Προς το περιεχόμενο

Eurovision 2017: Salvador Sobral (Portugal)


TamTam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H Eurovision δεν έχει σχέση με την "Ευρώπη".

Έχει σχέση με την European Broadcasting Union η οποία τη διοργανώνει.

https://www.ebu.ch/about/members

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι Τουρκία και Αστραλία βρε .....

 

ΙΣΡΑΗΛ

 

Και παίζουν και οι ομάδες του (όπως και της Τουρκίας) στο Τσάμπιονς Λιγκ λέμε. ;D ;D ;D

 

Όσο γι' αυτό που λέει ο Τρόλεϋ περί οπαδισμού, υπάρχει μια διαφορά.

 

Ο οπαδός ποδοσφαιρικής ομάδας λέει πχ "Πήγα στο Βόλο και έπαιξα με τον ΠΑΟΚ, με έσφαξε ο πλαϊνός, και έχασα το κύπελλο".

 

Έχεις ακούσει φίλος εσύ να λέει κανένας "Πήγα γιουροβίζιον και τραγούδησα, και πέρασα τελικό"? ;D ;D ;D

 

είναι γνωστό ότι η Ελλάδα είναι μια Αφρικάνικη χώρα λευκών ...

..... που παίζουν τα μπλουζ των μαύρων. ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Eurovision δεν έχει σχέση με την "Ευρώπη".

Έχει σχέση με την European Broadcasting Union η οποία τη διοργανώνει.

https://www.ebu.ch/about/members

 

Έτσι εξηγούνται όλα.

Ίσως σε λίγα χρόνια αυτά που γράφαμε για Ινδία, Τζαπαν και λοιπές χώρες, να μην είναι πλέον στη σφαίρα του ανεκδότου!

 

Όσο για το αν η Ελλάδα είναι ή όχι Ευρώπη, ντάξει μάγκες, ούτε έγω έχω σε μεγάλη υπόληψη αυτό που έχουμε καταντήσει τη χώρα μας, όμως ο ισχυρισμός ότι "η Ελλάδα δεν είναι Ευρώπη", δεν στέκεται ούτε γεωγραφικά, ούτε πολιτισμικά (ευρωπαϊκός πολιτισμός - ελληνική γραμματεία), ούτε ιστορικά (παγκόσμιοι πόλεμοι, συμμαχίες κλπ).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..... που παίζουν τα μπλουζ των μαύρων. ;D ;D ;D ;D

 

σωστό  ;D ;D

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ eurovision δεν είδα, οπότε δεν μπορώ να απαντήσω επί της ουσίας (για το αν ήταν καλό το τραγούδι. αν άξιζε κ.λ.π.), αλλά βρίσκω την Ελλάδα εξαιρετική χώρα για να ζω, και δύσκολα θα επέλεγα κάποια άλλη χώρα (δεν το λέω προσβεβλημένος από κάτι που γράφτηκε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανυπομονώ για K-pop με σχιστομάτικα πιπίνια

 

γιατί όχι και baby metal

 

Και λίγο bollywood για την φάση

 

;D ;D ;D

 

+1  :)

 

 

 

 

 

Στην κανονική ροή ερμήνευσε μόνο ο Salvador.... στο αρχικό βίντεο του Tamtam τραγουδάνε καί τα δύο αδέρφια καί είναι στο φινάλε της εκδήλωσης.

Το οποίο είναι πιό εντυπωσιακό θαρρώ.

 

 

Βέλγιο και Γαλλία συμπαθητικά ..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ eurovision δεν είδα, οπότε δεν μπορώ να απαντήσω επί της ουσίας (για το αν ήταν καλό το τραγούδι. αν άξιζε κ.λ.π.), αλλά βρίσκω την Ελλάδα εξαιρετική χώρα για να ζω, και δύσκολα θα επέλεγα κάποια άλλη χώρα (δεν το λέω προσβεβλημένος από κάτι που γράφτηκε).

 

Εσύ δεν ζεις στην Ελλάδα, αλλά στην LK-Land, έναν θαυμάσιο τόπο.

Θα ήθελα να ζούσα στα σύνορα της περιοχής σου με τη δική μου, η οποία είναι προάστειο της Τενεκεδούπολης.

 

Προς τους άλλους : η Ελλάδα δεν είναι πολιτισμικά Ευρώπη, και αυτό φαίνεται παντού, αλλά (και συγνώμη για το απότομο) φαίνεται ειδικώς την επομένη της Eurovision, όπου ακόμη (εν' έτει 2017) οι περισσότεροι δεν καταλαβαίνουν περί τίνος πρόκειται. Το τραβάει ο οργανισμός μας το Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης και τους Αγώνες της Κέρκυρας και την άπλυτη μασχάλη.

 

Αλλά, και το εννοώ, πηγαίνουμε όλο και καλύτερα.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω να προτείνω έναν πρωτοποριακό τρόπο διεξαγωγής του διαγωνισμού.

 

Κάθε χώρα να έχει από δυο τραγούδια (και ίσως δυο εκπρόσωπους).

 

Θα επιλέγει το ένα, και θα διαγωνίζεται (όπως τώρα).

 

Οι πέντε (ή οι τρεις) πρώτοι της τελικής βαθμολογίας, θα παίζουν μπαράζ μεταξύ τους για την πρωτιά, χρησιμοποιώντας το δεύτερο τραγούδι τους (ή και τον δεύτερο εκπρόσωπό τους).

 

Εκεί να δεις θεαματικότητα, και κέρδη από έξτρα ψήφους του κοινού.

 

Αλλά όλα εγώ πρέπει να τους τα λέω? ;D ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμμετέχει η Αυστραλία στο διαγωνισμό βρει, απλώς ο τυπάς ανέβηκε επάνω με την αυστραλιανή σημαία και ξέφυγε λίγο...

 

Αυτό με το Ισραήλ ποτέ δεν το κατάλαβα γιατί συμμετέχει αλλά από την άλλη έχω να δω eurovizi (αυτό έχει καταντήσει vizi....) εδώ και 20 χρόνια οπότε δεν ασχολούμαι.

 

Υπήρχαν και ωραία κομάτια και κάποτε υπήρχε και λάιβ μπάντα με εκτέλεση όχι playback και αηδίες..... :( τότε είχε και νόημα η eurovizi περισότερο μουσική και λιγότερο vizi.

 

ένα από τα καλύτερα κομάτια που πιστεύω έχουμε στείλει σε μουσική Νίκου Τερζή

 

και το θεικό σόλο του παπού στη Βόσσου το 91 στο 1:48 του φυγε λίγο δώσε πόνο  ;D ;D ;D ;D

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου