Προς το περιεχόμενο

Pro Tools για Windows 10


Jazzombie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή άνοιξες ένα θέμα για να ρωτήσεις PC ή Μac, αλλά μετά άνοιξες και το πορτοφόλι σου και αποφάσισες PC  ;D  Καταραμένη φτώχεια  ;D ;D ;D

 

Πάντως 750 είναι λίγα και για PC, αν δεν έχεις ήδη τίποτα οθόνες και άλλα συμπράγκαλα. Και φυσικά Pro Tools και Live τα ξεχνάς, θα παίξεις μπάλα με Sonar, αλλά παίζει και να μην σε καλύψει γενικότερα διότι από ότι έχω καταλάβει δεν έχει το φουλ πακέτο με τα όργανα κλπ που έχει κανονικά.

 

Αν όμως μείνεις σε κιθάρες και φωνές, θα είσαι σούπερ. Χώρια που θα σου αρκεί και ο φτηνός επεξεργαστής που λογικά θα βάλεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ειναι λιγο μυστηρια η κατασταση βασικα,υπαρχουν τα χρηματα για mac απλα σκέφτομαι τι αλλο θα μου παρουσιαστεί στην πορεία όπως absorbers και διαφορα αλλα τετοια στουντιακα που ισως θα έπρεπε να μη με απασχολει τωρα αυτο καθως πρέπει να στηθεί πρωτα η φαση κ μετα.Αν ομως παω σε PC τα χρήματα που βαζω(750) ειναι μονο για επεξεργαστή,τροφοδοτικό και RAM τα υπόλοιπα τα εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λιγο μυστηρια η κατασταση βασικα,υπαρχουν τα χρηματα για mac απλα σκέφτομαι τι αλλο θα μου παρουσιαστεί στην πορεία όπως absorbers και διαφορα αλλα τετοια στουντιακα που ισως θα έπρεπε να μη με απασχολει τωρα αυτο καθως πρέπει να στηθεί πρωτα η φαση κ μετα.Αν ομως παω σε PC τα χρήματα που βαζω(750) ειναι μονο για επεξεργαστή,τροφοδοτικό και RAM τα υπόλοιπα τα εχω.

 

Διάβασα όλα αυτά που γράφτηκαν από όλους και επανέρχομαι. Ισχύει το αρχικό σετ κανόνων που σου έδωσα. Ακόμη και αν παραβιάσεις τον πρώτο, εξακολουθούν να σε αφορούν όλοι οι επόμενοι.

 

----

 

Ειδικώς για το θέμα του Sonar, το οποίο είναι το σημείο ενδιαφέροντος αυτή την περίοδο, ισχύουν τα εξής:

 

α) Η εταιρεία που το έφτιαξε και το έφερε μέχρι εδώ που το έφερε (δηλαδή στο να είναι "ένα από τα" και όχι "το" καλύτερο DAW, επτώχευσε.

 

β) Η - κάπως παράξενη, με την έννοια ότι ουδείς καταλαβαίνει με τι ακριβώς ασχολούνται, εταιρεία που το πήρε, το δίνει δωρεάν, αυτό που μέχρι πρότινος πουλιόταν.

 

γ) Παρ' όλα αυτά, αυτό είναι ακριβώς το ίδιο με το να χαρίζεις κάτι για το οποίο δεν έχεις πληρώσει (ή έχεις πληρώσει ελάχιστα). Δεν υπάρχει κάποια ανακοίνωση για το αν η νέα ιδιοκτήτρια εταιρεία προσέλαβε κάποιο ποσοστό ανθρώπων από την αρχική ομάδα για την ανάπτυξή του, ούτε δεσμεύεται για αναβαθμίσεις οποιουδήποτε είδους.

 

δ) Όλα τα παραπάνω μυρίζουν "φινάλε" (Καφάσης style). Είναι βέβαια ένας λόγος να χαίρονται δύο είδη πελατών: οι καθ' έξην τρακαδόροι και όσοι το είχαν ήδη πληρώσει.

 

ε) Όχι όμως νέοι χρήστες. Αυτοί - σας το εγγυώμαι - θα μετανιώσουν αν ασχοληθούν. Ειδικώς πρέπει να απέχουν όσοι έχουν αντίληψη της ματαιότητας του να πάνε να κλειδωθούν σε μία και μοναδική πλατφόρμα (τα, κωμικά πλέον, Windows).

 

στ) Στο τέλος της ημέρας, δεν υπάρχει καν λόγος για όλα αυτά. Πολλά άλλα προγράμματα, διατίθενται σε απολύτως λογικές τιμές, και υποστηρίζονται από ολοζώντανες εταιρείες και ολοζώντανες ομάδες ανθρώπων.

 

Αυτά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα όλα αυτά που γράφτηκαν από όλους και επανέρχομαι. Ισχύει το αρχικό σετ κανόνων που σου έδωσα. Ακόμη και αν παραβιάσεις τον πρώτο, εξακολουθούν να σε αφορούν όλοι οι επόμενοι.

 

----

 

Ειδικώς για το θέμα του Sonar, το οποίο είναι το σημείο ενδιαφέροντος αυτή την περίοδο, ισχύουν τα εξής:

 

α) Η εταιρεία που το έφτιαξε και το έφερε μέχρι εδώ που το έφερε (δηλαδή στο να είναι "ένα από τα" και όχι "το" καλύτερο DAW, επτώχευσε.

 

β) Η - κάπως παράξενη, με την έννοια ότι ουδείς καταλαβαίνει με τι ακριβώς ασχολούνται, εταιρεία που το πήρε, το δίνει δωρεάν, αυτό που μέχρι πρότινος πουλιόταν.

 

γ) Παρ' όλα αυτά, αυτό είναι ακριβώς το ίδιο με το να χαρίζεις κάτι για το οποίο δεν έχεις πληρώσει (ή έχεις πληρώσει ελάχιστα). Δεν υπάρχει κάποια ανακοίνωση για το αν η νέα ιδιοκτήτρια εταιρεία προσέλαβε κάποιο ποσοστό ανθρώπων από την αρχική ομάδα για την ανάπτυξή του, ούτε δεσμεύεται για αναβαθμίσεις οποιουδήποτε είδους.

 

δ) Όλα τα παραπάνω μυρίζουν "φινάλε" (Καφάσης style). Είναι βέβαια ένας λόγος να χαίρονται δύο είδη πελατών: οι καθ' έξην τρακαδόροι και όσοι το είχαν ήδη πληρώσει.

 

ε) Όχι όμως νέοι χρήστες. Αυτοί - σας το εγγυώμαι - θα μετανιώσουν αν ασχοληθούν. Ειδικώς πρέπει να απέχουν όσοι έχουν αντίληψη της ματαιότητας του να πάνε να κλειδωθούν σε μία και μοναδική πλατφόρμα (τα, κωμικά πλέον, Windows).

 

στ) Στο τέλος της ημέρας, δεν υπάρχει καν λόγος για όλα αυτά. Πολλά άλλα προγράμματα, διατίθενται σε απολύτως λογικές τιμές, και υποστηρίζονται από ολοζώντανες εταιρείες και ολοζώντανες ομάδες ανθρώπων.

 

Αυτά.

 

Εγώ πραγματικά δεν καταλαβαίνω προς τι όλη αυτή η πληροφορία.

Μου θυμίζει το πόστ για το sibelius και το muse και τη σχέση που έχει με το αρχικό ερώτημα του άλλου φίλου.

 

Όλα αυτά που γράφεις και θα μπορούσαν να μπούν στο section της Αγοράς για φιλοσοφικές αναζητήσεις, το που παει η αγορά, σε ποιόν  οφελείται, ποιός βλάπτεται και γιατί και γιατί τώρα και έθεσες και ένα γενικό σετ κανόνων που μπορεί να γίνει sticky γεινικά αλλά εδώ έχουμε συγκεκριμένες ανάγκες.

 

Τι θα ωφελήσει να πάρει κάποιος το καλύτερο MAC που μπορεί όταν θέλει να κάνει αυτά που θέλει να κάνει ο φίλος μας, όταν εγώ κάνω σήμερα οτι και  πριν από 15 χρόνια με έναν pentium 4 στα 2,66, το sonar 3 και μια χούφτα vst που όλα μαζί δεν ξεπερνούσαν το κόστος (μαζι με τον υπολογιστή) των 1800 ευρώ (τότε) και με μια audigy δυο. Με τις συγκεκριμένες προδιαγραφές δεν υπάρχει κομμάτι, σέσσιον με τραγουδίστρια και δύο "φυσικά" όργανα  (δηλαδή π.χ. μια κιθάρα, ενα συντθ και ένα μικρόφωνο) που δεν μπορούσα να το γράψω και αμα θες και δεν πιστεύεις σου ποσταρω και παραδείγματα του τοτε, με τραγουδιστές από το σπίτι μου που αμα τις ακουσει ο ΟP νομιζω πως θα ειναι ευχαριστημένος.

 

Και τότε για να το κάνω αυτό πρακτικά χρησιμοποιούσα το 10% των δυνατοτήτων του DAW που σήμερα δίνεται ΔΩΡΕΑΝ, πιο εξελιγμένο με προσθήκες μιξης/mastering και γενικότερα editing και εξέλιξη του κώδικα ώστε να προσαρμόζει την επεξεργαστική ισχύ έτσι ώστε να εκμεταλλεύεται το hardware (επεξεργαστής/μνημη) με απαράμιλλους τρόπους κάνοντας έναν φθηνο σύγχρονο επεξεργαστή τετραπύρηνο των 80 ευρώ και μια μνήμη ram 4 ακόμα και να το λιώσει κάποιος οργιάζοντας με ανοιχτο software (πραγμα που δεν θα συμβεί θεωρητικά ποτέ γιατί ο μέσος χρήστης δεν τα λιώνει όχι απαραίτητα γιατί δεν μπορεί αλλά γιατί δεν χρειάζεται) δεν θα δει το συστημα του (ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΑΣ) να ανεβάζει πάνω από 15 % σε υπολογιστική ισχύ και να δεσμεύσει πάνω από 1gb ram και πολλά λέω.

 

ΥΠΕΡΒΟΛΛΕΣ ΛΟΙΠΟΝ για το συγκεκριμένο ποστ ΥΠΕΡΒΟΛΛΕΣ ΥΠΕΡΒΟΛΛΕΣ και ΥΠΕΡΒΟΛΛΕΣ και πας να δημιουργήσεις ενοχές χαχαχαχαχαχα και δεν κατευθύνεις σωστα τον συγκεκριμένο φίλο σε αυτό που θέλει να κάνει για τα 750 ευρώ που διαθέτει και αυτό που θέλει να κάνει. Τον μπερδεύεις παρά του δινεις λύσεις. Αμα θέλει να διαβάσει ακαδημαΙκά αρθρογραφία για τα συγχρονα DAWS, τις πρακτικές πωλήσεων, γιατι πτωχεύσε η εταιρεία και άλλά αυτό μπορεί να το κάνει με google search

 

και τώρα ήρθε η ώρα να του πω στοχευμένα την πρόταση/άποψή μου ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ αν και είναι περιττό γιατί έχει πάρει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (από άλλους)

 

Τα δεδομένα σου λοιπόν φίλε jazzombie

 

Έχεις μια εξαιρετική για τη δουλειά που ανέφερες πως θέλεις να κάνεις κάρτα

Έχεις ηχειά ΑΞΙΑ για home studio

 

"Βασικα αυτο που θελω να κανω ειναι να περναω κιθάρες οταν πειραματιζομαι μονος μου και φωνη μιας και με τη γυναίκα μου εχουμε ενα σχηματακι jazz/bossa nova.Κανενα αλλο οργανο εκτος ισως κάποιο midi keyboard για να καιγομαι λιγο μονος μου"

 

Έχεις λοιπόν 750 ευρώ budget.

Θα κατεβάσεις το SONAR που διδεται δωρεαν.

 

ενα pc με προδιαγραφες ενός τετραπύρηνου i3 ή i5 τελευταίας γενιάς (110 ευρώ για τον καλύτερο i3 και 200 eυρώ για έναν καλό i5 αντίστοιχα, θα σε καλύψουν και οι δύο)

μνήμη  4 η 8 gb (καλύτερα τα 8). ε μια μητρική των 70-80ευρώ., εναν ssd και εναν μηχανικο σκληρό για λειτουργικό και δεδομένα, ενα dvd rw, τροδοφοτικο, πληκτρολογιο, mouse μια καρτουλα γραφικών που τώρα δεν θυμάμαι και βαριέμαι να ψάχνω γιατί τώρα ξύπνησα μπορείς να την αποφύγεις αλλά δεν θυμάμαι ποιοι έχουν ενσωματωμένη κάρτα γραφικων (για να γλυτώσεις και θόρυβο) ή στην τελική παίρνεις μια φθηνη με αθόρυβο συστημα ψύξης, πόσο θα παει η δουλειά? Δεν θα φτάσουμε τα 750 ακόμα και έτσι παίρνεις και μια οθόνη, χρήσιμο είναι να έχεις δυο οθόνες και η μία παίρνει το ρόλο της ψηφιακής κονσόλας σε οπτικοποίηση, έτσι βολεύει ιδιαίτερα αμα γράφεις και θελεις να βλέπεις εντάσεις κλπ.

 

Με αυτά μπορείς να κάνεις τη δουλειά που θέλεις να κάνεις για πολλά χρόνια και να επενδύεις λεφτά σε software virtual οργάνων σιγα σιγά.

 

Αν το sonar x3 δωρεαν πέραν από το software για effect και mixing που περιλαμβάνει, περιλαμβάνει και όλα τα virtual instuments του πακέτου x3 που νομιζω τα έχει, δεν υπάρχει είδος μουσικής που να μην μπορείς να φτιάξεις, τουλάχιστο από τα casual και από εκεί και πέρα το απότέλεσμα είναι θέμα ικανοτήτων διαμόρφωσης. Μπορείς να φτιάξεις στουντιακό demo στα στυλ που θέλεις με αυτά. Και αν σου λειπουν καποια όργανα υπάρχουν και free αν ψάξεις καλά και υπο αγορά.

 

Μπορω να σου πω πολλά για το ableton (καλά, που νομίζω για να έχεις την κάρτα πρέπει να έχεις το έχεις και ως συνοδευτικό software σε lite εκδοση, υπεραρκετή γι αυτό που θες να κάνεις,  δεν ξέρω ποιά γενιά έχεις αλλά νομίζω περιεχόταν σε όλες)αλλά εχω με την εμπειρία μου και τις ανάγκες που έχεις θα σου πω πως αυτά χρειάζεσαι και θα τα βρείς και περιττά στη φουλ εκδοση. Όταν μαθεις τα "βασικα" που ούτως η άλλως χρειάζεσαι για την ηχογράφηση και την επεξεργασία σε ενα DAW το Sonar ειναι το φιλικότερο και το καταλληλότερο για αυτό που θέλεις να κάνεις και είναι ΔΩΡΕΑΝ!!!!!!!!!!! ΔΩΡΕΑΝ. ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ???????? χαχαχαχαχαχαχαχαχαα Και ο άλλος λέει θα μετανοιώσουμε κιολας χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

Αυτά είχα να πω και πολλά άλλα έχω να πω αλλά δεν χρειάζεται. Πολλά είπα.

 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... spoiler alert...

απόδοση αν επακολουθήσει χαμός μεταξύ cos_dr και trolley : 1,001 προς 1

απόδοση αν επακολουθήσει χαμός γενικά στο forum : 1,2 προς 1

απόδοση αν απειλήσει με αποχώρηση ο trolley : 1,3 προς 1

απόδοση αν απειλήσει με αποχώρηση ο cor_dr : 2 προς 1

απόδοση αν τελικά παρέμβει ο yameth από Γερμανία : 1,1 προς 1

απόδοση αν ακολουθήσει σκυλοκαυγάς PC και Mac : 1,05 προς 1

απόδοση αν παρέμβει ο superfunk υπέρ του Sonar : 1,01 προς 1

απόδοση αν το θέμα περάσει τα 100 post : 1,3 προς 1

απόδοση αν το θέμα περάσει τα 200 post : 2,5 προς 1

απόδοση αν το θέμα περάσει τα 300 post : 8 προς 1

απόδοση αν οι πιο πολλοί υποστηρίξουν cor_dr : 1,5 προς 1

απόδοση αν οι πιο πολλοί υποστηρίξουν trolley : 3,5 προς 1

απόδοση αν ο Jazzombie καταλάβει τελικά τι να κάνει : 500 προς 1

απόδοση αν μετά με διαγράψουν από noiz λόγω του post : 2,7 προς 1

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... spoiler alert...

απόδοση αν επακολουθήσει χαμός μεταξύ cos_dr και trolley : 1,001 προς 1

απόδοση αν επακολουθήσει χαμός γενικά στο forum : 1,2 προς 1

απόδοση αν απειλήσει με αποχώρηση ο trolley : 1,3 προς 1

απόδοση αν απειλήσει με αποχώρηση ο cor_dr : 2 προς 1

απόδοση αν τελικά παρέμβει ο yameth από Γερμανία : 1,1 προς 1

απόδοση αν ακολουθήσει σκυλοκαυγάς PC και Mac : 1,05 προς 1

απόδοση αν παρέμβει ο superfunk υπέρ του Sonar : 1,01 προς 1

απόδοση αν το θέμα περάσει τα 100 post : 1,3 προς 1

απόδοση αν το θέμα περάσει τα 200 post : 2,5 προς 1

απόδοση αν το θέμα περάσει τα 300 post : 8 προς 1

απόδοση αν οι πιο πολλοί υποστηρίξουν cor_dr : 1,5 προς 1

απόδοση αν οι πιο πολλοί υποστηρίξουν trolley : 3,5 προς 1

απόδοση αν ο Jazzombie καταλάβει τελικά τι να κάνει : 500 προς 1

απόδοση αν μετά με διαγράψουν από noiz λόγω του post : 2,7 προς 1

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

όποιος ασχολήθηκε ποτέ του υποτυπωδώς με αυτά τα θέματα, (άσε με εμένα) και πάρει στα σοβαρά π.χ. αυτό

 

ε) Όχι όμως νέοι χρήστες. Αυτοί - σας το εγγυώμαι - θα μετανιώσουν αν ασχοληθούν. Ειδικώς πρέπει να απέχουν όσοι έχουν αντίληψη της ματαιότητας του να πάνε να κλειδωθούν σε μία και μοναδική πλατφόρμα (τα, κωμικά πλέον, Windows).

 

σε σχέση το budget, τον υπάρχοντα εξοπλισμό, το στόχο και τις απορίες του ΟP να το κοιτάξει, κάτι δεν πάει καλά χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

Για τα υπόλοιπα που γράφει ή που θα γράψει, απαξιω παντελώς να ξανασχολιάσω.

 

Οτι και να γράψει παραπέμπω προκαταβολικά στο Reply #13 μου και ο νοων νοείτο. 

 

Να εδώ

https://www.noiz.gr/index.php?topic=213777.msg939536#msg939536

 

Θα κανω quote οτι μου πει και θα απαντάω με αυτό. Λούπα χαχαχαχαχαχαχαχααχ

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να προσθέσω και εγώ 0.02 euros στο θέμα....

 

ασχολούμαι γύρω στα 5 χρόνια με το άθλημα daw.

ακόμα μαθαίνω, και νομίζω θα μαθαίνω για πολύ.

Όμως η ικανοποίηση που παίρνω γράφοντας τα κομμάτια μου είναι σημαντική παρά τις δυσκολίες των windows.

(για μένα βέβαια οι δυσκολίες είναι τα μακ και όχι τα windows καθώς ένα μακάκι εδώ πιάνει αράχνες... ευτυχώς ήταν ...πτηνό)

 

στα χρόνια αυτά έμαθα (μαθαίνω) τον κουβά (=cubase) αλλά έπιασα αρκετά δημοφιλή στα χέρια μου.

Όλα πάνω κάτω κάνουν τα ίδια.

Με άλλο τρόπο.

Αλλά πάνω κάτω με τον ίδιο τρόπο.

 

Το sonar δεν το ήξερα ούτε είχα ασχοληθεί.

Για πολύ καιρό το είχα στα ...χαμηλού επιπέδου (και μάλιστα έφαγα και κράξιμο εδώ μέσα γι αυτό... ;D)

 

Πρόσφατα στο τζαμπαντάν το δοκίμασα και είδα ότι ουσιαστικά θα μπορούσα άνετα να κάνω ό,τι κάνω με λίγο καιρό προσαρμογής.

Αν το κάνω?

Ο χρόνος θα δείξει, καθώς αυτό που χρησιμοποιώ είναι σχεδόν 10 ετών και μόνο επειδή μου παραχωρήθηκε από αγαπητό φίλο.

 

Το κλού?

Με την λογική του δωρεάν,...

 

μην το σκέφτεσαι καν.

Κατέβασε το χτες.  :)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, εγώ απευθύνθηκα στον OP με ένα συγκεκριμένο, ευγενικό τρόπο και είπα τη γνώμη μου. Ο cos_dr απευθύνθηκε στον ίδιο άνθρωπο (και σε εμένα) με έναν άλλο τρόπο, ένα άλλο ύφος και μία άλλη γνώμη.

 

Ας περιμένουμε να δούμε αν ο OP προτιμά να του απευθύνονται έτσι ή αλλιώς.

 

Αν πάρει ένα like η γνώμη του cos_dr από τον OP,  εγώ θα αποχωρήσω από το φόρουμ, οριστικά και αμετάκλητα, χωρίς κολπάκια, διαμαρτυρίες κλπ.

 

Δίκαιο; Ιδού λοιπόν η ευκαιρία να απαλλαγείτε από κάποιον που σας ενοχλεί και μείνετε με τον κύριο που δουλεύει home studio 35 χρόνια.

 

Αναμένω.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O OP έθεσε μια ερώτηση, που έτσι όπως είναι γραμμένη μοιάζει με ερώτηση ενός ανθρώπου που δεν έχει καμία σχέση με PC, ενός ανθρώπου που γράφει από το tablet  ;D Σε μια τέτοια περίπτωση κανείς ΙΜΗΟ δεν μπορεί να κατηγορήσει όποιον του προτείνει mac. Στην πορεία βέβαια ο ΟΡ βρέθηκε με κάρτες ήχου και spare parts, οπότε έχω όντως απορία γιατί δεν κάνει ο ίδιος τα πειράματά του να δει αν μπορεί να δουλέψει με PC, πράγμα που ασφαλώς και μπορεί, και να τελειώσει το ζήτημα.

 

 

Όσο αφορά το Sonar καταλαβαίνω τι λέει ο trolley, αλλά τελικά πόση σημασία έχει; Αν υπήρχε το budget και είχε σκοπό να επενδύσει ο φίλος, να το συζητάγαμε. Σε τσάμπα οι επιλογές είναι ελαχιστότατες, και αμφιβάλλω αν υπάρχει καλύτερη από του Sonar. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι δίκιο έχετε

Τα πάντα είναι θέμα πιθανοτήτων.

Εάν έχει κάποιος τα χρήματα και τον ενδιαφέρει ένα λάπτοπ (πρόβες,λάιβ) ένας mac είναι καλή λύση.

 

Έχει καλύτερη αξία μεταπώλησης.

Έχει πιθανότατα λιγότερο troubleshooting.

Έχει καλύτερο σχεδιασμό.

Οι πιθανότητες είναι να έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής.

Οι πιθανότητες είναι να μην σε κρεμάσει.

 

Λάπτοπ windows παίρνεις για 3 λόγους.

Ξέρεις το λειτουργικό.

Είναι φθηνότερο.

Παίζεις games.

 

Για σταθερό υπάρχει μια περίπτωση να πάρεις mac

Η πιθανότητα να είσαι apple fanboy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου