Προς το περιεχόμενο

TEST: mp3 vs lossless audio αρχείου



Προτεινόμενες αναρτήσεις

για κουβά μας κόβω.,...

 

(χωρίς πάτο κι όλας)

Τα 'παιξες ξερά σαν κι εμένα, ή έπαιξες και την κάλυψη? :D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 123
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

όχι τίποτις άλλο....

 

άναψα και τα καλά μηχανήματα κι όλας...  :-\

να τσακώσω τις διαφορές  ;D

 

μπήκα...σάν βουαρ που λένε...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν έχουμε μάθει ακόμα τα αποτελέσματα, ας γράψω κι εγώ

 

Όπως έγραψα , δεν έχω εκπαιδευμένα αυτιά ούτε εξοπλισμό. Επίσης δεν με ενδιαφέρει και τόσο πολύ το τεστ αλλά σέβομαι πραγματικά την προσπάθεια .

 

Μπορώ να ακούσω το ίδιο ευχάριστα την μουσική και στα 4 κλιπ

 

Ας πω, λοιπόν, ότι ελάχιστα πιο ευχάριστα στο αυτί μου φάνηκαν το 2 & 4 . Κάτι το οποίο ίσως να είναι και στη σφαίρα του φανταστικού

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ας πω, λοιπόν, ότι ελάχιστα πιο ευχάριστα στο αυτί μου φάνηκαν το 2 & 4 .

Τα ορφανά πορεύονται κι οι χήρες κονομιόνται με το 2-4 σύνθετο. ;D ;D ;D ;D ;D

Άντε αλεπουδιάρηδες. ;D ;D

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

#wav=2#mp3320=1#mp3VBR=3#mp3128=4/@Αρχικό           


#wav=4#mp3320=2#mp3VBR=1#mp3128=3/@gvour

#wav=3#mp3320=4#mp3VBR=1#mp3128=2/@otto##

 

#wav=1#mp3320=?#mp3VBR=4#mp3128=4/@cos_dr

#wav=2#mp3320=4#mp3VBR=3#mp3128=1/@Fenderikos

 

#wav=4#mp3320=1#mp3VBR=2#mp3128=3/@dimsonic

 

#wav=3#mp3320=2#mp3VBR=1#mp3128=4/@John Tzinieris

 

#wav=2#mp3320=3#mp3VBR=4#mp3128=1/@expired

 

#wav=2#mp3320=3#mp3VBR=4#mp3128=1/@Spyros Delta

 

#wav=1#mp3320=4#mp3VBR=2#mp3128=3/@Jazzjoker

 

#wav=4#mp3320=1#mp3VBR=3#mp3128=2/@fusiongtr

 

#wav=4#mp3320=?#mp3VBR=?#mp3128=?/@mdvq

 

#wav=2#mp3320=3#mp3VBR=4#mp3128=1/@mustafank

 

#wav=3#mp3320=?#mp3VBR=?#mp3128=1/@panorios

 

#wav=2#mp3320=4#mp3VBR=?#mp3128=?/@Rebel_Of_South

 

#wav=2#mp3320=?#mp3VBR=?#mp3128=?/@BlackCrow81

 

οι φίλοι μας harilatron, RayDTutto, Πνοή και Νύξη, chiego, Vartanis ακούγοντας τα δείγματα θεώρησαν ότι δεν υπήρξε κάποια αξιόλογη διαφορά.

 

τέλος τα του poll είναι πλέον ορατά στο πάνω μέρος...

αν μου ξέφυγε κάποιος ή έκανα κάποιο λάθος σε νούμερο διορθώστε με...


 

 

αφού σας ευχαριστήσω θερμά όλους κάποιες γενικές παρατηρήσεις...

 

1. τα αποτελέσματα γενικά συνάδουν με αυτά και πιο ειδικών tests που έχω κάνει κατά καιρούς (και μάλιστα με υψηλής ποιότητας monitoring σε θέσεις sweet spot των υποκειμένων σε σωστά διαμορφωμένους χώρους και αυστηρά standards ως προς την διαδικασία)...

 

μην μου άγχεστε λοιπόν... ακόμα και τα ακουστικά που χρησιμοποιήσατε πολλοί, δεν ενδεικνύονται (από μόνα τους) καθότι δεν προσφέρουν στον εγκέφαλο τις συνήθεις συνθήκες και πολλές φορές τον μπερδεύουν συν ότι τον κουράζουν πιο γρήγορα...  ;) :D

 

ένας καλός αλγόριθμος συμπίεσης (ειδικά στον μικρότερο λόγο  παρεμβατικότητας του) δεν γίνεται εύκολα αντιληπτός στην πλειοψηφία των ακροατών (πόσω μάλλον σε "ανέμελες" συνθήκες ακρόασης)...

 

και αυτό είναι κατά την γνώμη μου, που πρέπει "γενικά" να μας μείνει από το εγχείρημα... ειδικά τώρα κουβεντιάζουμε όσο θέτε... :-* ;D

 

2. όπως επισημάνθηκε και από τον Γιάννη, κυκλοφορούν πολλά "κακής ποιότητας" συμπιεσμένα αρχεία εκεί όξω και πρέπει να δίνετε προσοχή όσοι έχετε ένα ενδιαφέρον και για τον ήχο πέραν της καλλιτεχνικής αξίας ενός μουσικού έργου...

 

εδώ θα ήθελα να σας επιστήσω την προσοχή, γιατί για μερικά είδη μουσικής η ποιότητα του ήχου είναι ΑΠΟΛΥΤΑ εξαρτώμενη με την απόλαυση που δύναται να μας προσφέρει (να τον βράσω εγώ τον κορυφαίο μαέστρο, αν δεν μπορώ να απολαύσω ένα μεγάλο μέρος του συναισθήματος μέσω του ιδιαίτερου χειρισμού του στις μικροδυναμικές της ορχήστρας του πχ)... τώρα βέβαια αν πάρετε ένα wav στα 16/44 και δεν ακούτε διαφορές στο σύστημά σας από ένα hd που θα σας πουλάνε στην διπλάσια τιμή, "σεμνά" και τα ρέστα σουβλάκια... ;D

 

3. η τέρψη είναι ο ορισμός της υποκειμενικότητας... θα παρατηρήσετε κάποιες "λογικά οξύμωρες" επιλογές αλλά δεν ισχύει η συνθήκη... όπου δεν τίθεται ψυχοακουστικό τερτιπάκι του μάγκα εγκεφάλου μας, προφανώς υπάρχουν φίλοι μας που άκουσαν το 128άρι ως καλύτερο, προφανώς γιατί η μικρή "σκληρότητα" στο άκουσμα μπορεί να τους αρέσει περισσότερο ή οι προσλαμβάνουσες τους ως reference τους οδήγησαν σε αυτό το συμπέρασμα... άλλωστε περί κολοκυθόπιτας...

 

4. πολλοί (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΑ) πέσατε θύμα και της κούρασης από την "υπερπροσπάθεια" να διακρίνετε σώνει και καλά διαφορές ή το αντίθετο εστιάζοντας χαλαρά σε "εντυπώσεις"... όπως έχω επισημάνει αρκετές φορές ακόμα και η ψυχολογία μας παίζει μεγάλο ρόλο στην εστίαση της ακοής... και να μην ξεχνάμε ότι η ακουστική μνήμη δεν φημίζεται για την ικανότητα να συσχετίζεται με σύνθετους ήχους...

 

τώρα που ξέρετε τα αρχεία, όποιοι έχετε όρεξη πάρτε μόνο το wav και το 128 και αφού ακούσετε αρκετές φορές μόνο το πρώτο, βάλτε ένα φίλο να σας τα εναλλάσσει τυχαία...  λογικά μπορεί να αλλάξει η πρώτη σας εντύπωση και σίγουρα θα ναι πιο εύκολο κάποιοι αυτά τα δύο να τα ξεχωρίζετε ανιχνεύοντας την υποσημαινόμενη έστω "σκληρότητα" (πάντα συγκριτικά μιλώντας)...

 

αυτά σε πρώτη φάση και αναμένω και τις δικές σας παρατηρήσεις που λογικά θα υπάρχουν...


σας παραθέτω και δυο ενδεικτικές απεικονίσεις των αρχείων σε σειρά την πρώτη σε σχέση με την ένταση και την δεύτερη σε σχέση με την συχνότητα...

 

 

ΥΓ. συγχωρήστε μου ορθογραφικά, συντακτικά και λοιπά ικά... είμαι λιώμα ήδη από την συγκέντρωση των επιλογών σας... όπως παρατηρήσατε ούτε 2  bold ανα πρόταση δεν χρησιμοποίησα... ω μοντιέ!!!....φαντάζομαι ότι αυτή την στιγμή δεν θα διέκρινα ούτε 8μπιτη έκδοση του αρχείου...  ;D ;D ;D

 

 

 

 

 

 

npap_test_01.thumb.png.0ce389e28ad46a3994e9c81852fb33cf.png

npap_test_02.thumb.png.89f6bf0c6d66a1b691b6ae22f286933b.png

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο Νίκο.

Μπράβο και .... καλή ξεκούραση.

 

Πάλι κουβά ρε γαμώτο. >:(

 

Μόνο το VBR βρήκα.

Δεν μου λες, ο λήγοντας παίζει? ;D ;D ;D ;D ;D

 

EDIT: Τώρα το είδα. Νίκοοοοοο πρασίνισέ μου και το mp3 320=1.

Αν είχα βάλει ο ηλίθιος το 2 και το 4 ανάποδα, τώρα θα πήγαινα ταμείο. :(

Ρε κοίτα να δεις που είχε δίκιο ο κύριος αυγολέμονος. ;D ;D ;D

 

Πάω να προβάρω την καινούρια μου ρόμπα.

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

με ποιό πρόγραμμα έκανες την mp3 κωδικοποίηση Νίκο?

 

Adobe Audition CC 2015

 

EDIT: Τώρα το είδα. Νίκοοοοοο πρασίνισέ μου και το mp3 320=1.

Αν είχα βάλει ο ηλίθιος το 2 και το 4 ανάποδα, τώρα θα πήγαινα ταμείο. :(

Ρε κοίτα να δεις που είχε δίκιο ο κύριος αυγολέμονος. ;D ;D ;D

 

έκοψε και χάλασε η σούπα...  ;D

οκ και το δαιμονάκι... πρασίνισε... :angel:

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου