Προς το περιεχόμενο

Στέρεο κλαρίνο Despacito;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@harilatron

 

 

Το διάγραμμα δείχνει πράγματι ότι τα τελευταία 7 περίπου χρόνια υπάρχει ένα αυξανόμενο ενδιαφέρον για τα πανηγύρια.

 

Ωστόσο, μέχρι να βρεις αντίστοιχα διαγράμματα για...

 

- τη συσχέτιση του ενδιαφέροντος αυτού με την "μπουζουκοποίηση" των πανηγυριών και κυρίως

- τη χωρική συσχέτιση των "μπουζουκοποιημένων" πανηγυριών με των πανηγυριών που ψάχνουν οι χρήστες...

 

δεν αποδεικνύεις τίποτα.

 

Προσωπικά, εκτιμώ ότι οι περισσότερες των αναζητήσεων έχουν να κάνουν με in νησιά και in πανηγύρια (βλ. Ικαρία). Κι έχοντας ζήσει πανηγύρια της Ηπείρου, μπορώ να σου πω ότι δεν αποτελούν πόλο έλξης για τους μη Ηπειρώτες (κατοίκους ή με καταγωγή από εκεί). Και έτσι όπως έχουν καταντήσει, καλά κάνουν, αν θέλει ο πρωτευουσιάνος μπουζούκια θα πάει στα μπουζούκια, δε θα τρέξει στην επαρχία. Όσο για τους Ηπειρώτες, δε θα γκουγκλάρουν για το πού έχει πανηγύρι.

 

Επίσης, είσαι λάθος αν θεωρείς ότι οι ντόπιοι -όλων των ηλικιών, πλέον- γουστάρουν περισσότερο τα παραδοσιακά πανηγύρια από τα drums-synth-epiphone-echo πανηγύρια. Δεν πρόκειται για τίποτα φυλές που ζούνε στα βουνά και τους την πέφτουν οι πρωτευουσιάνοι τα καλοκαίρια, αλλοιώνοντας την κουλτούρα τους.

 

Και για να σου δώσω ένα παράδειγμα, υπάρχει μια μπάντα -πολύ ωραία και γνωστή- που παίζει παραδοσιακά. Κατά καιρούς, αυτή η μπάντα έχει παίξει σε διάφορα χωριά και θα άξιζε πραγματικά να έρθει κάποιος από μακριά να τους ακούσει και να κάνει μια σύνδεση του τόπου με την παράδοσή του. Με ντόπιους που έχω μιλήσει, είναι πολλοί αυτοί που δεν πολυγουστάρουν, που θέλουν λίγο τζέρτζελο. Από την άλλη, δε βρήκα και κανέναν να πει "επιτέλους ρε παιδιά, κάποιοι που παίζουν παραδοσιακά". Φυσικά, σεβαστό το γούστο του καθενός αλλά μη σεβαστή η απόδοση του προσδιορισμού "παραδοσιακό" σε ένα πανηγύρι που ξεκινά με "Άλλα θέλω κι άλλα κάνω..." και κάπου στο τέλος παίζει τσιφτετέλια.

 

Αυτό δεν ισχύει μόνο για την Ήπειρο και σίγουρα, όχι για όλα τα χωριά της (υπάρχουν χωριά που έχουν παραδοσιακά πανηγύρια και είναι υπέροχα). Στο μεγαλύτερο μέρος της ηπειρωτικής Ελλάδας, δυστυχώς, τα πανηγύρια είναι αυτό που βλέπουμε στο βίντεο. Στα νησιά είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα αλλά κι εκεί κάπου πάει να διαβρωθεί το πράγμα. Κι εκεί, να συμφωνήσω για πρωτεουσιάνους, charts κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 210
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγούε μετά του πανηγυρ' πήγα να ανοίξου τουν Amstrad CPC στου χωριό κ μο έπαιζε τούτ τα μπανταλά τι ειν του κανα ιούς θα ίνι?  ;D ;D ;D ;D 8) :P

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγούε μετά του πανηγυρ' πήγα να ανοίξου τουν Amstrad CPC στου χωριό

Ιέπρεπ να πιριμένεις να στεγνώξει πρώτ.

Απάνω σ' δαύτο τ μαραφέτ κόψαμε τη γουρνοπούλα.

 

ΥΓ. Αμάν 6666 posts έχω.

Μην είμ του Σατανά? >:D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιέπρεπ να πιριμένεις να στεγνώξει πρώτ.

Απάνω σ' δαύτο τ μαραφέτ κόψαμε τη γουρνοπούλα.

 

ΥΓ. Αμάν 6666 posts έχω.

Μην είμ του Σατανά? >:D

 

Άμα του ξανακαν κι στου Atari ST κι στου Commodore τουρα για πάει θα βάλου κ γω από τούτα τα κινούργια γουίνδοουλς, γουνδίλοους πως τα λέν ωρε που βγίκανε τα διαόλια....?

 

για γουρουνόπουλο καλό μόνου μακίντοσι κόβουνται πιο καλά οι φέτες ;D ;D ;D

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα του ξανακαν κι στου Atari ST κι στου Commodore

Ούιιιι, στου ατάρ μ έπσε κρασί γιόκα μ.

Σχώρα με.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον διάβασε προσεκτικά τι έγραψα.

Δεύτερον δες το συνημμένο chart και διαπίστωσε ότι όντως την τελευταία 5ετία έχει τετραπλασιαστεί  ο αριθμός των αναζητήσεων.

Υποψιάζομαι ότι αν ψάξεις και άλλες ανορθόγραφες παραλλαγές της λέξης "πανηγύρι" η εικόνα θα είναι ακόμα πιο ξεκάθαρη.

 

Bonus: Μάντεψε τι έχει γίνει στο ίδιο διάστημα στους όρους "δημοκρατία" και "Πανεπιστήμιο"

 

Υπάρχει καποιου ειδους κανονικοποιηση; ρωτάω γιατί ο απόλυτος αριθμός αναζητησεων επηρεάζεται και απο το ποσοι ειχαν προσβαση στο ίντερνετ πανελλαδικά, την "ανοδο" των smartphones κλπ.

 

ΥΓ. Αμάν 6666 posts έχω.

Μην είμ του Σατανά? >:D

 

666  6. εισαι σατανικοτερος του σατανεος λαιμεεμεμεμεμεμε (εχω βαλει εκο απο το πανηγύρι). ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

H αλήθεια είναι ότι τα τελευταία 15-20  χρόνια, τα περισσότερα πανηγύρια «υποστηρίζονται» από κατοίκους οι οποίοι έχουν μετακινηθεί σε αστικά κέντρα, δεν διαβιούν στα χωριά αυτά, αλλά τα επισκέπτονται τον 15Αυγουστο και μετά .

 

Σίγουρα υπάρχουν και οι «σκληροπυρηνικοί» ιθαγενείς, απλά αν ήταν μόνο αυτοί , θα ταν συνολικά 5 νοματαίοι  .

 

Τα τελευταία δε 5 χρόνια είναι όντως μόδα (το βλέπω στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης) νεαρά άτομα να επιδιώκουν τη δημοσιοποίηση της παρουσίας τους σε αυτά (είτε με φωτογραφίες/ videos, είτε με τσεκ ινς, είτε και με τα δύο).

 

Είτε το βλέπουν ως φολκλόρ , είτε ως cult, είτε ότι είναι «μέσα σε όλα» , είτε όντως τους αρέσει.

 

Δεν είναι θέμα για μένα προς ιδιαίτερη ανάλυση, διότι δεν διαφέρει από τη συνολική συμπεριφορά .

 

Η "λαϊκή διασκέδαση" (αν εξαιρέσω π.χ χώρες σαν την Ελβετία, όπου θα πάει στην όπερα άνετα και ένας δημόσιος υπάλληλος) σε όποια μορφή της (καλή/ κακή) έχει παγκόσμια την πρωτοκαθεδρία.

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η "λαϊκή διασκέδαση" (αν εξαιρέσω π.χ χώρες σαν την Ελβετία, όπου θα πάει στην όπερα άνετα και ένας δημόσιος υπάλληλος) σε όποια μορφή της (καλή/ κακή) έχει παγκόσμια την πρωτοκαθεδρία.

 

Ναι αλλα εμεις του 30%  0,1%  μπορουμε να απολαμβανουμε μια οπερα βλεποντας το bespoke κοστουμι του Marcello Mastroianni στο  La Dolce Vita  πινοντας ενα Old Fashioned (με RΥΕ Willett Family Estate Bottled Single φυσικα )  και καπνιζοντας ενα Turkish Special καθισμένοι στην Kartell πολυθρόνα μας στο απαρτμεντ μας στο Saint-Germain-des-Près ή θα μας στειλει  στα αναμορφωτικα ΓΚΟΥΛΑΓΚ ο Κοντονης (μπλιαξ μονο που λεω αυτο το tres passe ονομα ανατριχιαζω απο αηδια  :P ) ?

 

ή υποχρεωτικα πρεπει να βλεπουμε τον ΜΑΣΤΡΟ-ΓΙΑΝΝΗ ΚΟΝΓΚΑ  με το κοντομανικο λαχανι  πουκαμισακι (3 νουμερα μεγαλυτερο  που εχει στην τσεπη στυλο,ταυτοτητα,ΔΙΠΛΩΜΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ, κομματικη ταυτοτητα,Μαρλμπορο & γυαλια της κλαδικης του ΠΑΤΣΟΚΝΔΤΣΙΡΙΖΑ) να χορευει ανταρτικα στα πανηγυρια για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο?

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι αλλα εμεις του 30%  0,1%  μπορουμε να απολαμβανουμε μια οπερα βλεποντας το bespoke κοστουμι του Marcello Mastroianni στο  La Dolce Vita πίνοντας ενα πινοντας ενα Old Fashioned καθισμένοι στην Kartell πολυθρόνα μας ή θα μας στειλουν στα αναμορφωτικα ΓΚΟΥΛΑΓΚ?

 

;D

 

Μια χαρά μπρούμε.

Κανείς δεν ασχολείται μαζί μας. ;D

Είτε μας λυπούνται είτε μας θεωρούν γραφικούς. ;D

 

Θα σου πώ ένα παράδειγμα.

Τις ημέρες π.χ. που βρίσκομαι στην Επαρχία Κοζάνης (προφανώς γιατί έχω κάποιο δικαστήριο), αν δεν βαριέμαι μπορεί το απόγευμα - βραδάκι να πεταχτώ για έναν καφέ.

 

Σε πληροφωρώ (και το άκουσα με το αυτιά μου πολλές φορές) συμβαίνει το εξής.:

Κάθομαι (φυσικά με κοστούμι- δεν έχω και άλλα ρούχα - αν εξαιρέσεις κάτι 501 levis ή φόρμες για την εκγύμνασή μου ;D)  με βλέπουν κάποιοι και λένε "ωχ μ@λ@κ@ , έχει κάναν γάμο στο μαγαζί; "

 

Αλλά και στη Ζαλονική (αν εξαιρέσεις εργάσιμες ώρες και συγκεκριμένες περιοχές του κέντρου), η εμφάνιση μου με ένα prince de galles ή με ένα checked trois piece ή ακόμα με ένα blazer .......είναι σαφώς μειοψηφική.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άθομαι (φυσικά με κοστούμι- δεν έχω και άλλα ρούχα

 

Εισαι ΠΟΛΥ σωστος.  :)

 

Αυτο το ΜΟΥΣΙ μου τα χαλαει (tre communist  80s  ;D)

αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε κι ολα... ;D  (τουλαχιστον ΚΟΥΡΕΥΕΣΑΙ  ;D)

 

may I interest you in a tre chique  device that will elevate your uber-cool status to TURBO cool?

 

https://www.wellshaved.gr/merkur-34c-safety-razor-closed-comb?gclid=CjwKEAjw8vnMBRDg2ff6wpS66RQSJAApvwYS_B_wBePVxZiiC-0kxAh9IRuRODXglhbkcsOU8uDmfRoClLLw_wcB

 

;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου