο τέλος θα δεις.... ;D ;D >:D

 

[move]Technics[/move]

 

Είναι και μουράτο, βαλιτσάτο, για κρυσταλιέρα μόστρα  ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

τεσπά....

έχω φάει χρόνια διαφωνώντας σε φόρα και συναφή για analog vs digital και δεν πρόκειται να το ξανακάνω εδώ.

 

το thorens td160+sme IIIs+DV17 d3 μου καταπίνει στεγνά και το sony cdp 50ES μου και το pioneer 757 universal αλλά και το καθαρά ψηφιακό σύστημα με ESS9018 dac....

 

Δυστυχώς ώρες ώρες δεν έχω πιά την ίδια διάθεση να ακούσω τα βινύλιά μου που δεν τα βλέπω να αυξάνονται πιά πάνω από τα 2000-2500...(ούτε ξέρω πόσα είναι), ούτε έχω διάθεση να αναζητώ νέες μουσικές στο φορμά αυτό, άντε ίσως ένα το χρόνο.

 

Ο καθένας μπορεί να νομίζει ό,τι θέλει φυσικά και επίσης να ακούει με ό,τι θέλει τελικά σπίτι του...  ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεσπά....

έχω φάει χρόνια διαφωνώντας σε φόρα και συναφή για analog vs digital και δεν πρόκειται να το ξανακάνω εδώ.

 

το thorens td160+sme IIIs+DV17 d3 μου καταπίνει στεγνά και το sony cdp 50ES μου και το pioneer 757 universal αλλά και το καθαρά ψηφιακό σύστημα με ESS9018 dac....

 

Δυστυχώς ώρες ώρες δεν έχω πιά την ίδια διάθεση να ακούσω τα βινύλιά μου που δεν τα βλέπω να αυξάνονται πιά πάνω από τα 2000-2500...(ούτε ξέρω πόσα είναι), ούτε έχω διάθεση να αναζητώ νέες μουσικές στο φορμά αυτό, άντε ίσως ένα το χρόνο.

 

Ο καθένας μπορεί να νομίζει ό,τι θέλει φυσικά και επίσης να ακούει με ό,τι θέλει τελικά σπίτι του...  ;D

 

το καταπίνει στεγνά  και χωρίς σόδα ε ; σκέψου να λεγα τίποτα τετοιο εγω τι θα μου λεγαν διαφοροι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καταπίνει στεγνά  και χωρίς σόδα ε ; σκέψου να λεγα τίποτα τετοιο εγω τι θα μου λεγαν διαφοροι

 

οποιοσδήποτε έχει δικαίωμα να (μου) πεί ο,τιδήποτε.

Το τι εισπράττω εγώ ακούγοντας είναι άλλου παππά ευαγγέλιο.

και δικαίωμα του καθενός να θέλει να εκποιήσει και τα βινύλιά του και τις κασέτες του και το πικάπ του για χάρη του spotify.

Και εγώ spotify ακούω κάθε μέρα, αλλά μια δυό το μήνα βάζω ένα βινύλιο και δεν τα πετάω ούτε τα χαρίζω.

Ας τα πετάξει το παιδί μου όταν φύγω.

 

και όπως ξαναείπα, επειδή του χ του αρέσει η pepsi δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας επειδή εγώ θέλω green.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

 

Ο καθένας μπορεί να νομίζει ό,τι θέλει φυσικά και επίσης να ακούει με ό,τι θέλει τελικά σπίτι του...  ;D

Ακριβώς.  ;) Live and let live! Ο καθένας τον μύθο του.

 

Ας πούμε πως ενω κι εγω αναπόφευκτα λόγω ηλικίας, έκανα την διαδρομή απο την λάμπα, στο τρανζίστορ και στο digital έχω άλλη άποψη. Την οποία και εφαρμόζω για την προσωπική μου απόλαυση, χωρίς να την επιβάλω σε άλλους ντε και καλά, όσο τα "αναλογικά" μου μηχανήματα και η συλλογή βινυλίων απο το 1970, μαζεύουν σκόνη.

Η αλήθεια είναι πως έστειλα πολύ σύντομα τα πλατό και τις moving coil.

 

Μαζί και τα solid Van den Hull και ασημένια interconnect καλώδια. Enough πια... Τι τρέλα κι αυτή...

Μια μικρή λεπτομέρεια να έριχνες τότε θα τους μπέρδευες τελείως... όπως αν αναρωτήθηκαν ποτέ πόσα μέτρα καλώδιο χαλκού τρέχει στα στούντιο όπου ηχογραφούνται οι δίσκοι. Και αν με τα εξωτικά καλώδια άκουγαν το ίδιο που άκουσε ο ηχολήπτης που μείξαρε τις πηγές. Μεγάλη και παράλογη κουβέντα but it is the Hi end market.

 

Μικρή σημείωση προς τους νεότερους: Το Technics 1200MkII δεν φτιάχτηκε για dj's.

Κυκλοφορούσε πριν τον όρο αυτό και ήταν το καλύτερο direct drive. Απλά απο αυτά που κυκλοφορούσαν τότε ήταν αυτό με την γρηγορότερη εκκίνηση, κάτι που ήθελαν για να μην "κλαίει" όταν ξεκινούσε απο συγκεκριμένο σημείο τραγουδιού. Κάτι παντελώς αχρείαστο στον χαιφιντελίστα που ακούει ολόκληρη πλευρά πριν σηκώσει τον βραχίονα. Πάντως πλάκα-πλάκα είναι η πιο διαχρονική επένδυση στο hi-fi. Αγοράζεται και πουλιέται άμεσα και κρατάει την τιμή του.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο πικαπ, εν' έτει 2017 είναι το εξής, αγαπητή Στέλλα.

 

https://www.amazon.co.uk/Akai-A60011N-Briefcase-Turntable-Bluetooth/dp/B01DTLSRAQ

 

ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ άλλο είναι:

 

α) πεταμένα λεφτά

β) χαραμισμένες προσδοκίες

γ) γκρίνια μεσηλίκων που νοσταλγούν τα νιάτα τους

δ) όλα τα παραπάνω.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βαλατε,ξανα,σε δουλειες παλιογερες...

 

Συνεδεσα το STANTON μου με τον ενισχυτη μου,εναν αρχαιο MISSION cyrus ( τα ηχεια μου ειναι επισης αρχαια MISSION) & συνεκρινα το ΒΙΝΥΛΙΟ (αμερικανικο αγορασμενο απο την Φιλαδελφια,οχι την Νεα  ;D, στα 80s) της καλυτερης παραγωγης που εχω ακουσει στη ζωη μου

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Black_Moses_(album)

 

με το remastered cd 24 bit παιγμενο απο ενα dvd Sony που αγορασα 35 ευρω περυσι για να βλεπει ο μικρος τις Αριστογατες του Disney  ;D

 

να ειστε καλα παιδια γιατι ΠΕΘΑΝΑ στα ΓΕΛΙΑ με την....πχιοτητα του vinyl album & ειχα αναγκη λιγο γελιο στη ζωη μου  ;D ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο πικαπ, εν' έτει 2017 είναι το εξής, αγαπητή Στέλλα.

 

https://www.amazon.co.uk/Akai-A60011N-Briefcase-Turntable-Bluetooth/dp/B01DTLSRAQ

 

ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ άλλο είναι:

 

α) πεταμένα λεφτά

β) χαραμισμένες προσδοκίες

γ) γκρίνια μεσηλίκων που νοσταλγούν τα νιάτα τους

δ) όλα τα παραπάνω.

 

'Εχω την εντύπωση ότι υπάρχουν τέτοια από τα 80ς... ειχα βρει ενα τέτοιο καταχωνιασμένο στη ντουλαπα του θείου το 1994 και δεν καταλαβαινα τι ηταν!  ;D

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εχω την εντύπωση ότι υπάρχουν τέτοια από τα 80ς... ειχα βρει ενα τέτοιο καταχωνιασμένο στη ντουλαπα του θείου το 1994 και δεν καταλαβαινα τι ηταν!  ;D

 

Εγώ είχα ένα από το 1972* - σοβαρά μιλάω.

Μου χάρισε ο πατέρας μου μερικές δεκάδες 45άρια δισκάκια με ρεμπέτικα, και η πρώτη μου φιλεναδούλα το Rubber Soul των Beatles.

Οπότε, τώρα ξέρετε τι δεν πάει καλά με 'μένα.

 

* Δεν είχε Bluetooth βέβαια.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για να επανέλθουμε.

 

Εγω θα πρότεινα την αγορά ενός μεταχειρισμένου direct drive πικάπ (π.χ. stanton Str8-30) ...μέχρι 100 €

 

Έναν μεταχειρισμένο ολοκληρωμενο ενισχυτή hi-fi στερεοφωνικό μέχρι 100  euro με phono in , (γιατί πιθανολoγώ ότι δεν έχει-π.χ. έναν Sherwood AX-4050R)

 

Και ένα ζευγάρι ηχεία coda ή tonsil (τρίδρομα - δαπέδου). ....και αυτά μέχρι 100,00 €

 

Έτσι ο οποιοσδήποτε στήνει με 300,00 € το πάρα πολύ (μπορεί να του βγει και 250) έναν συστηματάκι και χαίρεται πολύ καλά τους δίσκους του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου