Προς το περιεχόμενο

Eurovision 2017: Salvador Sobral (Portugal)


TamTam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξαιρετική σύνθεση και ερμηνεία!

Μπράβο τους, σε αυτόν που το ερμήνευσε, την αδελφή του που το έγραψε και την Πορτογαλία που το έστειλε. Ξεχώρισε σαν τη μύγα μεσ' το γάλα και νίκησε σχεδόν παμψηφεί. Και το ψήφισε επιτροπή και κοινό. Μάλλον δεν πρέπει να υποτιμάμε ποτέ το κοινό... και να αφορίζουμε.

Το επίπεδο φέτος ήταν γενικότερα ανεβασμένο με πολλά αξιόλογα κομμάτια και σοβαρές παρουσίες.

Εμείς βέβαια κάναμε ανάθεση λες και πηγαίναμε σε καλλιστεία ως συνήθως και διαλέξαμε τραγούδι απο 2-3 "καταξιωμένους" απο την ΕΡΤ. Λες και δεν υπάρχει κόσμος δημιουργικός, όπως γινότανε πριν 10-15 χρόνια. Την Γερμανίδα εκπρόσωπο την επέλεξαν μέσα απο 2.500 συμμετοχές.

αυτο τωρα το πες για καλο? :P

Εμενα δε μου αρεσε καθολου ο πορτογαλος κ ειδικα η σκηνικη του παρουσια. Δε περιμενω να δω στη γιουροβιζιον ποιοτικη μουσικη. Για καποιο βαθυτερα βιτσιοζικο λογο,ειμαι φανατικος του διαγωνισμου κ παντα ηθελα να βλεπω εκκεντρικες παρουσιες γενικοτερα. Τους διαγωνιζομενους που προσπαθουν να δωσουν βαθυτερο νοημα κ 'ποιοτικο' τονο στη γιουροβουζιον παντα τους αποστρεφομαι. Ειδα ενδιαφερουσες 4-5 ενδιαφερουσες συμμετοχες φετος απο διαγωνιζομενους που ειχαν εντονο αρωμα απο τη πατριδα τους. Κ ο πορτογαλος ειχε αλλα δε μου εκανε κλικ. Πιστευα θα βγει τελευταιος

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

αυτο τωρα το πες για καλο? :P

Εμενα δε μου αρεσε καθολου ο πορτογαλος κ ειδικα η σκηνικη του παρουσια. Δε περιμενω να δω στη γιουροβιζιον ποιοτικη μουσικη. Για καποιο βαθυτερα βιτσιοζικο λογο,ειμαι φανατικος του διαγωνισμου κ παντα ηθελα να βλεπω εκκεντρικες παρουσιες γενικοτερα. Τους διαγωνιζομενους που προσπαθουν να δωσουν βαθυτερο νοημα κ 'ποιοτικο' τονο στη γιουροβουζιον παντα τους αποστρεφομαι. Ειδα ενδιαφερουσες 4-5 ενδιαφερουσες συμμετοχες φετος απο διαγωνιζομενους που ειχαν εντονο αρωμα απο τη πατριδα τους. Κ ο πορτογαλος ειχε αλλα δε μου εκανε κλικ. Πιστευα θα βγει τελευταιος

ΟΚ, γούστο σου, καπέλο σου. Στον τίτλο όμως είναι διαγωνισμός τραγουδιού και όχι freak show. Τίτλο που κράτησε φέτος. Οι τύποι με τις κοτσίδες για ερμηνευτικά προσόντα, έφυγαν στους προκριματικούς. Για μένα, τα φετινά αποτελέσματα ήταν θετική εξέλιξη.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, γούστο σου, καπέλο σου. Στον τίτλο όμως είναι διαγωνισμός τραγουδιού και όχι freak show. Τίτλο που κράτησε φέτος. Οι τύποι με τις κοτσίδες για ερμηνευτικά προσόντα, έφυγαν στους προκριματικούς. Για μένα, τα φετινά αποτελέσματα ήταν θετική εξέλιξη.

τωρα αληθεια????

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα αληθεια????

Ε, εντάξει, στο Ελλάντα ακολουθούμε συνταγές: με βάση τη νίκη της Πορτογαλίας και το rebel / new bohemian look του ερμηνευτή, μας έχω ικανούς του χρόνου να στείλουμε τον Χαρούλη.  ::)  ;D  :D  :P

 

edit: κι εντάξει, μπορεί να μη δεχτεί ο Γιάννης να πάει, δεν κυριολεκτώ, απλά εννοώ *τύπου Χαρούλη*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, εντάξει, στο Ελλάντα ακολουθούμε συνταγές: με βάση τη νίκη της Πορτογαλίας και το rebel / new bohemian look του ερμηνευτή, μας έχω ικανούς του χρόνου να στείλουμε τον Χαρούλη.  ::)  ;D  :D  :P

 

edit: κι εντάξει, μπορεί να μη δεχτεί ο Γιάννης να πάει, δεν κυριολεκτώ, απλά εννοώ *τύπου Χαρούλη*

καλα ασε εμας. Καναμε μια νικη το 05 κ απο τοτε στελνουμε κακες αντιγραφες.

Θελω να πω οτι εχουν εμφανιστει αξιοπρεπεστατα τραγουδια χωρις να παιρνουν κ πολυ σοβαρα το διαγωνισμο,με βιολια,βαθυτερα νοηματα κλπ χαζα. Ρουσλανα,τσικιλικουατρε,ελιτσα απο τη βουλγαρια ειναι μερικα απο αυτα! Με εντονα τα στοιχεια της χωρας του. Και για τον γιαμεθ που λεει οτι ειναι διαγωνισμος τραγουδιου κ οχι freak show,ας δει ποιος  εκανε την αντιστροφη μετρηση για να ξεκινησει το televoting!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Καναμε μια νικη το 05 κ απο τοτε στελνουμε κακες αντιγραφες"

 

Ισχύει για όλα! Από το Eurobasket '87, μέχρι το Euro το 2004 και μετά  :D

 

Είναι μικρή η showbiz μας μωρέ, αυτό είναι.

Με τα πρότυπα δεν έχουμε πρόβλημα, είμαστε πλήρεις: Role models προβάλλει καθημερινά η τηλεόραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πράγματι το τραγούδι που κέρδισε ήταν ένα σκαλοπάτι παραπάνω από αυτά που έχουμε συνηθίσει να ακούμε τα τελευταία χρόνια. That said, πάντα η νίκη είναι και αποτέλεσμα της συγκυρίας, δηλαδή πόσο συμπαθής είναι ο εμφανιζόμενος (και ενδεχομένως και η χώρα του στο κοινό).

Θετικό το ότι κέρδισε, ατυχής όμως (υπεροπτική) η δήλωση "φέρνω μουσική που έχει να πει κάτι απέναντι σε μουσικές-πυροτεχνήματα".  Κάτι τέτοια τα έχουμε ακούσει από τον Καρβέλα, και όχι -ας πούμε- από τον Θεοδωράκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε παιδιά, ποιός πήρε το τελευταίο EURO (2016)?

Η Πορτογαλία.

Ποιός κέρδισε στην Eurovision 2017?

Η Πορτογαλία.

 

Πότε πήραμε εμείς EURO?

Το 2004.

Πότε κερδίσαμε στην Eurovision?

Το 2005.

 

Άντε ανοίξτε όλοι τα μάτια σας.

Όλα πενηνταράκια θα σας τα κάνω?

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου