Προς το περιεχόμενο

Στέρεο κλαρίνο Despacito;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 210
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Τα τιμώμενα πρόσωπα είναι οι Δικαστές. Γι' αυτό σηκώνεται ο κόσμος όρθιος όταν μπαίνει μέσα ο Δικαστής (στις Η.Π.Α., δεν ξέρω τι γίνεται εδώ).

 

Και στην Ελλάδα το ίδιο ισχύει

 

Γιατί είναι τα τιμώμενα πρόσωπα; Διότι βρίσκονται εκεί με ιερό καθήκον (να δικάσουν).

 

Αν το τιμώμενο πρόσωπο ήταν ο κρατούμενος (δεν είναι) τότε θα έπρεπε όλοι να φορούν φόρμες.

 

Ο κρατούμενος λοιπόν (και όλοι όσοι βρίσκονται εκεί με επίσημη ιδιότητα) πρέπει επίσης να φορούν κοστούμι ή στολή σε σύνάρτηση με την επίσημη ιδιότητά τους.

 

όχι, ο καθένας πρέπει να φοράει ό,τι αυτός κρίνει και επιθυμεί . Δεν κρίνονται οι άνθρωποι για την ενδυμασία ούτε θα έχουν εύνοια αν είναι καθωσπρέπει . Κρίνονται για πράξεις ή παραλείψεις

 

 

 

Και βέβαια, ναι, πρέπει να την πληρώνεις εσύ για τον ίδιο λόγο που πληρώνεις και το φαγητό του: είναι μία χειρονομία εκ' μέρους της κοινωνίας ότι (στον όποιο βαθμό) η δική του παραβατικότητα είναι δική μας αποτυχία.

 

Χμμμ και ναι και όχι. Κλίνω προς το όχι. Αυτό θα συνέβαινε αν είχαμε καθημερινή και απόλυτα ενεργή συμμετοχή στα "κοινά" . Άμεση Δημοκρατία. Κατά την δική μου ταπεινή άποψη δεν έχουμε , εκτός κι αν επιτρέπεται να μπαίνω όποτε γουστάρω στο δημαρχείο της περιοχής μου ή στη Βουλή και να συμμετέχω με την ψήφο μου στις αποφάσεις .

 

Μπορεί να φταίει η ηλικία μου ή η έλλειψη γνώσεων, αλλά δεν μπορώ να βρω που φταίω εγώ στο ότι ο Χ παραβατικός κλέβει .Ούτε που φταίω στο ότι ο Ψ ξέρει ότι ο Χ κλέβει αλλά δεν τον καταγγέλλει . ( ένα παράδειγμα που όντως μπορείς να γίνεις άμεσα "ενεργός" )

 

τεσπα πολύ μεγάλη συζήτηση , άκρως φιλολογική και ενδιαφέρουσα που σίγουρα ο @ LK έχει πολλές γνώσεις να μοιραστεί

 

Τελευταίο: αν ποτέ βρεθείς φυλακή, θα χαίρεσαι και θα ανακουφίζεσαι στην επίγνωση ότι κάποιοι σκέπτονται σαν εμένα και θα παρακαλάς να μην υπάρχει κανείς που να υποστηρίζει αυτό που έγραψες. Ναι;

 

Δεν έχει σημασία τι υποστηρίζει ο καθένας. Κι όποιος πηγαίνει φυλακή δε νομίζω να ενδιαφέρεται και πολύ τι σκέφτονται οι απ' έξω

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε, είσαι αξιόλογος νέος, οπότε θα διαθέσω μερικές ακόμη πληροφορίες.

 

Όπως ακριβώς και στις κινηματογραφικές ταινίες, ο τίτλος ενός νήματος δε σημαίνει τίποτε.

Καταλαβαίνω τι εννοείς, είναι κάτι σαν το κόμμα που ψήφισα τον Σύριζα που παρόλο που στο όνομα έχει τον όρο αριστερά εν τούτοις συμπεριφέρεται σαν δεξιό κόμμα. Αλλά αν και απογοητεύτηκα από τη στάση αυτή θα τον ξαναψηφίσω γιατί βλέπω ότι η χώρα πηγαίνει από το καλό στο καλύτερο  :D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να φταίει η ηλικία μου ή η έλλειψη γνώσεων, αλλά δεν μπορώ να βρω που φταίω εγώ στο ότι ο Χ παραβατικός κλέβει .Ούτε που φταίω στο ότι ο Ψ ξέρει ότι ο Χ κλέβει αλλά δεν τον καταγγέλλει . ( ένα παράδειγμα που όντως μπορείς να γίνεις άμεσα "ενεργός" )

Φταις ως μέλος της κοινωνίας, στο βαθμό που σου αναλογεί.

Ως ψηφοφόρος, ως παιδί ή γονιός, ως μαθητής, ως επαγγελματίας, ως χίλια δυό.

Και αυτό που ανέφερες είναι ένα πολύ καλό παράδειγμα.

Φταίς που ανέχεσαι την παραβατικότητα.

Θα μου πεις, μεγάλωσες σε ένα περιβάλλον που υποστήριζε ότι δεν πρέπει να γίνεις "χαφιές" ακόμα και αν έβλεπες να κλέβουν από τα παιδιά σου.

Ε φταις που δεν έσπασες αυτό το περιβάλλον.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι, ο καθένας πρέπει να φοράει ό,τι αυτός κρίνει και επιθυμεί στον ιδιωτικό του χρόνο . Δεν κρίνονται οι άνθρωποι για την ενδυμασία ούτε θα έχουν εύνοια αν είναι καθωσπρέπει . Κρίνονται για πράξεις ή παραλείψεις

 

Fixed.

 

Χμμμ και ναι και όχι. Κλίνω προς το όχι. Αυτό θα συνέβαινε αν είχαμε καθημερινή και απόλυτα ενεργή συμμετοχή στα "κοινά" . Άμεση Δημοκρατία. Κατά την δική μου ταπεινή άποψη δεν έχουμε , εκτός κι αν επιτρέπεται να μπαίνω όποτε γουστάρω στο δημαρχείο της περιοχής μου ή στη Βουλή και να συμμετέχω με την ψήφο μου στις αποφάσεις .

 

Αν υπήρχε άμεση δημοκρατία, τότε θα μπορούσε να υπάρχει και άμεση δικτατορία (π.χ. να μένω εγώ από πάνω σου και να μπορώ να βάζω τέρμα τη μουσική που μισείς, όποια ώρα γουστάρω). Προσπαθούμε να τα αποφεύγουμε αυτά και χρησιμοποιούμε το Νόμο ως ρυθμιστικό μέσο. Συνεπώς η στάση μας ελέγχεται από το Νόμο (που υπάρχει) και όχι από την άμεση δημοκρατία (που είναι προϊόν φαντασίωσης).

 

Μπορεί να φταίει η ηλικία μου ή η έλλειψη γνώσεων, αλλά δεν μπορώ να βρω που φταίω εγώ στο ότι ο Χ παραβατικός κλέβει .Ούτε που φταίω στο ότι ο Ψ ξέρει ότι ο Χ κλέβει αλλά δεν τον καταγγέλλει . ( ένα παράδειγμα που όντως μπορείς να γίνεις άμεσα "ενεργός" )

 

Ναι, συμφωνώ μαζί σου. Και εγώ δεν πιστεύω ότι φταίω για τις μαλακίες οποιουδήποτε. Αλλά όμως, όπως έγραψα, το μέτρο του Πολιτισμού που προσπαθούμε να εφαρμόσουμε είναι διαφορετικό. Καλώς, αν το σκεφτείς. Δε νομίζω να ενέκρινες το κόψιμο των χεριών κάποιου που έκλεψε πορτοκάλια, όπως κάνουν φανατικοί σε άλλες χώρες.

 

τεσπα πολύ μεγάλη συζήτηση , άκρως φιλολογική και ενδιαφέρουσα που σίγουρα ο @ LK έχει πολλές γνώσεις να μοιραστεί

 

Φιλοσοφική, όχι φιλολογική.

 

Δεν έχει σημασία τι υποστηρίζει ο καθένας. Κι όποιος πηγαίνει φυλακή δε νομίζω να ενδιαφέρεται και πολύ τι σκέφτονται οι απ' έξω

 

Τότε γιατί όλοι οι προοδευτικοί πολιτικάντηδες κριτικάρουν το όποιο σωφρονιστικό σύστημα; Ακριβώς, διότι είναι δείκτης του επιπέδου μίας κοινωνίας. Το τι σκέπτονται οι "έξω" αν πάμε φυλακή, θα μας ενδιαφέρει τόσο όσο μας ενδιέφερε το αν μας πηδάνε τη γκόμενα όταν πήγαμε φαντάροι (αν δεν πήγες φαντάρος, ρώτα κάποιον που να πήγε).

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγω θα μείνω λίγο ακόμα σε θέματα εμφάνισης-τύπου –συμπεριφοράς και στην ουσία.

 

Κάποτε στο προξενείο των Η.Π.Α. που στεγάζεται γνωστό εμπορικό κέντρο της συμπρωτεύουσας με «τράβηξε» (κάποιος το κάλεσε και ήμουν ήδη μέσα )το ασανσέρ στον 7ο (προξενείο Η.Π.Α).

 

Με το που άνοιξε η πόρτα αντίκρισα έναν τύπο σε διαστάσεις περίπτερου ;D (2 μέτρα ύψος και περίπου 4 πλάτος).

Στα χέρια του (σε θέση μικρής φύλαξης) έφερε αυτόματο όπλα.

Φορούσε κοστούμι (δεν ήταν ντυμένος στρατιωτικά/ ή σαν πεζοναύτης) .

Με κοίταξε αμιλητος  στα μάτια, πίσω από γυαλιά  ηλίου.

 

Θα υποθέσω, για χάριν της κουβέντας, ότι ήταν ένας ανεκπαίδευτος χοντρός που στις άδειές του τρώει μπεργκερς στα μακ ντοναλτς  στην Γιαννιτσών 61 και κανένα ντόνατ στο Χαριλάου.  ;D

 

Αλλαγή σκηνικού, και πάμε σε οποιοδήποτε Αστυνομικό Τμήμα στην Ελλάδα (ας εξαιρέσω τη ΓΑΔΑ γιατί έχει γαλονάδες ;D).

 

Σκοπός πύλης.

Το πιο καχεκτικό του τμήματος, ίσως γιατί είναι βαρετή υπηρεσία.

Όπλο; Ποιο όπλο; Το φραπέ στο ένα χερι και την ζαμπονοτυρόπιτα στο άλλο. ;D

 

Αν τον πλησιάσεις στα 30 εκατοστά , ίσως σηκωθεί, και θα σου πει (συνήθως ευγενικά – δεν λέω- τι θέλετε;)

 

Θα υποθέσω, και πάλι για χάρη της κουβέντας, ότι ήταν ένας εκπαιδευμένος πολεμιστης, που τελείωσε σχολή νιτζα και σαολιν ;D, ξέρει επτά πολεμικές τέχνες και μπορεί να σε σκοτώσει με το καλαμάκι από τον καφέ. ;D

 

Ερωτάται:

Αν ήμουν τρομοκράτης, σε ποιόν θα έκαμα τσαμπουκά;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου