Προς το περιεχόμενο

Στέρεο κλαρίνο Despacito;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Τέκνικλυ, το θέμα ήταν...

 

...και όχι οι κοινωνικοπολιτικές επεκτάσεις των ξενόφερτων επιρροών στα πανηγύρια και η συμβολή του κλαρίνου στην παρακμή του Ανατολικού πολιτισμού.  ;D

 

Σωστό.

Αλλά ήταν  και μοιραιο να πάρει μια κοινωνική προέκταση.

 

Δεν υπονοώ  ότι το έκανε προβοκατόρικα ο OP, αλίμονο, αλλά αν είχε καλύψει την ηχοληπτική  του ανησυχία  με ένα VIDEO από το "Μαύρα μου χελιδόνια" ;D, θα είχε κλείσει το θέμα και θα είχε μπει στα λυμένα.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 210
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ξέρει κανένας από τι ξύλο πρέπει να είναι φτιαγμένο το κλαρίνο για να έχω καλύτερα μεσαία? Από αφρικάνικο έβενο ή από τριανταφυλλιά Ονδούρας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ξέρει κανένας από τι ξύλο πρέπει να είναι φτιαγμένο το κλαρίνο για να έχω καλύτερα μεσαία? ...

 

Αυτό είναι ένα αληθινό και πολύ σοβαρό ερώτημα για τους μουσικούς που παίζουν κλαρίνο.

Για το ντεσπασίτο είναι αδιάφορο, θα βγει από το octave και το ΑΚΟΥΑΛΑΗΖΕΡ της κονσόλας.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ διάβασα το θέμα και μου ήρθε τώρα που πίνω μπύρα σε ένα μπαράκι με μια παρέα κάπου στη Ν. Εύβοια να πω το εξής.

Έπαιζα ξένα σε cover μπάντες και ακούω κυρίως ξένα.  Πότε δεν ακούω ελληνικά πάρα μόνο από σπόντα γιατί ανά καιρούς πάω σε σκυλάδικα όπως πάω και σε κοντσερτα κλασσικής μουσικής.  Δεν έχω πρόβλημα.  Καλή παρέα να ναι και ότι να ναι.

 

Έχω περάσει και από πολλά στυλ και εμφανισιακά.  Και σοβαρά ντυμένος ως στέλεχος και σαν λαϊκος μποντυμπιλντερας που στην όψη φαίνεται πως δεν έχει τίποτα μέσα στην κεφαλή ενώ δεν είναι έτσι γιατί είμαι μορφωμενος και καλλιεργημενος.

 

Χαχαχαχα.  Έτσι ένα απωθημένο που έχω και έχω τη δυνατότητα να πραγματοποιησω άμα γουστάρω γιατί είμαι και μουσικαρας και στα πλήκτρα παίζω άμα γουστάρω και ταξιμια και αμανεδες σόλο που θα δώσουν πόνο,  πολλοί το ξέρουν αυτό γιατί έχουν δει, είναι να παίξω σε πανηγύρι.  Γουστάρω και τα πανηγύρια και θεωρώ πως έχουν την πολιτιστική αξία τους ναι ναι είναι παράδοση και εδώ στην περιοχή που βρίσκομαι και ακόμα είναι νυφοπαζαρο και βγάζουν κέφι και θα ήθελα να το κάνω,  να παίξω και θα νιώσω μια υπερηφάνεια,  είμαι και πασοκτζης αλλά το παλιό ΠΑΣΟΚ,  όχι αυτά τα χάλια.

 

Θα το επιδιωξω, χρόνια έχουμε και όταν το κάνω θα ανεβάσω ένα βίντεο σολαροντας παράλληλα με τα κλασσικά λαϊκά μέχρι και το σόλο του November Rain με σκυλοlead, και despacito και santana με ρουμπα και τσιφτετελι ρυθμό να με καμαρωσετε και να λέτε.  Αυτός είναι ΠΑΣΟΚ!!!!

 

Χαχαχαχα πολλούς χαιρετισμούς!!! '

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που κάποιοι πιάνεστε από τα αυτονόητα προσπαθώντας να χτίσετε διαφωνία γιατί έτσι νομίζετε ότι πρέπει.

 

Κανείς δεν αρνήθηκε το δικαίωμα του άλλου να πάει και να χοροπηδήξει ντεσπασίτο+κλαρίνο και να αστειευτεί με τη γουρνοπούλα. (Τη λέξη γουρουνοπούλα και την -δήθεν καλτ- εκδοχή γουρνοπούλα την άκουσα πρώτη φορά πριν 1 χρόνο.)  Επίσης κανείς δεν αρνήθηκε (εγώ τουλάχιστον δεν το αρνήθηκα) το δικαίωμα του άλλου να πάει στο τζάμπο να πάρει φουσκωτό φλαμίνγκο ή να κάτσει και να βλέπει με αγωνία survivor και να ψάχνεται για spoiler.

 

Εγώ δεν πάω σε πανηγύρι ούτε σηκωτός. Τον όρο "γυφταριό" δεν τον αποσύρω, ξέρετε πολύ καλά τι εννοώ.

 

Παρεμπιπτόντως, πρέπει να μπει ένα φρένο σε όλη αυτή την ανοησία περί "της αλήθειας του άλλου" ή περί της διαφορετικότητας της άποψης που πρέπει να γίνει αποδεκτή.

Οι απόψεις δεν έχουν δικαιώματα, οι άνθρωποι έχουν δικαιώματα (να πάνε για γουρνοπούλα αν θέλουν ας πούμε).

 

Πάντως, αν αναφέρεσαι (και) σε μένα, εγώ επισήμανα ότι το φαινόμενο κρατά δεκαετίες και ότι δεν είναι υπεύθυνη κάποια τάση (πρωτεουσιάνων?) των τελευταίων ετών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, αν αναφέρεσαι (και) σε μένα, εγώ επισήμανα ότι το φαινόμενο κρατά δεκαετίες και ότι δεν είναι υπεύθυνη κάποια τάση (πρωτεουσιάνων?) των τελευταίων ετών.

 

Και η δική σου στάση απέναντι σε αυτό το φαινόμενο ποια είναι;

 

α) ότι υπάρχει αυτοδικαίως επειδή έχει "λαϊκό" έρεισμα.

β) ότι καλό θα ήταν να μην υπάρχει επειδή είναι υπόλοιπο νοητικού και εκπαιδευτικού σκοταδισμού.

γ) ότι "ας κάνει ο καθένας ότι θέλει".

δ) ότι "είναι μία μαλακία" αλλά "και πάλι καλύτερο από πολλές αστικές συνήθειες για διασκέδαση".

 

Εγώ π.χ. ψηφίζω το (β), ακριβώς διότι ουσιαστικά πιστεύω το (γ), αλλά θεωρώ ότι για να μπορείς να έχεις το (γ) απαιτείται ένα ελάχιστο επίπεδο καλογουστιάς, εκπαίδευσης δηλαδή. Η κάθε σαραντάχρονη-που-έχει-αρχίσει-να-πλαδαρεύει θεωρεί πολιτισμικό της κεκτημένο αυτό το ξεφτιλίκι, αλλά το πραγματικό πρόβλημα είναι ότι διδάσκει έμπρακτα αυτή τη νοοτροπία στα παιδιά της. Η νοοτροπία συνοψίζεται στο ότι "παρά τις προσπάθειες κάποιων να μας κάνουν ευρωπαίους, εμείς θα παραμείνουμε μπαστουνόβλαχοι και μπράβο μας". Και "θα διατρανώσουμε αυτή την απόστασή μας, κακοποιώντας ένα δημοφιλές ξένο τραγούδι" (ξέρεις, το να το παίξουν σωστά και να το χορέψουν σωστά δεν απαγορεύεται από το νόμο).

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι πήγαν να μας κάνουν Ευρωπαίους δίνοντας μας επιδοτήσεις και αντί να τις πάρει η σαρανταρα και να παραξει καινοτομίες και να επωφεληθει από την υπεραξια της πώλησης των παραγομενων προϊόντων της στο εξωτερικό πάει και ξεφτιλιζεται κουνωντας την ραγαδιασμενη κωλαρα της στα πανηγύρια υπό την αποκρουστικη υπόκρουση του ήχου ενός κλαρινου.

 

Χαχαχαχαχαχα

 

Αντί να ανοίξει κάνα σταθμό με θαλασσοδανεια.

 

Χαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί να ανοίξει κάνα σταθμό με θαλασσοδανεια.

 

Δεν τα ξέρεις καλά τα πράγματα.

Σου προτείνω να παρακολουθήσεις την ταινία του Περράκη με τίτλο "Θηλυκή Εταιρεία". Θα σε καλύψει πλήρως.

 

Αλλά είναι και κάτι άλλο ρε Κώστα... όταν τα γράφει κάποιος αυτά που έγραψες, στο 99.9% των περιπτώσεων, το βασικό του πρόβλημα είναι ότι δεν πήρε και ο ίδιος αρκετά τέτοια δάνεια, όχι ότι έχει επίγνωση του πόσο έβλαψε το ότι τα πήραν άλλοι.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητώ το Ελληνικό πανηγύρι.

Στηρίζουμε τους τοπικούς πολιτιστικους συλλόγους των συνταξιούχων ΔΥ που ευεργετησαν και διορισαν διαχρονικά οι τοπικοί Βουλευτές.

Χορευουμε και πίνουμε και τρώμε καλαμάκι με ένα ευρώ χωρίς απόδειξη για να στηρίξουμε τον θεσμό και να προαγουμε τοπικά την αλληλεγγύη και τον πολιτισμό!!!

 

Μαζί τα φάγαμε!!!!

 

Και όταν θα έρθει η ώρα να παίξω θα πει ο τοπικός παραγων στο μικρόφωνο.

 

Συντονιστές μου!!  Σήμερα στο πανηγύρι μας έχουμε την τιμή να παίξει για εμάς ο διεθνούς φήμης πληκτρας και ανηψιος του Υπουργού,  ο Κώστας μας!!!!  Έλα Κώστα δώσε!!!!

 

Και πριν ξεκινήσω θα μιλήσω και θα πω.

Έχετε την αγάπη και τους θερμους χαιρετισμούς του Θείου και ο Θείος δεν ξέχνα και θα τακτοποίησει τους συμβασιουχους

Δίνουμε μάχη με τους δανειστές,  με έστειλε να σας διασκεδασω σήμερα για να σας δώσω κουράγιο για να γιορτάσουμε την νίκη αύριο!!!!  Πάμε μαεστρο!!! 

 

Χαχαχαχαχαχαχα

Χαχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου