Προς το περιεχόμενο

Αγορά πικάπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

ο τελικός αυτός ενισχυτής έχει όντως σχεδιαστεί αρχικά για PA χρήση... γι αυτό και είναι πιο "χοντροκομμένος" σχεδιαστικά καθότι προορίζεται να αντιμετωπίσει "σκληρές" συνθήκες χρήσης και συνεχείς μεταφορές... επίσης η ηχητική ποιότητα του συνήθως υπολείπεται από ανάλογους εκλεπτυσμένους hi fi προσανατολισμού, αλλά εδώ το αποτελέσμα θα κριθεί και από τα συνοδά, που στην περίπτωση σου, δεν έχουν απαιτήσεις ....

 

σε καμία περίπτωση όμως δεν σου "απαγορεύεται" να τον χρησιμοποιήσεις και στο σπίτι (εδώ αξίζει να αναφέρω ότι 2 από τους καλύτερους σε λόγο τιμής προς απόδοση που έχουν περάσει από το σπίτι μου με ακριβές πηγές προενισχυτές και ηχεία έτυχε να είναι PA που "χτύπαγαν" σε απόδοση πολλαπλάσιας αξίας consumer)...

 

άντε να σε ενοχλούν λίγο με το θόρυβο οι ανεμιστήρες για την ψύξη του (αν έχει)... σε συνθήκες βέβαια που δεν του ζητάς ατέλειωτες ώρες στο πλήρες ρεύμα που μπορεί να παρέχει και με δύσκολο φορτίο (ηχεία χαμηλής σύνθετης αντίστασης), μπορείς και να τους αποσυνδέσεις... σίγουρα θα διαθέτει και κύκλωμα προστασίας για υπερθέρμανση...

 

από την στιγμή που διαθέτει και ποτενσιόμετρα καθορισμού της ισχύος που θα παρέχει, μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για volume controls συνδέοντας πάνω του την line πηγή που σε ενδιαφέρει (προσεκτικά στην ένταση ανοίγοντας σταδιακά για να εξακριβώσεις το impedance matching) και χωρίς ξέχωρη προενίσχυση... τώρα αν διαθέτεις ένα οποιοδήποτε μιξεράκι ή κονσολίτσα κάνεις την δουλειά σου συνδέοντας του όόλες τις πηγές σου όπως ειπώθηκε και παραπάνω...

 

ο συγκεκριμένος ενισχυτής είναι 2x120 Watt στα 8 ohm και 2x150 στα 4... ρίχτου ένα καλό καθάρισμα όπως σου πρότεινε ο Σταύρος, πάρε τα καλώδια και τους αντάπτορες που σου πρότεινε ο Λάκης και δοκίμασε τον... δεν έχεις να χάσεις τίποτα...  8)

 

ΥΓ. είναι και μια λύση με την πεταλιέρα σου και μια καμπίνα για την κιθάρα σου πέραν από τον ενισχυτή σου... γιατί όχι...  ;)  ;D

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Εγω θα επιμείνω.

 

Κράτα το grundig  stand alone (με τα ηχεία του) , θα σε εκπλήξουν (ειδικά στις χαμηλές τους).

 

Μπορείς να συνδέσεις το πικάπ σου (ΠΑΝΩ) στο grundig (και να χρησιμοποιήσεις τον build in ενισχυτή του).

 

Έχει 1000% είσοδο  για phono .

 

Απλά θα βρείς ένα καλώδιο

5din male to female rca  (δες φώτο 1) (τα rca στο πικάπ και το 5din male στο μπομπινόφωνο)

 

Αν το πικάπ σου είναι παλίο (κεραμική κεφαλή) πιθανόν θα έχει 5din έξοδο και αυτό (και όχι rca). Σε αυτή την περίπτωση το συνδέεις στο μπομπινόφωνο με ένα απλό Midi καλώδιο (δες φώτο 2)(αλλά θα το συνδέσεις τότε στην line είσοδο του Grundig -που επίσης έχει 1000%)..

 

Παρέκαμψε έτσι ΕΝΤΕΛΩΣ τον pa τελικό, και θα αποζημειωθείς.

105102_din_rca_cable.jpg.c4cb4c3739612944b4412ae8beb70b6e.jpg

B000068NTU_img1.jpg.a9b678d01f93f05bad4113cefd2c5461.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν τον παροπλίσεις και σου πιάνει χώρο και είναι να τον πετάξεις, σφύρα μου να σε απαλλάξω και από το βάρος... ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις, πάτε να του απαξιώσετε τον ενισχυτή για να του τον φάτε? ;D ;D

Αλιήται, κανάγιαι. :D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις, πάτε να του απαξιώσετε τον ενισχυτή για να του τον φάτε? ;D ;D

Αλιήται, κανάγιαι. :D

 

Η λέξη "κανάγιας" ήταν η αγαπημένη του μεταφραστή του Σεραφίνο αν θυμάμαι καλά.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τελικός αυτός ενισχυτής έχει όντως σχεδιαστεί αρχικά για PA χρήση... γι αυτό και είναι πιο "χοντροκομμένος" σχεδιαστικά καθότι προορίζεται να αντιμετωπίσει "σκληρές" συνθήκες χρήσης και συνεχείς μεταφορές... επίσης η ηχητική ποιότητα του συνήθως υπολείπεται από ανάλογους εκλεπτυσμένους hi fi προσανατολισμού, αλλά εδώ το αποτελέσμα θα κριθεί και από τα συνοδά, που στην περίπτωση σου, δεν έχουν απαιτήσεις ....

 

σε καμία περίπτωση όμως δεν σου "απαγορεύεται" να τον χρησιμοποιήσεις και στο σπίτι (εδώ αξίζει να αναφέρω ότι 2 από τους καλύτερους σε λόγο τιμής προς απόδοση που έχουν περάσει από το σπίτι μου με ακριβές πηγές προενισχυτές και ηχεία έτυχε να είναι PA που "χτύπαγαν" σε απόδοση πολλαπλάσιας αξίας consumer)...

 

άντε να σε ενοχλούν λίγο με το θόρυβο οι ανεμιστήρες για την ψύξη του (αν έχει)... σε συνθήκες βέβαια που δεν του ζητάς ατέλειωτες ώρες στο πλήρες ρεύμα που μπορεί να παρέχει και με δύσκολο φορτίο (ηχεία χαμηλής σύνθετης αντίστασης), μπορείς και να τους αποσυνδέσεις... σίγουρα θα διαθέτει και κύκλωμα προστασίας για υπερθέρμανση...

 

από την στιγμή που διαθέτει και ποτενσιόμετρα καθορισμού της ισχύος που θα παρέχει, μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για volume controls συνδέοντας πάνω του την line πηγή που σε ενδιαφέρει (προσεκτικά στην ένταση ανοίγοντας σταδιακά για να εξακριβώσεις το impedance matching) και χωρίς ξέχωρη προενίσχυση... τώρα αν διαθέτεις ένα οποιοδήποτε μιξεράκι ή κονσολίτσα κάνεις την δουλειά σου συνδέοντας του όόλες τις πηγές σου όπως ειπώθηκε και παραπάνω...

 

ο συγκεκριμένος ενισχυτής είναι 2x120 Watt στα 8 ohm και 2x150 στα 4... ρίχτου ένα καλό καθάρισμα όπως σου πρότεινε ο Σταύρος, πάρε τα καλώδια και τους αντάπτορες που σου πρότεινε ο Λάκης και δοκίμασε τον... δεν έχεις να χάσεις τίποτα...  8)

 

ΥΓ. είναι και μια λύση με την πεταλιέρα σου και μια καμπίνα για την κιθάρα σου πέραν από τον ενισχυτή σου... γιατί όχι...  ;)  ;D

 

Δεν περιμενω σε καμμια περιπτωση audiophile αποτελεσματα, και δεν ειανι αυτος ο σκοπος μου. Περισσοτερο εζχει να κανει με αναβιωση της παιδικης μου ηλικιας, χρηση καποιων παλιων δισκων και αναμνησεων, και σε καθε περιπτωση δεν ενδιαφερομαι να κανω τον χαιφιντελιστα. Επειδη ομως μου αρεσει να ψαχνομαι και να δοκιμαζω θα το τεσταρω το μηχανημα οπως προτεινεις (και για κιθαριστικη χρηση).

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα επιμείνω.

 

Κράτα το grundig  stand alone (με τα ηχεία του) , θα σε εκπλήξουν (ειδικά στις χαμηλές τους).

 

Μπορείς να συνδέσεις το πικάπ σου (ΠΑΝΩ) στο grundig (και να χρησιμοποιήσεις τον build in ενισχυτή του).

 

Έχει 1000% είσοδο  για phono .

 

Απλά θα βρείς ένα καλώδιο

5din male to female rca  (δες φώτο 1) (τα rca στο πικάπ και το 5din male στο μπομπινόφωνο)

 

Αν το πικάπ σου είναι παλίο (κεραμική κεφαλή) πιθανόν θα έχει 5din έξοδο και αυτό (και όχι rca). Σε αυτή την περίπτωση το συνδέεις στο μπομπινόφωνο με ένα απλό Midi καλώδιο (δες φώτο 2)(αλλά θα το συνδέσεις τότε στην line είσοδο του Grundig -που επίσης έχει 1000%)..

 

Παρέκαμψε έτσι ΕΝΤΕΛΩΣ τον pa τελικό, και θα αποζημειωθείς.

 

Πολλη καλη ιδεα, την οποια δεν ειχα σκεφτει. Προφανως εννοεις τα ηχεια του 70's επιπλου του οποιου μερος ηταν το grundig σωστα?

 

Ιδου οι εισοδοι/εξοδοι (????) που βλεπω στο grundig. Ξερετε ποια αντιστοιχει σε τι?

 

IMG_3553_zpsihej5tk5.jpg

 

Η δεξια (αυτη στην οποια ειναι συνδεδεμενο το 5pin) πιθανολογω οτι ειναι εξοδος προς ενισχυτη/ηχεια. Αυτη στα αριστερα της?

 

 

 

 

 

IMG_3554_zps6rivamed.jpg

Υποπτευομαι οτι αυτη η τελευταια ειναι εισοδος για μικροφωνο (αρα και εισοδος για το πικαπ?)

 

        Αυτο που λες με τα ηχεια του grundig (εφ'οσον εννοεις αυτα που ερχονταν με το επιπλο του) εχει ενα προβλημα, οτι το επιπλο ειναι σε νησι του Ιονιου και θα πρεπει να το φερω Αθηνα κατι που αυτη τη στγμη δεν ειναι δυνατον.

      Σκεφτομουν, με βαση αυτο που προτεινεις, δηλ να χρησιμοποιησω το grundig ως πλατφορμα για το audio technica πικαπ μου (και εδω παραπεμπω στο προηγουμενο ερωτημα ποια θα ηταν η εισοδος πανω στο grundig στην οποια θα εμπαινε το πικαπ?), αλλα ως ηχεια να βαλω ενα ζευγος επισης 70's ανεξαρτητων ηχειων (θα πρεπει να δω ποια ειναι, τα εχω σε αποθηκη αυτη τη στιγμη). Τα ηχεια, εφ΄ οσον λες οτι εχει δικη του προενισχυση, μπορουν συνδεθουν  σε καποια εξοδο του grundig (ποια?) η εδω υπαρχει καποιο προβλημα που δεν βλεπω αυτη τη στιγμη?

 

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πες μου λίγο το ακριβες μοντέλο του grundig.

 

 

 

Η δεξια (αυτη στην οποια ειναι συνδεδεμενο το 5pin) πιθανολογω οτι ειναι εξοδος προς ενισχυτη/ηχεια. Αυτη στα αριστερα της?

 

 

 

 

 

 

 

Αυτή είναι είσοδος.

Κάνει και για ορισμένους τύπους πικαπ

 

Στις φώτο , είναι τα 2 μπομπινόφωνα που έχω.

Εχουν δικά τους ηχεία και δεν χρειάζεται να τα συνδεσεις σε ενισχυτη.

 

Πάνω σε αυτά, όπως λες ως βάση, έχω συνδέσει και deck και πκαπ.

00002_2.jpg.fad290a259952a6e45cb3d4221f023c9.jpg

00002_1.jpg.f15611d52ed87a6fca47fa3fefeea315.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

όπως το κόβω εγώ κατά 99% το Grundig είναι ένα tape recorder deck και δεν διαθέτει ενσωματωμένο τελικό στάδιο ισχύος το ίδιο ώστε να συνδεθούν πάνω του απ ευθείας ηχεία (οι έξοδοι πρέπει να είναι για ενισχυτή και ακουστικά)...

 

ακόμα όμως και να εκτιμώ λάθος και να διαθέτει, ΠΡΟΣΟΧΗ... σε ανάλογες περιπτώσεις τα ρεύματα που παρέχονται είναι ελάχιστα (3-4 Watt επί το πλείστον) ώστε να οδηγούν ενσωματωμένα σε αυτά ή σε έπιπλο "μεγαφωνάκια"... το να συνδέσεις οποιοδήποτε "ξένο" stand alone ηχείο θέλει ιδιαίτερη προσοχή γιατί λογικά το ρευμα που θα ζητούν είναι πολύ μεγαλύτερο οπότε ο κίνδυνος (λόγω ψαλιδισμού μέσω παραμόρφωσης) είναι μεγάλος ειδικά για τις μονάδες των υψηλών συχνοτήτων (αν υπάρχουν)...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου