Προς το περιεχόμενο

Στέρεο κλαρίνο Despacito;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 210
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ζητώ το Ελληνικό πανηγύρι.

 

Κι ΑΛΛΟ?  :o

 

Δεν σου φτανει τοσο καθε μερα?  ;D ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν είναι πρόβλημα υπέρ δανεισμού.

Θα συμφωνήσω με τον trolley.

 

Πολλοί πήραν δάνεια , κάποιοι και διακοποδάνεια και κατάφεραν να ταξιδέψουν και έξω (και στας Ευρώπας) και πολύ καλά έκαναν.

 

Το κακό είναι ότι γυρνώντας ήταν σαν να μην πήγαν , ίσως να γύρισαν και χειρότεροι, πλέον με  την άνεση του «κοσμοπολίτη» που είδε και το έξω και  το απομυθοποίησε .

 

Το θέμα είναι να είσαι στα Καμένα Βούρλα  ;D (τυχαίο το παράδειγμα) και να συμπεριφέρεσαι σαν να είσαι δούκας του KENT ;D ;D  (αλλά αυτό θέλει ΠΟΛΥ αυτοκριτική και ΠΟΛΥ εκπαίδευση).

 

 

EDIT:

 

Δεν είναι άλλωστε  τυχαίο που έχουμε  ΔΥΟ κλασσικά (πλέον)  Έλληνικά έργα την  «Μαντά Σουσού» του Δημήτρη Ψαθά και τον  «Φαντασμένο» του Ντίνου Δημόπουλου /(Άνδρεας Βλασσόπουλος).

 

Δεν λέω, ενδιαφέροντα  και τα δύο , πλην όμως (σαν one hit wonders) χρησιμοποίησαν  τα ένστικτα ενός «λαϊκού» ακροατηρίου για να κάνουν "χιούμορ" (και επιτυχία) .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και για να μην παρερμηνευτώ.

Δεν είναι ούτε θέμα καταγωγής, ούτε μόρφωσης, ούτε οικονομικής επιφάνειας.

Είναι θέμα στυλ, άποψης , συμπεριφοράς…..η τέχνη του να «ξέρεις να ζεις» με απλά λόγια.

 

Φυλακόβιος, εντολέας μου, φτωχός και χωρίς πανεπιστήμια και ιστορίες…..που συζητούσαμε στο Εφετείο Αίτηση αποφυλάκισής του.

 

Μου έκανε τη ζωή ΔΥΣΚΟΛΗ.

 

ΟΧΙ για την ουσία της υπόθεσής του, ούτε για την αμοιβή μου.

Το μόνο του μέλημα ήταν ΠΩΣ θα εμφανιστεί με τα ρούχα της φυλακής (φόρμες) στο δικαστήριο.

 

Με έβαλε να συνεννοούμαι 2 μέρες τόσο με τον Αξιωματικό Υπηρεσίας των μεταγωγών όσο και με τη συνοδευτική φρουρά, πώς θα του πάω το κοστούμι με την γραβάτα και τα dress shoes στα κρατητήρια των δικαστηρίων!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έβαλε να συνεννοούμαι 2 μέρες τόσο με τον Αξιωματικό Υπηρεσίας των μεταγωγών όσο και με τη συνοδευτική φρουρά, πώς θα του πάω το κοστούμι με την γραβάτα και τα dress shoes στα κρατητήρια των δικαστηρίων!

 

Θα περίμενα να είναι προ-απαιτούμενο για την Πολιτεία πως ο κρατούμενος θα εμφανιστεί με κοστούμι στο Δικαστήριο. Αφήνουν τους ανθρώπους με τη φόρμα; Μήπως τους αφήνουν και άπλυτους; Έλεος.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να μην παρερμηνευτώ.

Δεν είναι ούτε θέμα καταγωγής, ούτε μόρφωσης, ούτε οικονομικής επιφάνειας.

Είναι θέμα στυλ, άποψης , συμπεριφοράς…..η τέχνη του να «ξέρεις να ζεις» με απλά λόγια.

 

Φυλακόβιος, εντολέας μου, φτωχός και χωρίς πανεπιστήμια και ιστορίες…..που συζητούσαμε στο Εφετείο Αίτηση αποφυλάκισής του.

 

Μου έκανε τη ζωή ΔΥΣΚΟΛΗ.

 

ΟΧΙ για την ουσία της υπόθεσής του, ούτε για την αμοιβή μου.

Το μόνο του μέλημα ήταν ΠΩΣ θα εμφανιστεί με τα ρούχα της φυλακής (φόρμες) στο δικαστήριο.

 

Με έβαλε να συνεννοούμαι 2 μέρες τόσο με τον Αξιωματικό Υπηρεσίας των μεταγωγών όσο και με τη συνοδευτική φρουρά, πώς θα του πάω το κοστούμι με την γραβάτα και τα dress shoes στα κρατητήρια των δικαστηρίων!

 

IMHO το ντύσιμο είναι ένα πολύ φτωχό και ελάχιστα σημαντικό τμήμα του "να ξέρεις να ζεις".

Δεν άκουσα ποτέ κανέναν να μετάνοιωσε για τη ζωή που ξόδεψε επειδή δεν φόρεσε bespoke suit από τη Saville Row. Αλλά ούτε κανέναν μελλοθάνατο που φόρεσε τα ακριβότερα κουστούμια να είπε "δώστε μου ένα μήνα ζωής ακόμα να προλάβω να ραφτώ ακόμη μια φορά".

YMMV of course

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περίμενα να είναι προ-απαιτούμενο για την Ελληνική Πολιτεία πως ο κρατούμενος θα εμφανιστεί με κοστούμι στο Δικαστήριο.

 

Έκανα μια μικρή διόρθωση μπας και καταλάβεις το λάθος σου και αναθεωρήσεις.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα περίμενα να είναι προ-απαιτούμενο για την Πολιτεία πως ο κρατούμενος θα εμφανιστεί με κοστούμι στο Δικαστήριο. Αφήνουν τους ανθρώπους με τη φόρμα; Μήπως τους αφήνουν και άπλυτους; Έλεος.

Όχι όπως θέλουν πανε, αλλά για να μην είμαι άδικος, υποθέτω ότι αυτό γίνεται με την ratio να μην "εξαναγκάζουν" κρατούμενο (ή τον οιοδήποτε)- εξαιρουμέων των Δικηγόρων (ορθώς) να παρίστανται με ρούχα που είτε δεν έχουν είτε δεν επιθυμούν να φορέσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περίμενα να είναι προ-απαιτούμενο για την Πολιτεία πως ο κρατούμενος θα εμφανιστεί με κοστούμι στο Δικαστήριο. Αφήνουν τους ανθρώπους με τη φόρμα; Μήπως τους αφήνουν και άπλυτους; Έλεος.

 

Και στο εξωτερικο (ειδικα στις ΗΠΑ) με τις φορμες πανε,ουτε στην ΕΕ ειναι υποχρεωτικο το κοστουμι (ειχα παει μαρτυρας σε ενα δικαστηριο στη Γερμανια και ηταν ολοι ντυμενοι σαν να επιναν καφε σε στεκι αναρχικων  στο Friedrichshain  ;D)  )

 

Εμενα με ΕΚΠΛΗΣΕΙ που το Ελληνικο Δημοσιο μπορει ακομα και παρεχει ΦΟΡΜΕΣ στους κρατουμενους ενω δεν παρεχει σεντονια και χαρτια υγειας στα δημοσια  νοσοκομεια.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

IMHO το ντύσιμο είναι ένα πολύ φτωχό και ελάχιστα σημαντικό τμήμα του "να ξέρεις να ζεις".

Δεν άκουσα ποτέ κανέναν να μετάνοιωσε για τη ζωή που ξόδεψε επειδή δεν φόρεσε bespoke suit από τη Saville Row. Αλλά ούτε κανέναν μελλοθάνατο που φόρεσε τα ακριβότερα κουστούμια να είπε "δώστε μου ένα μήνα ζωής ακόμα να προλάβω να ραφτώ ακόμη μια φορά".

YMMV of course

 

Μην κολλάς στο ντύσιμο. (από την παραπάνω ιστορία)

 

Το ντύσιμο είναι ο ενδείκτης ότι ο άνθρωπος ήθελε να είναι με κοστούμι σε μια περίσταση που κατά την κρίση του το επιτάσσει.

 

Είτε προς σεβασμό προς το θεσμό

Είτε για την ισότητα των όπλων (σε πληροφορώ ότι αν εγώ σε ένα υποθετικό σενάριο σε υπερασπιστώ σε ένα δικαστήριο με τζην και όχι με κοστούμι, θα είμαι πολύ χειρότερος .....και νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ)

 

Ξέρω που σταματά ο τύπος και που αρχίζει η ουσία, αλλά τη γενική ισοπέδωση (δεν λέω από εσένα φυσικά) τη θεωρώ εσφαλμένη.

 

Αν θυμάμαι καλά στο "catch me if you can" έλεγε ο Γουόκεν ότι ο New york Yankees δεν χάνουν ποτέ γιατί όλοι τρέμουν .....αυτη τη ριγέ φανέλα  ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου